aA
Naujų kainų rekordų kitąmet būti neturėtų, tačiau pernelyg optimistiškai žvelgti į 2023-iuosius negalima, sako ekonomistas Aleksandras Izgorodinas, įvardydamas kelias esmines sąlygas, palaikysiančias aukštą kainų lygį. Kita vertus ekspertas sako, jog Lietuva išsiskiria Europoje sparčiu atlyginimų augimu, praneša LNK Žinios.
Maisto prekės
Maisto prekės
© DELFI / Karolina Pansevič

„Geroji naujiena tai, kad perkamoji galia liko pakankamai stipri ir labai stipriai nenukentėjo, turint omenyje tą aukštą infliaciją. Bloga naujiena, žinoma, kad perkamoji galia šiais metais nukentėjo, kadangi atlyginimai tikrai nepakilo tiek, kiek pakilo vidutinė infliacija ir tai atsispindi ir vartojimo statistikoje‟, – sakė A. Izgorodinas.

Anot jo, nuo pavasario Lietuvos mažmeninė prekyba po truputį traukiasi, ypač – maisto ir elektronikos mažmeninė prekyba.

„Tai tas aspektas aiškiai rodo, kad nepaisant kylančių atlyginimų, dalis gyventojų apribojo savo išlaidas tiek maisto, tiek ir ne maisto produktams. Čia labai didelės įtakos turėjo būtent perkamosios galios kritimas‟, – pridūrė jis.

Pasirodant prognozėms, kad infliacija kitąmet grįš į vienženklių rodiklių zoną, A. Izgorodinas sako, kad optimizmo čia nėra daug.

Aleksandras Izgorodinas
Aleksandras Izgorodinas
© DELFI / Andrius Ufartas


„Neskubėčiau labai džiaugtis dėl infliacijos, nes mūsų kitais metais laukia „W‟ raidės formos infliacija – tai yra, kitų metų pirmą ketvirtį ir net pirmą pusmetį tikrai matysime lėtesnę infliaciją ir gal net (lyginant) mėnesį su mėnesiu infliacijos kritimą, nes rinkose vyrauja recesinės nuotaikos. Pamatysime realią recesiją kitų metų pradžioje ir tai bus signalas rinkoms, kad žaliavų kaina turėtų sumažėti‟, – sako ekspertas.

Vis dėlto kitų metų pavasario pabaigoje ir vasarą situacija, anot jo, gali pasikeisti, nes Kinija, tikėtina, galutinai atšauks savo COVID suvaržymus.

„Reiškia, kad mes matysime milžinišką vartojimo atšokimą Kinijoje ir tai bus signalas rinkoms, kad žaliavų paklausa didės. Ir centriniai bankai kitų metų pavasarį, tikriausiai gegužę ar birželį, nustos kelti palūkanas. Tai irgi bus signalas rinkoms, kad pasaulio ekonomika stabilizuojasi ir pradės atsigauti‟, – kalbėjo A. Izgorodinas.

Jo teigimu, nereikėtų pamiršti ir to, kad Europa kitais metais pradės ruoštis naujam šildymo sezonui. Todėl kitų metų antras pusmetis gali neigiamai nustebinti ir įvykti naujas kainų šuolis.

„Žinoma, jis nebus toks didelis, kaip šiais metais, tikrai infliacija nepasieks 24 proc., bet nereikėtų atsipalaiduoti ir galvoti, kad infliacija jau yra nugalėta. Manau, kad ji dar nėra nugalėta ir mes infliacijos šuolius vasarą matysime dar artimiausius dvejus ar trejus metus‟, – prognozę pateikia ekonomistas.

Infliacija dar nenugalėta: kainų šuoliai tęsis dar ne vienus metus
© Shutterstock

Eurostat“ 2021 metų duomenys rodo, jog Lietuva pagal vidutinį atlygį atsiliko nuo Europos vidurkio vos per kelias valstybes. Taip pat pralenkė Estiją.

„Bendrame kontekste Lietuva ir praeitais, ir šiais metais yra labai pozityvus išskirtinumas Europoje. Esame viena iš nedaugelio Europos Sąjungos ir euro zonos šalių, kuri fiksuoja labai spartų atlyginimų augimą.

Pavyzdys: kai kurios Vokietijos profesinės sąjungos tik šį rudenį pradėjo derėtis dėl atlyginimų padidinimo, bet kol kas maksimalus padidinimo skaičius siekia maždaug 3–5 proc., tuo metu kai Lietuvoje nuo pat COVID pradžios atlyginimai kyla beveik dviženkliu tempu‟, – lygina A. Izgorodinas.

Pasak jo, tokiam atlyginimų augimui turi įtakos keli veiksniai: Lietuvos ekonomika ir darbo rinka šiuo metu stipri, o šalies gyventojų aktyvumas darbo rinkoje labai aukštas – apie 85 proc. visų darbingo amžiaus gyventojų arba turi darbą, arba jo ieško.

„Tai yra vienas aukščiausių rezultatų Europoje, kas reiškia, kad tiesiog jaučiame chronišką darbuotojų trūkumą ir realiai labai sunku susirasti kažkokių papildomų darbuotojų‟, – komentuoja pašnekovas.

Jis priminė, kad Lietuvos ekonomika gerai atlaikė COVID pandemijos išbandymus, būdama „labiau industrinė‟, tuo metu, kai labiau į paslaugas orientuotos pietų Europos šalys patyrė stiprų koronaviruso smūgį.

„Lietuvos ekonomikos struktūra yra labai palanki greitam ekonomikos atsigavimui. Ir tai automatiškai lėmė stiprią darbo rinką ir, atitinkamai, labai sparčius atlyginimų augimus‟, – aiškino A. Izgorodinas.

Čia galite pažiūrėti LNK video:

LNK
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
2.1667

Siūlymai dėl individualiai dirbančių apmokestinimo: kas konkrečiai keistųsi (5)

Vyriausybei teikiamas mokesčių reformos siūlymas suvienodinti savarankiškai dirbančiųjų...

Ekspertų nuomonės išsiskiria: ar teisingas planuojamas mokesčių kėlimas (13)

Finansų ministerijai pristačius siūlomą mokesčių reformą , ekspertai giria atsirandančią...

Romanovskis: jokio aiškaus vertinimo, kokias pasekmes bankų solidarumo įnašas turės, mes nematome

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis mano, kad Finansų ministerijos...

Norkūnas: solidarumo įnašas bankų, kurie gauna didelius viršpelnius, iš Lietuvos rinkos neatbaidys

Lietuvos Respublikos finansų viceministras Gediminas Norkūnas prieštarauja idėjai, kad Finansų...

Raseinių rajone išaiškinta nelegali mėsos pardavėja

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento inspektoriai,...

Top naujienos

Įvertino Kinijos ir Rusijos lyderių susitikimą: Kinijai būtų sunku nuslėpti savo tikruosius ryšius su Kremliumi (4)

Jau po kelių valandų antradienį Maskvoje įvyks oficialios derybos tarp Kinijos ir Rusijos....

Prieštaravimų ar net šiurpą keliantis australo išradimas: psichologė tai pavadino nužmogėjimo simboliu (14)

Vienas šių metų LOGIN pranešėjas, tikėtina, daliai klausytojų kels ne tik susidomėjimą, bet...

Sniego pilys

Kraupiausia traukinių avarija Sovietų Sąjungoje, kurią lydėjo degančių žmonių riksmai: išgyvenę keleiviai prilygino ją pragarui (1)

Daugelis sovietmečio nelaimių buvo tiesiog slepiamos. Todėl niekas negirdėjo ir apie tai, kad 1989...

Balio salos dvelksmas lietuviško miško apsuptyje: pasidairykite po išskirtine prabanga pasižymintį nuosavą namą Vilniuje

Būstas, kuriame kiekviena diena yra lyg atostogos egzotiškame krašte. Tokį interjero projektą...

Neregėtas kritikės vertinimas: tokio viešbučio Lietuvoje tikrai labai trūko

Vilnius, ta mūsų nuostabioji sostinė, su iš visų pusių pridygusiais maloniais ir patogiais...

Orų prognozė: nors temperatūra bus pavasariška, bet bus staigmenų

Trečiadienio rytas apniukęs išauš vakariniuose rajonuose, ten jau greitai ims lyti.

Kokią džiovyklę rinktis: lietuviai moka ir po 800 eurų, pasirinkę „du viename“ dažnai pasigaili

Visiems naujakuriams ar paprasčiausiai norintiems atsinaujinti vonios kambarį kyla klausimas:...

Beprotybė: iš rungtynių išvarytas krepšininkas grįžo į areną su metaliniu strypu (1)

Rumunijos krepšinio čempionate – pavojingas pykčio protrūkis. Iš rungtynių išvarytas Klužo...

Gyventojų mėgiama investicijų rūšis gali netekti patrauklumo: „debesys tvenkiasi“ (2)

Nekilnojamasis turtas (NT) tebėra populiari investicinė kryptis Lietuvoje, gyventojams nevengiant...

Gintaras Čekonis

Intymumo paieškos po skyrybų vilniečiui baigėsi neeiliniu nuotykiu: maniau, kad tai pirmas ir paskutinis pasimatymas, tačiau viskas pasisuko labai netikėta linkme

Po skyrybų atsiradusią tuštumą kiekvienas bando kompensuoti savaip. Man pirmieji keli mėnesiai...