aA
Antradienį Seime turėjo būti svarstomos dvi rezoliucijos dėl pasitikėjimo Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku, tačiau opozicijos parengta jo darbą teigiamai vertinančioji posėdžio pradžioje iš darbotvarkės buvo išbraukta. Vėliau parlamentarai atmetė ir valdančiųjų parengtą dokumentą. Tai lėmė partnerių socialdarbiečių pasirinkimas.
Stasys Jakeliūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen iš pradžių siūlė išbraukti abi rezoliucijas, nebekaitinti aistrų ir paskelbti lygiąsias. Konservatorius Mykolas Majauskas jai pritarė.

„Rinkimai baigėsi, galima skelbti lygiąsias ir nebetraukti V. Vasiliausko ir Lietuvos banko į šį žaidimą, galbūt grįžti prie šio klausimo, kai aistros šiek tiek atšals“, – kalbėjo jis.

Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Stasys Jakeliūnas pasiūlė išbraukti opozicijos parengtą rezoliuciją. Seimo dauguma tam pritarė.

„V. Vasiliauskas savo darbą baigs ne anksčiau kaip 2021 metais. Greičiausiai valstiečių valdžioje jau nebebus, o V. Vasiliauskas dar bus. Tai susimąstykite, ką darote“, – po to sakė M. Majauskas.

Galiausiai Seimas balsavo dėl nepasitikėjimą V. Vasiliausku reiškiančios rezoliucijos. Jai pritarė 47 parlamentarai, „prieš“ pasisakė 51, dar 1 susilaikė.

Už pasisakė 40 LVŽS frakcijos narių, 4 priklausantys mišriai Seimo narių grupei, 2 iš „Tvarkos ir teisingumo“ ir 1 frakcijai nepriklausantis. Prieš balsavo opozicijoje dirbantys liberalai (7), socialdemokratai (6) ir konservatoriai (28).

Įdomu tai, kad prieš balsavo ir 5 valdantiesiems priskiriamos socialdemokratų darbo frakcijos nariai. Jų balsų „už“ būtų pakakę tam, kad rezoliucijai būtų pritarta.

Prieš balsavimą konservatorius Dainius Kreivys rezoliuciją palygino su laišku Kalėdų seneliui, aiškindamas, kad ji neturi jokios teisinės galios. Diskusijoje prieš balsavimą socialdemokratas Julius Sabatauskas pabrėžė, kad iniciatyva dėl nepasitikėjimo privalo būti iš prezidento.

„Seimas gali tik priimti, bet ne teikti. Tai numatyta ir Konstitucijoje, tad mes svarstome niekinį dokumentą, – sakė jis. – Tai reiškia, kad visas Seimas prisideda prie BFK pirmininko asmeninės keršto akcijos.“

Tuo metu V. Čmilytė-Nielsen parlamentarus ragino nebebūti šios akcijos įkaitais.

Rezoliucija dėl nepasitikėjimo

Praėjusią savaitę Seime užregistruota rezoliucija dėl nepasitikėjimo V. Vasiliausku. 44 parlamentarų, dauguma kurių priklauso valdančiųjų frakcijoms, parengtame dokumente teigiama, kad Lietuvos bankas vengė bendradarbiauti su parlamentinį tyrimą atliekančiu Seimo Biudžeto ir finansų komitetu.

„Galimai sąmoningai neteikė komitetui visos Lietuvos banko turimos informacijos apie „Vilibor“ indekso pokyčių krizės laikotarpiu priežastis bei aplinkybes ir šių pokyčių įtaką gyventojų palūkanų išlaidoms, taip apsunkindamas komiteto vykdomą tyrimą bei komitetui pristatydamas iškreiptą ir tikrovės neatitinkantį vaizdą apie 2009–2010 metų krizę Lietuvoje“, – teigia Seimo nariai, tarp kurių Ramūnas Karbauskis, Stasys Jakeliūnas, Agnė Širinskienė ir kiti.

Rezoliucijoje dar rašoma, kad Lietuvos banko pozicija parlamentinio tyrimo atžvilgiu ir jo elgesys neteikiant visos turimos informacijos apie „Vilibor“ indekso nustatymo metodiką ir jos vertinimus bei šio indekso pokyčių aplinkybes krizės laikotarpiu, buvo skirtas ginti siaurus institucinius ir komercinių bankų, o ne jų klientų ir visų šalies piliečių, interesus.

„Savo žodžiais ir veiksmais Lietuvos banko valdybos pirmininkas siekė nuteikti Lietuvos banko tarnautojus atmestinai ar net neigiamai vertinti komiteto atliekamą tyrimą, pažeisdamas geros moralės principus bei esminius Lietuvos banke taikomame etikos kodekse įtvirtintus pagarbos žmogui ir valstybei, padorumo, viešumo principus, menkino Tautos atstovybės vykdomą veiklą, ją apibūdindamas kaip „beprasmiškiausią darbą“, „marodieriavimą“ ir net „santykius su lavonais“, – rašoma dokumente.

Dėl šių priežasčių kreipiamasi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, raginant ją pradėti V. Vasiliausko atleidimo iš užimamų pareigų procedūrą.

Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Remiantis Lietuvos banko įstatymu, centrinio banko vadovą Seimas skiria 5 metams prezidento teikimu. Prezidentas taip pat gali Seimui pareikšti nepasitikėjimą juo. V. Vasiliauskas Lietuvos bankui vadovauja nuo 2011 metų.

Atmestoji rezoliucija

Opozicijos parengta V. Vasiliauskui pasitikėjimą reiškianti rezoliucija iš antradienio darbotvarkės buvo išbraukta. Joje teigiama priešingai – kad Lietuvos bankas sėkmingai bendradarbiavo su parlamentinį tyrimą atliekančiu Seimo BFK.

„Komiteto pirmininko S. Jakeliūno reiškiamas nepasitenkinimas iš Lietuvos banko gautais atsakymais niekaip neįrodo Lietuvos banko nebendradarbiavimo, jo pateiktų atsakymų netinkamumo, išankstiniams komiteto narių nusistatymams patvirtinti reikalingos informacijos slėpimo ar Lietuvos banko neva vykdomo pašalinių interesų gynimo“, – teigiama 12 Seimo narių parengtame dokumente.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gabrielius Landsbergis, Mykolas Majauskas ir kiti parlamentarai tvirtina, jog savo reikšta pozicija ir veiksmais Lietuvos banko valdybos pirmininkas siekė sumažinti savo vadovaujamos institucijos politizavimą, apsaugoti jos veiklą nuo įstatymais draudžiamo neteisėto kišimosi, kiek įmanoma vengė teisės aktais draudžiamo atitinkamų Seimo institucijų vykdomų tyrimų informacijos viešinimo.

„Sėkminga Lietuvos banko, vadovaujamo Vito Vasiliausko, laikysena ir veiksmai „Snoro“ ir „Ūkio“ bankų bankroto, Euro įsivedimo ir kitomis sudėtingomis, didelės finansinės kompetencijos, žinių ir valios reikalaujančiomis situacijomis užtikrino ir toliau užtikrina Lietuvos finansinio sektoriaus stabilumą ir prestižą“, – rašoma rezoliucijoje.

Opozicijos atstovai ragina Seimo vadovybę ir Vyriausybę užtikrinti, kad būtų užkirstas kelias nepagrįstiems, politiniams, neteisėtiems išpuoliams prieš Lietuvos banko vadovybę ir visas institucijos nepriklausomumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(92 žmonės įvertino)
3.9565

Ekonominis atotrūkis Rusijoje: milijoniniams miestams pasiekti Maskvą prireiks 100 metų (59)

Daugiau nei milijoną gyventojų turintys Rusijos miestai pagal ekonominio išsivystymo rodiklius nuo...

Ukrainos premjeras: bankrotas nustumtų šalį atgal į 90-uosius (2)

Jei Ukraina paskelbtų valstybės bankrotą, nuo to nukentėtų pirmiausia paprasti šalies...

Latvijos „Citadele“ banko pelnas smuko 17 proc., visos grupės – 22 proc. (1)

Antrinį banką Lietuvoje turintis Latvijos bankas „ Citadele “ šių metų pirmąjį ketvirtį...

Finansų ministerija vidaus rinkoje pasiskolino 40 mln. eurų (1)

„Nasdaq“ Vilniaus biržoje pirmadienį įvykusiame trejų metų trukmės Vyriausybės...

Kada verslui atveriamos durys finansavimui?

E. prekyba – sritis, kurioje gauti finansavimą gana sudėtinga. „ Credital verslui " įkūrėjas...

Top naujienos

Rinkimai, sujaukę Europos politiką. Laukia permainos

Sekmadienį Europos Sąjungoje vyko vieni didžiausių demokratinių rinkimų pasaulyje –...

Aistis Zabarauskas: visi požymiai rodo, kad kažkas su mūsų politika yra ne taip (43)

Kol kas Prezidento rinkimus laimėjęs ekonomistas, buvęs „SEB“ banko prezidento patarėjas...

Nausėdos augintinis Grikis tapo pirmuoju šalies šunimi: šis šunelis turės atlikti ypatingą misiją Adamkaus ir Brazausko šunys Turniškėse užėmė svarbią vietą

Atidžiai sekę prezidento rinkimus turbūt jau spėjo pastebėti išrinktąjį šalies prezidentą...

Naujoji Lietuvos delegacija Europos Parlamente gali tikėtis daugiau svarbių postų (48)

Europos šalys išsirinko naujas delegacijas, kurios išvyks darbuotis į Europos Parlamentą....

Andrius Tapinas. Dešimt detalių po rinkimų ir vienas noras (179)

1. Išrinktasis Prezidentas vadovauti šaliai ateina geru metu – viskas gan stabilu, gaisrų...

Precendento neturinti vaikų atėmimo byla: vaiko teisių specialistams teks atlyginti žalą šeimai priteista 40 tūkst. eurų  (37)

Kretingiškių šeima pateko į nepavydėtiną situaciją, kai Vaiko teisių apsaugos tarnybos...

Atotrūkis Rusijoje: milijoniniams miestams pasiekti Maskvą prireiks 100 metų (59)

Daugiau nei milijoną gyventojų turintys Rusijos miestai pagal ekonominio išsivystymo rodiklius nuo...

Išrinkto prezidento tėvas: jau vakar kaimynai pradėjo belsti į langus (100)

Nuo šeštos ryto klaipėdiečio Antano Nausėdos telefonas netyla – artimieji, bičiuliai,...

Likimas nepagailėjo iššūkių, bet jie nepasidavė: daugiavaikė šeima padeda kitiems, auginantiems vaikus su negalia (3)

Mokykloje susipažinę Ineta ir Aismantas Grytės šiemet paminėjo 10 metų, kai yra drauge. Per juos...

Nebetveriantis buvusios žmonos kaltinimų Johnny Deppas išdavė daugiau įtartinų detalių: mėlynes ji nusipiešė, o auka buvau aš (1)

Holivudo žvaigždė Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną Amber Heard nederamu ir užgauliu...