Realybės neatitinkantys įrodymai Lietuvos teismams kelia vis daugiau rūpesčių. Ši tendencija neaplenkė ir turto vertinimo ataskaitų – oficialių, licencijuotų ekspertų rengiamų dokumentų, kurie yra ypač svarbūs bankroto, nekilnojamo turto bei turtinių teisių, vertybinių popierių ir su draudimo paslaugomis susijusiose bylose.
Kęstutis Švirinas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kartais klaidinantis turto vertinimas yra akivaizdus, o kartais teismui tenka įdėti nemažai pastangų siekiant atsirinkti tarp dviejų oficialių, tačiau šešiaženklėmis sumomis skirtingų turto vertinimo ataskaitų.

Turto vertinimo ataskaitos, kaip rašytinio įrodymo, statusas yra įtvirtintas įstatymiškai, tačiau tai nereiškia, kad jis negali būti ginčijamas teismo salėje. Paprastai Lietuvos teismai jiems pateiktomis turto vertinimo ataskaitomis nepasitiki dviem atvejais. Pirmuoju, kai turto vertintojų pasirinkti argumentai nėra aiškūs ir įtikinantys. Antruoju, kai turto vertinimo ataskaita neatitinka Lietuvos įstatymais įtvirtintų jai taikomų išorės kriterijų.

Nepagrįstas turto vertės didėjimas dažniausiai atsispindi tose ataskaitose, kurios pateikiamos bankroto ir skolų priteisimo bylose, kai skolininkas siekia dirbtinai padidinti turto vertę ir taip padengti kuo didesnę skolos dalį. Kitais atvejais ypač maža kaina įvertintas turtas tiesiog perleidžiamas saviems. Laimei, teismai vis dažniau reaguoja į nesąžiningus veiksmus ir siekia, kad bankrutuojančios įmonės turtas būtų realizuojamas tikrąja jo verte.

Riziką mėgstantys atsakovai pakankamai dažnai renkasi ėjimą „va bank“. Tuomet turto vertė dirbtinai mažėja arba didėja ne trečdaliu ar perpus, o penkis ar net dešimt kartų. Pavyzdžiui, 2010 m. Lietuvos Aukščiausiasis teismas pripažino nekilnojamo turto pardavimo sutartį negaliojančia, nes Registrų centre daugiau nei 2 mln. litų įkainotas turtas pagal specialiai parengtą turto vertinimo ataskaitą buvo parduotas vos už 320 tūkst. litų.

Žinoma, ne visais atvejais neatitikimai ataskaitoje yra akivaizdūs. Kartais teismui tenka tiesos ieškoti tarp dviejų turto vertinimo ataskaitų. Neseniai ir Lietuvos apeliaciniame teisme bylos nagrinėjimui buvo pateiktos dvi to paties turto vertinimo ataskaitos: vienoje jų turtas įvertintas 1,08 mln. litų, o kitoje – jau 2,85 mln. litų. Teismas, įsigilinęs į turto vertinimo metodus, nustatė, kad vienoje iš ataskaitų turtas buvo vertinamas lyginant su kitu turto analogu, tačiau šis objektas buvo visai kitokios paskirties.

Tad ar įmanoma apsidrausti nuo tokių nekokybiškų ar nesąžiningų turto vertinimo ataskaitų? Idealiu atveju turto vertinimo ataskaitos turėtų būti laikomos teisingomis ir juridiškai galiojančiomis nuo tos akimirkos, kai ją oficialiai pasirašo tam licenciją turintis vertintojas. Taip yra įtvirtinta ir LR Turto ir verslo vertinimo įstatyme. Tačiau mūsų teismų praktikoje yra ne vienas būdas, kaip dar kartą patikrinti teismui teikiamą dokumentą, ir esant reikalui jį nuginčyti. Galima sakyti, kad iš tiesų įstatymas tokiai turto vertinimo ataskaitai suteikia tik oficialiojo rašytinio įrodymo galią.

Šioje vietoje norisi atkreipti ypatingą verslo dėmesį – visi teismo praktikoje naudojami metodai patikimumui nustatyti gali būti pritaikyti žymiai anksčiau, dar prieš ginčui tapus teisminiu procesu. Juk turto vertinimas versle yra naudojamas nepaprastai plačiai.

Kokie kriterijai apibrėžia patikimą turto vertinimo ataskaitą? Pirmiausia, ataskaitoje turi būti aiškiai nurodyti ir paaiškinti vertinimo metodai. Antra, turėtų būti išsamiai aprašyta turto struktūra ir jo rūšys. Šiuos esminius kriterijus neseniai įvardijo Lietuvos apeliacinis teismas. Išoriniai, formalieji kriterijai, kurie gali įspėti apie nepakankamą ataskaitos patikimumą, yra detaliai aprašyta minėtame Turto ir verslo vertinimo įstatyme. Pagal jį, turto vertinimo ataskaitoje turi būti: ataskaitos ir vertinamo turto pavadinimai, pastarojo identifikavimo duomenys, buvimo vieta, vertinimo atvejis, taip pat nurodytas ataskaitos užsakovas, turtą vertinusios įmonės duomenys, ataskaitos surašymo data, sąlygos ir aplinkybės, kurios galėtų turėti įtakos turto vertinimui ir į kurias nebuvo atsižvelgta. Be to, turi būti nurodytos vertinimo prielaidos, ypatybės, metodai, vertinamo turto aprašymas bei turto vertės nustatymo pagrindimas. Kai ataskaita neatitinka šių reikalavimų, teismas jau turi pagrindą spręsti apie vertinimo ataskaitos išvadų nepagrįstumą ir pačios ataskaitos nepatikimumą.

Galiausiai, Tarptautinė vertinimo standartų taryba yra parengusi ir tarptautinius vertinimo standartus (TVS). Juos atitinkanti turto vertinimo ataskaita turėtų būti aiški paprastam vartotojui – jam, o taip pat ir teismui neturėtų kilti klausimų, kokie veiksniai didino ar mažino turto vertę, o kriterijai ir metodai, kuriais tai buvo nustatyta – aiškiai aprašyti.

Taigi matant bylas, kuriose oficialios turto vertinimo ataskaitos pripažįstamos negaliojančiomis, verslininkams belieka palinkėti būti itin budriems naudojant šį instrumentą kaip objektyvios informacijos šaltinį. Ypač tais atvejais, kai verslo santykiai kvepia turto dalybomis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nesutaria dėl dirbančiųjų mokamo mokesčio: naikinti ar dar didinti (45)

Ant absoliučios daugumos Lietuvos dirbančiųjų pečių gulasi gyventojų pajamų mokesčio (GPM)...

Naujasis Anglijos centrinio banko vadovo pavaduotojas nepasirengęs palūkanų didinimui (1)

Naujasis Anglijos centrinio banko vadovo pavaduotojas Dave'as Ramsdenas antradienį pareiškė esąs...

V. Šapoka vizito JAV metu pristatė Lietuvos ekonominę ir technologijų plėtrą (9)

Vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose metu finansų ministras Vilius Šapoka su Teksaso...

Nepaisant uraganų šėlsmo, JAV pramonės gamyba auga (5)

JAV pramonės gamyba rugsėjį atsigavo po smarkaus nuosmukio rugpjūtį dėl uragano Harvey ,...

STT sulaikė NMA Teisės departamento direktorių atnaujinta 17:20 (19)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Teisės...

Top naujienos

Vilniaus autobusų stoties privatizavimo istorijoje – labai garsios pavardės (58)

Sostinės vadovams ir vieno iš svarbiausių miesto transporto centrų – Vilniaus autobusų stoties...

Vadovų apklausa žada gerų naujienų laukiantiems didesnių algų (18)

Net 97 proc. įmonių vadovų ketina kelti atlyginimus darbuotojams kitais metais. Tai parodė...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (23)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Pirmas žingsnis link asteroidų kasybos: pasiūlyta originali idėja (1)

Asteroidų įvairovė yra didžiulė – jų būna ir akmeninių, ir metalinių, ir kietų, ir...

Kinijos propagandos mašina: cenzūra nuo politinės minties iki lytinių santykių

Jei kontroliuojate viešąją komunikaciją, tai galite kontroliuoti, ką žmonės galvoja ir kaip jie...

Už namą Laurų kvartale milijono neužteks (7)

Namai Vilniaus Laurų kvartale parduodami retai. Dar rečiau apie tokius objektus pranešama skelbimų...

Aktorės G. Spanic gyvenimas mažai kuo skiriasi nuo jos vaidintų muilo operų pamatykite, kaip ji atrodo dabar!

Žinomos Venesuelos aktorės Gabrielos Spanic , kurią Lietuvos žiūrovai puikiai pažįsta iš...

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (132)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (181)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

NBA sezono startas: K. Irvingo sugrįžimą į Klivlandą užgožė kraupi G. Haywardo trauma

Pirmasis 2017-2018 metų NBA reguliariojo sezono susitikimas padovanojo žiūrovams itin gražią ir...