aA
Po ekologijos skandalų didžiosiose Lietuvos verslo įmonėse įtarimai tarša bei triukšmu pakibo ir virš penkis dešimtmečius Panevėžyje dirbančios medžio apdirbimo įmonės „Elitėja“. Jos vadovai taip pat jau žada kreiptis į policiją.
Elitėja
Elitėja
© Sekundė.lt

Lietuviai tampa vis pilietiškesni ir dėmesingesni aplinkos taršai. Paprastų žmonių dėka atskleisti tokie nusikaltimai gamtai, kaip į Kuršių marias tekėjusios „Grigeo Klaipėdos“ nuotekos, taip pat pareikšti įtarimai dėl cukraus fabriko „Nordic Sugar Kėdainiai“.

Panašūs kaltinimai paskutiniu metu pakibo ir virš ilgametės panevėžiečių įmonės „Elitėja“, veikiančios Lentpjūvių gatvėje. Aplink šią medžio apdirbimo gamyklą gyvenantys privačių namų šeimininkai kreipiasi į visas atsakingas pagalbos tarnybas dėl galimos taršos bei triukšmo kaimynystėje.

Įtartini dūmai

„Turime pašonėje apsileidusį kaimyną – bendrovę „Elitėja“. Jau daugybę metų kenčiame nuo jos teršalų. Kiekvieną dieną iš kamino rūksta juodi dūmai. Kartais dažniau, kartais rečiau, tačiau rūksta kasdien. Anksti ryte arba vėlai vakare, kai būna mažiau akių, kaminas taip smarkiai dirba, kad net retkarčiais žiežirbos iš jo pasipila. Ankstesniais metais, kai žiemomis būdavo sniego, kelių šimtų metrų spinduliu nuo kamino sniegas patamsėdavo nuo smalkių“, – pasakojo vienas iš mikrorajono gyventojų.

Pasak pašnekovo, dėl bėdų su šalia esančia įmone kreiptasi į Panevėžio savivaldybę. Pastaroji pasiūlė apie galimus pažeidimus pranešti policijai bei aplinkosaugininkams. Tačiau, panevėžiečio nuomone, policija į tokius pranešimus reaguoti neskuba, o gamtosaugininkai į situaciją žiūri paviršutiniškai.

„Policija turi rimtesnių reikalų. O jei ir atvyksta, pasižiūri į kaminą keletą minučių, nepamato dūmų ir išvažiuoja. Aplinkosaugininkai taip pat nieko negali padaryti. Jei atvyksta patikrinti, kol būna įleisti pro užrakintus vartus, kol nueina iki kamino, užtrunka ne minutę ir ne dvi. Ir kol ateina iki vietos, ten jau nieko baisaus neberanda“, – kalbėjo panevėžietis.

Jo žiniomis, „Elitėja“ aiškina savo katilus kūrenanti pjuvenomis. Tačiau tokias savo krosnyse degina visas greta esantis privačių namų kvartalas, bet, pasak pašnekovo, nė iš vieno kiemo nerūksta tokie juodi dūmai.

„Tikrai nežinau, ką kūrena lentpjūvė, bet labai abejoju, kad laikosi visų aplinkos apsaugos taisyklių. Tiek „Grigeo“ („Grigeo Klaipėda“ – red.) , tiek cukraus gamykla Kėdainiuose irgi ilgai sugebėjo išsisukinėti ir slėptis, kol galiausiai buvo sugauti teršiant gamtą. Nenoriu „Elitėjos“ neteisingai apkaltinti, vis dėlto manau, kad jie tikrai teršia gamtą, ir norėčiau, kad pagaliau susitvarkytų tą kaminą, susidėtų filtrus, nustotų nuodyti aplinkinius“, – pagalbos šaukiasi lentpjūvės kaimynas.

Negana to, anot jo, nuo gamyklos pusės neretai girdėti varginantis ūžesys, kartais dundėjimas.

Rengia atsaką

Įmonės „Elitėja“ vadovai teigia patys prašysiantys policijos pagalbos dėl terorizavimo bei kenkėjiškų veiksmų trukdant dirbti.

„Puikiai žinome apie tuos skundus ir kas juos rašo – vienas žmogus, nes daugiau jokių pretenzijų mūsų nepasiekia. Norime pasakyti, kad atlikti visi tyrimai, juos darė mėginius paėmusi laboratorija. Mūsų tarša kietosiomis dalelėmis tris kartus mažesnė, nei leidžia normos“, – tvirtino bendrovės direktorius Giedrius Šlekys.

Anot jo, lentpjūvę tikrino aplinkosaugininkai ir iš Panevėžio, ir iš Biržų. Įmonei baudų nebuvo skirta. Daug metų dirbanti „Elitėja“, pasak vadovų, skundais užversta tik pastaraisiais. Anksčiau esą dirbti būdavo lengviau.

„Nežinome, kam čia kliūvame – gal koks suinteresuotumas. Mes jau nebeketiname toliau tylėti ir kentėti – kreipsimės į policiją, gaišinamas mūsų laikas“, – patikino G. Šlekys.

Anot jo, lentpjūvė jau gerokai apribojo savo veiklą, kad įtiktų aplinkiniams gyventojams. Savo katilus bendrovė teigia kūrenanti pačios naudojamos medienos atliekomis. Pasak direktoriaus, tyrimai atlikti ir dėl triukšmo. Vėlgi pažeidimų nenustatyta. Tokioje miesto vietoje, anot jo, triukšmą kelia net dideli transporto srautai.

Pažeidimų neaptiko

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės specialistas Tadas Martinaitis tvirtina, jog policija reaguoja į visus pranešimus, net ir tada, kai žmones išgąsdina dūmai. Tačiau aplinkosaugos problemas vis tiek baigia spręsti aplinkosaugininkai.

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė patvirtino, jog „Elitėjoje“ kasmet atliekami planiniai bei neplaniniai patikrinimai. Paskutinį kartą – vasario 10 ir 12 dienomis.

„Per abu patikrinimus pažeidimų nenustatyta. Paskutinis planinis patikrinimas atliktas pernai rugsėjo 6-ąją, per jį pažeidimų taip pat nenustatyta“, – teigia I. Krikštopaitytė.

AAD duomenimis, bendrovė „Elitėja“ kūrenti naudoja uosio ir ąžuolo pjuvenas, o juodi dūmai atsiranda, kai krenta katilo įkrova. Bendrovė turi Aplinkos apsaugos agentūros išduotą taršos leidimą dėl katilinės veiklos.

Baudos už atliekų deginimą

Panašius ir kitus oro taršos pažeidimus ADD specialistai paprastai tiria kiekvieną pavasarį per tradicinę akciją „Kaminukas“. Šiemet tokios patikros vyks nuo balandžio 1 iki gegužės 31 bei nuo spalio 1 iki lapkričio 30 dienos.

Pernai nuo vasario iki kovo mėnesio vykusios akcijos „Kaminukas“ metu surengti 193 reidai, per kuriuos patikrinta 500 fizinių asmenų ir 470 ūkio subjektų Lietuvoje. Nustatyti 126 pažeidimai, iš jų 4 Panevėžio regione.

Dažniausiai piniginėmis baudomis bausti asmenys už atliekų – skudurų, plastiko, tepalų – deginimą, atliekų apskaitos nevedimą, atliekų nerūšiavimą, surinktų pavojingų atliekų talpyklų netinkamą ženklinimą arba neženklinimą.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

Vienai gyventojų grupei darbo rinkoje pandemija smogė stipriau: tenka prisitaikyti prie naujos realybės (8)

Pandemijos metu neįgaliųjų, ieškančių darbo, skaičius ženkliai didėjo. Specialistai sako, kad...

Indrė Genytė-Pikčienė: perteklinis ekonomikos skatinimas gali pasireikšti nepamatuotu darbo užmokesčio augimu ir infliacija

Vyriausybės penktadienį pristatytame patikslintame 2021 m. valstybės biudžete pažymėta, kad...

Ruošiamasi 5G diegimui tarptautiniuose transporto koridoriuose (3)

Lietuvai siekiant užtikrinti naujos kartos 5G ryšio plėtrą, bus rengiamas investicinis projektas...

Jau dabar užsisakius siuntą iš Kinijos ar JK gali tekti susimokėti brangiau (123)

Nuo 2021 metų liepos 1 dienos Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, nebelieka pridėtinės...

Visagino baldų gamykla investicijų nestabdo: 750 tūkst. eurų robotas pakeitė keliolikos žmonių darbą (52)

Vienas didžiausių Visagino darbdavių baldų gamybos įmonė „ Visagino linija “ smarkiai...

Top naujienos

Mokslininkai aiškinasi, kur gali prasidėti kita pandemija: į pavojingą zoną pakliūna ir keli Europos miestai (12)

Tyrimas parodė, kad Mumbajus, Nairobis ir Džakarta yra tarp miestų, kurie galėtų tapti kitos...

Dėl „trikojo“ – išpuolis prieš Marijampolės pareigūnę: bijojau tęsti tarnybą, bijojau keršo (145)

Pareigūnę dėl „trikojo“ užsipuolęs bei ją iškoliojęs marijampolietis sulaukė itin...

Į miestelį šalia Vilniaus išskirtinių prekių pirkti važiuoja net užsieniečiai: sukneles parduoda ir už 15 eurų (50)

Lankantis mažuose Lietuvos miesteliuose galima netikėtai atrasti parduotuvėles, butikus ar...

„The Roop“ netrukus žengs turkio spalvos kilimu: prieš išvykdami į renginį grupės nariai demonstravo pritrenkiantį įvaizdį (110)

Atėjo „Eurovizijos“ dalyvių bei konkurso gerbėjų ilgai lauktas metas – sekmadienio...

Parodė, ką po mirties apie žmogaus gyvenimą atskleidžia jo kūnas: vaizdai privers susimąstyti (3)

Kūnai, laikantys teniso raketes ar susėdę prie stalo pokeriui – tai vos keli iš daugybės...

Remigijus Misiūnas | D+

Lietuviški pėdsakai JAV–Ispanijos kare: mačiusiems Rusijos armiją tarnyba amerikietiškoje pasirodė dukart lengvesnė

1898 m. JAV–Ispanijos karas atvedė JAV tarp galingiausių pasaulio valstybių. Ir pirmasis karas,...

Vienai gyventojų grupei darbo rinkoje pandemija smogė stipriau: tenka prisitaikyti prie naujos realybės (8)

Pandemijos metu neįgaliųjų, ieškančių darbo, skaičius ženkliai didėjo. Specialistai sako, kad...

Čmilytė-Nielsen: yra vienintelis kelias, kad atsivėrimai būtų saugūs ir žmonės nebemirtų (391)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad šiuo metu svarbiausias tikslas –...

Savaitės įvykiai. Didysis šeimos maršas, medikės iš Šiaulių mirtis ir Chodorkovskio kalba Europos parlamente (13)

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis šią savaitę skaitė pranešimą Europos parlamente. Savo...

Neramumai Roterdame tęsiasi: COVID-19 nustatytas dar vienos šalies delegacijos „Eurovizijoje“ nariui (24)

„Sekmadienį, gegužės 16 dieną vienam Islandijos delegacijos nariui atvykus į „Eurovizijos“...