Šio straipsnio tikslas – aptarti du aktualius Lietuvos Aukščiausiojo Teismo precendentus, suformuotus nagrinėjant iš hipotekos teisinių santykių kylančius teisminius ginčus, išskirti jų svarbą bei aptarti taikymą praktikoje.
Kazimieras Karpickis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Aptariami precendentai yra aktualūs tiek hipotekos kreditoriams (pvz., finansų institucijoms), tiek hipotekos davėjams, t. y. asmenims, įkeičiantiems jiems priklausantį nekilnojamąjį turtą tiems patiems hipotekos kreditoriams.

Precedentų esmė:

(i) Neįvykus antrosioms varžytinėms antstolis neturi teisės vykdyti trečiąsias ir ketvirtąsias varžytines ir parduodamo turto kainą toliau mažinti antstolio pasirinktais procentiniais intervalais (iki 40 ar 20 procentų nuo pradinės nustatytos turto kainos);

(ii) Hipotekos kreditorius turi teisę į įkeisto daikto, išskyrus žemę, draudimo atlyginimą, nepaisant to, ar hipotekos kreditorius buvo nurodytas kaip naudos gavėjas draudimo sutartyje.
(iii)

Pirmasis precedentas yra suformuotas CPK 718 ir 722 str. nuostatų pagrindu. Pastarosios, be kita ko, reglamentuoja pirmosiose ir antrosiose varžytinėse parduodamo turto kainos ir jos mažinimo intervalų klausimus.

Pagal CPK 718 str., pirmosiose varžytinėse parduodamo turto nustatoma pradinė kaina sudaro 80 proc. nustatytos turto kainos. CPK 722 str. nustatyta, kad antrosios varžytinės vyksta tokiomis pačiomis sąlygomis ir tvarka kaip ir pirmosios varžytinės su ta išimtimi, kad antrosiose varžytinėse parduodamo turto nustatoma pradinė kaina sudaro 60 proc. nustatytos turto kainos. Tai reiškia, kad, jeigu, pvz., pradinė nustatyta turto kaina yra lygi 100 000 Eur, pirmosiose varžytinėse turtas bus parduodamas už 80 000 Eur. Tuo tarpu iškilus būtinumui vykdyti antrąsias varžytines, turtas jose jau bus parduodamas už 60 000 Eur.

Aptariamas precendentas padėjo galutinį tašką ydingai susiformavusiai praktikai, retkarčiais taikytai antstolių. Jos pagrindu neįvykus antrosioms varžytinėms ir hipotekos kreditoriui atsisakius perimti antrosiose varžytinėse neparduotą turtą, buvo vykdomos trečiosios, retkarčiais ketvirtosios varžytinės, o jose parduodamo turto kaina būdavo mažinama tais pačiais 20 proc. T. y., taikant aukščiau aptartą pavyzdį, trečiosiose varžytinėse kaina būtų lygi 40 000 Eur, o ketvirtosiose – 20 000 Eur. Iš esmės tokia praktika pažeidė skolininkų interesus, kadangi jos pagrindu skolininkai prarasdavo galimybę įkeisto turto pagrindu patenkinti hipotekos kreditoriaus reikalavimus didesne apimti.

Tuo tarpu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą, kurios objektu, be kita ko, buvo aptarta ydinga praktika, ją panaikino ir išaiškino, kad:

(i) CPK nenumato trečiųjų varžytinių galimybės;

(ii) Areštuoto turto vertės automatinis sumažinimas 20 proc., tęsiant priverstinį ieškojimą po neįvykusių antrųjų varžytinių, negali būti pripažįstamas tinkamu turto vertės nustatymu.

Tai reiškia, kad tuo atveju, kai po neįvykusių antrųjų varžytinių išieškojimas iš hipoteka įkeisto turto tęsiamas, antstolis turi iš naujo įvertinti parduodamą turtą ir iš naujo vykdyti varžytines organizuodamas vėlgi pirmąsias ir antrąsias varžytines, o juose kainą nustatyti atitinkamai tik 20 ir 40 proc. mažesnę nei nustatyta turto kaina.

Antrasis precendentas dėl jo specifikos yra aptartinas aptariant bylos, kurią nagrinėjant jis buvo suformuotas, faktines aplinkybes. Pastarosios, įskaitant, bet neapsiribojant, susiklostė taip, jog:

hipotekos kreditoriaus naudai įkeitus nekilnojamąjį turtą (pastatą) pastarasis buvo apdraustas dvejose draudimo įmonėse, tačiau draudimo sutartyse naudos gavėju buvo nurodytas ne hipotekos kreditorius, o nekilnojamojo turto savininkas, kuris ir įkeitė pastatą hipotekos kreditoriui. Aptariamame pastate kilus gaisrui jis buvo ženkliai sugadintas. Kadangi naudos gavėju draudimo sutartyje buvo nurodytas pastato savininkas, o ne hipotekos kreditorius, draudimo įmonės bei pastato savininkas, kaip draudimo sutarčių šalys, sudarė susitarimą, kuriuo sulygo konkretų draudimo išmokos dydį ir jog draudimo išmoka yra išmokėtina tiesiogiai pastato savininkui. Hipotekos kreditorius, laikydamas, kad draudimo išmoka turėjo būti išmokėta tiesiogiai jam, pareiškė ieškinį prašydamas pripažinti negaliojančiu tarp draudimo įmonės bei pastato savininko sudarytą susitarimą ir priteisti draudimo išmoką tiesiogiai jam.

Hipotekos kreditoriaus pozicija buvo pagrįsta CK 4.171 str. 5 d., kuri įtvirtina, kad hipoteka apima ir nekilnojamojo daikto draudimo atlyginimą, ir reiškia, jog draudimo išmoka sunaikinus hipotekos objektą ar jį apgadinus visais atvejais privalo būti išmokama hipotekos kreditoriui nebent pastarasis sutiktų su kitokiu jos išmokėjimo būdu. Išnagrinėjęs bylą Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sutiko su tokia hipotekos kreditoriaus pozicija ir išaiškino, kad vadovaujantis CK 4.171 str. 4 d. ir 5 d., hipotekos kreditorius turi teisę į įkeisto daikto, išskyrus žemę, draudimo atlyginimą šių teisės normų pagrindu, nepaisant to, ar hipotekos kreditorius buvo nurodytas kaip naudos gavėjas draudimo sutartyje.

Šis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotas precendentas yra dar vienas žingsnis užtikrinant hipotekos kreditorių teises ir teisėtus interesus. Priešingu atveju, sunaikinus ar sugadinus apdraustą ir hipoteka įkeistą nekilnojamąjį turtą ir neišmokėjus atitinkamos draudimo išmokos hipotekos kreditoriui, jis prarastų prievolių įvykdymo objektą, t. y. jo naudai įkeistą nekilnojamąjį turtą, ir galimybę ateityje gauti prievolių įvykdymą apskritai. Juk skolininkui neturint kito turto, iš kurio būtų galima patenkinti kreditoriaus reikalavimą, kreditorius neturėtų į ką nukreipti išieškojimą ir patenkinti savo reikalavimą.

Tai reiškia, kad įvykus draudiminiam įvykiui ir draudimo sutartyje draudimo gavėju nesant nurodyto hipotekos kreditoriaus, pastarasis turi teisę ją gauti, o atsisakymo išmokėti ja atveju reikalauti jos priteisimo teisme.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Olandų šeima viską išpardavė ir pinigus investavo į bitkoinus

Viena olandų šeima išpardavė beveik viską, ką turėjo, įskaitant verslą, namą, du...

„Wall Street Journal“: „Tesla“ taps pirmuoju nuosavą gamyklą Šanchajuje turinčiu užsienio gamintoju (1)

Elektromobilių gamintojas „ Tesla “ pasiekė susitarimą su Šanchajaus valdžia statyti nuosavą...

„Noble Group“ parduoda savo JAV naftos verslą kompanijai „Vitol“

Nelengvus laikus išgyvenanti žaliavų prekybos bendrovė „Noble Group“ už 580 mln. dolerių...

Daugiau negu pusė Latvijos jaunimo nori per mėnesį uždirbti daugiau kaip 800 eurų (17)

38 proc. Latvijos jaunimo iki 25-ių metų amžiaus norėtų per mėnesį „į rankas“ uždirbti...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoris palies kelis šimtus darbuotojų (32)

Prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ susijungimas ir reikalavimas kitiems mažmenininkams...

Top naujienos

Ne tik Gedimino kalnas? Ant Trijų Kryžių kalno atsivėrė plyšys (191)

Gausus lietus pakenkė ne tik Gedimino, bet ir Trijų Kryžių kalnui – pavasarį čia atsivėręs...

Kainų augimas įsibėgėjo: kas dar brangs (371)

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis Lietuvoje kainos auga...

Lietuvos ir pasaulio laukia naujas permainų etapas (4)

Daugeliui ketvirtoji pramonės revoliucija dar tėra pranašystė, utopija, lakios fantazijos vaisius...

Tanklaivis prie JK krantų sukėlė sumaištį - su inkaru buvo iškeltas nemalonus siurprizas (2)

Inkaro nuleidimas ir iškėlimas laivams yra įprasta procedūra, nekelianti streso. Tačiau kuomet...

G. Ručytė-Landsbergienė: Sausio 13-ąją visos trys mūsų šeimos panelės laukėsi (113)

Kai kalbame apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą ir pirmuosius mūsų valstybės išbandymus,...

Po tragiškai pasibaigusios avarijos kreipiasi į vairuotojus: taisyklės, kurias būtina žinoti (1)

Tamsėjantys rudens rytai ir vakarai keliuose tampa itin pavojingi pėstiesiems, kuriuos vairuotojams...

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (9)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Po puikaus žaidimo ir finalo Maskvoje – įspūdingas R. Berankio šuolis pasaulio reitinge (1)

Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 169-osios vietos...

Nėščia moteris vos nemirė, kai vaisius „praspyrė“ gimdos sienelę (9)

Viena nėščia moteris praėjusią savaitę vos išvengė mirties, kai jos vaisius...

Išsamius tyrimus atlikę „Raptors“ paviešino J. Valančiūno traumos detales (7)

Vėlyvą sekmadienio naktį Lietuvos laiku Toronto „Raptors“ ekipa išplatino pranešimą spaudai...