aA
2014 m. kovo 13 d. Seimo posėdyje priėmus Teisingumo ministerijos pateiktą Civilinio proceso kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymą buvo įteisinta galimybė pareikšti grupės ieškinį. Iki šiol įstatymuose nebuvo įtvirtintas grupės ieškinio įgyvendinimo mechanizmas.
Jurgita Judickienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Seimui priėmus Civilinio proceso kodekso pakeitimus, buvo įteisinta galimybė realiai pasinaudoti grupės ieškinio institutu. Tokį ieškinį asmenys galės pareikšti jau nuo 2015 m. sausio 1 d., kai įsigalios priimti įstatymo pakeitimai.

Tikėtina, kad grupės ieškinio teikimo galimybė leis efektyviau ginti didelių grupių asmenų teises ir įstatymų saugomus interesus. Šie pakeitimai turėtų būti ypač aktualūs darbuotojams, kuriems sudaromos geresnės sąlygos reikšti reikalavimus darbdaviui kartu, pavyzdžiui, dėl kenksmingų darbo sąlygų, neišmokėto darbo užmokesčio, taip pat asmenims, kurie nori susigrąžinti sumokėtus pinigus už bilietus į neįvykusį renginį iš renginio organizatoriaus, žmonių grupėms, kurioms buvo netinkamai suteiktos turizmo paslaugos, arba investuotojams, kurie galės reikšti reikalavimus kotiruojamai bendrovei dėl jiems padarytos žalos, bendrovei pateikus suklastotus duomenis apie finansinę būklę, taip paskatinus investicijas į nepelningai veikiančią įmonę.

Šiandien dažnai pavienio vartotojo sprendimą nepradėti bylos prieš jo teises pažeidusį verslininką dažnai nulemia sąlyginai nedidelė vartotojo reikalavimo suma ir nemažos bylinėjimosi išlaidos. Įteisinus galimybę pareikšti grupės ieškinį, asmenys galės reikšti vieną bendrą ieškinį kartu, taip sutaupydami tiek bylinėjimosi išlaidas, tiek išvaduodami teismus nuo daugybės iš esmės vienodų individualių bylų. Kita vertus, šis institutas turėtų užtikrinti vienodos teismų praktikos formavimą tokių pačių ar panašių bylų atžvilgiu. Šiuo metu neretai pasitaiko atvejų, kai skirtingi teismai arba netgi skirtingi to paties teismo teisėjai iš esmės analogiškas bylas išsprendžia skirtingai.

Svarbus privalumas yra tai, kad už grupės ieškinį, kuriame pareikštas bendras neturtinis reikalavimas, turės būti sumokamas tik 500 Lt žyminis mokestis. Šis žyminis mokestis grupės nariams tenka lygiomis dalimis. Tuo atveju, jeigu grupės ieškinyje bus reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai reikalavimai, žyminis mokestis turės būti skaičiuojamas pagal bendrąsias įstatyme įtvirtintas taisykles nuo visų šių reikalavimų bendros sumos. Tokiu atveju kiekvienam grupės nariui tenka žyminio mokesčio dalis, proporcinga jo reiškiamo individualaus pobūdžio turtinio reikalavimo dydžiui. Panaši tvarka numatyta ir dėl kitų bylinėjimosi išlaidų, pavyzdžiui, išlaidų advokato pagalbai apmokėti, paskirstymo tarp grupės narių.

Grupės ieškinio pareiškimas turi nemažai skirtumų nuo įprasto ieškinio pareiškimo. Tokį ieškinį gali pareikšti grupė, susidedanti iš ne mažiau kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų, kuriuos vienija bendrumo kriterijus, t.y. visi grupės nariai siekia apginti tapačias arba panašaus pobūdžio materialines teises arba įstatymų saugomus interesus, jų reikalavimai yra grindžiami tapačiomis arba panašiomis faktinėmis aplinkybėmis, taip pat teises ir įstatymo saugomus interesus yra siekiama apginti tuo pačiu teisinės gynybos būdu. Grupė būtinai turi turėti grupės atstovą, kuriuo gali būti arba grupės narys, arba asociacija ar profesinė sąjunga. Grupės atstovas yra laikomas ieškovu byloje. Bylos nagrinėjimo metu jis atlieka atitinkamus veiksmus visų grupės narių vardu, pavyzdžiui, teikia teismui įrodymus, atsikirtimus, argumentus, reiškia reikalavimus ar skundus. Be to, be grupės atstovo įstatymas taip pat įtvirtina privalomą advokato dalyvavimą tokiose bylose. Advokato dalyvavimas privalomas, tiek rengiant grupės ieškinį, tiek teismui nagrinėjant grupės ieškinio bylą. Advokato dalyvavimas privalomas ir kitose bylos stadijose, t.y. surašant apeliacinį, atskirąjį arba kasacinį skundą. Privalomas advokato dalyvavimas turėtų užtikrinti, kad pareikšti ieškiniai bus profesionalūs, sumažinti piktnaudžiavimo galimybę bei garantuoti profesionalų atstovavimą grupės ieškinio byloje.

Siekiant skatinti taikius ir neteisminius ginčų sprendimo būdus, įstatyme taip pat įtvirtinta privaloma išankstinio ginčo sprendimo ne teisme tvarka. Grupės atstovas apie grupės ketinimą kreiptis į teismą dėl grupės ieškinio bylos iškėlimo turi pranešti atsakovui, išsiųsdamas registruotąja pašto siunta jam rašytinę pretenziją. Pretenzijoje turi būti apibūdinama grupė, nurodomi jos reikalavimai ir įspėjama, kad jeigu reikalavimai nebus įvykdyti per pretenzijoje nurodytą terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 30 dienų, grupė gali kreiptis į teismą ir pareikšti grupės ieškinį. Jeigu per nustatytą terminą atsakovas pretenzijoje nurodytų reikalavimų nepatenkina, arba, apskritai, nepateikia jokio atsakymo į pretenziją, grupė turi teisę kreiptis į teismą, pareikšdama grupės ieškinį.

Išnagrinėjęs bylą pagal grupės ieškinį, teismas turės priimti sprendimą, kuris bus bendras visiems grupės nariams. Jeigu grupės ieškinyje yra reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai grupės narių reikalavimai, teismas išnagrinėja grupės ieškiniu keliamus klausimus dėl grupės nariams bendrų ir juos vienijančių faktinių aplinkybių ir šioje bylos dalyje priima bendrą visiems grupės nariams sprendimą dėl ieškinio pagrindo, vadinamą tarpiniu sprendimu. Tokiu atveju individualaus pobūdžio reikalavimus teismas išsprendžia, remdamasis įsiteisėjusiu tarpiniu sprendimu, ir dėl jų priima individualius sprendimus kiekvienam grupės nariui, pareiškusiam individualaus pobūdžio reikalavimus.

Grupės ieškiniai užsienyje yra populiarūs, todėl tikėtina, kad ir Lietuvoje jie bus aktyviai teikiami, ginant darbuotojų, vartotojų, investuotojų grupių teises ir interesus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Klaipėdos centrinis paštas iškeliamas į kitą pastatą, senasis bus parduotas (2)

Klaipėdos centrinis paštas iškeliamas į kitą pastatą, pirmadienį pranešė valstybės valdoma...

LLRI ekspertė: valstybinių verslų siekis plėstis kelia grėsmę konkurencijai (7)

Valstybinis verslas vis labiau linkęs plėstis ir į konkurencingus sektorius, o tai kelia grėsmę...

Beveik 50 tūkst. „General Motors“ darbuotojų pradėjo streiką (2)

Beveik 50 tūkst. didžiausio Jungtinių Valstijų automobilių gamintojo „ General Motors “...

Seimo komitetas aiškinsis, kur ir kaip investuoja Lietuvos bankas (4)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ( BFK ) ketina išsiaiškinti, kur ir kiek investuoja...

Į Klaipėdą atvyksta „Novateko“ SGD krovinys iš Sibiro (41)

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pirmadienį turėtų atplaukti naujas...

Top naujienos

Sukėlę paniką skuba pasiteisinti – Vaiko teisių apsaugos tarnyba tikslina informaciją dėl vaikų palikimo pas senelius (102)

Ketvirtadienį apie naują vaikų palikimo pas senelius tvarką paskelbusi Valstybės vaiko teisių...

Lietuvė mokslininkė iš Dublino: vaistai nuo vėžio yra, tačiau yra kita bėda (35)

Būtent paankstinti vėžio aptikimą – pagrindinis tikslas tyrimų, kuriuos atlieka dr. Živilė...

Gyvai / DELFI 11. Tuštėjančios mokyklos kryžkelėje: valdantieji ir ministerija piešia skirtingą ateitį (4)

Lietuvoje vis dar yra mokyklų, į kurias eina vos vienuolika, trylika ar dvidešimt mokinių. Net 170...

Juodasis mokyklų sąrašas, kurį prieš pat rugsėjį suplėšė Karbauskis (424)

Ne visų mokyklų koridorius ir klases nuo rugsėjo pripildė krykštaujančių mokinių balsai. Viena...

Galinga audra siautėjo Lietuvoje: apgadinti automobiliai, stiprus vėjas vartė medžius (4)

Sekmadienį ugniagesiai 27 kartus vyko šalinti stipraus vėjo išverstų medžių.

Patikrinome, ką vilniečiai veikia ryte automobiliuose: vaizdas kelių policijai nepatiktų (7)

Kasmet Lietuvoje tūkstančiai vairuotojų sulaukia baudų dėl to, kad naudojasi mobiliaisiais...

Po išpuolio prieš naftos milžinę – Trumpo užuominos apie karinį atsaką: esame kovinėje parengtyje nuogąstauja: džinas paleistas iš butelio (20)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi atsakyti į...

Neurochirurgas apie itin sunkią „Mano puikioji auklė“ žvaigždės Aanastasijos Zavorotniuk būklę: gydytojai jau bejėgiai (11)

Rusų aktorės Anastasijos Zavortniuk būklė šiuo metu ypač kritinė: smegenyse susiformavęs...

Karaliaučiaus žurnalistų tyrimas: ES milijonai gelbėti Baltijos jūrą buvo iššvaistyti „rusiškais“ metodais (242)

Kaliningrado srities valymo įrenginiai tebeteršia Baltijos jūros akvatoriją. Už jų statybas...

Prabilo apie precedento neturintį sprendimą dėl pensijų: gali būti atleisti šimtai žmonių (180)

Praėjusią savaitę priimtas Vyriausybės sprendimas nuo 2021-ųjų pensijų išnešiojimą patikėti...