aA
Metinei infliacijai toliau kylant, Prezidentūra Vyriausybei ir vėl siūlo atsigręžti į antiinfliacinį paketą. Raginama ieškoti būdų padėti gyventojams. Pirmiausia siūloma didinti gyventojų pajamas, nustatant didesnį neapmokestinamųjų pajamų dydį. Neatmetama ir PVM lengvata maistui, didesnės subsidijos elektros ir dujų kainoms, didesni vaiko pinigai. Vieni ekonomistai tokiems svarstymams pritaria, kiti kritikuoja ir nepataria švaistytis valstybės pinigais.

Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc., tačiau kada ji galėtų pradėti mažėti, ekonomistai nesutaria. Vieni tikina, kad pikas jau pasiektas, kiti apie lubas kalba atsargiau. Prezidento patarėjo teigimu, infliacija negali augti be ribų, tačiau būtina imtis papildomų infliacijos pasekmes švelninančių priemonių ir padėti vargstantiems.

„Pirmas dalykas, kurį reikėtų daryti, tai yra didinti žmonių pajamas ir šitoje vietoje reikėtų kalbėti apie neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) didinimą, apie vaiko pinigų instrumentą, apie subsidijas dėl elektros ir dujų kainų, kurios yra laikinasis instrumentas“, – sako prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.

„Tikrai reikia plėsti esamas priemones, didinti NPD, minimalią mėnesinę algą (MMA), bazines socialines išmokas, bazinį dydį, pensijas. Čia daug tokių abrakadabra žodžių, bet praktiškai tai reiškia, kad turime didinti pajamas mažiausiai uždirbančių žmonių, nes būtent jie yra skaudžiausiai paliečiami infliacijos. Taip pat kartu ir kompensuojant energetikos kainų augimą. Ar mes turime tam resursų? Tikrai taip, nes valstybės pajamos sparčiai auga“, – komentuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas.

Majausko teigimu, svarbu ir užtikrinti, kad nebūtų įvedinėjami jokie nauji mokesčiai.

„Negali būti jokios kalbos nei apie automobilių visuotinį ar nekilnojamojo turto (NT) mokestį“, – sako M. Majauskas.

Seimo opozicijai siūlant taikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maistui, Prezidentūra sako: tai svarstyti galima, tačiau pirmiausia reikėtų pradėti nuo gyventojų pajamų didinimo ir tik tada eiti prie likusių pagalbos instrumentų.

Kainoms pažaboti – daugybė siūlymų: patariama nesišvaistyti valstybės pinigais
© DELFI / Karolina Pansevič

„Pas mus yra didžiausia infliacija turbūt dėl dviejų priežasčių, kurias mes galbūt bandytume pagrįsti. Pirmas dalykas, kad mūsų Vyriausybė nesiima jokių priemonių, kai tuo tarpu kitose šalyse daroma daug pastangų ir energetikos srityje, ir netgi to paties maisto, ir panašiai“, – teigia „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas.

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako pritariantis siūlymams apie papildomas lengvatas gyventojams, tačiau ragina atsižvelgti ir į verslą. Vyriausybei siūlo plėsti antiinfliacinį paketą.

„Jis yra geras, bet jis didele dalimi fokusuojasi į vartotojų pusę, tuo metu, kai verslui energetikos kainų padidėjimas praktiškai nekompensuojamas“, – sako „Brandonomika“ ekonomistas A. Izgorodinas.

Izgorodinas aiškina, jog susiduriame su dviprasmiška situacija – vartotojai apsaugomi nuo energetikos kainų padidėjimo, tačiau įmonės nuo to neapsaugotos. O padidėjus kaštams, didelė dalis jų perkeliama ant vartotojo pečių.

„Bet reikia suprasti, kad tai turės ir tam tikrų pašalinių papildomų pasekmių, nes Lietuvos skolinimosi kaina finansų rinkose nuo metų pradžios išaugo daugiau negu 4 kartus, ne procentais, o kartais. Tai reiškia, kad bet koks antiinfliacinio plano padidinimas automatiškai didintų valstybės biudžeto deficitą“, – nurodo jis.

Todėl jis siūlytų valstybei pagalvoti ir apie nebūtinųjų planuojamų investicijų atsisakymą. Ekonomistas Nerijus Mačiulis į papildomus pagalbos mechanizmus žiūri skeptiškai.

Kainoms pažaboti – daugybė siūlymų: patariama nesišvaistyti valstybės pinigais
© DELFI / Karolina Pansevič

„Politikams turbūt nepopuliaru taip sakyti, bet jau yra labai daug padaryta. Ir vien MMA kiek padidėjo nuo metų pradžios, kiek didėjo NPD, du kartus šiemet, senatvės pensijos du kartus didėjo, uždėtos lubos elektros, dujų kainoms, t.y. didelę dalį tos kainos kompensuoja Vyriausybė ir yra tiesioginės kompensacijos už šildymą, karštą vandenį“, – teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Todėl jis pritartų tik tolimesniam NPD didinimui, nes kiekviena papildoma pagalbos priemonė gali iššaukti atvirkštinį efektą – pakurstyti infliaciją. Jo nuomone, šios turi būti nukreiptos tik į tuos, kuriems iš tiesų reikia pagalbos.

„Jokie rodikliai kol kas nerodo kažkokio plataus masto gyventojų perkamosios galios sumažėjimo ar skurdo padidėjimo. Nedarbo lygis nukrito į žemiausią lygį per gana ilgą laikotarpį, atlyginimo augimas išliko labai spartus, darbuotojų trūkumas išlieka, tai mes tikrai nesame tokioje situacijoje, kad būtume ant kažkokios didelės krizės slenksčio“, – teigė N. Mačiulis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
1.9600

Lagarde užsimena apie tolesnį palūkanų normų didinimą

Europos Centrinio Banko (ECB) prezidentė Christin Lagarde užsiminė apie tolesnį bazinių...

Užkandinės savininkas neištvėrė: ar man „vogti“ iš žmonių ir pietus padaryti po 10–20 eurų? (3)

Finansų ministerija paskelbė, kad PVM lengvatos restoranams nuo kitų metų nebeliks. Smulkieji...

Šiškauskienė: šiemet jau bankrutavo daugiau maitinimo įmonių nei per dvejus metus

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijai antradienį Vilniuje rengiant protesto akciją dėl...

Akmenės LEZ į plėtrą investavo per 3,5 mln. eurų

Akmenės laisvoji ekonominė zona ( LEZ ) sėkmingai užbaigė infrastruktūros plėtros darbus. Už...

Įspėja, kad pasiskolintas milijardas gali atsieiti papildomus 500 mln. eurų: kyla rizika uždėti „pančius“

Europos Centriniam Bankui ( ECB ) ir toliau einant bazinių palūkanų normų didinimo kryptimi, ėmė...

Top naujienos

Mobilizacija Rusijoje virsta girta ir kruvina tragedija: o kaip viskas atrodytų Lietuvoje?

Dalinė mobilizacija . Taip vadinamas procesas Rusijoje, kurį įsakė Vladimiras Putinas...

Verslas Plius„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Kuodis apie gąsdinančias elektros kainas: niekas nenori spręsti pagrindinės problemos (2)

Šią savaitę paskelbta, kad Vyriausybė skaičiuoja, jog dujų ir elektros kainos Lietuvos...

Perspėja: Putinas ruošia dar vieną skubų kreipimąsi į tautą (3)

Pasibaigus vadinamiems referendumams Rusijos okupuotose Ukrainos dalyse Vladimiras Putinas...

Apžvalgininkas Feiginas: jeigu perversmas Kinijoje būtų įvykęs, mes apie tai žinotume

Jau kuris laikas sklando prielaida, jog Kinijoje galėjo būti įvykdytas perversmas. Esą...

Dėl naujų reikalavimų odontologai žada kelti kainas

Kelių minučių konsultacija – 30 eurų. Toks nepigus malonumas rūpintis dantimis. Registratūros...

Toma Miknevičienė

Šeimos psichologas pastebi besikartojantį skyrybų scenarijų: norintiems jo išvengti pataria sau atsakyti į vieną klausimą

Tuokdamiesi žmonės vienas kitam prisiekia amžiną meilę , bet žiūrėk – po metų kitų ar net...

Konservatoriai pasirinko: jau turi kandidatą į Vilniaus merus (2)

Konservatoriai į sostinės merus kelia dabartinio Vilniaus miesto savivaldybės vicemero Valdo...

Išgirdusi Morganos Danielės idėją susiėmė už galvos: tokiais tempais tuoj į WC be raštų negalėsime nueiti

Po „genialaus“ Seimo narės Morganos Danielės pasiūlymo dėl sutikimo lytiškai...

Pas Putiną atvykęs Lukašenka žarstė patarimus dėl iš šalies bėgančių rusų (12)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pirmadienį prieš derybų...

Karas Ukrainoje. Dėl „referendumų“ rezultatų jau dabar kelios šalys pasiuntė Rusijai žinią Rusija mobilizuotus šauktinius siunčia tiesiai į frontą

Volodymyras Zelenskis per savo kasdienį vakarinį kreipimąsi paragino rusus priešintis...