aA
Juodkrantėje ruošiamasi įrengti Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centrą: saugomoje teritorijoje tam numatytas uždarytos mokyklos pastatas, tačiau jo rekonstrukcijai nepritaria dalis vietos gyventojų.
Juodkrantėje – nesutarimai dėl parko lankytojų centrui perduodamo mokyklos pastato likimo
© Mindaugas Milinis

Iki 2021 metų už 3 mln. eurų, gautų iš Europos Sąjungos, buvusiame jūros kadetų mokyklos pastate būtų įrengta ekspozicija, erdvės lankytojams ir nacionalinio parko direkcijai.

Tačiau 200 vietos gyventojų surinko parašus, prašydami nekeisti mokyklos pastato ir, jei įmanoma, apsvarstyti lankytojų centrui kitą galimą vietą.

„Prašoma stabdyti veiksmus, galbūt labiau išdiskutuoti, atkreipti dėmesį į mūsų argumentus, pasiūlymus“, – BNS sakė vienas iš kreipimosi iniciatorių, skulptorius Albertas Danilevičius.

Jis teigia, kad parašų būtų galima surinkti ir daugiau, tačiau tikimasi, kad ir tiek užteks, jog bendruomenė būtų išgirsta.

„Man atrodo, kad Neringai labai didelių patalpų lankytojų centrui nereikia, nes tai yra labai sezoniškas dalykas“, – kalbėjo skulptorius.

A. Danilevičius pabrėžia neprieštaraujantis, jog pastate įsikurtų lankytojų centras, bet teigia, jog mokyklos pastatas turėtų būti išsaugotas toks, koks yra dabar.

Juodkrantiškis taip pat siūlo svarstyti galimybę lankytojų centrą statyti kitur.

„Tada mes turėtume du pastatus vietoj vieno“, – pastebėjo jis.

A. Danilevičius bendruomenės pasirašytą prašymą įteikė savivaldybės, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos (KNNP) atstovams, jis taip pat turėtų pasiekti Valstybės kontrolę ir Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą.

Juodkrantėje – nesutarimai dėl parko lankytojų centrui perduodamo mokyklos pastato likimo
© Mindaugas Milinis

Įsikurs ekspozicija, biblioteka, administracija

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija šiuo metu vienintelė neturi lankytojų centro, kurį turėti tokiems parkams privalu.

Jį norėta statyti Juodkrantės Gintaro įlankoje, tačiau tam nepritarė Kultūros paveldo departamentas ir šis planas žlugo.

Pasak KNNP, idėja šiam tikslui išnaudoti Juodkrantės mokyklą kilo Vyriausybėje.

Lankytojų centre planuojama moderni parko vertybes vaizduojanti 300 kvadratinių metrų ekspozicija, kino salė, biblioteka-skaitykla, 100 vietų konferencijų salė ir edukacinės patalpos.

„Viena ekspozicija bus pagrindinė, kita – kintanti, interaktyvi ekspozicija. Bus nedidelė biblioteka-skaitykla su vaizdu į marias, kur bus galima pasiskaityti leidinių apie Kuršių neriją, istoriją. Turime tikrai labai daug ir senų, ir naujų knygų“, – BNS sakė KNNP direktorė Aušra Feser.

Ji viliasi, kad čia žmonės susirinks turiningai praleisti laiko, kai lauke bus prastas oras.

Pastate taip pat įsikurs KNNP administracija. Numatytos ir patalpos, skirtos bendruomenei.

„Viena pastogė lieka įvairiausiems užsiėmimams, edukacijoms, darbui su grupėmis ir bendruomene“, – sakė A. Feser.

Ji pabrėžia, kad esamas pastatas, skirtingai nei teigia kai kurie idėjos priešininkai, bus ne nugriautas, o rekonstruotas.

„Bus griaunama tik vidutinė dalis, kuri jungia sporto salę su mokyklos korpusu. Ji šiek tiek išplatėja. Visas kitas pastatas lieka, jo forma nepasikeis“, – žadėjo KNNP vadovė.

Pasak jos, keisis tik pastato fasadas: baltą tinką keis medinės detalės.

„Juodkrantės širdyje pastatas turėtų derėti prie senųjų vilų, apdailoje turėtų būti kuo daugiau medžio. Jis bus labiau priartintas prie aplinkos. Šis pastatas atitiko mokyklos vaizdą, mes norėtume, kad iškart matytųsi, kad tai susiję su Kuršių nerijos pažinimu, gamta“, – sakė ji.

A. Feser sako, kad centro statybą stipriai riboja laikas, nes į pabaigą eina finansavimo periodas.

Aušra Feser
Aušra Feser
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Gyventojams skaudžiausia, kad neteks vietų sportuoti

Kuriant lankytojų centrą, jo ekspozicija bus įkurta buvusioje mokyklos sporto salėje. Taip pat bus panaikinta šalia mokyklos buvusi krepšinio aikštelė.

Būtent ši netektis gyventojams skaudžiausia.

„Nerimas yra nemažas, kad gyvenvietė praranda galimybę turėti sporto salę uždaru stogu ir sporto aikštynas bus naikinamas. Ateityje lyg žada, kad bus kažkur kitur, bet pažadų mes turime daug“, – BNS sakė Juodkrantės bendruomenės vadovė Sandra Berletaitė.

Pasak jos, idealiu atveju, bendruomenė norėtų išsaugoti ir mokyklos pastatą bei jo teikiamus privalumus, ir turėti lankytojų centrą, tačiau šiuo atveju galimybė suteikiama tik tarp vieno arba kito.

Ji sakė, kad tarp juodkrantiškių esama įvairių nuomonių: dalis palaiko A. Danilevičiaus poziciją, jog pastatas turėtų išlikti mokykla ir bendruomenės centru, kiti džiaugiasi, jog čia įsikurs parko lankytojų centras.

A. Feser pripažįsta, kad vietų sportuoti panaikinimas – „pagrindinis susikirtimo taškas“ su vietos bendruomene. Tačiau, jos teigimu, sporto aikštelė nedera prie centrinės Juodkrantės dalies aplinkos.

„Mūsų nuomone, kur yra senamiestis, pačios gražiausios vilos, ta krepšinio aikštelė – dabar jeigu ją kas nors projektuotų ten, tikrai niekada nesuderintų“, – sakė ji.

Vis dėlto, pasak KNNP vadovės, nors esama skirtingų nuomonių, su bendruomene vyksta pozityvus bendravimas.

„Aišku, mums tikrai labai skaudu, nes su A. Danilevičiumi bendraujame labai seniai, bet esame įsitikinę, kad būtent Juodkrantėje tokio pastato, tokios institucijos atsiradimas, kaip tik būtų bendruomenių susibūrimo vieta ir esame pasiruošę bendrauti, vietos viskam užteks“, – sakė A. Feser.

Juodkrantėje – nesutarimai dėl parko lankytojų centrui perduodamo mokyklos pastato likimo
© DELFI / Domantas Pipas

Meras: tai proga sutvarkyti apleistą pastatą

Neringos meras Darius Jasaitis sako, kad mokyklos pastato perdavimas – proga sutvarkyti pastatą, kurio būklė visą laiką blogėja, o jo išlaikymas tenka savivaldybei.

„Mano nuomone, savivaldybė turėtų atsakingai valdyti turtą ir ateinančioms kartoms nepalikti pastato visiškai suniokoto, kad ateinanti taryba galvotų, iš kur gauti pinigų, kad jį sutvarkyti, nes sutvarkymui reikia be galo daug pinigų“, – teigė jis.

Pasak mero, patys gyventojai dažnai kelia klausimą dėl šio pastato būklės ir sutvarkymo. Tuo tarpu savivaldybės galimybės – ribotos, o prioritetas teikiamas vaikų darželio Juodkrantėje sutvarkymui.

D. Jasaitis pastebėjo, kad dalis besipriešinančiųjų pastato pertvarkymui yra tiesiogiai asmeniškai suinteresuoti, nes šiuo metu naudojasi šiomis patalpomis.

„Tie žmonės, kurie turi raktus nuo patalpų, eina, renka parašus“, – sakė meras.

Jis pripažino, kad salės netektis yra skaudi juodkrantiškiams. Tuo tarpu atvira lauko aikštelė jau yra įrenginėjama.

„Didžiausias klausimas – vidinė sporto salė. Tikrai palaikau, deramės su visais, kur tai galėtų atsirasti. Šiai minutei sprendimo dar nėra“, – sakė D. Jasaitis.

Vis dėlto jis pastebėjo, kad salė yra Nidoje, kurią pasiekti juodkrantiškiams trunka apie dvidešimt minučių, o toks atstumas iki vietos pasportuoti būtų įprastas bet kuriame didmiestyje.

„Suprantu, kad kai gali ir su tapkėmis ateiti pažaisti, sutinku – puiku. Bet tai yra per didelė kaina dvidešimčiai žmonių pasmerkti investiciją į miestą“, – teigė meras.

Pasak jo, pastato neperdavus KNNP, ilgainiui jį tiesiog tektų parduoti.

Vaikų Juodkrantėje trūksta

Mokyklą siekiantys išsaugoti juodkrantiškiai taip pat pabrėžia, kad įkūrus lankytojų centrą jos pastato vietoje, ateityje bus užkertamas kelias atkurti Juodkrantės mokyklą.

„Jeigu jų sutartis yra dvidešimčiai metų, po dvidešimties metų gal bus reikalinga mokykla?“, – svarstė A. Danilevičius.

Jis priminė, kad mokyklą renovuojant į ją buvo įdėta daug lėšų, todėl sprendimas ją vėl perstatyti – jų švaistymas.

A. Feser sako, kad jeigu atsirastų poreikis po dvidešimties metų atkurti mokyklą, tam būtų galima pritaikyti vieną iš lankytojų centro korpusų.

Vis dėlto tokia perspektyva ji abejoja.

„Kai yra mokykloje vos keli vaikai, jau ir tada, kai dar ta mokykla buvo, daug kas vežė mokinius į Klaipėdą, nes tiesiog vaikams reikia vaikų, vaikams turi būti ugdymo, bendravimo kokybės. Šito Juodkrantė tokioje mažoje gyvenvietėje užtikrinti negali ir vargu, ar kada nors galės“, – sakė A. Fesser.

Sprendimą perduoti buvusią Liudviko Rėzos mokyklą KNNP patikėjimo teise Neringos taryba priėmė pernai. Uždaryta mokykla buvo valdoma Neringos gimnazijos, o jos pastate vykdavo įvairūs bendruomenės renginiai.

Pastate veikusi L. Rėzos kadetų mokykla buvo uždaryta 2014 metais. Toks sprendimas priimtas nepavykus pastatyti bendrabučio prie šios mokymo įstaigos.

Juodkrantės mokykla savo istoriją skaičiavo dar nuo 1743 metų. Baltų plytų priestatas prie originalaus pastato buvo pastatytas 1966 metais, 2000 metais mokykla buvo rekonstruota, o 2006 metais čia įkurta kadetų mokykla.

Senajame mokyklos pastate šiuo metu veikia parodų namai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Asociacija prašo „Snaigės“ pasiaiškinti dėl akcininkui paskolintų 11 mln. eurų

Investuotojų asociacija prašo iš „ Nasdaq “ Vilniaus biržos pasitraukti ketinančios Rusijos...

Dubnikovas: „Snaigė“ nebuvo aktyvi išnaudojant biržos privalumus (2)

Finansų analitikas Marius Dubnikovas sako, kad šaldymo prietaisų gamintojos „Snaigės“...

Prezidentūra apie siūlymus nustatyti patikimų tiekėjų dėl 5G ryšio kriterijų sąrašą: tai galimas kelias (1)

Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Darius Kuliešius sako, kad...

Lietuvos oro uostai praėjusiais metais aptarnavo 52 proc. mažiau skrydžių

Visuose trijuose Lietuvos oro uostuose 2020 metais keliavo 1,8 mln. žmonių – 72 proc. mažiau,...

Vokietijos „Sypra“ gali būti šalinama iš viešųjų pirkimų (1)

Vokietijos bendrovė „Sypra" įtraukta į tiekėjų, kuriems už draudžiamus konkurenciją...

Top naujienos

Ažubalis: ragus Putinui užsiauginti padėjo didžiosios ES valstybės (117)

Įvykiai JAV paveiks Lietuvą tiek, kiek Europa sugebės atsispirti supaprastintam žvilgsniui į...

Prezidentūra: pasiekti kolektyvinį imunitetą reikėtų iki vasaros vidurio (259)

Europos Sąjunga turi turėti vieningą ir ambicingą tikslą, iki kada visose šalyse narėse būtų...

Savaitgalį feisbuke siautėjęs, kolegas įžeidinėjęs ir grasinęs Rimas Bružas sulaukė ne tik kritikos, bet ir griežtos LRT vadovų reakcijos pasisakė ir R. Bružas, kita pusė kreipėsi į teisininkus (544)

Penktadienį LRT Radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė pasidžiaugė...

Židiniai atsivėrė bent keliose Vilniaus įmonėse, protrūkių fiksuojama ir vaikų darželiuose

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Rožė už 500 eurų: įmantrios schemos apeiti ribojimus padeda ne visiems (57)

Griežtų karantino reikalavimų laikosi ne visi. Kai kurie sugalvoja įmantrių schemų ir griežtas...

Navalnas – tardymo izoliatoriuje, ten su juo neįmanoma susisiekti (121)

Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną nugabeno į tardymo izoliatorių „Matroskaja...

Lietuvoje – 717 naujų koronaviruso atvejų, 18 mirčių praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 40–89 metų žmonės (330)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 717 naujų COVID-19 ligos atvejų, mirė 21 žmogus,...

Šimonytė: iki sausio 31 dienos jokių radikalių karantino pasikeitimų nebus liks ribojimai kelionėms tarp savivaldybių (438)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad visą sausį karantinas ryškiai nebus...

Lietuvių ramybės oaze laikyta vietovė pajūryje virsta tikru kurortu: neprireiks ir dvejų metų, kol NT kainos čia pasieks Palangos lygį (237)

Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į...

Mantas Brazdžionis | D+

Paneigė mitus apie Dubajų: tikėjosi baudų ir dirbtinumo, bet realybė nustebino

Į didžiausią Jungtinių Arabų Emyratų miestą Dubajų vykau sausio mėnesį, kai šiluma lauke...