2004-2006 m. Lietuvai buvo skirta beveik 3 091 mln. litų ES struktūrinės paramos, iš kurios 2 198 mln. litų šiandien įsisavinta, t.y. paramos lėšos išmokėtos projektų vykdytojams ir rangovams (paslaugų teikėjams ir prekių tiekėjams) bei pripažintos tinkamos deklaruoti Europos Komisijai, skelbia Finansų ministerija. Tai sudaro 71 proc. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, naudojamų pagal 2004-2006 m. bendrąjį programavimo dokumentą (BPD).
Eurai
© Corbis/Scanpix
Baigti įgyvendinti 2266 projektai, o 1264 projektai dar įgyvendinami. Iš viso per 2004-2006 m. ES struktūrinės paramos laikotarpį finansuojama daugiau nei 3500 projektų.

Sparčiausiai ES struktūrinių fondų lėšos įsisavinamos pagal BPD priemones, finansuojamas Žuvininkystės orientavimo finansinės priemonės lėšų (įsisavinta – 85 proc.) ir Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo (įsisavinta – 84 proc.) lėšų. Pagal Europos regioninės plėtros fondo lėšomis finansuojamus projektus įsisavinta 67 proc. ES lėšų, o Europos socialinio fondo – 64 proc.

ES struktūrinės paramos lėšos intensyviausiai naudoti bus pradėtos antrąjį šių metų pusmetį. Pats projektų įgyvendinimas neretai priklauso nuo sezono, tad šiuo metu dauguma projektų pradedami įgyvendinti sparčiau, tvirtina ministerija.

„Kita vertus, nuo 2004 m. patobulėjo ES struktūrinės paramos valdymo ir administravimo sistema, taip pat pagerėjo projektų vykdytojų kompetencija – dabar jie turi daugiau žinių, patirties, reikalingų įgūdžių. Taigi, ir ES lėšų įsisavinimo sparta atitinkamai didėja“, - aiškinama ministerijos pranešime spaudai.

Sanglaudos fondo parama 2000–2006 m. Lietuvoje buvo suteikta 53 transporto ir aplinkos apsaugos infrastruktūros atnaujinimo projektams įgyvendinti, jiems skirta paramos suma – beveik 2 852 mln. litų. Vyriausybė pritarė Sanglaudos fondo lėšų įsisavinimo planams iki 2010 metų. Įvertinus praeitų metų lėšų įsisavinimo augimo dinamiką bei vykdant patvirtintus planus, projektus numatoma įgyvendinti iki nustatyto termino.

Pagrindinė problema atsiradusi įgyvendinant Sanglaudos fondo projektus – papildomų lėšų poreikis. Šiai problemai spręsti finansų ministro įsakymu sudaryta darbo grupė, kurioje narių teisėmis dalyvauja Vyriausybės, Finansų ir Aplinkos ministerijų, Aplinkos projektų valdymo agentūros bei savivaldybių asociacijos atstovai, o aptariant atskirus projektus - ir specialistai iš savivaldybių ir/arba jų įmonių. Darbo grupės susitikimų metu ieškoma įvairių problemos sprendimo būdų.

Skirtingai nei optimizmu dėl ES paramos lėšų panaudojimo trykštanti Finansų ministerija, Valstybės kontrolė jų panaudojimą vertina atsargiau ir net teigia, kad dalis jų gali likti nepanaudota.

Valstybės kontrolė parengė pirmą apibendrintą ataskaitą apie ES paramos valdymą 2004-2007 metais, kurioje vertinamas 2004-2006 m. programavimo laikotarpiu Lietuvai skirtos ES finansinės paramos valdymas ir panaudojimas. Lietuvai minėtu laikotarpiu buvo skirta beveik 6 mlrd. litų ES struktūrinės paramos ir daugiau negu 3 mlrd. litų Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo Garantijų skyriaus lėšų.

Anot valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės, iki 2007 m. pabaigos buvo panaudota 62 proc. Lietuvai skirtos ES struktūrinių fondų paramos, o likusioji dalis turi būti panaudota iki šių metų pabaigos.

„Dėl didelės nepanaudotų lėšų dalies susikaupimo programavimo laikotarpio pabaigoje yra rizika, kad dalis šių lėšų gali būti laiku nepanaudota. Iki nustatyto termino - 2010 m. pabaigos - gali būti nepanaudota ir dalis Sanglaudos fondo lėšų, nes dar nepasirašytos visos rangos sutartys", - aiškina valstybės kontrolierė. Ypač ji atkreipia dėmesį į aplinkos apsaugos sektoriaus projektus. Be to, Sanglaudos fondo finansuojamiems projektams įgyvendinti papildomų lėšų poreikis 2007 m. pabaigoje viršijo 1 mlrd. litų.

Padidėjusi projektų vertė turi būti apmokama nacionalinėmis lėšomis. Jų pristigus, gali tekti atsisakyti kai kurių projektuose numatytų sprendimų. Anot Valstybės kontrolės, yra rizika, kad bus pasiekti ne visi numatyti projektų tikslai.

Finansų ministerija pranešė, kad šiuo metu su Europos Komisija vyksta derybos dėl kai kurių aplinkos projektų komponentų atsisakymo, o tai 335 mln. litų sumažintų papildomų lėšų poreikį.

Ataskaitoje pastebima, kad dalis ES paramos pervedama iš ES biudžeto tiesiogiai kai kurių priemonių vykdytojams ar administratoriams, tad ji neperskirstoma per valstybės biudžetą. Duomenys apie Lietuvai skirtą ES finansinę paramą ir jos panaudojimą kaupiami skirtingose institucijose ir įvairiuose informacijos šaltiniuose, tačiau apibendrinta informacija apie visą gaunamą ES paramą ir jos panaudojimą Lietuvoje nėra teikiama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Iliustruotasis mokslas“ bus leidžiamas toliau

UAB „Verslo žinios“ nutraukus žurnalo „Iliustruotasis mokslas“ leidybą, jo leidybos teisę...

Etikos sargai vertins už e. parašo plėtrą atsakingų Registrų centro darbuotojų elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) trečiadienį vertins dviejų už elektroninio...

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje (6)

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (70)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (75)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (2)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (23)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (2)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (190)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (195)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Kate Middleton per savo vestuves dėvėjo ir kitą, ne mažiau įspūdingą suknelę: ją matė tik išrinktieji (3)

Kas galėtų pamiršti tą ypatingą akimirką, kai tada dar būsimoji Kembridžo kunigaikštienė...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (51)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Tarp 12 baisiausių pasaulio pastatų – Vilniuje esanti prokuratūra (9)

Architektūra gali būti įkvepianti, atskleidžianti žmonijos ar Dievo galybę, rodanti...