Įtampa finansams išlieka

Kaip pastebi „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė, dalies gyventojų biudžetuose išaugusios kainos bei padidėjusios paskolų palūkanos sukėlė įtampą. Lietuvos banko duomenimis, vartojimo kredito gavėjų įsiskolinimų, kai mokėjimas buvo pradelstas daugiau kaip 90 dienų iš eilės, suma trečiąjį praėjusių metų ketvirtį buvo beveik 20 proc. didesnė nei tą patį 2021 m. laikotarpį.

Visgi bendra situacija, pasak finansų ekspertės, išlieka pakankamai stabili.

„Nepaisant finansinio nerimo ir neužtikrintumo, baigiantis praėjusiems metams gyventojai savo poreikių pernelyg neribojo. Netgi priešingai – „Juodojo penktadienio“ išlaidos interneto parduotuvėse buvo 21 proc. didesnės nei 2021 m., rodo „Swedbank“ duomenys. Išlaidų Kalėdoms gyventojai taip pat nebuvo linkę reikšmingai mažinti − švenčių stalui gyventojai šįmet planavo išleisti 17 proc. didesnę vidutinę sumą nei pernai, o dovanų biudžetą mažinti vos 4,5 proc.“, – komentuoja J. Cvilikienė.

Be to, kaip rodo „Swedbank“ duomenys, vis daugiau lietuvių turimas santaupas investuoja – pernai investuojančių klientų skaičius augo ketvirtadaliu, pažymima pranešime.

Tačiau, kaip pastebi J. Cvilikienė, nors infliacija jau tris mėnesius iš eilės mažėja, ryškesnis jos atoslūgis prognozuojamas tik šių metų viduryje. Turintiems būsto paskolas gyventojams finansinę įtampą palaiko augančios paskolų palūkanos, tad poreikis kruopščiai planuoti savo finansus išlieka.

Tyrimo metu buvo apklausti 505 respondentai. Tyrimo rezultatai reprezentuoja šalies gyventojų nuo 18 iki 64 metų nuomones ir vertinimus.

Šaltinis
Temos
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją