aA
Vilnius baltarusiams jau seniai tapo apsipirkinėjimų meka. Apie išpardavimus mūsų prekybos centruose baltarusiai sužino mėnesiu anksčiau nei vilniečiai. Visi žino apie prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos nusidriekiančias eiles – regis, jau priprato prie jų ir priima kaip neišvengiamą dalyką.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaimynų iš Lietuvos vežamų prekių asortimentas įvairus: dešros ir sūriai, kava ir alkoholis (kai kurie taurieji gėrimai čia pigesni nei Baltarusijoje), drabužiai ir avalynė, vaikiški vežimėliai, žaislai ir daugybė kitų dalykų.

O ką lietuviai parsiveža iš Baltarusijos? Turinčių galimybę reguliariai važinėti į Baltarusiją pasiteirauta, ko jie dažniausiai parsiveža į Lietuvą – sau arba paprašyti pažįstamų. Iš atsakymų pavyko sudėlioti dešimties Lietuvoje populiariausių baltarusiškų prekių sąrašą.

1. Cigaretės

Neįmanoma kirsti Lietuvos ir Baltarusijos sienos neišgirdus muitinės pareigūno klausimo: „Ką vežamės? Alkoholio, cigarečių?“ Cigaretės prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos – svarbiausia kontrabandinė prekė. Tai visai nestebina: pačios brangiausios cigaretės Baltarusijoje kainuoja kiek daugiau nei tris Baltarusijos rublius – 1,3 euro. O Baltarusijos gamintojų cigaretės kainuoja dar pigiau – apie 1,1 rublio arba 50 euro centų. Vidutiniškai cigaretės Baltarusijoje kainuoja apie eurą. Tik rasti jų ne taip paprasta: Baltarusijos įstatymai numato, kad tabako gaminių demonstravimas prekybos vietose draudžiamas, juos reikia laikyti uždaroje vietoje. Kokios cigaretės parduodamos, galima sužinoti iš kasose ar kitose prekybos vietose pateikiamų sąrašų.

Primename, kad nepažeidžiant įstatymų į Lietuvą galima įsivežti tik du pakelius tabako gaminių. Tiesa, kai kurie užkietėję rūkoriai įsitikinę, jog jiems nereikia ir tiek – jų nuomone, baltarusiškų cigarečių kokybė tokia, kad jas rūkantiems belieka tik palinkėti geriausio.

Kontrabandinės cigaretės
Kontrabandinės cigaretės
© Muitinės departamentas

2. Stiprieji alkoholiniai gėrimai

Pati pigiausia degtinė Baltarusijoje kainuoja šešis rublius ir 29 kapeikas (2,66 euro), o pasirengus mokėti septynis ar aštuonis rublius (3–3,4 euro) pasirinkimas tampa gerokai platesnis. Alaus kainos taip pat skiriasi nuo lietuviškų: pusantro litro butelis kainuoja 2,6 rublio (1,1 euro), skardinė – 1,55 rublio (60 centų).

Svarbu neužmiršti, kad vienas žmogus į Lietuvą gali įsivežti ne daugiau kaip litrą stipriųjų gėrimų ir ne daugiau kaip 16 litrų alaus.

Ką lietuviai atsiveža iš Baltarusijos? 10 populiariausių baltarusiškų prekių
© DELFI / Kiril Čachovskij

3. Baltarusijos gamintojų vaistai

Citramonas, analginas, paracetamolis, validolis, korvalolis, oksolino tepalas, virškinimo fermentai, tepalai nuo sumušimo, spiritinės žolelių tinktūros ir daugelis kitų – lietuviai iš Baltarusijos vaistinių vežasi viską, ką tik galima įsigyti be recepto. Visgi užsiimti savigyda – ne pats geriausias būdas pataisyti sveikatą, tą gerai supranta ir Baltarusijoje: vaistų pardavimas čia nuolat kontroliuojamas, todėl kai kurių preparatų, kaip ir Lietuvoje, be recepto nusipirkti nepavyks. Tačiau nemažai vaistų tebėra prieinami ir pigesni nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, 20 vienetų analgino pakuotė kainuoja vieną rublį (40 centų), jodo buteliukas (10 mililitrų) – nuo 80 kapeikų iki 1,16 rublio (30–50 centų). Lietuvoje jodas kainuoja nuo 1,03 iki 1,34 euro.

Primename, kad į Lietuvą negalima įvežti vaistų, kuriuose yra fenobarbitalio – jie laikomi psichotropiniais preparatais. Tai reiškia, kad valokordiną ir korvalolį, kurių sudėtyje yra fenobarbitalio, į Lietuvą įvežti draudžiama. Yra ir kitų apribojimų: to paties pavadinimo vaistinių preparatų, jei turite receptą ar jo kopiją, į Lietuvą galima įsivežti šešias–devynias pakuotes, be recepto – ne daugiau nei penkias pakuotes. Lietuviai skundžiasi aukštomis vaistų kainomis šalyje, tačiau baltarusių netenkina tėvynėje gaminamų preparatų kokybė, todėl jie yra linkę sumokėti daugiau už europietiškus jų analogus. Štai kodėl kaimynai aktyviai gabena namo vaistus iš savo kelionių užsienyje, įskaitant ir Lietuvą.

Ką lietuviai atsiveža iš Baltarusijos? 10 populiariausių baltarusiškų prekių
© DELFI / Kiril Čachovskij

4. Saldainiai ir šokoladas

Baltarusiški saldumynai Lietuvoje turi nemažai vidutinio ir vyresnio amžiaus gerbėjų. Tiesa, kai kuriuos baltarusiškus prekės ženklus patys baltarusiai kritikuoja dėl pasikeitusio skonio ir aiškiai suprastėjusios kokybės. Plytelė pieniško šokolado (šimtas gramų) kainuoja 1,89 rublio (80 centų), kilogramas saldainių gali atsieiti nuo 12 iki 14 rublių (penki ar šeši eurai). Tiek kainuoja patys brangiausi Baltarusijos konditerių saldainiai. Dėl Bobruisko zefyrų, kuriuos mėgsta ir Lietuvoje, baltarusiai skundžiasi gerokai mažiau – jų sudėtis kol kas nesikeičia, šie zefyrai visgi išlieka natūraliu produktu iš cukraus ir obuolių tyrės. Toks malonumas kainuoja visai pigiai – už pakelį (250 gramų) baltai rožinių Bobruisko zefyrų sumokėsite apie rublį (40 centų).

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

5. Vaikiški drabužėliai

Baltarusiškų šliaužtinukų ir naujagimiams skirtų marškinėlių su niekuo nesupainiosi, Lietuvos turguose jie krenta į akis dėl specifinių spalvų ir modelių, sukeliančių minčių ir prisiminimų apie savo pačių vaikystę – ko gero, nemažai šiandieninių mamų vaikystėje buvo apvilktos tokiais drabužėliais. Nepaisant to, kad daugumą baltarusiškų mažiesiems skirtų drabužių siuva pagal senas iškarpas, pretenzijų jų kokybei nėra, o ir spalvų gama atranda savo gerbėjų. Dar daugiau gerbėjų turi jų kaina: iš marškinėlių ir ilgų šliaužtinukų susidedantis komplektas kainuoja 11,13 rublio (4,70 euro), vystyklą galima įsigyti už 6,23 rublio (2,62 euro) – Lietuvoje apie tokias kainas galima tik pasvajoti. Tą patį galima pasakyti ir apie vyresnių vaikų apatinius drabužius: iš marškinėlių ir kelnaičių susidedantis komplektas ikimokyklinio amžiaus vaikui vidutiniškai kainuoja šešis rublius (2,5 euro), pižama – apie 14 rublių (šešis eurus), vasarinė mergaitiška trikotažinė suknelė – nuo 11 iki 25 rublių (4,65–10,7 euro).

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

6. Kosmetika

Baltarusiškos kosmetikos į Lietuvą dažnai atsivežama ne tik sau, bet ir dovanų – ji padoriai atrodo ir nedaug kainuoja. Kalbant apie efektyvumą, odos priežiūrai skirtos kosmetikos gamintojai žada „natūralų spindesį ir nepriekaištingą išvaizdą“ tiesiog po pirmojo priemonės panaudojimo. Pagundai atsispirti sunku, turint omenyje, kad tokio malonumo kaina – maždaug du eurai. Iš Baltarusijos vežasi ne tik kremus, balzamus plaukams ir įvairiausias kaukes, bet ir Baltarusijos bei Rusijos gamintojų dekoratyvinę kosmetiką. Pavyzdžiui, prancūziškas Rusijos gamintojo tušas, pasižymintis ypač palankiais atsiliepimais, Baltarusijoje kainuoja 10,32 rublio (4,35 euro).

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

7. Gyvsidabrio termometrai

Neretai prašoma iš Baltarusijos parvežti gyvsidabrio termometrų, kuriuos pardavinėti Europoje, taip pat ir Lietuvoje, draudžiama. Į klausimą, kodėl reikia būtent gyvsidabrio termometrų, paprastai užtikrintai atsakoma, kad, visų pirma, jie yra tikslūs, antra – pigūs: termometras, priklausomai nuo gamintojo ir kokybės (apvalkalas gali būti iš stiklo arba polimero), gali kainuoti nuo 3,51 iki 5,74 rublio (1,5–2,4 euro). Tiesa, greitai gyvsidabrio termometrų nebeliks ir Baltarusijoje, kadangi jie gaminami Rusijoje, o Rusija yra pasirašiusi Minamatos konvenciją dėl gyvsidabrio, kuri numato, kad palaipsniui bus atsisakyta naudoti šį nuodingą metalą. Tad nuo 2020 metų gyvsidabrio termometrai Rusijoje bus uždrausti.

Ką lietuviai atsiveža iš Baltarusijos? 10 populiariausių baltarusiškų prekių
© Shutterstock

8. Apatiniai drabužiai ir trikotažas

Baltarusiškų liemenėlių ir naktinių marškinių bei chalatų visuomet buvo galima rasti Lietuvos turguose. Tačiau pastaraisiais metais Baltarusijoje atsirado naujų prekės ženklų, kurių produkcija rado savo pirkėjų ir tarp lietuvių. Ypač populiarūs apatiniai drabužiai ir kojinės, taip pat vaikiški, moteriški ir vyriški viršutiniai trikotažiniai drabužiai. Vaikiškos Baltarusijos gamintojų pėdkelnės kainuoja iki 4,29 rublio (1,8 euro), vyriškos kojinės – iki dviejų rublių (maždaug vieno euro). Liemenėlių kainos svyruoja nuo 50 iki 100 rublių (21–42 eurus).

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

9. Kūdikių ir mažų vaikų maistas

Kai baltarusiai tėvai su mažais vaikais atvyksta į Lietuvą pailsėti, jiems tinka viskas, išskyrus vieną dalyką – nepakankamą kūdikių maisto asortimentą ir tokio maisto kainas. Baltarusijoje už pusę rublio (maždaug 20 centų) laukia didžiulis mėsos ir žuvies konservų, skirtų vienerių metų amžiaus ir vyresniems vaikams, pasirinkimas. Baltarusijoje taip pat gausus pieno produktų vaikams asortimentas: vaikų mitybai skirtas kefyras, pienas, jogurtai, varškytės pasižymi ne tik plačiu pasirinkimu, bet ir nedidele kaina – pakuotė kainuoja 50–60 kapeikų (20–30 centų). Baltarusijoje pagamintų kūdikiams skirti mišinukų ir košių pakuotė kainuoja maždaug keturis rublius (1,7 euro). Todėl nenuostabu, kad tėvai Lietuvoje prašo, jog, progai pasitaikius, jiems iš Baltarusijos parvežtų vaikams skirto maisto. Tiesa, į Lietuvą galima įvežti ne daugiau nei du kilogramus kūdikių maisto.

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

10. Veltiniai ir kitas apavas

Kai tik spusteli šaltukas, lietuvės mamos ima domėtis Baltarusijoje gaminamais veltiniais. Vaikiškus veltinius be guminio pado čia galima įsigyti už 40 rublių (16,86 euro), su guminiu padu – už 48 rublius (20,23 euro). Suaugusiems skirti veltiniai kainuoja nuo 43 iki 180 rublių (18–76 eurus). Lietuviai atkreipia dėmesį ne tik į veltinius, bet ir į Baltarusijoje gaminamą odinę avalynę. Galima išgirsti nuomonių, kad „odinė avalynė Baltarusijoje yra kokybiška ir nebrangi“. Apie kokybę spręsti sunku, mat kiekvieno kriterijai skirtingi. O kalbant apie kainą, moteriški vasaros kolekcijos bateliai dabar su 30 procentų nuolaida kainuoja 76–100 rublių (32–42 eurus), vyriški batai be nuolaidos – 104–149 rublius (44–63 eurus).

Что везут из Беларуси в Литву
Что везут из Беларуси в Литву
© Фото Ларисы Шаповаловой

Ko gero, kyla klausimas, o kaipgi kuras? Jis sąmoningai nebuvo įtrauktas į šį sąrašą. Taip, įsipilti kuro Baltarusijoje vis dar apsimoka – kuras ten dukart pigesnis. Taip, smagu grįžtant namo iš Baltarusijos prisipilti pilną baką kuro. Tačiau prarasti pusdienį savo gyvenimo tik tam, kad užsipiltumei kuro kiek pigiau, išties gaila.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jau galima registruotis į Valstybinių miškų urėdijos medienos pardavimo aukcionus

Valstybinių miškų urėdija skelbia 2019 metų pirmojo pusmečio aukcionus pusmetinėms prekybos...

Seimas padidino baudas už produktų saugos pažeidimus

Seimas kiek padidino baudas už nesaugių produktų tiekimą ir pardavimą vartotojams.

Traukiasi 5 „Ellex Valiunas“ partneriai (1)

Penki iš 19-kos vienos didžiausių Lietuvoje advokatų kontorų „ Ellex Valiunas “ partnerių...

LLRI tyrimas: pablogėjus finansinei situacijai pusė šalies gyventojų svarstytų trauktis į šešėlį (3)

Nepaisant ekonomikos augimo, šešėlinė ekonomika Lietuvoje mažėja lėtai, o net pusė Lietuvos...

Mirkė: nauja pensijų išmokų tvarka ir atsakymas į vieną opiausių klausimų (6)

Yra vienas kausimas, į kurį atsakymą ir norėtume sužinoti, ir ne. Tas klausimas skamba taip:...

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (28)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (564)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau keturi ministrai nuolat atnaujinama (23)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Reidas darželiuose atvėrė tikrąsias žaizdas: grupės perpildytos, o vaikus ugdo logistikos ir grožio specialistai (12)

Perpildytos grupės, darželiai , dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose...

Dujų ataka Šalčininkuose – iš gimnazijos išvesta apie 700 vaikų (43)

Ketvirtadienį, 11.04 val., ugniagesiams gelbėtojams pranešta apie incidentą Šalčininkuose -...

Diena su tais, kurie klysta tik vieną kartą: daug geriau už darbą žuvų fabrike kur nors Norvegijoje (63)

Išminuotojai - kariai, apie kuriuos sukurta bene daugiausiai istorijų bei pokštų. Tačiau...

Susikibo dėl plynųjų kirtimų: miško niokojimas ar civilizuotas verslas? (12)

Dėl plynųjų kirtimų visuomenėje jau kurį laiką kunkuliuoja emocijos, tačiau daugiau nei per...

Grasinimų sulaukusi Šakalienė raginama išsklaidyti jai metamus kaltinimus (310)

Viešojoje erdvėje nuskambėjus informacijai, kad Seimo narė Dovilė Šakalienė , dirbdama...

Suirzęs moksleivio tėvas: streikas – smagu, o tėvams teks „atidirbti“ su dvigubai namų darbų? (134)

Jau visą savaitę skalambijama apie mokyklų ir mokytojų streikus. Vieni politikai kaltina kitus,...

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (201)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...