aA
Ketvirtadienį pranešta, kad DNB ir „Nordea“ bankai susitarė sujungti veiklą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje ir sukurti naują pirmaujantį universalų banką Baltijos šalyse, kuris ir toliau išlaikys Šiaurės šalių bankininkystės šaknis.
Jungiasi DNB ir Nordea bankai
© DELFI montažas

Bankų klientų interesams atstovaujantis Rūtenis Paukštė šioje naujienoje gerų žinių vartotojams nemato. Tuo metu įmonių susijungimo ir įsigijimo ekspertas Žygintas Mačėnas tokiu bankų priimtu sprendimu nesistebi.

Nori tapti pagrindiniu banku Baltijos šalyse

„Derindamas Baltijos šalių rinkų pažinimą, artimą partnerystę su mūsų klientais ir naujus skaitmeninės bankininkystės sprendimus, „Nordea“ tapo patikimu ir sėkmingu banku Baltijos regione, kur tvirtai užima trečiąją vietą rinkoje.

Dabar atėjo laikas žengti naują žingsnį ir kurti ateities banką. Kartu mes būsime didesni, geografiškai padengsime didesnes teritorijas ir pasiūlysime platesnį produktų pasirinkimą - visa tai leis mums tapti pagrindiniu banku klientams Baltijos šalyse“, - pranešime sako Inga Skisaker, „Nordea“ Baltijos šalių bankininkystės vadovė.

DNB ir „Nordea“ veiklos sritys Baltijos šalyse sutampa, o verslo bankininkystėje bankai papildo vienas kitą.

Pasak pranešimo, „Nordea“ susikūrė tvirtas pozicijas stambių verslo klientų segmente, o DNB yra stiprūs smulkaus ir vidutinio verslo segmente. Kartu bankai bus dar stipresni ir konkurencingesni, teikdami mažmeninės bankininkystės paslaugas.

Be to, kartu veikdami bankai sustiprins savo pozicijas geografiškai – „Nordea“ yra stiprūs Estijoje, DNB – Lietuvoje, o abu kartu užima tvirtas pozicijas Latvijoje. „Nordea“ ir DNB Baltijos šalyse šiuo metu turi atitinkamai 1300 ir 1800 darbuotojų bei 8 mlrd. eurų ir 5 mlrd. eurų aktyvų.

„Daugiau nei 70 padalinių Baltijos šalyse turintis DNB sukūrė dinamišką, į klientą orientuotą veiklos modelį. Mastas šiandien yra svarbiausias iššūkis bankininkystei, nes didesni bankai gali efektyviau išnaudoti resursus.

Naujasis bankas bus geriau pasirengęs augančiai konkurencijai regione ir išnaudoti mastą tam, kad taptų pagrindiniu banku verslui, klientams ir partneriams Baltijos šalyse”, - sako Mats Wermelin, DNB Baltijos šalių padalinio vadovas.

Šių bankų verslo, privačios ir mažmeninės bankininkystės klientams veiklos suvienijimas bus naudingas, nes užtikrins platesnį skyrių tinklą, didesnę paslaugų įvairovę ir spartesnį paslaugų bei aptarnavimo vystymą.

DNB ir „Nordea“ suvienytame banke turės lygias balsavimo teises, tačiau ekonomiškai jų indėlis į banką skirsis, priklausomai nuo veiklos ir kapitalo apimčių prieš užbaigiant sandorį.

Šį susitarimą dar turi patvirtinti atsakingos bankų veiklą ir konkurenciją prižiūrinčios institucijos, tikimasi jog procesas bus baigtas 2017 m. antrą ketvirtį. Kol nebus gauti visi reikalingi patvirtinimai, abu bankai veiks nepriklausomai ir tęs įprastinę veiklą.

Klientams geros naujienos nemato

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas komentuoja, kad bankų ketinimas susijungti veiklai Baltijos šalyse yra verslo logika grįstas sprendimas.

„Bet iki jo realizavimo dar tolimas ir sudėtingas kelias, o pakeliui turi būti gauti už bankų priežiūrą ir konkurenciją atsakingų institucijų leidimai ir vertinimai. Lietuvos bankas sandorį vertins labai atidžiai ir išvadas teiks tik turėdamas detalius atsakymus į visus kylančius klausimus“, - teigė jis.

Lietuvos bankų klientų asociacijos generalinis direktorius Rūtenis Paukštė, komentuodamas naujieną iš vartotojų pusės, teigė, kad bankų susijungimas sumažins konkurenciją bankiniame sektoriuje.

Jungiasi DNB ir „Nordea“ bankai
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Sumažės ir taip nedidelis bankų skaičius. Tai yra rimtas signalas bankus kontroliuojančioms institucijoms ir apskritai sektoriui, nes konkurencijos ir taip nebuvo kai kuriose srityse. Dabar ji dar labiau sumažėja. Tai potencialiai tai nėra gera žinia bankų klientams“, - kalbėjo jis.

Pasak R. Paukštės, jei į Lietuvą norėtų ateiti nauji bankai, tai esant tokiems dideliems bankams rinkoje naujiems žaidėjams kartelė dar aukštesnė.

„Susijungę du bankai dar labiau sustiprins savo įtaką Lietuvoje, todėl ateinantiems bankams būtų ne taip paprasta išlaikyti tą aukštą lygį“, - pridėjo pašnekovas.

R. Paukštė tiki, kad šiuo metu ir artimiausiais metais bankininkystės sektoriaus įmonės patiria ir patirs didelį spaudimą dėl naujų technologijų ir vis atsirandančių naujovių bankininkystei.

„Galbūt taip yra ruošiamasi šiems dalykams. Galbūt bankų analitikai įvertinę, kas laukia ateityje, tam ruošiasi ir imasi tokių veiksmų“, - komentavo pašnekovas.

Kalbėdamas apie „DNB“ ir „Nordea“ bankų jungimąsi R. Paukštė taip pat paminėjo derybų su bankais svarstykles.

„Sukuriama dar viena didelė struktūra, su kuria nebus lengva kalbėtis, manau. Ne paslaptis, kad bankai kalbasi ir su Vyriausybe ir daro mums didelę įtaką. Tai nėra lengvai reguliuojama sritis ir jie patys mus daugiau reguliuoja nei mes juos“, - sakė Lietuvos bankų klientų asociacijos atstovas.

Naujiena nestebina

Finansininkų ir susijungimo bei įsigijimo rinkos ekspertas, „SUMMA Advisers“ vadovaujantis partneris Žygintas Mačėnas teigė, kad bankų susijungimo faktas nebuvo netikėtas.

„Kad čia kažkas vyksta, visiškai nestebina. Mes visą laiką kalbame, kad konsolidacijos procesai neišvengiami“, - komentavo jis.

Pasak eksperto, susijungimai vyksta visame pasaulyje daugelyje pramonės šakų, o kartu ir finansų sektoriuje.

„Toks dalykas labiau natūralus ir tikėtinas nei stebėtinas“, - pridėjo Ž. Mačėnas.

Susijungimo ir įsigijimo rinkos eksperto nuomone, nestebina ir tas faktas, kad susijungimas vyksta tarp „DNB“ ir „Nordea“ bankų.

„Vargu, ar būtų „Swedbank“ bankui leista po „Danske Bank“ įsigijimo dar kažką pirkti. Tikriausiai konkurencija jau nebeleistų“, - teigė „SUMMA Adviser“ atstovas.

Žygintas Mačėnas
Žygintas Mačėnas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Nordea“ bankas Lietuvoje veiklą pradėjo 2000 m. Šiuo metu bankas pagal valdomą turtą užima ketvirtą vietą tarp Lietuvoje veikiančių bankų.

Banke dirba 320 darbuotojų. Pats „Nordea“ bankas yra didžiausia finansinių paslaugų grupė Šiaurės Europoje.

„Nordea“ akcijos yra kotiruojamos „Nasdaq OMX“ Šiaurės Europos vertybinių popierių biržose Stokholme, Helsinkyje ir Kopenhagoje. Didžiausi akcininkai - „Sampo Plc“ (21,3 proc.), „Nordea Fonden“ (3,9 proc.), „Swedbank Robur Funds“ (2,5 proc.).

„DNB Lietuva” priklauso didžiausiai Norvegijos finansinių paslaugų grupei. Lietuvos banko sektoriuje „DNB“ yra trečias bankas pagal dydį.

Lietuvoje aptarnaujama apie 860 tūkst. privačių ir verslo klientų. Įmonėje dirba 1100 žmonių. DNB banko grupę sudaro DNB bankas, DNB būstas, DNB investicijų valdymas ir „Intractus“,„Industrius“ ir „Gėlužės projektai“. Norvegijos finansų paslaugų grupės „DNB AS“ 34 proc. akcijų valdo Norvegijos vyriausybė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuosavybės neliečiamybei iškilo grėsmė: stambūs investuotojai galėtų paimti žmonių žemę (228)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija užregistravo įstatymų paketą, kuriame numatyta, kad valstybė...

Bendrovė „Geros dujos“ nebegalės tiekti dujų

Kainų komisija ketvirtadienį galutinai panaikino leidimą bendrovei „Geros dujos“ tiekti...

Sutriko Luminor internetinės bankininkystės sistema (5)

DELFI skaitytojai pranešė, kad nuo ketvirtadienio ryto negali sklandžiai dirbti su Luminor...

Šapoka apie „Revolut“: reikia remtis ne gandais, o faktais (25)

Vilnius, sausio 24 d. (BNS). Priimant sprendimus dėl Lietuvoje veikiančio Didžiosios Britanijos...

Ministerija inovatyvioms idėjoms įgyvendinti skiria 68 mln. eurų (2)

Bendriems mokslo ir verslo projektams, kuriuos įgyvendinant planuojama sukurti nemažai inovatyvių...

Top naujienos

Ministrui pranešta apie „buvusiųjų“ planus perimti vidaus reikalų jėgos struktūras konsultuoja kai kurie politikai ir Seimo nariai (232)

Šiomis dienomis Viešojo saugumo tarnyba (VST) vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui...

Nuosavybės neliečiamybei iškilo grėsmė: stambūs investuotojai galėtų paimti žmonių žemę (228)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija užregistravo įstatymų paketą, kuriame numatyta, kad valstybė...

Kremlius pripažino – didelę smurto bangą išgyvenančioje valstybėje veikia rusų samdiniai

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad privačios rusų samdinių kompanijos apmoko...

DELFI Diena. Ar Bakas išsižada savo pasakytų žodžių ir kaip suvaldyti korupcijos apimtis Lietuvoje? vyksta apklausa (9)

„DELFI Dienoje“ išskirtinis Seimo NSGK pirmininko Vytauto Bako interviu. Ar politikas išsižada...

Gydytoja įspėja: Lietuvoje dešimtys tūkstančių nė nenutuokia, kad nešioja gyvybei pavojingą virusą (26)

Hepatito C virusinė infekcija nustatyta maždaug 15 tūkst. lietuvių, tačiau specialistai mano,...

Sunku nuspėti, dar sunkiau – pagauti: Grigonis ir „Žalgiris“ vaikysis į laisvę ištrūkusį vijurką specialiai Krepšinis.lt iš Milano (20)

Milano „Olimpia Armani“ treniruojantis italas Simone Pianigiani savo komandos lyderiui Mike'ui...

Iš Europos – rimtas reikalavimas: žinomos bendrovės reikalauja grąžinti 4 mln. eurų paramą (37)

DELFI žiniomis, Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kreipėsi į atsakingas Lietuvos...

Vienas brangiausių Europos viešbučių laukia lietuvių antplūdžio: čia prisistatyti ubagais neapsiverčia liežuvis (190)

Norite suvokti, ar jau esate turtingas, ar dar toli gražu? Paprasčiausiai atsakykite į klausimą...

Venesueloje bręsta pokyčiai: šie protestai visai kitokie, nei anksčiau – kyla patikimiausi režimo rėmėjai (281)

Trečiadienį tūkstančiai Venesuelos gyventojų išėjo į gatves protestuoti prieš, ko gero,...