aA
Europos Sąjungai (ES) ir JAV derantis dėl laisvosios prekybos susitarimo, Lietuvos ambasadorius ES Raimundas Karoblis sako, kad tai bus labai svarbi šalims ir saugi vartotojams sutartis. Tuo metu žalieji baiminasi, kad slaptai diskutuojama sutartis atvers kelią nesaugiems produktams į Europą ir Lietuvą.
JAV ir ES laisvos prekybos sutartis kelia ginčų ir Lietuvoje
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pramonininkai sako, kad ją pasirašius, sustiprės Vakarų partnerystė ir bus sukurta didžiausia pasaulyje laisva rinka.

„Kalbama apie tikrai platų susitarimą. Tradicinės iki šiol buvusios laisvos prekybos sutartys apimdavo dažniausiai paprastą muitų tarifų sumažinimą, ir nauda iš tokio susitarimo tarp ES ir JAV būtų nedidelė, nes tarifai nėra dideli, išskyrus kai kuriuos žemės ūkio produktus. Čia kalbama apie plačią laisvos prekybos sutartį, kuri apimtų tiek prekybą prekėmis ir paslaugomis, sakykime, bankinės, verslo, prekybos centrų ir kitos paslaugos, investicijos ir jų garantijos, viešieji pirkimai, taisyklės energetikos srityje ir visa kita“, - interviu LRT radijui šeštadienį sakė R.Karoblis.

Anot jo, didžiausia sutarties nauda būtų būtent iš šių naujų sričių, ypač netarifinių kliūčių mažinimo.

„Tai reiškia, konkretūs standartai, taikant atskiruose sektoriuose, pavyzdžiui, chemikalai, farmacija, tekstilė, automobilių standartai, pavyzdžiui, tie, kas keliauja į Ameriką, žino, kad yra visai kitoks elektros dažnis ar prisijungimas prie elektros, - kalba eina, kaip atpiginti ir kiek galima labiau suvienodinti, sumažinti atinkamų gaminių tikrinimo procedūras“, - tikino R.Karoblis.

Susivienijimo Žali.lt. kuri šeštadienį surengė aplinkosaugos forumą „Žmogaus ir aplinkos laisvių iniciatyvos 2015“, koordinatorius Martynas Norbutas sako, jog žalieji nėra prieš laisvos prekybos sutartį - jei pasisako už tai, kad būtini saugikliai, kad nesaugūs produktai iš Amerikos nepatektų į Lietuvą.

„Žalieji nėra prieš pačią sutartį - žalieji sako, kad reikia įvesti tam tikrus saugiklius, kurių dabar panašu nėra, dėl maisto saugos. Mes baiminamės, kad ES nusileis ir tokiu atveju į Lietuvą galėtų atplaukti produkcija, kurioje yra genetiškai modifikuotų organizmų, ir kitos prekės (...) Europoje jei produktas ar jo sudėtinė dalis gali kelti grėsmę žmogaus sveikatai, jo galima neįvesti į rinką, tuo metu Amerikoje reikia įrodyti 100 proc. kad produktas ar jo sudėtinė dalis veikia žmonių sveikatą neigiamai, ir čia pagrindinis principas, kur mes nesutinkame. Mes norime, kad liktų galioti Europos taisyklės“, - LRT radijui sakė M.Norbutas.

R.Karoblis tikino, jog tiek JAV, tiek ES aiškiai deklaruoja, jog sutartimi nebus mažinami saugumo standartai.

„Nėra mažinami fitosanitariniai, saugos, veterinariniai reikalavimai, aplinkosaugos standartai, vartojimo standartai. Jie yra aukšti, išskyrus tam tikras detales, ir daugeliu atveju skiriasi procedūros. Kalbama apie supaprastinimą tų procedūrų ir bendradarbiavimą, bet tikrai ne apie jų švelninimą. Dėl GMO, Europa irgi nenusiteikusi mažinti jokių standartų ir amerikiečiai tai supranta, tik reikalingas aiškumas iš abiejų pusių“, - kalbėjo R.Karoblis.

Anot M.Norbuto, ES ir JAV derybos yra įslaptintos, ir tai verčia nepasitikėti politikais, kurie sako, kad nesaugūs produktai bus neįleisti į ES.

„Netgi Europos Parlamento nariai turi labai ribotas priėjimo sąlygas prie dokumentų, susijusių su šita sutartimi. Mes kalbame apie tai, kad Užsienio reikalų ministerija yra už sutartį, bet mes nematome jokios diskusijos Lietuvoje, Seime komitetai apie tai nekalba. Todėl mes turime patikėti tuo, kad kažkoks dokumentas neva yra ir turime su viskuo sutikti. Mes to negalime daryti“, - sakė žalieji.lt koordinatorius.

Derybas stebintis Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Gintaras Morkis aiškino, jog diskusijos vyksta, ES derybininkai kalba su įvairiomis verslo organizacijomis, visuomene bei politikais.

„Vyriausias derybininkas ir visa komanda, kuri atstovauja ES derybose, konsultuojasi su labai plačia visuomenės dalimi ir pramonininkais, (...) taigi nėra taip, kad derybininkai iš ES neįsiklausytų į visuomenės nuotaikas“, - kalbėjo G.Morkis.

„Aš žiūriu į šitą sutartį ir matau, kad transatlantinė prekybos su JAV sutartis yra ne tik prekybos sutartis, bet ir Vakarų civilizacijos partnerių, turinčių bendras vertybes, demokratijos, tautų teisių bei laisvių vertybes, partnerystės stiprinimas, sustiprės abiejų pusių ekonomika“, - pridūrė pramonininkas.

Prieštaringai vertinamos Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties (TTIP) kritikai iki gruodžio pradžios jau buvo surinkę milijoną parašų po peticija, kuri, kaip tikimasi, turėtų priversti Briuselį atsisakyti šio sandorio.

Europos ir JAV derybininkai jau daugiau nei metus derasi dėl didžiausio pasaulyje laisvos prekybos ir investicijų susitarimo. Jis sukurtų pusę pasaulio apimančią vieningą vieno milijardo vartotojų rinką, suderintų nuostatas ir panaikintų tarifus teritorijoje nuo Aliaskos iki Baltijos jūros.

Tačiau derybos sulaukė griežtos kritikos dėl virtinės nerimą keliančių dalykų, pavyzdžiui, ar jos nuostatos nepanaikins vietos įstatymų, taip pat dėl kaltinimų, jog slaptos derybos naudingos korporacijų interesams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„TD Baltic“ apyvarta pernai augo, bet pelnas mažėjo

IT produktų ir įrangos platintoja „TD Baltic“ praėjusiais metais gavo 87,789 mln. eurų pajamų...

Apsauginę aprangą galima sertifikuoti Lietuvoje

Daugiau asmeninių apsaugos priemonių – aprangos – bus galima sertifikuoti ir Lietuvoje, rašo...

„Danske Bank“ Lietuvos filiale sukosi įtartini milijonai iš Rusijos (5)

Prieš keletą metų „Danske Bank“ supurtęs pinigų plovimo skandalas ilgą laiką buvo...

Iš ES grąžinami 1,6 mln. eurų „Toksikos“ projektą Lietuvos biudžetą turėtų pasiekti dar šiemet (1)

Europos Komisijai priėmus sprendimą, kad Lietuvos valstybei ne tik nereikės grąžinti lėšų,...

EBPO su Finansų ministerija aptaria Lietuvos ekonomikos padėtį (1)

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) atstovai kartu su Finansų ministerija...

Top naujienos

Koronaviruso baimę keičia pyktis: antrąją suvaržymų bangą ištverti būtų dar sunkiau (330)

Koronavirusas Lietuvoje įgauna naują pagreitį – paskutinėmis dienomis fiksuojami naujų...

Pandemijos sugniuždyti viešbučiai imasi naujų veiklų: siūlo ilgalaikę nuomą įvardijo, kiek kainuoja mėnuo (67)

Turizmo ir trumpalaikio apgyvendinimo sektoriai – tie, kurie bene labiausiai nukentėjo dėl...

Koronavirusas patvirtintas Raseinių rajono merui Bautroniui

Raseinių rajono meras Andrius Bautronis feisbuke penktadienio rytą pranešė, kad jam patvirtintas...

Garsus programuotojas demaskuoja omonininkus: turite paskutinę galimybę pasitraukti (174)

Baltarusijos IT specialistai ėmėsi naujo įdomaus projekto, skirto nustatyti jėgos struktūrų...

Gydytojas Morozovas: vaistai nuo skausmo nepakenks, jei žinosite pagrindines taisykles, tačiau riba labai plona (10)

Tau nieko neskauda tik po mirties – yra tokia žiauri liaudies išmintis. Skausmas yra dažniausia...

Padėtis Raseiniuose darosi vis blogesnė: siūlys įvesti lokalų karantiną (25)

Dėl sparčiai plintančio koronaviruso Raseinių rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų...

Vaidas Mikaitis | D+ nariams

Lietuvių nuotykiai Lietuvos-Rusijos pasienyje: metodas, kuris rusų pareigūnus atgraso nuo noro imti kyšius (1)

Nežinau kaip jus, bet mane labai traukia valstybių pasieniai. Jie turi kažkokią siaubingai...

Ineta Stasiulytė: galime pasistengti atrodyti geriau už bendraamžes, bet nebandyti tapti dvidešimtmetėmis

Ineta Stasiulytė yra ta aktorė, kuri gali įsikūnyti, atrodytų, į bet kokį vaidmenį –...

„Future Creators Powered by Kesko Senukai Digital“ renginio transliacija

Stebėkite LOGIN „Future Creators Powered by Kesko Senukai Digital“ renginio transliaciją Būna...

|Maža didelių žinių kaina