2014 m. kovo 13 d. Seimo posėdyje priėmus Teisingumo ministerijos pateiktą Civilinio proceso kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymą buvo įteisinta galimybė pareikšti grupės ieškinį. Iki šiol įstatymuose nebuvo įtvirtintas grupės ieškinio įgyvendinimo mechanizmas.
Jurgita Judickienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Seimui priėmus Civilinio proceso kodekso pakeitimus, buvo įteisinta galimybė realiai pasinaudoti grupės ieškinio institutu. Tokį ieškinį asmenys galės pareikšti jau nuo 2015 m. sausio 1 d., kai įsigalios priimti įstatymo pakeitimai.

Tikėtina, kad grupės ieškinio teikimo galimybė leis efektyviau ginti didelių grupių asmenų teises ir įstatymų saugomus interesus. Šie pakeitimai turėtų būti ypač aktualūs darbuotojams, kuriems sudaromos geresnės sąlygos reikšti reikalavimus darbdaviui kartu, pavyzdžiui, dėl kenksmingų darbo sąlygų, neišmokėto darbo užmokesčio, taip pat asmenims, kurie nori susigrąžinti sumokėtus pinigus už bilietus į neįvykusį renginį iš renginio organizatoriaus, žmonių grupėms, kurioms buvo netinkamai suteiktos turizmo paslaugos, arba investuotojams, kurie galės reikšti reikalavimus kotiruojamai bendrovei dėl jiems padarytos žalos, bendrovei pateikus suklastotus duomenis apie finansinę būklę, taip paskatinus investicijas į nepelningai veikiančią įmonę.

Šiandien dažnai pavienio vartotojo sprendimą nepradėti bylos prieš jo teises pažeidusį verslininką dažnai nulemia sąlyginai nedidelė vartotojo reikalavimo suma ir nemažos bylinėjimosi išlaidos. Įteisinus galimybę pareikšti grupės ieškinį, asmenys galės reikšti vieną bendrą ieškinį kartu, taip sutaupydami tiek bylinėjimosi išlaidas, tiek išvaduodami teismus nuo daugybės iš esmės vienodų individualių bylų. Kita vertus, šis institutas turėtų užtikrinti vienodos teismų praktikos formavimą tokių pačių ar panašių bylų atžvilgiu. Šiuo metu neretai pasitaiko atvejų, kai skirtingi teismai arba netgi skirtingi to paties teismo teisėjai iš esmės analogiškas bylas išsprendžia skirtingai.

Svarbus privalumas yra tai, kad už grupės ieškinį, kuriame pareikštas bendras neturtinis reikalavimas, turės būti sumokamas tik 500 Lt žyminis mokestis. Šis žyminis mokestis grupės nariams tenka lygiomis dalimis. Tuo atveju, jeigu grupės ieškinyje bus reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai reikalavimai, žyminis mokestis turės būti skaičiuojamas pagal bendrąsias įstatyme įtvirtintas taisykles nuo visų šių reikalavimų bendros sumos. Tokiu atveju kiekvienam grupės nariui tenka žyminio mokesčio dalis, proporcinga jo reiškiamo individualaus pobūdžio turtinio reikalavimo dydžiui. Panaši tvarka numatyta ir dėl kitų bylinėjimosi išlaidų, pavyzdžiui, išlaidų advokato pagalbai apmokėti, paskirstymo tarp grupės narių.

Grupės ieškinio pareiškimas turi nemažai skirtumų nuo įprasto ieškinio pareiškimo. Tokį ieškinį gali pareikšti grupė, susidedanti iš ne mažiau kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų, kuriuos vienija bendrumo kriterijus, t.y. visi grupės nariai siekia apginti tapačias arba panašaus pobūdžio materialines teises arba įstatymų saugomus interesus, jų reikalavimai yra grindžiami tapačiomis arba panašiomis faktinėmis aplinkybėmis, taip pat teises ir įstatymo saugomus interesus yra siekiama apginti tuo pačiu teisinės gynybos būdu. Grupė būtinai turi turėti grupės atstovą, kuriuo gali būti arba grupės narys, arba asociacija ar profesinė sąjunga. Grupės atstovas yra laikomas ieškovu byloje. Bylos nagrinėjimo metu jis atlieka atitinkamus veiksmus visų grupės narių vardu, pavyzdžiui, teikia teismui įrodymus, atsikirtimus, argumentus, reiškia reikalavimus ar skundus. Be to, be grupės atstovo įstatymas taip pat įtvirtina privalomą advokato dalyvavimą tokiose bylose. Advokato dalyvavimas privalomas, tiek rengiant grupės ieškinį, tiek teismui nagrinėjant grupės ieškinio bylą. Advokato dalyvavimas privalomas ir kitose bylos stadijose, t.y. surašant apeliacinį, atskirąjį arba kasacinį skundą. Privalomas advokato dalyvavimas turėtų užtikrinti, kad pareikšti ieškiniai bus profesionalūs, sumažinti piktnaudžiavimo galimybę bei garantuoti profesionalų atstovavimą grupės ieškinio byloje.

Siekiant skatinti taikius ir neteisminius ginčų sprendimo būdus, įstatyme taip pat įtvirtinta privaloma išankstinio ginčo sprendimo ne teisme tvarka. Grupės atstovas apie grupės ketinimą kreiptis į teismą dėl grupės ieškinio bylos iškėlimo turi pranešti atsakovui, išsiųsdamas registruotąja pašto siunta jam rašytinę pretenziją. Pretenzijoje turi būti apibūdinama grupė, nurodomi jos reikalavimai ir įspėjama, kad jeigu reikalavimai nebus įvykdyti per pretenzijoje nurodytą terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 30 dienų, grupė gali kreiptis į teismą ir pareikšti grupės ieškinį. Jeigu per nustatytą terminą atsakovas pretenzijoje nurodytų reikalavimų nepatenkina, arba, apskritai, nepateikia jokio atsakymo į pretenziją, grupė turi teisę kreiptis į teismą, pareikšdama grupės ieškinį.

Išnagrinėjęs bylą pagal grupės ieškinį, teismas turės priimti sprendimą, kuris bus bendras visiems grupės nariams. Jeigu grupės ieškinyje yra reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai grupės narių reikalavimai, teismas išnagrinėja grupės ieškiniu keliamus klausimus dėl grupės nariams bendrų ir juos vienijančių faktinių aplinkybių ir šioje bylos dalyje priima bendrą visiems grupės nariams sprendimą dėl ieškinio pagrindo, vadinamą tarpiniu sprendimu. Tokiu atveju individualaus pobūdžio reikalavimus teismas išsprendžia, remdamasis įsiteisėjusiu tarpiniu sprendimu, ir dėl jų priima individualius sprendimus kiekvienam grupės nariui, pareiškusiam individualaus pobūdžio reikalavimus.

Grupės ieškiniai užsienyje yra populiarūs, todėl tikėtina, kad ir Lietuvoje jie bus aktyviai teikiami, ginant darbuotojų, vartotojų, investuotojų grupių teises ir interesus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centro vadovo konkursas – kitą savaitę (8)

Susisiekimo ministerija kitą savaitę ketina skelbti Registrų centro, kuris trečiadienį perduotas...

Turgus skuba naudotis vaistų krize – atvirai prekiauja receptiniais vaistais (131)

Įsibėgėjus vaistų krizei, kai pirkėjai vaistinėse negali įsigyti iki šiol laisvai...

Vokietijos bendrovės pesimistiškai nusiteikusios dėl rinkų atvėrimo Kinijoje (1)

Daugiau nei pusė Vokietijos bendrovių, veikiančių Kinijoje , abejoja arba apskritai netiki, kad...

V. Andriukaitis: Rusija kiaulienos importo draudimą ketina perkelti į politinį lygį (63)

Rusija neplanuoja atsisakyti nuo 2014 metų taikomo kiaulienos importo draudimo iš Europos...

BMW ketina Kaliningrado srityje statyti automobilių surinkimo gamyklą (74)

Vokietijos automobilių gamybos koncernas „Bayerische Motoren Werke“ ( BMW ) svarsto...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (42)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (254)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Nuo bjaurios automobilio problemos ryte išgelbės keletas atsakymų sau (3)

Dažniausia priežastis, kodėl šaltą rytą variklis neužsiveda – išsikrovęs akumuliatorius...

Sveikatos problemų nepalaužtas D. Sabonis surinko dvigubą dublį ir padėjo „Pacers“ įspūdingai atsitiesti (1)

Domantas Sabonis užfiksavo dvigubą dublį, o charakterį pademonstravusi Indianos „Pacers“...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (6)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (274)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (291)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (4)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Kodėl ryte prabudus iš burnos sklinda blogas kvapas? (4)

Ne tik dėl to, kad aštuonias valandas nevalėte dantų.

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (145)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...