Jungtinėms Tautoms pavaldus Pasaulio plėtros ekonominių tyrimų institutas (WIDER) pareiškė, kad politika, kurią dešimtąjį dešimtmetį buvusioje Sovietų Sąjungoje siūlė Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Pasaulio bankas bei vykdė Anatolijus Čiubaisas ir kiti panašūs reformuotojai, buvo destruktyvi ir naivi, remdamasi dienraščiu "The St. Petersburg Times" praneša ELTA.
Helsinkyje įsikūręs WIDER pareiškė, kad Vakarų patarėjų raginami buvusios Sovietų Sąjungos reformuotojai, ypač rusai A. Čiubaisas ir Jegoras Gaidaras, pernelyg skubėjo išardyti socialistinę sistemą bei neatsižvelgė į ilgalaikius tokių veiksmų padarinius ir į svarbesnį - institucijų kūrimo klausimą. Šią nuomonę instituto atstovai pareiškė pristatydami tyrimą apie Rusijos perėjimą prie kapitalizmo.

"Jie darė kvailus ir destruktyvius dalykus", - žurnalistams Maskvoje sakė WIDER tyrimui vadovavęs Robertas McIntyre'as (Robertas Makintairas) - Rusijos mokslų akademijos Tarptautinės ekonomikos ir politikos tyrimų instituto profesorius. Jis teigė, jog reformuotojai labiausiai klydo manydami, kad stambiųjų įmonių privatizavimas sukurs pagrindą laisvajai rinkai, kurios klestėjimą skatins daugybė mažų ir vidutinių įmonių.

"Šios viltys buvo grindžiamos arba gryna rinkos ekonomikos teorija, arba žinojimu, kokį svarbų vaidmenį mažosios įmonės atlieka daugelyje išsivysčiusių šalių", - aiškino R. McIntyre'as. Šioms idėjoms įsigalėjus, diskusijos buvo užgniaužtos. "Vakarai šią paprastą idėją aiškiai propagavo, - teigė ekspertas. - Pasaulio bankas susidarė nuomonę ir ją skrupulingai primesdavo vienai šaliai po kitos".

Vašingtone įsikūręs Pasaulio bankas pripažįsta, kad buvo galima veikti kitaip, tačiau nebuvo linkęs sureikšminti savo vaidmens nepasisekusiose reformose. "Teoriniu požiūriu esamo turto perdavimas sukuriant naują buvo klaidingas prioritetas, - sakė Pasaulio banko skyriaus Rusijoje vyriausiasis ekonomistas Christofas Ruehlis (Kristofas Riulis). - Tačiau ryžtingiausi privatizuotojai buvo rusai".

Pasak K. Ruehlio, dramatiškai žlugus planinei ekonomikai, politikai neturėjo galimybės rinktis kito kelio. "Jei galite sau leisti kurti naują gyvybingą privatų sektorių, tai ir darykite, - teigė ekonomistas. - Tačiau tuo metu beveik nebuvo kitos alternatyvos, išskyrus senų įmonių privatizavimą, ir manau, kad pastebėsite, jog privatizuotos bendrovės veikia sėkmingiau už tas, kurias tebevaldo valstybė".

Vis dėlto WIDER tyrime teigiama, kad Pasaulio banko įteigtas požiūris buvo grindžiamas klaidingais statistiniais duomenimis, rodančiais Rusijoje ir kitose Rytų Europos valstybėse augantį mažųjų įmonių skaičių. Pasak instituto, yra įrodymų, jog į oficialius statistinius duomenis ir toliau patenka užregistruotos, tačiau realiai neveikiančios bei subankrutavusios įmonės.

"Šie statistiniai duomenys paskatino patikėti J. Gaidaro ir A. Čiubaiso argumentais", - kalbėdamas apie dešimtojo dešimtmečio privatizacijos Rusijoje architektus sakė R. McIntyre'as.

WIDER ragina Rusiją ir kitas pereinamosios ekonomikos šalis nebepasikliauti "savaiminiais rinkos procesais" ir daugiau dėmesio skirti "valdomiems procesams", mat jie gali padėti kurti ekonomikos varikliu vadinamą smulkųjį verslą. Tai reiškia, kad šalys turi kurti išsivysčiusioms valstybėms būdingą aplinką, kurioje stambios įmonės yra mažųjų įmonių klientės ir tiekėjos. Be to, šioje aplinkoje ir nacionalinės, ir vietinės valdžios institucijos aktyviai dalyvauja kasdieninėje įmonių veikloje, teikdamos subsidijas ir finansuodamos tyrimus.

WIDER tyrimo autoriai atkreipia dėmesį į, jų nuomone, teisingus Maskvos savivaldybės ketinimus reikalauti, kad subrangovai 5 proc. užsakymų skirtų smulkiajam verslui.

Instituto teigimu, valdžia gali ir kitais būdais remti didelę pridėtinę vertę kuriančias mažąsias įmones. Anot R. McIntyre'o, smulkusis verslas dažnai pralaimi stambiems koncernams, kurie siūlo prastenės kokybės produkciją, tačiau turi didesnes platinimo ir rinkodaros galimybes. "Reikalaujant teisingo ir sąžiningo ženklinimo, vartotojams gali būti parodyta, kad vienas pienas yra šviežias ir pagamintas vietoje, o kitas atvežtas iš toli", - aiškino ekspertas.

WIDER taip pat mano, kad valdžia turėtų aktyviau dalyvauti skirstant kapitalą. "Mažosios įmonės yra gyvybingos esant sudėtingiems ryšiams tarp nacionalinės ir vietinės valdžios institucijų, stambiųjų bendrovių bei kredito institucijų, - aiškino R. McIntyre'as. - Nesant šių sąlygų, nereikėtų itin daug tikėtis iš smulkiojo verslo".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dažnėja įmonių užgrobimai

Pagausėjus neteisėto įmonių užvaldymo atvejų, Registrų centras žada kruopščiau tikrinti...

Vyriausybėje juda Vismaliukų pramonės parko projektas (1)

Siekiant išspręsti būsimo Vilniaus pramonės parko sklypų valdymo klausimus ir pritraukti...

Pasitraukus JAV – 11 Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių sutarė pasirašyti prekybos susitarimą (6)

Vienuolika Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių antradienį sutarė rengtis pasirašyti...

Pirmasis Europoje „blockchain" centras – kodėl pasirinko Vilnių (33)

Šią savaitę Vilniuje bus oficialiai atidarytas tarptautinis „Blockchain Centre Vilnius ". Apie...

„Barclays“ vadovas: dabartinė padėtis primena prieškrizinius laikus (14)

Sugrįžęs optimizmas dėl pasaulio ekonomikos augimo stipriai primena laikus prieš 2008-ųjų...

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (254)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (116)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (2)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (5)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Naujas reiškinys Lietuvoje: Vilniuje kuria pavydėtiną biurą, kurio dalimi galės tapti kiekvienas (5)

Bendradarbystės (angl. coworking) erdvės, kuriose renkasi dirbti ir bendrauti laisvai samdomi...

Šiemet yra kas ūkininkus gąsdina labiau nei būsimi mokesčiai (12)

Prasidėjus naujiems metams, ūkininkai rengiasi ateinančiam sezonui, tačiau jau dabar aišku, kad...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (372)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

„Veidrodiniai neuronai“ ir kiti įdomūs savisaugos mechanizmai: kodėl pamačius ką nors bjauraus supykina?

Apie tai daug ir nesusimąstome, bet kodėl pamačius šlykščius vaizdus mus supykina? Kodėl...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (778)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (15)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...