Nuo šiol daugelis klaipėdiečių sulauks didesnių mokesčių už lifto eksploataciją. Net trečdaliu mokestis pakilo ir daugiabučių pirmojo aukšto gyventojams, nors liftu jie nesinaudoja. Gyventojai piktinasi - už ką mokėti, jei vos kartą per mėnesį vykdoma apžiūra, o už remontą dar reikia susimokėti papildomai?
© DELFI / Andrius Ufartas

Vakarų regione daugelio daugiabučių liftų priežiūrą vykdanti UAB „Klaipėdos liftas“ aiškina, kad paslaugų kainos kyla dėl senstančios liftų įrangos, augančių specialistų atlyginimų. Na, o kylant paslaugų kainoms, kyla ir mokesčiai gyventojams. Tikėtina, kad ateityje šis mokestis dar didės.

„Godumui ribų nėra“

„Klaipėdos mieste nuo balandžio mėnesio net 30 procentų pabrango lifto eksploatacija. Aiškinausi, tačiau tai, pasirodo, ne klaida. Daugumos gyventojų apie tai net nebuvo įspėti. Ypač pikta pirmojo aukšto patalpų savininkams. Pasirodo, tos kainos yra visiškai nereguliuojamos. Vienintelė priežastis, kodėl tai vyksta, yra atlyginimų didinimas“, - piktinosi vieno Žardininkų gatvės daugiabučio pirmojo aukšto gyventojas.

„Tačiau net ir už tuos mėnesius, kai atliekamos papildomos mokamos techninės apžiūros ar atliekami remonto darbai, vis tiek lieka tas pats eksploatacijos mokestis. Godumui ribų nėra. Jau tas mokestis yra daugiau nei dukart didesnis už likusią namo priežiūrą. Niekaip nesuprantu...“ - skėsčiojo rankomis vyriškis.

Ponas Vaidotas yra dviejų pirmojo aukšto butų savininkas, kuriuose jis vykdo įmonės veiklą. Taigi už nemenką, beveik 100 kv. metrų plotą jam nuo balandžio mėnesio tenka mokėti beveik penkis eurus, plius PVM. Pirmojo aukšto gyventojams galioja tik viena lengvata - nereikia mokėti už lifto sunaudotą elektrą. Tačiau tai, pasak pašnekovo, palyginti su bendra suma - centai.

„Akivaizdu, kainų niekas nereguliuoja, išpučia jas kaip tik nori, nes liftus prižiūrinti įmonė neturi jokių konkurentų„, - piktinosi pašnekovas.

Specialistai - už „fantastinius“ atlyginimus

UAB „Klaipėdos liftas“ direktorius Julius Kazakevičius teigė, kad pastaroji bendrovė yra didžiausia Klaipėdos regione, tačiau tokia pat veikla užsiima dar keletas mažesnių įmonių. „Tad monopolijos tikrai nėra“, - į pono Vaidoto nuogąstavimus atsakė direktorius.

Mokestis už lifto eksploataciją, pasak pašnekovo, taip smarkiai kilo ne vienam namui, o net trečdaliui bendrovės klientų. „Mes tiesiog peržiūrėjome paslaugų kainas, kurios aštuonerius metus nekilo arba netgi mažėjo. Tačiau per tuos metus ekonomika augo, valstybė net kelis kartus koregavo minimalų atlyginimą, vidutinis atlyginimas irgi kilo. Be viso to, per aštuonerius metus paseno ir liftai. Na, o kuo senesnis liftas, tuo didesnės jo remonto apimtys. Kuo daugiau reikalų, tuo daugiau administracinio darbo. O dar - infliacija. Taigi mes vis tempėme, stengėmės kompensuoti papildomus kaštus, tačiau atėjo laikas, kai teko rinkai pasiūlyti didesnes kainas. Kitaip tiesiog nebeišeina“, - aiškino J. Kazakevičius.

Pasak pašnekovo, užsienio šalyse kainų korekcijos vyksta kasmet. Tokiu pavyzdžiu, esą, reikėjo pasekti ir pastarajai bendrovei - kad kainų šuolis nebūtų toks didelis.

„Paslaugos pinga tada, kai smunka ekonomika, didėja bedarbystė, atsiranda didesnė konkurencija darbo rinkoje. Tada žmonės ateina dirbti už mažesnį darbo užmokestį. Dabar, siekiant pritraukti specialistą, mums tenka mokėti fantastinius atlyginimus. Kai kurie specialistai dirba tarptautiniu mastu ir jų atlyginimai viršija net vadovų atlyginimus. Taigi, natūralu, brangsta ir paslaugos. Beje, kainos kyla ir dėl senstančios liftų įrangos. Liftus prižiūrime net ne pagal gamintojo instrukcijas - mus tenka patiems kurti sistemas, kad palaikytume jų gyvavimą„, - dėstė bendrovės vadovas.

Lifto priežiūrą vykdanti įmonė, šiuo atveju „Klaipėdos liftas“, bent kartą per mėnesį vykdo patikrą ir eksploatacinį aptarnavimą: sureguliuoja, išvalo, suderina mechanizmus. O kartą per metus nešališkas specialistas, t. y. įgaliotos įstaigos ekspertas, vykdo bendrą lifto būklės patikrinimą, stebi, ar nėra saugumo pažeidimų. Jeigu specialistas jų randa, lifto priežiūrą vykdančiai įmonei gresia nemalonumai.

Kur dingsta pinigai?

Daugiabučių priežiūrą vykdančios UAB „Klaipėdos būstas LT“ direktorė Birutė Jevdokimenko aiškino, kad gyventojai kartu su kovo mėnesio sąskaitomis buvo įspėti apie tai, kad kils mokestis už lifto eksploataciją.

Pašnekovė aiškino, kad lifto, kaip ir kiti mokesčiai, gyventojams skirstomi pagal buto plotą, nepaisant aukšto, kuriame gyveni. Mokesčio dydis priklauso nuo sumos, kurią pateikia „Klaipėdos liftai“. Padidėjus sąskaitoms, padidėjo ir mokestinė prievolė gyventojams.

Daugiabutyje, kuriame įmonės veiklą vykdo ponas Vaidotas, iš viso yra 144 butai. Kas mėnesį už liftą „Klaipėdos būstas LT“ iš šio namo gyventojų surenka beveik 400 eurų.

„Iš viso namas turi keturis liftus. Vieno lifto patikrinimas kainuoja apie 100 eurų„, - kur dingsta pinigai, paaiškino bendrovės vadovė.

Pašnekovė priminė, kad 2015 metais buvo priimtas įstatymas, kuriuo remiantis mokesčiai už lifto eksploataciją buvo išskaičiuoti visiems daugiabučių butų savininkams. Lifto mokestis taip pat priskaičiuotas ir pirmojo bei antrojo aukšto gyventojams, išskyrus mokestį už elektros energiją.

Prieš tai daugelyje daugiabučių lifto sustojimas antrajame aukšte buvo išjungtas. Tačiau, kai mokesčiai buvo priskaičiuoti ir šio aukšto gyventojams, nemažai jų pageidavo atstatyti išjungtą sustojimą jų aukšte.

„Kodėl taip išaugo mokesčiai, nežinau“

Algis GAIŽUTIS, Klaipėdos miesto savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjas

Pirmojo aukšto gyventojams nereikia mokėti tik už lifto sunaudojamą elektrą, o visi kiti išlaikymo mokesčiai - už remontą ir eksploataciją - visų atsakomybė, nes liftas yra visų butų nuosavybė.

Pirmojo aukšto gyventojų nepasitenkinimą girdėjome pačioje pradžioje, kai naujoji tvarka tik įsigaliojo, tačiau dabar skundų dažniau sulaukiame dėl laiptinės valymo.

Kodėl taip išaugo mokesčiai už lifto naudojimą, nežinau, apie tai net negirdėjau. Man šiek tiek keista. To reiktų klausti liftų priežiūrą atliekančių įmonių.

Dviejų rūšių išlaidos

Primename, kad 2016 metais Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad žmonės, gyvenantys pirmuose daugiabučių aukštuose, privalo mokėti ne tik už lifto eksploataciją, bet ir už jo remontą. Jie gali būti atleisti nuo tokio mokesčio, tik jei tokį sprendimą priima visi namo gyventojai.

Teismas išskyrė dvi išlaidų grupes. Pirmoji grupė - išlaidos, susijusios su kasdieniu naudojimu. Teismas nurodė, kad kasdienis lifto naudojimas, lygiai taip pat kaip ir kurios nors gyvenamojo namo laiptinės laiptų naudojimas, yra skirtas konkrečių bendraturčių, besinaudojančių šiais objektais, poreikiams tenkinti, todėl ir šių objektų naudojimo išlaidos, t. y. lifto elektros energijos sąnaudos ar laiptų valymo išlaidos, turi būti dengiamos tik šiais objektais besinaudojančių bendraturčių.

Antroji grupė - išlaidos, susijusios su bendro naudojimo objektų išsaugojimu, pagerinimu ar atnaujinimu. Tokios išlaidos yra priskirtinos prie bendrojo statinio bendrųjų objektų naudojimo išlaidų, paskirstytinų proporcingai visiems bendraturčiams, nepriklausomai nuo to, ar jie tiesiogiai naudojasi šiais objektais, jeigu nėra sudarytas atskirai naudojamų bendrojo naudojimo objektų aprašas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (194)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Po pasaulį keliaujantis lenkas nišą rado Palangoje: kviečia paragauti „Trdelnikų“ (76)

„Buvau Rusijoje, Baltarusijoje, Italijoje, visose Baltijos šalyse, Ukrainoje, Austrijoje,...

Kinija ir JAE pasirašė keletą ekonominio bendradarbiavimo sutarčių (1)

Kinija ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) penktadienį, Kinijos prezidento Xi Jinpingo vizito Abu...

Susiruošusiems apsipirkti į Lenkiją - puikios naujienos: tokių mažų kainų jau seniai nebuvo (353)

Šią savaitę apsipirkti į Lenkiją atkeliavusių lietuvių laukė malonus netikėtumas –...

„Vilniaus vandenims“ paskirtas naujas vadovas (28)

Sostinės savivaldybės valdomai vandens tiekimo ir nuotekų valymo bendrovei „Vilniaus vandenys“...

Top naujienos

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (19)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (59)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (248)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Atkakliose 1006 km lenktynėse Palangoje – trigubas „Porsche“ triumfas ir rekordas (52)

Šeštadienį Palangoje vyko didžiausias lenktynių festivalis Rytų Europoje – „Aurum 1006 km...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (102)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Klaipėdą drebina įspūdingas cirko šou su Donatu Montvydu: per „Žiūrėk, ką padarei“ dainą arena pašėlo (34)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje įvyko ilgai lauktas vienintelis dainininko...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (4)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Palangoje skamba vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: žiauriai jaudinuosi, vos gaudau kvapą (30)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyksta „Aurum 1006 km“ lenktynės,...

Užsiima seksu su klientais, tačiau nėra prostitutė (18)

Kendra Holliday padeda žmonėms išspręsti jų seksualines problemas ir patobulinti seksualinį...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (131)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...