aA
Penkiomis pozicijoms į viršų pakilusi Lietuva – nemaža dalimi buvusios vyriausybės ir jos premjero dovanėlė Lietuvos ekonomikai, sako ekonomistas Rokas Grajauskas. LRT.lt pašnekovas pastebi, kad ekspertų išskirtos sritys, kuriose padaryta didžiausia pažanga, – tai darbai, kuriuos pradėjo ankstesnė – Algirdo Butkevičiaus vadovaujama vyriausybė.
© DELFI / Andrius Ufartas

Tuo metu valdantieji neneigia savo pirmtakų įdirbio, tačiau tikina nemažai prisidėję prie šuolio reitinge.

Verslo aplinką vertinančiame Pasaulio banko „Doing Business“ reitinge Lietuvai pakilus penkiomis pozicijomis į 16-ą vietą tarp 190 valstybių, premjeras Saulius Skvernelis ėmė džiaugtis, kad ambicingus tikslus išsikėlusi vyriausybė eina teisingu keliu.

„Verslo aplinkos gerinimo srityje vyriausybė išsikėlė ambicingus tikslus. Pokyčiai „Doing Business“ reitinge signalizuoja, jog einame teisingu keliu – ir einame sparčiai. Pirmųjų metų, o jei tiksliau – pirmojo pusmečio darbo rezultatas džiugina, tačiau ties tuo tikrai nesustosime“, – teigė premjeras S. Skvernelis.

Socialiniame tinkle „Facebook“ džiaugėsi ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas „valstietis“ Virginijus Sinkevičius:

„Fantastiškos naujienos! Lietuva verslo aplinką vertinančiame Pasaulio banko reitinge „Doing Business 2018“ šovė 5 pozicijomis aukštyn ir šiandien užima 16 vietą. Ekspertai pažymėjo, kad būtent 4-iose srityse padaryta didžiausia pažanga: sutrumpinta statybų leidimo išdavimo trukmė; sustiprintos smulkiųjų akcininkų teisės (įvestas reikalavimas atskleisti informaciją apie valdybos narių dalyvavimą kitų įmonių valdyme, pagrindinę darbovietę); įdiegta išmanioji mokesčių administravimo sistema i.MAS; sutrumpinti prisijungimo prie elektros tinklo terminai.

Man labai smagu, nes du iš šių įvertintų pakeitimų yra būtent mano registruoti įstatymo projektai. Visa tai, žinoma, nebūtų įmanoma be skirtingų institucijų tarpusavio dialogo ir visų bendro darbo bei susitelkimo Tėvynės labui!“, – rašė V. Sinkevičius.

Tačiau kiek kalbamas šuolis – šios vyriausybės nuopelnas?

Raško ir ankstesniosios vyriausybės augintus vaisius

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas R. Grajauskas sako, kad tai yra praėjusios vyriausybės ir nemaža dalimi – buvusio premjero dovanėlė Lietuvos ekonomikai.

Rokas Grajauskas
Rokas Grajauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Tas pats pasakytina ir apie lankstesnius darbo santykius, kurie buvo vienas iš praėjusios vyriausybės prioritetų. Derinimas užtruko ne vienerius metus, šiemet tai įsigaliojo. Lygiai taip pat ir, pavyzdžiui, nutiko su i.MAS sistema, kuri buvo rengiama keletą metų, o veikti pradėjo praėjusių metų pabaigoje.

Įstatymas dėl statybų leidimų, prisijungimo prie elektros tinklų. Iš esmės visais tais klausimas yra atliktas praėjusios vyriausybės darbas. Aš tikrai pamenu, ir pačiam teko dalyvauti susitikimuose su premjeru, kai į tai buvo kreipiamas dėmesys, o „Doing Business“ buvo vienas iš tų reitingų, kurie rūpėjo pačiam premjerui. Buvo stengiamasi nuskinti žemiausiai esančius vaisius – padaryti pakeitimus, kuriuos lengviausia padaryti. Turbūt tai – labiau praėjusios vyriausybės nuopelnas. Ši vyriausybė taip pat deklaruoja, kad jai rūpi tas reitingas, ir, manau, nuoširdžiai tai sako“, – kalba R. Grajauskas.

Pavyzdžiui, išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS idėja atsirado dar 2013-aisais, išnagrinėjus Portugalijos mokesčių administravimo praktiką. Realūs darbai prasidėjo 2015-ųjų kovą. Tuomet buvo priimtas vyriausybės sprendimas, kuriuo pritarta i.MAS koncepcijai ir pavesta Valstybinei mokesčių inspekcijai rengti ir teisės aktų nustatyta tvarka derinti bei tvirtinti i.MAS, kaip valstybės informacinės sistemos, nuostatus.

Dar viena pažangia sritimi ekspertai įvardijo sutrumpintus prisijungimo prie elektros tinklo terminus. Tačiau įstatymo pakeitimas, sutrumpinęs specialiųjų reikalavimų ir prisijungimo prie inžinerinių tinklų sąlygų išdavimo terminus, buvo numatytas 2016 birželio 30 d. priimtoje naujoje Statybos įstatymo redakcijoje.

V. Sinkevičius: vertinti metai, kai dirbo ši vyriausybė

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas V. Sinkevičius tvirtina, kad progresas buvo vertintas tą laikotarpį, kai jau dirbo ši vyriausybė, todėl nuopelnus ji gali prisiimti.

„Įvertinti praėję metai ir akivaizdu, kad dirbo ši vyriausybė ir šis Seimas. Statybos įstatyme mes labai sutrumpinome poveikio aplinkai vertinimo procedūras, anos vyriausybės siūlymas buvo daug konservatyvesnis, pats siūliau drastiškesnį variantą. Be to, nustatyta, kad poveikio aplinkai vertinimo procedūros neįtraukiamos ekonomiškai svarbiems projektams. Dėl prisijungimo prie elektros tinklų, tai čia buvo mūsų su Energetikos ministerija taip pat parengtas siūlymas. Smulkiųjų akcininkų sustiprintos teisės – projektas parengtas šios vyriausybės.

Neneigiu, kad yra ir praėjusios vyriausybės darbų, tačiau ateityje labai daug šios vyriausybės užaugintų vaisių raškys kita. Taip visuomet būna. Nenuvertinčiau pasiekimų, nuveiktų per šiuos metus“, – teigia V. Sinkevičius.

Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Reitingas – mažai pasakantis, tačiau svarbus

R. Grajauskas pažymi, kad „Doing Business“ reitingas nėra labai iškalbingas: „Tas reitingas nėra labai daug pasakantis, jis parodo tam tikras teisines, technines sąlygas kurti verslą, tačiau nieko nepasako apie jo konkurencingumą, potencialą.

Jis – gana ribotas tuo, ką vertina, tačiau išpopuliarintas pasaulyje ir turbūt bet kuris didesnis investuotojas prieš investuodamas pasižiūri į šio reitingo rodiklius. Todėl protinga stengtis mūsų vietą jame pagerinti. Tiesa, klausimas, kiek realiai tos padarytos reformos pagerina mūsų verslo klimatą. Kažkiek pagerina, tikrai yra sričių, kur galime padaryti pažangą.“

Kaip pastebi ekonomistas, prasčiausiai šalis įvertinta pagal nemokumo problemų sprendimą, mažumos investuotojų apsaugą bei galimybes gauti paskolą. Ne itin gerai esą atrodome ir mokesčių prasme.

„Kadangi pelno mokestis nėra didelis, darbo apmokestinimas yra pagrindinė sritis, kuri mus tempia žemyn. Reitingo sudarytojai nežiūrį į darbuotojo sumokamus mokesčius, tad jei mes apjungtume įmokas ir jas teoriškai mokėtų darbuotojas, šiame reitinge labai stipriai pakiltume. Nors apskritai reikėtų sumažinti darbo jėgos apmokestinimą.

Taip pat prastai reitinge atrodome dėl bankroto procedūrų neefektyvumo. Labai svarbu, kad tai vyktų efektyviau“, – sako R. Grajauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dar vienas perspėjimas: ECB turi „išvalyti“ bankus, jei norime išgyventi ateinančią finansų krizę

Europos centrinis bankas ( ECB ) turi sutvarkyti euro zonos bankininkystės sektorių, jei norime...

Eurokomisarė: ES prekybos sutartys Lietuvai naudingos

Už prekybą atsakinga Europos komisarė Cecilia Malmstrom sako, kad Europos Sąjungos prekybos...

Seimas – prieš PVM lengvatas pirmajam būstui ir kūdikių maistui papildyta (2)

Seimas atsisakė imtis pataisų, kuriomis pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatinį 5 proc....

„Deutsche Bank“ akcijų kursas vėl krito į rekordiškai žemą lygį (4)

„ Deutsche Bank “ akcijų kursas antradienį vėl krito į rekordiškai žemą lygį, nes...

Rusijoje fiksuoti nedarbo rodikliai nustebino ekspertus (15)

Pagal Tarptautinės darbo organizacijos metodiką skaičiuojamas nedarbas Rusijoje praėjusį...

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (424)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (4)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (161)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (2)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (193)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (8)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (390)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (20)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...