aA
Antradienį teisėsaugai paviešinus, kad įmonė „Grigeo Klaipėda“ į marias leido nuotekas, Klaipėdos miesto tarybos narė Ligita Girskienė DELFI tikino, kad jai tai toli gražu nebuvo naujiena. Moteris pasakojo, kad klausimą dėl šios įmonės veiklos su kolegomis ji pradėjo kelti dar gerokai prieš metus ir jau tada jie pastebėję, kad iš įmonės stebuklingai dingsta apie pusę nuotekų.
Įtarimų dėl „Grigeo“ taršos kilo dar 2012 metais: stebuklingai dingdavo apie pusę nuotekų
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Įtarė jau seniai

L. Girskienė DELFI pasakojo, kad jos ir jos kolegės visuomenininkės Raimondos Zaborės tyrimas prasidėjo dar prieš daugiau nei prieš pusantrų metų. Pasak jos, tai buvo metas, kai Klaipėda skendėjo smarvėje, o Vyriauysbėje dėl to buvo sudaryta ir darbo grupė.

„Tada mes buvome išsitraukę visų įmonių Klaipėdoje taršos leidimus ir žiūrėjome, kokie yra jų išmetimai.

Tada pamatėme, kad 2012 m. „Grigeo Klaipėda“ prašė tris kartus didinti veiklos apimtis, o leidime buvo nurodytas tas pats nuotekų kiekis, kaip prie mažesnės darbų apimties. Jau tada pradėjome kelti klausimus ir klausėme vietinių aplinkosaugininkų, kur bus dedamos vietinės nuotekos ir kodėl padidinus darbų apimtis nuotekų kiekis nedidėja. Deja, tada į mūsų pastabą sureaguota nebuvo“, – atsiminė ji.

Ligita Girskienė
Ligita Girskienė
© Mindaugas Milinis

Vėliau moteris pasakojo lankiusis ir pačioje įmonėje, „Grigeo Klaipėda“ teritorijoje ir klausimą uždavusi ir patiems atstovams.

„Apsilankymo metu vienas gravitacinis šulinys, kur nuotekos laikomos, buvo pilnas, o kitas buvo tuščias.

Klausėme, kur yra nuotekos iš to kito šulinio ir mums buvo pasakyta, kad čia remontas ir viskas yra tvarkoje. Dar dėl nuotekų buvome uždavę klausimą p. Leonui Makūnui (tuometiniam „Klaipėdos vandenų“ generaliniam direktoriui – red.), kokios kokybės nuotekos išbėga į marias.

Klausėme ar jie atlieka nuotekų, kurios yra išleidžiamoms į marias, patikrinimus, bet tada L. Makūnas sakė, kad „Klaipėdos vanduo“ turi aukščiausio lygio laboratorijas ir tuos patikrinimus atlieka“, – sakė L. Girskienė.

Bendradarbiavimu įtaria miesto valdžią

Kaip tikino, iš prokuratūros išgirdusi naujieną, kad „Grigeo Klaipėda“ į marias leido nuotekas, ji pasakojo nė kiek nenustebusi.

„Kaip tik, labai apsidžiaugiau, kad pagaliau tai išėjo į viešumą, o pareigūnai sugebėjo surinkti įrodymus ir užkardyti tokią veiklą.

Pasirodo, dar XXI amžiuje būna tokių atvejų ir nežinau ar buvo daugiau pranešėjų, bet mes, kelios moterys iš bendruomenės, spalio pradžioje buvome nuėjusios pas prokurorę. Mes tada skaičiavome, kad trūksta pusę nuotekų, tačiau, pasirodo, kad į marias išleidžiamas dar didesnis nevalytų nuotekų kiekis“, – DELFI sakė ji.

Miesto tarybos narė taip pat teigė mananti, kad apie tai, jog nevalytos nuotekos teka į marias, miesto valdžiai buvo žinoma jau daug metų.

„Aš vakar sulaukiau skambučio iš moters, kuri teigė, kad jau nuo Taraškevičiaus (buvęs Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius- red.) laikų viskas buvo žinoma miesto valdžiai“, – kalbėjo ji, o paklausta, kodėl, jos manymu, valdžia nieko nesiėmė ir taip galimai dangstė įmonę teigė, jog reikėtų patikrinti, kas remia rinkimines politikų kampanijas.

„Manau, kad turėtų būti patikrintos ir kitos įmonės, kaip jos tvarkosi su nuotekomis, nes manau, kad yra ir daugiau nelegalių prisijungimų.

Taip pat, kaip „Klaipėdos vanduo“ užtikrina nuotekų tvarkymą. Mūsų miesto kvapų problema neišsispręs, kol visos įmonės, esančios toje teritorijoje, neįgyvendins priemonių, kurios yra pažadėtos įgyvendinti“, – apibendrino ji.

Sako, kad dirba tvarkingai

DELFI bandė susisiekti ir „Grigeo“ prezidentu bei didžiausiu akcininku Gintautu Pangoniu, tačiau šis telefono ragelio nekėlė ir į siunčiamas žinutes neatsakė.

Bendrovės profesinės sąjungos pirmininkė Diana Raitelaitienė DELFI pasakojo, jog bendrovės darbuotojams tokia naujiena dėl į marias leistų nuotekų buvo didžiulė staigmena.

„Iš tiesų, turime išsiaiškinti, kaip ir prezidentas Gintautas Pangonis sakė, gal čia ir buvo kažkokia nenumatyta avarija ir įvyko kažkas nenumatyta, nes kas dėl „Grigeo“ Grigiškėse, tai ten tikrai tvarka.

Klaipėda yra atskiras padalinys, todėl jų atstovai galėtų pasakyti daugiau. Kalbant apie Klaipėdą, juk mes irgi ten kartas nuo karto nuvažiuojam ir būnam, tai kiek teko matyti ir dalyvauti apžiūroje, iš tikrųjų tie įrenginiai yra atnaujinti ir viskas yra nauja, tvarkinga. Dirba ir automatika, ir valymas vyksta, o kad ten atskirai kažkokie vamzdžiai…kuriuos mačiau nuotraukose, tai negaliu sakyti, nes tada, kai apžiūrinėdavome, nemačiau“, – sakė profesinės sąjungos pirmininkė Diana Raitelaitienė.

Ji pasakojo, kad įmonę nuolatos tikrina ir yra atliekami auditai, bendrovė turi visus sertifikatus.

„Kalbant apie Grigiškes, mes ten vedamės ir mokinius į ekskursijas, studentus, ten viską apžiūrime. Jei ateina studentai iš aplinkosaugos fakulteto, jiems kaip tik įdomu, kaip mes tas visas atliekas tvarkome, viskas buvo parodyta. Manau, kad Klaipėdoje, jeigu yra poreikis, taip pat vyksta ekskursijos“, – sakė ji ir apibendrinama aiškino, kad kol kas darbuotojai nelabai supranta kas įvyko.

„Tikrai galėjo būti ir avarija, nes yra visokie įrenginiai. Aš labiau linkusi į šitą dalyką, nes įmonė tvarkinga ir sutvarkyta, o slėpti ir kenkti kažką…

Juk ateina tie kokybės auditai, jie viską žiūri. Jie ateina kasmet, nes turime grafiką. O kas tris metus pilnas auditas vyksta. Ta procedūra tikrai nėra neveikianti, nes darome ir vidinius auditus“, – tikino profsąjungos vadovė.

Paprašyta paaiškinti, kaip yra su nuotekomis ir galimai Klaipėdą skandinusia smarve, ji sutiko paaiškinti, kaip veikia sistema.

„Yra surenkamos antrinės kartono žaliavos, yra baseinai didžiuliai, kurie išmala tą kartoną. Yra ir didžiulis agregatas, linija, kur ta masė yra paskirstoma ant tinklo, tada masė džiovinama, presuojama ir gaunamas galutinis produktas.

O vanduo nuteka nuo preso ir technologinio proceso metu išeina nuotekomis. Galbūt ir yra tas kvapas toks, jis toks mirkomo popieriaus kvapas, bet kad būtų atliekų smarvė, nėra taip. Kad smirdėtų visas miestas, čia reikėtų kokio paukštyno su visom atliekom“, – sakė ji.

Kaip įmonei atsilieptų 5 mln. Eur bauda, moteris pasakyti negalėjo.

DELFI primena, kad Lietuvos teisėsauga po atliktos operacijos antradienį paviešino nustačiusi, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias. Kaip skelbiama, aplinkai padaryta žala gali siekti ne vieną milijoną eurų.

Atsižvelgiant į tai, bendrovei „Grigeo Klaipėda“ sausio 7 dieną buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis. Prokurorų manymu, gamtai padaryta žala yra tyčinė, siekiant išvengti mokesčių ir kitų turtinių nuostolių.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(53 žmonės įvertino)
4.7547

Kylančios kainos ir klientų mažėjimas: daliai verslininkų situacija jau dabar – tragiška (4)

Metinė infliacija pasiekia vis naujas aukštumas – ir toliau brangsta tiek prekių, tiek...

Naftos, išgaunamos ne Rusijoje, kiekiai auga, bet lėtai: Europos rinką tikimasi perimti pamažu

Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (25)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

„Žilinskis ir Co“ už 15,2 mln. eurų statys skirstyklą „Mūša“

Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos...

Gyventojus spaudžiant išaugusioms kainoms, analitikai prognozuoja: mažės, bet nežinia kiek (1)

Kainos Lietuvoje kyla toliau. Metinė infliacija liepos mėnesį pasiekė 21,6 proc. Statistikos...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (2)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Pareigūnai piktinasi permainomis: policija jau ir taip nutolo nuo žmonių

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovybė piktinasi...

Žudiku pramintas ežeras Rusijoje: mirtis gresia šiame paplūdimyje praleidus vos valandą (1)

Įsivaizduodami ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje turbūt tikitės įspūdingo...

Isteriją Rusijoje sukėlęs Estijos sprendimas drebina ir Europą: ar pavyks susitarti? (4)

Europoje prasidėjo diskusija dėl galimybės nutraukti rusams Šengeno vizų išdavimą. Vokietijos...

Zacharova atvirai grasina Baltijos šalims: gali pasikartoti Ukrainos istorija (29)

Rusijos užsienio reikalų ministerija Baltijos šalis savo pareiškime pavadino neofašistinėmis...

„Karklėje“ kaitinanti oro temperatūra verčia nusimesti drabužius: lankytojai demonstruoja apnuogintą kūną

Penktadienį prasidėjo didžiausias pajūrio renginys – muzikos ir pramogų festivalis „...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba skelbia apie svarbų Ukrainos pajėgų laimėjimą: Rusija prarado tiekimo kelius ties Chersonu Toliau apšaudoma Zaporižės atominė elektrinė

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Spūstys A1 kelyje nesibaigia: prie Klaipėdos susidūrė 3 automobiliai, vienas atsidūrė griovyje

Šeštadienį avarijų maratonas A1 kelyje nesibaigia. Pranešama, kad spūstys susidarė dėl...

Technikos gedimas Europos pirmenybėse pasmerkė favoritą visiškai vienatvei

Likimas penktadienį patikrino Yohanno Ndoye Brouardo nervus. 21-erių prancūzas buvo priverstas...