Kinija ilgą laiką buvo itin svarbi Vokietijos ekonomikos augimui, tiesiog „siurbdama“ vokiškus automobilius ir kitas pramonines prekes, sukurdama infrastruktūrą, leidusią Rytų šaliai išaugti iki antros pagal dydį ekonomikos pasaulyje.

Tačiau milžiniškas eksporto bumas, kadaise sustiprintas Vokietijos markę pakeitusio euro, blėsta Kinijai kuriant aukštesnės pridėtinės vertės produktus ir įgyvendinant inovacijas greičiau, nei geba daugelis Vokietijos įmonių, kurios turi susitvarkyti ir su JAV prezidento Donaldo Trumpo „Pirmiausia Amerika“ („America First“) prekybos politika.

Užsienio prekyba stabdė Vokietijos ekonomikos augimą pernai, o importui augant sparčiau nei eksportui, Vokietijos ekonomikos augimas 2018 m. buvo lėčiausias per pastaruosius 5 metus.

Nors Vokietijos eksportas į Kiniją 2018 pernai didėjo beveik 10 proc., „Pagaminta Vokietijoje“ prekių paklausa Kinijoje smuko.

„Vokietijos verslo perspektyvos Kinijoje yra vis labiau miglotos“, - tikino Vokietijos prekybos ir pramonės rūmų užsienio prekybos ekspertas Volkeris Treieris.

Platesnio masto Kinijos ekonomikos silpnėjimas ir neapibrėžtumas, sukeltas Jungtinių Valstijų prekybos karo su Kinija, daro žalą Berlyno ir Pekino prekybai, sakė V. Treieris.

Vokietijos verslo atstovams spaudžiant valdžią imtis priemonių dėl prekybos su Kinija, finansų ministras Olafas Scholzas šią savaitę vyksta vizito į Pekiną, siekdamas užtikrinti geresnes sąlygas Vokietijos verslui, ypač - bankams ir draudimo bendrovėms.

Vokietijos įstatymų leidėjai ir verslo įmonių vadovai skundžiasi, esą Kinijos valstybės valdomos ekonomikos modelis yra nepalankūs Vokietijai.

Pasiremdama savo „Pagaminta Kinijoje 2025“ planu, Kinija siekia sustiprinti aukštųjų technologijų, kaip elektromobiliai, gamybą šalyje. Tuo tarpu Rytų milžinė užsienyje perka technologines žinias, įsigydama bendroves, kaip Vokietijos robotų gamintoją „Kuka“.

Berlynas pabrėžia, kad artimi prekybos santykiai su Kinija yra itin svarbūs. Rytų valstybės šuolis išstūmė Vokietijos ekonomiką iš trečios vietos pasaulyje į ketvirtąją.

„Stiprindami santykius su Kinija, kartu siekiame apsaugoti jautrius Vokietijos ir Europos verslo sektorius nuo strateginių užsienio valstybių supirkimų“, - sakė Ekonomikos ministerijos atstovė spaudai.

Tuo tarpu Vokietijos pramonės asociacija BDI paragino ES imtis griežtesnių priemonių Kinijos atžvilgiu ir teigė, kad Europos įmonės turi mažinti priklausomybę nuo Kinijos rinkos.

Kanclerė Angela Merkel siekia išspręsti nesutarimus su Kinija taikiai, o ne imtis D. Trumpo propaguojamų priemonių, kaip muitų tarifų karas. Atsižvelgdamas į A. Merkel politiką, finansų ministras O. Scholzas Pekine bandys dialogo metu įtikinti Kinijos vicepremjerą Liu He atverti šalies rinką užsienio bendrovių investicijoms.

Lapkritį istoriniu sprendimu Pekinas leido Vokietijos „Allianz Group“ Kinijoje įkurti pirmąją užsienio draudimo bendrovę.

O. Scholzas, prognozuojama, diskusijų su Liu He metu bandys paaiškinti Kinijai, kad jai pačiai geriausia būtų atverti šalies rinkas ir sukurti sąžiningas sąlygas konkurencijai, kartu sumažinant įtampą santykiuose su Jungtinėmis Valstijomis.

Tačiau neaišku, ar Pekinas pritaria Vokietijos pozicijai: Kinijos vyriausybės parama šalies bendrovėms ir ribojimai užsienio įmonėms padėjo Kinijos gamintojams dominuoti vietos elektromobilių rinkoje.

Kinijos keliamą iššūkį patvirtina ir „Volkswagen“ planai į elektra varomų automobilių gamybą investuoti milijardus dolerių. „Volkswagen“ investicijos yra dalis milžiniško, 300 mlrd. dolerių vertės investicijų į elektromobilius projekto. Net pusė šių lėšų yra nutaikyta į Kinijos rinką.

„Volkswagen“ generalinis direktorius Herbertas Diessas neseniai sakė: „Volkswagen“ ateitis bus nulemtas Kinijos rinkoje“.

Tuo tarpu namų arenoje Vokietija atsako į Kinijos šuolį bandymais apsaugoti savo technologijomis paremtą ekonomiką ir sustiprinti vidaus vartojimą, kuris reikalingas silpstant eksportui.

Vidaus vartojimo stiprinimas rodo reikšmingą pokytį Vokietijoje, kurios ekonominis stebuklas po Šaltojo karo buvo varomas daugiausia eksporto.

Gruodį vyriausybė pritarė griežtesnės investicijų priežiūros taisyklėms, kurios ne ES investuotojams apsunkino Vokietijos bendrovių įsigijimą.

Vokietija taip pat siekia panaudoti dalį iš eksporto gautų pajamų finansuoti įvairias socialinės apsaugos programas ir ekonomikos subalansavimą. Vadinamieji vaiko pinigai Vokietijoje šiemet augs, o A. Merkel krikščionių demokratų (CDU) partijos nariai svarsto mažinti mokesčius gyventojams.

Annegret Kramp-Karrenbauer, CDU partijos lydere vietoj A. Merkel tapusi gruodį, ir ekonomikos ministras Peteris Altmaieris teigia, kad mokesčių sumažinimai turi būti panaudoti sustiprinant vidaus vartojimą, taip užbėgant už akių galimai recesijai.

„Šiuo metu vyriausybės svarstomos fiskalinės priemonės tikrai sustiprins ekonomiką šiemet“, - sakė Bavarijos žemės banko „BayernLB“ ekonomikos tyrimų vadovas Stefanas Kiparas. „Taigi ekonomika yra subalansuojama, vidaus vartojimui skatinant importą, tačiau iki šiol priimtų priemonių tikriausiai nepakaks norint sustiprinti visą euro zoną“, - pridūrė S. Kiparas.

„Dabar puikus metas vyriausybei pradėti didelę infrastruktūros plėtros programą“, - S. Kiparui pritarė „VP Bank“ ekonomistas Thomas Gitzelis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Susiję straipsniai
Top naujienos