Vilnietė ketina iš prekybos tinklą "Maxima" valdančios bendrovės prisiteisti kompensaciją už žalą sveikatai. Prekybos centro "Maxima" kaimynystėje gyvenanti moteris mano susirgusi dėl transporto keliamo triukšmo. Beveik šimtas aplinkinių namų gyventojų šalies ir miesto valdžiai pateikė pareiškimus, kuriuose vienas reikalavimų - prekybos centrą iškeldinti.
Prekybos centras "Maxima", "VP Market"
© DELFI
"Jei Lietuva nepadės, kreipsiuosi į Europos Sąjungos institucijas, tačiau gyventojų teisė į švarią aplinką bus apginta", - "Lietuvos žinioms" sakė Danguolė Skaisgirytė. Bendrovės "Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene pranešė, kad prekybos centras nebus iškeldintas, tačiau į dalį reikalavimų bus atsižvelgta.

Liga - dėl triukšmo?

"Dėl nuolatinės vibracijos ir triukšmo, atrodo, kad guliu ant grindinio, - pasakojo Algirdo gatvės 18 name prie prekybos centro "Maxima" gyvenanti Skaisgirytė. - Lyg ir miegi, o visas organizmas jaučia... Vieną dieną pradėjo cypti ausyse. Pagalvojau, kad man ne 70 metų, kaip gi čia? Vėliau ausyse dar labiau cypė, galva sukosi, pradėjo pykinti, sutriko koordinacija."

Medikai iš pradžių nusprendė, kad pažeista Danguolės smegenų kraujotaka. Dėl to gali kilti panašių simptomų. Ištyrus paaiškėjo, kad kraujotaka niekuo dėta.

"Gydytojai nustatė, kad pažeistas vestibuliarinis aparatas, tai įrašyta ir ligos istorijoje, - pasakojo ponia Danguolė. - Nors intensyviai gydausi nuo praėjusios vasaros pradžios, medikai įžvelgia negrįžtamų pažeidimų. Klinikoje sužinojau, kad pažeidimas gali progresuoti ir galiausiai baigtis apkurtimu."

Pašnekovės nuomone, kiekvienas žmogus turi turėti nors nedidelę tylos zoną, ramų kampelį. Tai ypač svarbu tiems, kurie neturi sodybos kaime ir daugiausia laiko leidžia namie.

"Aš noriu, kad verslininkai gerbtų žmogų, jo teises ir ramybę, - sakė Danguolė. - Latviai ir estai darbo laiką sutrumpino iki 22 val., Europos Sąjungos valstybėse senbuvėse tokie dideli prekybos centrai statomi toliau nuo tankiai gyvenamų vietų, dažniausiai - už miesto. Be to, užsienyje tokios parduotuvės nedirba sekmadieniais."

Kaip teigiamus pavyzdžius pašnekovė paminėjo "Akropolį", "Maxima bazę", "Norfą", įsikūrusius toliau nuo gyvenamųjų namų.

Sulaukė palaikymo

Ponia Danguolė iš pradžių manė, kad "Maximos" kaimynystė daugeliui patogi. Tačiau nepatenkintųjų aptiko daugiau nei laimingųjų. "Kalbėjausi su gyventojais, ir jie mane suprato, - džiaugėsi moteris. - Blogiausia tiems, kurie gyvena netoli prekių pristatymo rampos. Dėl prekes vežančių sunkiųjų mašinų keliamos vibracijos skyla sienos, žmonėms tenka kvėpuoti automobilių išmetamosiomis dujomis užterštu oru."

"Maximą" valdančiai UAB "Vilniaus prekyba" bei šalies ir miesto valdžiai skirtus pareiškimus pasirašė beveik šimtas vilniečių iš Algirdo gatvės 9; 11; 15; 16; 17; 18 ir 22 namų; Mindaugo gatvės 15 ir 16 namų; T. Ševčenkos gatvės 9 namo.

"Prieš kelerius metus Mindaugo gatvėje buvusios baldų parduotuvės pastatas buvo perstatytas ir paverstas "Maxima", - rašė Mindaugo gatvėje gyvenanti Vaiva Adomaitytė ir kiti. - Privažiavimas prie jo yra iš Algirdo, Ševčenkos, Mindaugo gatvių. Nuo gruodžio 15 dienos parduotuvė dirba visą parą. Šių gatvių gyventojams kilo rimtų problemų: milžiniškas oro užterštumas ir didžiulis automobilių keliamas triukšmas didžiąją paros dalį labai kenkia greta gyvenančių žmonių sveikatai. "Maxima" tarp tankiai gyvenamų kvartalų senamiesčio ribose aiškiai neatitinka ekologijos ir ypač sveikatingumo reikalvimų. Prašome imtis priemonių, kad parduotuvė netrukdytų mums gyventi ir savo veikla neardytų mūsų sveikatos."

Algirdo gatvės 22 namo gyventojai tvirtino, kad "Maxima" jų gyvenimą "pavertė tikru pragaru". Žmonės teigė, kad vasarą negali atidaryti langų, nes veikiantys oro vėsintuvai kelia "baisų triukšmą". Produktus į parduotuvę gabenančios mašinos atvyksta 6 valandą ryto ir sustoja tokiam mašinų srautui nepritaikytoje aikštelėje prie namo. "Vasarą mašinos įjungia vėsintuvus, o o žiemą - šildymą, o išmetamų sudegusio dyzelinio kuro dujų smarvė tenka mums, gyventojams", - rašė žmonės. Pasak gyventojų, mašinos užtveria išvažiavimus iš kiemo, garažų; kurios netelpa gatvėje, sustoja ant šaligatvių po pat langais, kartais jos užtveroa ir greta esančio policijos komisariato įvažiavimą. "Mes tapome įkaitais monstro, kuris vadinasi "Maxima", - rašė gyventojai.

Jei tikėtume pareiškimo autoriais, dienomis jų kiemas tampa "parkavimo aikštele smulkiems prekių pristatytojams", o vairuotojai "meta šiukšles į namo šiukšlių konteinerį".

Pareiškime UAB "VP MARKET" generaliniam direktoriui Algirdo gatvės 22 namo gyventojai priminė ankstesnius prašymus.

"Žinot, gerbiami ponai, kai mes į jus kreipėmės dėl šių problemų ir prašėme, kad mūsų kiemui kaip kompensaciją įrengtumėte automatinius kiemo vartus, Jūsų atsakymas (2003 08 12 Nr. 982) buvo toks: "Šiuo metu negalime patenkinti Jūsų prašymo įrengti automatinių kiemo vartų, kadangi vien jų įrengimas neišspręstų išvažiavimo iš kiemo blokavimo problemos". Pasirašė gen. direktorius Ignas Staškevičius. Kur Jūsų logika?... Mes praradome ramią gatvę, švarą, sveikatą... Nejaugi tie Jūsų milijonai tokie visagaliai?"

Aplinkinių namų gyventojų ramybę, anot pareiškimo, drumsčia ir "naktimis "Maximos" aikštelėje vykstantys chuliganiški pasivažinėjimai dideliu greičiu", o sniegingų žiemų naktimis burzgia aikšteles valantys buldozeriai ir sniegą gabenantys traktoriai.

Skaičiavo automobilius

Sausio 12-osios naktį gyventojai pasikeisdami skaičiavo į prekybos centrą atvykstančius automobilius. "Kaimynė rampą pradėjo stebėti 3,30 val. - pasakojo Skaisgirytė. - Iki 5 valandos ryto įvažiavo 5 sunkiasvoriai automobiliai. Tuomet ją pakeičiau aš. Nors lijo ir pūtė žvarbus vėjas, stovėjau iki 15 valandos, o kaimynai man atnešdavo šiltos kavos."

Nepaisydama lietaus, šalčio ir nuovargio, Skaisgirytė žymėjosi įvažiuojančių automobilių markes, valstybinius numerius ir paskirtį. Pašnekovės teigimu, per pusę paros į prekybos centrą prie rampos atvyko per 100 automobilių (kai kurie jų - po kelis kartus). Skaisgirytė teigia ant automobilių pastebėjusi ne vieną Lietuvoje garsių firmų pavadinimą: "Coca-Cola", "Vilniaus paukštynas", "Gudobelė", "Skonio linija", "Biovela", "Klaipėdos mėsa", "Sanitex" ir kitus... Kad neprailgtų laukti eilėje prie rampos, dažnas vairuotojas klausėsi trankios muzikos, garsiai ūžė refrižeratoriai bei įjungti motorai.

Tačiau vargu ar kas ryžtųsi suskaičiuoti į parduotuvę atvykstančių pirkėjų automobilius - greta "Maximos" esančios aikštelės nuolat sausakimšos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Traukiasi bendrovės „Malsena Plius“ vadovas Aldas Baltutis

Abipusiu šalių susitarimu iš UAB „ Malsena Plius“ vadovo pareigų pasitraukia Aldas Baltutis....

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (2)

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (11)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (146)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo buriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu buriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (231)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (11)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Papasakojo, kokį siaubą teko išgyventi tėvų kalintiems vaikams rodydavo pyragą, bet neleisdavo valgyti

Pasaulį apskriejo šiurpą kelianti žinia – pavyzdingai visuomenės akyse atrodę tėvai kalino...

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (2)

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (35)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (948)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: kokios lietuvių galimybės gerinti pozicijas (2)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (360)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (3)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....