aA
Per šimtą metų Lietuvos verslui ir ekonomikai daugiausia nusipelnė didžiąją gyvenimo dalį JAV gyvenęs ir dirbęs Juozas Kazickas – tokią nuomonę išreiškė DELFI skaitytojai Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) inicijuotame projekte, skirtame Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Skaitytojų balsavimo rezultatus „Metų paslaugos“ baigiamajame renginyje paskelbė naujienų portalo vyriausioji redaktorė Rasa Lukaitytė–Vnarauskienė.
kff.lt nuotr.

„Tarp kandidatų buvo įvairaus laikotarpio verslininkų: prieškario žinomi verslininkai, tokie kaip J. Vailokaitis, jau atkurtosios Lietuvos verslininkai, sėkmingai perėję iš sovietinės planinės ekonomikos į laisvąją rinką, tokie kaip B. Lubys, jaunosios kartos verslininkai, sukūrę XXI amžiaus verslus, tokie kaip I. Laurs. Džiaugiuosi, kad Delfi skaitytojai pasirinko Juozą Kazicką, nes jis buvo tikrai iškili asmenybė, daug prisidėjusi prie Lietuvos verslo bendruomenės augimo ir puoselėjimo. J. Kazickas iškart po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo į šalį parvežė vakarietišką verslo supratimą, vakarietiškas verslo vertybes. Tik jo dėka tuomet Lietuvoje investavo pasaulinės kompanijos, leidusios mūsų rinkai įgauti naują plėtros pagreitį. Šiuo metu visi naudojamės mobiliuoju ryšiu, o juk būtent J. Kazicko iniciatyva mobilusis ryšys atsirado Lietuvoje ir tuo metu tai buvo revoliucinė technologija mūsų šaliai. Lietuvos verslo bendruomenei labai svarbu minint Lietuvos atkūrimo šimtmetį pagerbti ir Lietuvai labiausiai nusipelniusius verslininkus, prisiminti jų indėlį į tokį verslo pasaulį, kokį turime šiandien“, – kalbėdamas apie J. Kazicko nuopelnus sakė LVK prezidentas Valdas Sutkus.

13 proc. portalo skaitytojų balsų surinkęs prieš 4 metus miręs J. Kazickas 2006 m. buvo tituluojamas turtingiausiu lietuvių kilmės verslininku. Jis įkūrė kompanijas „Neris International“, „Neris Coal Export“ ir „Neris Holding Company“. 1991 m. Lietuvoje įsteigė pirmąją Baltijos šalyse privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę „Litcom“. Juozo Kazicko dėka vienos stambiausių Jungtinių Amerikos valstijų bendrovių investavo Lietuvoje – „Phipip Morris“, „Coca-Cola“, ir „Motorola“. Vienas žymiausių išeivijos verslininkų rūpinosi Lietuvos nepriklausomybės stiprinimu, konsultuodamas Vyriausybę, organizuodamas Lietuvos aukščiausių vadovų susitikimus su JAV ir Vakarų Europos vadovais, rengdamas Amerikos finansinių fondų atstovų vizitus į Baltijos šalis.

Antroje vietoje po J. Kazicko liko Jonas Vailokaitis (1886-1944) – vienas žymiausių ir turtingiausių XX a. pradžios verslininkų Lietuvoje. Kartu su broliu Juozu jie įkūrė plytų ir čerpių bendrovę „Palemonas“, lietuviškų maisto produktų eksporto bendrovę „Maistas“, „Eksportas ir Importas“, „Cukrus“ ir „Urmas“. Jonas kartu su broliu įsteigė ir valdė privačią įmonę „Metalas“, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Lietuvoje, o jos kapitalas 1938 m. siekė net 7,5 mln. litų. Jonas Vailokaitis drauge su A. Stulginskiu, A. Dubinsku ir P. Grajausku įsteigė Lietuvos Ūkio banką bei inicijavo akcinės draudimo bendrovės „Lietuva“ įsteigimą.

Iš šiame šimtmetyje dirbusių ar dirbančių verslininkų geriausiai įvertinti buvęs „Achemos“ grupės prezidentas Bronislovas Lubys ir broliai Vizbarai (aukštųjų technologijų bendrovės „Brolis Semiconductors“ įkūrėjai), su vienodu skaitytojų balsų skaičiumi (9 proc.) išsirikiavę iškart po J. Vailokaičio.

„J. Kazicko paskelbimas Šimtmečio verslininku stebina kiek mažiau – tai išties garbingas žmogus, sukūręs milijardines apyvartas generavusius verslus ne bet kur, o Jungtinėse Valstijose, daug prisidėjęs pritraukiant investicijų atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, filantropas, mokslo skatintojas. Bet itin džiugina tai, kad dabartiniai žmonės itin vertina jau istorija tapusias asmenybes, tokius kaip J. Vailokaitis ar Jokūbas Frenkelis. Tai parodo, kokia svarbi yra mums šalies istorija ir kiek daug žinome apie prieškario verslą“, – sakė „Lietuvos šimtmečio verslininko“ idėjos autorius Žydrūnas Damauskas, ryšių su visuomene agentūros „Avenire“ vadovas.

Tapti „Šimtmečio verslininku“ pretendavo žymiausi ir įvairiais Lietuvos istorijos etapais tiek šalyje, tiek ir užsienyje veikę verslininkai, kurie savo darbais, atsidavimu šaliai bei visuomenei labiausiai prisidėjo prie Lietuvos pažangos bei modernaus verslo augimo.

Tarp kandidatų buvo vos įkurtos valstybės pirmųjų bankų kūrėjai, mecenatai, įvairių verslo sričių pradininkai, visuomenininkai, sovietmečiu emigracijoje įmones įkūrę lietuviai, o taip pat dabar sėkmingus, inovatyvius, už šalies ribų žinomus verslus kuriantys žmonės. Į sąrašą pateko tiek didžiausi darbdaviai, verslo koncernų steigėjai, tiek ir jauni žmonės, sukūrę aukštą pridėtinę vertę kuriančius verslus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje (7)

Lietuvą kaip patrauklią turizmui šalį kinams reklamuos Kinijos kelionių agentūra „Shanghai...

Perspėjimas: bankų padaliniai per Kalėdas pasitiks uždarytomis durimis (7)

Lietuvoje veikiančių bankų padaliniai Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, pasitiks uždarytomis...

Conte tikisi greitai susitarti su EK dėl Italijos biudžeto

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte penktadienį pareiškė besitikintis dėl kitų metų...

Vyriausybę šturmavo inovatyvios moksleivių verslo idėjos (1)

Penktadienį Vilniuje, LR Vyriausybėje, 196 mokiniai iš visos Lietuvos kalėdinėje mokinių...

ES vadovai susitarė dėl mažesnio euro zonos biudžeto projekto (6)

Europos Sąjungos ( ES ) vadovai penktadienį susitarė dėl virtinės euro zonos reformų, įskaitant...

Top naujienos

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (92)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus tašku ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (84)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (101)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (11)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „geltonosios liemenės“ laimėjo, o „Paskutinis skambutis“ liko neišgirstas? (161)

Andriaus Tapino ir dešimčių profesinių sąjungų organizuotoje „Paskutinio skambučio“...

Ko dar mes galime laukti ir tikėtis iš žiemos? (37)

Lietuvoje gruodžio vidurys, beveik pačių tamsiausių dienų metas. Sakome „beveik“, nes kas yra...

Miunchene – Krampuso viršus: kaip „Žalgirio“ vyrus sprukti privertė vokiškas siaubūnas pažymiai žaidėjams (58)

Kauno „Žalgirio“ vyrai antrą sezoną iš eilės iš Vokietijos savo gerbėjams lauktuvių...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą (8)

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Nomedos Kazlaus partneris dėl vienos ypatybės išgirsta itin nekorektiškų klausimų (19)

Graži gruodžio tradicija tęsiama: lietuvių operos solistė sopranas Nomeda Kazlaus vėl kviečia...

Spalvingasis Laosas – maža, bet didelių stebuklų kupina šalis (2)

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar...