Jau nuo antradienio prekyboje pasirodo verslininko Igno Staškevičiaus knyga „Domertas. Lietuvos verslo legendos“ (leidykla „Sofoklis”). Skaitytojams siūlome ištrauką iš jos.
Ignas Staškevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

I. Staškevičius „Domertas. Lietuvos verslo legendos“

Ištrauka. „Domerto Didžkepurio amžiaus krizė“ 179 p.

Tik dėl savo meniškos prigimties tebesu kantrus „Švedbanko“ klientas. Atsargai atidėtus kapitalus jau seniai būtų ištąsę kiti finansų vanagai, dieną naktį tykantys atsiplėšti dalį jų prieaugio, jei rūpindamasis pinigais dažniau atvėsinčiau protą. Kasdien tramdau godulį atsiliepti į pelningus pasiūlymus vien degdamas tęstinio performanso idėja: tautinio verslo ikona asmeninius milijonus patiki saugoti buvusiai sovietinei taupkasei – greta daugybės sustabarėjusių anų laikų veikėjų rublinių indėlių likučių. Pensininkai seniai iškeliavę anapilin, tik jų sąskaitų antkapiai tebepuošia skandinavišką apskaitą. Iš triukšmingos gatvės įžengęs pro stiklines duris iškart panyri į pagarbią kapinių rimtį.

Anksčiau stirksodavau ilgose eilėse paprasčiausiame skyriuje, kad prasibrovęs prie langelio įvaryčiau kasininkei, perkrikštytai klientų aptarnavimo vadybininke, dviejų savaičių nemigą. Sakyčiau, natūrali reakcija į pageidavimą išsigryninti pusę milijono žaliaisiais arba jos pusmečio atlyginimui prilygstančią paramą pervesti vardinėms Domerto Didžkepurio stipendijoms. Tie džiaugsmai, ignoruojant skirtumus tarp klasių – jau žila senovė. Išmanioji manipuliatyvi rinkodara sukruto nekarūnuotą verslo kunigaikštį priskirti ypač svarbioms personoms ir prispyrė atsiduoti Privačiajai bankininkystei naujame Konstitucijos prospekto dangoraižyje.

Ryškiausia ypatingojo kliento privilegija – suteikta teisė statyti automobilį požeminiame banko garaže. Užtvarą pakelia automatas, bet gyvas sargybinis vis tiek prižiūri lendančiuosius į rūsį. Matyt, priekabūs tikrintojai prisakė užkamšyti apsaugos spragas po šviežio incidento su nustekentu skolininku, įvairavusiu čia neva užminuotą džipą ir mėginusiu ištręšti apvalią sumelę už sprogmenų neutralizavimą.

Šį penktadienį finansų šventovėje neturiu ko veikti, nebent pasižymėsiu parkavimo taloną. Atvažiavau į „Psichogerovės“ akcininkų susirinkimą, sušauktą „Radis & Son“ konferencijų centre. Ginuosi nuo niekšų. Sigio suderėtą Paminklo akcijų išpirkimo sandorį jo advokatai sukniso, ir padori mūsų partnerystė žlugo amžiams. Įsitikinome, kad taikias skyrybas stabdo nežabotos šakalų gaujos ambicijos, todėl perkraustėme esminius verslus į dukterinę „Byvelą“, o ją pačią palengva parduosime kitai turto valdymo bendrovei. Tegu Seimo reketininko šutvė pasimoko, kuo kontrolinis savininko paketas skiriasi nuo procentėlių, patrupintų gerbiamiems smulkiesiems akcininkams.

Lieka dar pusvalandis iki registracijos pradžios, taigi – pusantros valandos iki pirmojo balsavimo. Vestibiulio bare užsisakau dvigubą espreso su dideliu buteliu gazuoto mineralinio. Prisėdu prie lango. Barmenė atneša 0,75 l „SanPellegrino“ ir pasiūlo dvi stiklines. Mergina klausiamai dirsteli į tuščią kėdę greta. Vargšelė, ji nėra regėjusi, kaip narsusis anų laikų Domertas prieš kovą su slibinu susiversdavo statinaitę midaus. Pademonstruoju, kad susileisti kuklų buteliuką vandens į užgrūdintą skrandį – garsių legendų neverti niekai. Skysčio gausa su kofeinu kilstelės kovinę dvasią.

Dabar – keletas atsipalaidavimo pratimų prieš artėjantį intensyvų neuronų mūšį. Užsimerkęs kartoju slaptąją mantrą. Ji veikia kaip eliksyras. Dėmesys telkiasi išorėje, atlaisvindamas vidinę energiją improvizacijai. „Nuramink protą!“ – pirmoji iš devynių auksinių Domerto Didžkepurio taisyklių.

Paminklo patikėtiniai gali griebtis bet ko. Įprastas jų ginklas – šantažas, ir labai tikėtina, kad jį panaudos. Reaguoti teks mikliai, turėsiu akimirksniu apsispręsti: blefuoti, žaibiškai kirsti atgal ar demonstruoti olimpinę ramybę. Kad ir koks tų suskių planas, Domertas Didžkepuris smogs triuškinamą atkirtį!

Sukioju galvą, žvilgsniu švelniai perbraukdamas perimetrą. Viešbučio mikrovisatoje kunkuliuoja daugybės paralelinių pasaulių, rašančių savas istorijas kiekviename numeryje, gyvenimas. Štai nuorodų lenta, skelbianti apie skirtingose posėdžių salėse vyksiančius renginius, garantuoja, kad pikantiški dalykėliai dedasi ne tik kambariuose:

„Alfa“ – Seminaras „Emocinio intelekto ugdymas – tiesiausias kelias į karjeros viršūnę“;

„Beta“ – Atviras pristatymas „Ekspedicija „Marsas 2030“ – bilietas į vieną pusę ir jūsų įrašas žmonijos istorijoje“;

„Delta“ – „Novofarma“ atstovybės Lietuvoje renginys gydytojams pediatrams;

„Gama“ – Uždarosios akcinės bendrovės „Psichogerovė“ visuotinis akcininkų susirinkimas;

„Lambda“ – Paraiškų programai „Suaugusiųjų užšaldymas: nemarumas – rytoj!“ priėmimas;

„Omega“ – Naujosios partnerystės instituto konferencija „Regioninė lyderystė“ (uždaras).

Konferencijų centras – antrajame aukšte. Džiaugdamasis giliu ir ritmingu kvėpavimu, ramiais širdies dūžiais, traukiu liftų link. Virš kairiųjų durų užsidega aukštyn nukreipta rodyklė. Žengdamas į kabiną išgirstu trepsėjimą už nugaros. Stambus kostiumuotas tipas atlapnoja ir braunasi iš dešinės, pageidaudamas keltis drauge. Dar vienas panašus drimba jau tūno lifte, matyt, įlipęs požeminiame garaže.

Atsipūtusi smegeninė paviršiniais sluoksniais pamėgina atspėti, kur taip skuba šitie gorilos: ieškoti intelekto užuomazgų, skristi į Marsą ar užsišaldyti. Nė vienas iš šių variantų! Imtynių veteranas paspaudžia aštuonioliktojo aukšto mygtuką ir išsiviepia, užstodamas visą lifto valdymo pultą. Pro jo pažastį siekiu ranka STOP signalo, bet gaunu smūgį į kepenis. Durys užsidaro. Iš už nugaros kitas pakeleivis ant kaklo užmeta kažkokią juostą. Dūstu nuo veriančio skausmo, akyse aptemsta, kojas pakerta. Liftas greitėdamas šauna aukštyn.

Atsitokėju velkamas už parankių koridoriumi. Smogikas spaudžia galvą žemyn, matau tik kilimo raštą. Po staigaus posūkio dešinėn spyriu į sėdynę pastūmėtas skrieju pro duris, krentu kniūbsčias ant karališkos lovos užtiesalo. Kažkuris niekšas užlaužia ir suriša rankas už nugaros, tada paverčia ant šono.

– Tyla – gera byla, – paaiškina kambario taisykles jaunesnis pagrobėjas.

I. Staškevičiaus knyga „Domertas. Lietuvos verslo legendos“ - jau trečiasis autoriaus kūrinys. Pirmosios dvi autoriaus knygos buvo esė pobūdžio, o ši – savitos struktūros satyrinis romanas apie įvairias verslo ryklių gyvenimo peripertijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prancūzijos valdžia atsisakė planų statyti tarptautinį oro uostą vakarinėje šalies dalyje

Prancūzijos vyriausybė atsisakė prieštaringų planų statyti naują tarptautinį oro uostą...

„Telegram“ planuoja ICO, tikisi pritraukti 1,2 mlrd. JAV dolerių (2)

Išmaniąją šifruoto susirašinėjimo programėlę „Telegram“ sukūręs startuolis planuoja iki...

Kanados centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc.

Kanados centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki...

Ministras atleido Eriką Bėrontą (38)

Nuo rytdienos (ketvirtadienio) naujai paskirtas senasis Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas...

FED: JAV pramonė gamybos prieaugis pernai - didžiausias nuo 2010 metų

JAV pramonė 2017 metais atsigavo, - jos gamybos prieaugis buvo didžiausias per septynerius...

Top naujienos

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (140)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (70)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Užkalnis. Lietuviai yra laimės kūdikiai (129)

Kai geriausiai gaunasi skųstis ir visaip verkti (ypač šaltais žiemos mėnesiais), sveika...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (37)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (13)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Markauskas pripažįsta: nei trąšų, nei valdomų žemių kontrolės Lietuvoje nėra (26)

„Nebuvo bandoma tą informaciją gauti, nes pirkėjas turėjo užpildyti deklaraciją. Aišku,...

Į eurovizinę kovą stojusi Mia prodiuserius apkaltino „nešvariais žaidimais“ (5)

Šįmet dėl galimybės atstovauti Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ jau ne pirmą kartą...

Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (209)

Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

„Žalgirio“ sirgaliai ruošiasi krepšinio šventei Kaune – turi vieną klausimą policijai (16)

Į Kauną vėl ateis nuostabi krepšinio šventė – „Žalgiris“ kausis su Valencija. Ko gero,...

Futuristinis namas lietuvių akimis: išrinkite gražiausią! (11)

Kiekvienas mūsų, kartais patys to nesuprasdami, intuityviai kuriame savo ateities namus, po truputį...