Startuolių ekosistema jau užderėjo

Kaip sako apdovanojimų organizatorė, „BZN start“ įkūrėja Živilė Baubonienė, per ketverius metus Lietuvos startuolių ekosistema žengė didelį žingsnį į priekį. Ji tapo daug brandesnė, startuoliai darosi vis ambicingesni.

„Anksčiau tekdavo matyti daugybę žmonių, manančių, jog tam, kad galėtum vadintis startuoliu, užtenka tiesiog atsisėsti kokiame nors „hube“, pasistatyti ant stalo savo „obuolį“ ir paspausti „Enter“. Dabar suvokimas jau iš esmės kitokio lygio. Tie jauni žmonės jau supranta, kad jų laukia labai sunkus kelias, o tam, kad sukurtum žmonėms vertę, reikia įdėti labai daug darbo“, – teigia ji.

Įžymus investuotojas, „BZN start“ dalininko „Nextury Ventures“ bendraįkūrėjis Ilja Laursas pastebi, kad Lietuvos startuolių ekosistemos išorė jau tikrai mažai kuo skiriasi nuo skandinaviško, europietiško modelio. Globalizacija tuo jau pasirūpino. Visgi viduje slypi tam tikri dalykai, kurie mus vis dar skiria.

„Kalbama, visų pirma, apie mentalitetą ir gilesnį esminį suvokimą, kas yra startuoliai ir kodėl jie kuriami. Šių dalykų mums vis dar trūksta. Gana dažnai tenka susidurti su startuoliais, kurie net patys iki galo nesupranta, ką ir kodėl daro. Vienintelis šios problemos sprendimas yra edukacija. Kalbu ne vien apie mokyklas ar universitetus. Prie to turėtų prisidėti ir žiniasklaida, konferencijos. Juk iš dalies dėl to mes ir pradėjome taip glaudžiai bendradarbiauti su „BZN start“, – dėsto I. Laursas.

Jis pripažįsta, kad gana retai kalbama apie dar vieną aspektą, pristabdantį šalies startuolių augimą. Tiesa tokia, kad tik pasiturinti valstybė gali skirti pakankamai resursų startuoliams vystyti. Ir kalbama ne vien apie finansus, bet ir apie laiką.

„Juk jeigu nori sėkmingai užauginti startuolį, turi į jį investuoti bent jau metus savo darbo. Kalbama apie darbą visą laiką, nes dalinė pastanga tikrai neduos tų pačių rezultatų. Tačiau mūsų visuomenėje vis dar gana sudėtinga sukaupti tiek santaupų, kad galėtum sau tai leisti. Kai tai pasikeis, sparčiau augs ir mūsų ekosistema“, – sako „Nextury Ventures“ bendraįkūrėjis.

Startuolis turi gebėti pasinaudoti esama situacija

Visgi startuoliai į priekį eina ir dabar. Jų atsiranda tiek daug, kad jauniesiems verslininkams reikia galvoti ne tik apie savo produktus, bet ir apie jų pateikimo subtilybes. Apdovanojimų metu pranešimą „Kaip įsitempti į lovą investuotoją“ skaitysiantis reklamos agentūros „Milk“ kūrybos vadovas Rimantas Stanevičius pabrėžia, kad startuolis vargiai ką nors pasieks, jeigu nesugebės atkreipti žmonių dėmesio.

„Čia padeda išvaizda, išmonė ir reputacija. Kai užkabini šiais dalykais, reikia sudominti savo idėja, aistra. Tik tada galima tikėtis investicijos ar pirkimo veiksmo. Startuoliai neturi didelių biudžetų rinkodarai, tačiau jie kol kas neturi ir ko prarasti, todėl gali elgtis gerokai įžūliau ir šūkauti garsiau. Dideli rinkos žaidėjai tokios prabangos neturi. Tuo būtina naudotis“, – teigia reklamos žinovas.

Startuolių idėjos stiprėja

Savo ruožtu Ž. Baubonienė pastebi, kad šiuo metu įmanoma nustebinti ne tiek savo idėja, kiek profesionalumu ir nuosekliu darbu, gebėjimu priimti kritiką. Visa tai sugeba padaryti tik patys geriausieji ir būtent jie „BZN start“ apdovanojimuose sulauks pelnyto dėmesio.

„Kadangi sparčiai augame, o startuolių idėjos tapo daug stipresnės, šiemet gerokai sugriežtinome ir dalyvių atrankos sistemą. Juk tam, kad tobulėtum, būtina išsikelti kuo ambicingesnius reikalavimus. Tik taip pamatysi, kas yra kas“, – sako „BZN start“ įkūrėja.

Renginį padėjo įgyvendinti ištikimi partneriai: „Swedbank“, AB, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“), Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos, advokatų kontoros „Glimstedt“, KTU „Startup Space“, draudimo bendrovė „Ergo“, UAB „Spaudos departamentas“, „Lietuvos Junior Achievement“, taip pat informaciniai rėmėjai: naujienų portalas „Delfi“, „Žinių radijas“ ir „Info TV“.

Paskelbti nominantai

Kartu paskelbti skirtingų „BZN start Startup Awards 2016“ kategorijų nominantai. Tačiau net dvi kategorijos „Metų komanda“ (Team of the Year) ir „Metų spurtas“ (Boostrapper of the Year) bus renkamos tik startuolių bendruomenės renginio metu ir čia komisijos balsai įtakos neturės iki pat apdovanojimų ceremonijos.

FINANSUOTAS STARTUOLIS (Funded)

„Getshopin“
„Pinfishing.com“ („Kimba.lt“)
„Placeilive.com“
„Trafi“
„Worapay“

TECHNOLOGINIS STARTUOLIS (Technological)

„Cardinity“
„Dealoyal“
„Force Servo“
„Semseye“
„Yellow Hammock“

PROGRAMĖLIŲ STARTUOLIS (App)

„Disabled Enabled“
„Trybie.com“
„Tutotoons“
„Velvet“
„Yzy Soft“

PUMPURINIS STARTUOLIS (Spinn Off)

„Ecocost“
„Holtida“
„Monimoto“
„Probiomas“
Sprana

STARTUOLIS (Startup)

„Bumfix“
„Oberlo“
„Pazymetas.lt“
„Promiser.Pro“
„Tinggly“

MOKSLEIVIO STARTUOLIS (Pupil)

„Rastas.lt“
SearchNode

STUDENTŲ STARTUOLIS (Student)

„72+ Minerals“
„Bananacar.lt“
GoHisto
„Parduodupats.lt“
„Woodwe“

STARTUOLIS NUO 40 (Startup+40)

Aktyvus sėdėjimas
„Rent Boutique“
„Shoecoat“
„Zoombook“

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės