aA
Antradienį Seimui nubalsavus dėl rezoliucijos, o ryte premjerui Sauliui Skverneliui oficialiai pareiškus, kad šis nepasitiki Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku, pastarasis teigė nematantis priežasčių, kodėl turėtų atsistatydinti ir nebegalėtų eiti pirmininko pareigų.

Siejo su asmeniškumais

DELFI studijoje svečiavesis V. Vasiliauskas aiškino, kad LB visada stengėsi nesivelti į politinius procesus, o kas vyksta dabar, yra politinių procesų pasekmės.

„Tos priežastys yra gilesnės, negu keli žodžiai, kelios frazės, kurios ištrauktos iš konteksto. Net ir šiandien Seime buvo parodyta 10 sekundžių siužetas, interpretavimas ir ištraukimas iš konteksto“, – teigė LB valdybos pirmininkas.

Jo manymu, šiuo metu vykstanti situacija labiau susijusi su asmeniniais dalykais.

„Manau, tai susiję su asmeniniais dalykais. Turiu omenyje santykius su Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininku Stasiu Jakeliūnu“, – teigė jis ir pridūrė, kad „labai daug upeliukų subėgo į vieną upę“, o prieš gerus metus LB jau žinojo, kad rinkiminėse kampanijose gali būti naudojami bankai, keliamos bankinės temos, ir tai išsipildė.

V. Vasiliauskas aiškino, kad žodžiai, kuriais jis neva pažemino Seimo reputaciją, išimti iš konteksto.

„Ten nė karto nebuvo pavartotas žodis Seimas. Nežinau, kaip galėjau pažeminti Seimo reputaciją, tuo labiau, kad bankas bendradarbiavo su BFK“, – kalbėjo jis.
„Mano galva visa tai, kas vyksta, kelia didelę grėsmę nepriklausomumui. Nepriklausomumas yra centrinis, kertinis akmuo centrinio banko“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Atsakomybę jaučia tik dėl frazių

Paklaustas, ar su Dalia Grybauskaite V. Vasiliauskas aptarė esamą situaciją, jis teigė, kad su prezidente apie valdančiųjų keliam rezoliuciją kalbėta nebuvo.

„Mes paskutinį kartą su prezidente kalbėjomės, kai pristačiau kandidatus į valdybos narius, tai buvo balandį, tai mes palietėme bendradarbiavimo su Seimu klausimą ir sutikome, kad jis galėtų būti geresnis. Sakiau, kad esu pasiruošęs atsiriboti nuo asmeniškumų, nes jie niekam nėra svarbūs“, – išdavė valdybos pirmininkas.

V. Vasiliauskas sakė, kad tai, jog Seimas atsisakė svarstyti pasitikėjimo rezoliuciją, yra politinio proceso dalis.

„Mes esame įtraukti į politinę diskusiją“, – sakė jis, o paklaustas, ar jaučia savo politinę atsakomybę dėl Vilibor ir „Revolut“ sakė, kad jo atsakomybė susijusi tik su tam tikromis frazėmis.

„Taip, galima sakyti, bet jeigu iš frazių darome veiksmus, aš to nesuprantu. Aš visa savo profesinę karjerą veikiau atsakingai ir darydavau veiksmus, kuriuos reikia daryti.

Dabar, kuomet mane bando murgdyti istorijose, kurios su manimi nesusijusios, man keista ir skaudu. Aš esu maratonininkas, centrinis bankas yra maratono bėgėjas ir maratoną mes ištempsime“, – teigė banko valdybos pirmininkas.

Pateikė ir savo versiją

Tai, kad kol viena ranka Vyriausybės nariai stengiasi pritraukti inovacijas, kita ranka daužo per pirmąją, valdybos pirmininkas vadino lietuviškomis metamorfozėmis.

„Mes nesugebame, kada pasirenkama strateginė kryptis, žingsnis po žingnsio judėti. Vietoj to, kad eitume tiesiai, einame zigzagais. Tai nacionalinio charakterio bruožai“, – kalbėjo jis.

Kalbant apie Vilibor skandalą, V. Vasiliauskas teigė labai aiškiai pasakęs, kad neįžvelgia bankų piktnaudžiavimo.

„Taip, jis pakilo, bet ne specialiai. Jis pakilo dėl ekonominės situacijos ir tam tikrų rizikos faktorių: tai galimas valstybės susidūrimas su sunkumais, valiutos devalvacija ir tiek. Mes niekada nebėgome nuo atsakomybės“, – teigė jis.

Paprašytas įvardinti savo padarytas klaidas valdybos pirmininkas teigė, kad įtakos čia padarė jo retorika ir pasisakymai.

„Mes, kaip kompetencijos centras, pasisakinėjame daugeliu klausimų, kurie susiję su ekonomika ir kurie viešai buvo svarstimi, o kartais tos pozicijos išsiskirdavo.

Manau, tai nuomonių išsiskyrimo pasekmės ir mano nesugebėjimo nesuvaldyti situacijų diskutuojant tiek su valdančiąja daugumą, tiek su Vyriausybe“, – aiškino V. Vasiliauskas ir pridūrė tikrai nematantis nebendradarbiavimo su Seimu.

„Mes pateikėme savo poziciją ir prašėme net susitikimo“, – pasakojo jis ir teigė, kad visi buvo labai nustebę, kai buvo pasakyta, kad LB nebendradarbiauja su Seimu.

Kaip pasakojo, tada LB turėjo strateginę sesiją ruošiantis strateginių tiklsų aptarimui.

„Tai buvo valdybos susitikimas su darbuotojais, kaip mes matome LB veiklą ateinančius trejus metus. Ir atsakant į klausimus, kaip tokioje politinėje aplinkoje įsivaizduojame LB startegijos įgyvendinimą mano komentaras buvo į tai, kad turime atargiai komunikuoti, sprendimai turi būti argumentuoti, kad neįsivelti arba nebūtume įvelti į politines diskusijas.

Tada buvo klausimai, vienas buvo susijęs su parlamentiniu tyrimu, tai ir pasakiau, kad tai yra praeitis, o mes esame institucija, orientuota į ateitį. Niekur nebuvo pasakyta, kad mes nebendradarbiausime arba kad aš kažkaip nuteikinėjau banko darbuotojus. Tai netiesa“, – sakė V. Vasiliauskas.

Pasisakė ir ECB

Visgi V. Vasiliausko teigimu, nepaisant visos situacijos ir išreikšto premjero nepasitikėjimo bei Seimo rezoliucijos, LB šiuo metu jaučiasi nepriklausoma institucija.

„Esame nepatogūs, nes turime savo nuomonę. Kai matome, kad gali būti geriau padaryta, pasakome, o tada ir atsiranda pykčiai ir nesutarimai.

Juk iš principo mes kalbame apie formą, apie frazes, dar kažką. Iš adatos priskaldytas vežimas. Pradėkime diskusijas, kaip Lietuva atrodys po 5-10 metų ir tiek.

Noriu pasakyti, kad diskusijos turėtų būti gilesnes ir platesnio turinio, o ne tai, kas ką apie ką pasakė“, – teigė jis.

Paklaustas, ar nesutarimai su parlamentu daro žalą centriniam bankui ir finansinėms institucijoms, V. Vasiliauskas aiškino, kad, jo nuomone, tiesioginė žalanėra daroma, tačiau reputaciniai dalykai yra labai svarbūs.

Europos centrinis bankas (ECB), pasak banko valdybos pirmininko, šiuo metu stebi situaciją ir žino naujienas.

„Jie sako, kad kol kas tai yra politinio proceso dalis ir rekomendacija yra stovėti njuo politinio proceso toliau. Yra nepriklausomumo ikipažeidybinė stadija“, – kalbėjo jis.

Priežasčių pasitraukti nemato

Jeigu šiandien V. Vasiliauskas galėtų atsukti laiką atgal, jis sakė, kad būtų visus visus dokumentus, kurie susiję su Vilibor, po BFK pirmininko paklausimo gruodį supakavęs ir atidavęs komisijai.

„Mes tai padarėme dabar, balandžio mėnesį. Mums net į galvą nešovė, kad tam tikri aspektai gali būti svarbūs. Bet jei jie svarbūs, tai ir pasakyk, kad svarbu tas ir tas.

O kai paprašėme, kad susitikime, sudėliosime, kokie kampai yra svarbūs, mums pasakė, kad mes nebendradarbiaujame“, – pasakojo valdybos pirmininkas.

Visgi pasitraukti iš savo pareigų V. Vasiliauskas sakė jokio preteksto nematantis.

„Turėtų kalbėti konstitucinės teisės ekspertai, bet kaip aš suprantu centrinio banko konstitucinį statusą, yra du variantai, kuriems esant centrinio banko vadovas gali būti atleidžiamas iš pareigų.

Pirmas, jei nebeatitinka reikalavimų, kurie yra keliami, pradedant eiti pareigas. Antras, teismo sprendimu konstatavimas, kad yra padarytas sunkus nusižengimas. Nė vieno, nė kito, mano kukliu vertinimu, mes neturime.

Etika ir moralė irgi svarbu, bet šios formos taip pat nėra pažeistos“, – sakė valdybos pirmininkas.

Seimas išteisino

DELFI primena, kad kaip skelbė naujienų agentūra BNS, S. Skvernelis antradienį oficialiai pareiškė, kad nepasitiki Lietuvos banko vadovu V. Vasiliausku.

„Nepasitikiu dėl to, kad pritariu tiems argumentams, kurie buvo išsakyti Stasio Jakeliūno (Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko – BNS)“, – žurnalistams Seime antradienį sakė premjeras.

Dėl V. Vasiliausko taip pat žodį tarė ir Seimas. Antradienį Seime turėjo būti svarstomos dvi rezoliucijos dėl pasitikėjimo Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku, tačiau opozicijos parengta jo darbą teigiamai vertinančioji posėdžio pradžioje iš darbotvarkės buvo išbraukta. Vėliau parlamentarai atmetė ir valdančiųjų parengtą dokumentą. Tai lėmė partnerių socialdarbiečių pasirinkimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Netiki, kad Lietuvoje vėl bus įvestas karantinas: didžiausią baimę verslininkams kelia kitas dalykas

Nors politikai šiuo metu nekalba apie karantino įvedimą Lietuvoje, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

G7 šalių finansų ministrai ragina privataus sektoriaus skolintojus įšaldyti skurstančių šalių skolas

Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių finansų ministrai paragino privačius skolintojus dalyvauti...

Lietuvoje sodybą internetu įsigijusi baltarusė: paprastai visiems rūpi, ką žmonės pasakys, čia to nėra (115)

Andželika Kedar gimė Baltarusijoje, gyveno Izraelyje, tačiau šiandien jos gyvenimas verda čia,...

„Maximos“ darbuotojai Kėdainiuose nustatytas koronavirusas (7)

Šiandien Kėdainiuose veikiančios prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvės darbuotojai nustatytas...

Teismas: 8,7 tūkst. eurų bauda „Eurovaistinei“ skirta teisingai (1)

8,7 tūkst. eurų bauda vaistinių tinklui „Eurovaistinė“ už klaidinančią reklamą skirta...

Top naujienos

Rytų Ukrainoje nukrito karinis lėktuvas: žuvo mažiausiai 22 žmonės (167)

Mažiausiai 22 žmonės žuvo katastrofoje, kuomet karinis lėktuvas An-26 nukrito Charkivo srityje...

Pribloškiantis apleisto 9-mečio prisipažinimas: su manimi darė tai, bet tuomet gaudavau pavalgyti (157)

Devynmetis berniukas maždaug metus buvo seksualiai prievartaujamas, tačiau neturėjo net kam...

Savaitgalį – paskutinė proga pasidžiaugti šiltais orais

Šeštadienio dieną mūsų šalis bus per kaimyninę Lenkiją keliaujančio ciklono šiltojoje...

Daugiau klausimų nei atsakymų: mįslinga ir kraupi 21 m. studentės mirtis (49)

2013 metais vieno Los Andželo viešbučio vandens rezervuare buvo rastas 21-erių Elisos Lam kūnas....

SAM atnaujino paveiktų šalių sąrašą: papildė Estija, Lenkija, Vokietija, kai kurioms taikomos išimtys (55)

Penktadienį, rugsėjo 25 d., atnaujintas labiausiai koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų...

Giedrė Balčiūtė | D+ nariams

Grįžo iš Italijos ir pasibaisėjo lietuvių elgesiu per COVID-19 pandemiją: pasimokykite iš italų (128)

Pavasarį Italija išgyveno tikrą košmarą, netikėtai tapusi viena iš labiausiai koronaviruso...

Policija įspėja gyventojus: sukčiai platina elektroninius laiškus policijos vardu (21)

Lietuvoje siautėja virtualūs sukčiai. Lietuvos policija savo feisbuko paskyroje įspėjo...

Psichologės įžvalgos apie seksualinį smurtą atvėrė Lietuvos piktžaizdę: daugelis prievartą patyrusių moterų galvoja, kad taip turi būti (91)

Pasirodžius informacijai apie neva netinkamai pasirinktus asmenis reklamai ir seksualinę prievartą...

Po Lukašenkos inauguracijos – audringa reakcija socialiniuose tinkluose (280)

Trečiadienį skubiai ir slaptai surengta Aliaksandro Lukašenkos inauguracija. Tai – didelis...

Ispanai praneša, kad Dimša iš „Žalgirio“ turėtų keltis į Las Palmą (26)

Anot Ispanijos žiniasklaidos, Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“ klubas artėja prie susitarimo...

|Maža didelių žinių kaina