Iš recesijos besikapanojančiai Rusijos ekonomikai ypatingai svarbūs imigrantai, sudarantys iki dešimtadalio visos šios šalies darbo jėgos, rašo „Bloomberg“.
© Sputnik / Scanpix

Į Rusiją užsidirbti traukia imigrantai iš Kirgizijos, Tadžikijos ar Uzbekistano. Jungtinių tautų duomenimis, Rusijoje gyvena 11 mln. imigrantų, daug jų atvykę be vizų iš musulmoniškų vidurinės Azijos šalių.

Tačiau dažnai šių atvykėlių Rusijoje laukia alinantis darbas, prastos gyvenimo sąlygos ir nebūtinai sumokamas atlygis.

Nežmoniškai šaltą vasario naktį šimtai darbininkų iš Uzbekistano statybvietėje, esančioje už keliolikos kilometrų nuo Maskvos, vaikštinėja po purviną sniegą ir purvą. Aplink šiuos žmones kiek užmato akys – taip ir nebaigti statyti 18 aukštų namų, kur turėjo apsigyventi Rusijos kariuomenės pareigūnai, vaiduokliai.

Darbai sustojo, nes statybininkams iš Uzbekistano jau daug savaičių niekas nemoka.

Neturėdami kur eiti, jie trainiojasi aplink, be saiko rūko ir plepa tarpusavyje.

Štai tokia didžiulio netoliese monumento per Antrąjį pasaulinį karą žuvusiems pilotams projekto, kurį rusai vadina „Samoliot“ (liet. Lėktuvas), realybė.

Naktimis tie žmonės išsislapsto netoliese stovinčiame savotiškame miestelyje iš plieninių priekabų. Juose nėra nei dušo, nei kriauklės, nei tualeto – tik eilė ryškiai mėlynų mobiliųjų išviečių, sklidinų užšalusių ekskrementų.

Rytais vyrai dreba prie laužo, kur pusryčiams verdasi kokią nors košę ir arbatai tirpdo netoliese tekančio šaltinio ledą. Nors spaudžia gerų dešimties laipsnių šaltis, dauguma tokiai temperatūrai apsirengę pernelyg plonai – vienas darbininkas pasirodo mūvėdamas vilnones kojines ir apsiavęs šlepetes per pirštą.

Imigrantų darbo sąlygos Rusijoje – pasibaisėtinos
© Sputnik / Scanpix

Tokiose statybvietėse kaip minėtasis „Samiolot“ dirbantys imigrantai pasakoja apie kasdieninę kovą už duonos kąsnį, apverktinus atlyginimus, netinkamą elgesį ir diskriminaciją

„Maskva buvo mano svajonė, nuostabus miestas, kur galima užsidirbti daugybę pinigų. Realybė tokia, kad dabar labiausiai už viską noriu iš čia išvažiuoti“, – pasakoja 31 metų darbininkas Fachreddinas Jakubovas.

kaip rašo boomberg.com, panašiai jaučiasi ir 60 metų Muradas Jermalatovas. Penkis vaikus auginantis vyras į Rusiją atvyko naiviai patikėjęs pažadu dirbti ir užsidirbti Chimki mieste. Pirmus du mėnesius viskas tarsi buvo gerai, bet tada jis buvo atleistas. Išbandęs kelis atsitiktinius darbus, galiausiai atsidūrė „Samoliot“ objekte. Čia ir prasidėjo visos jo bėdos.

Dvi savaites jam dar mokėjo, o paskui pinigai baigėsi. Nepaisant to, dirbo ir toliau – po dešimt valandų per dieną šešias dienas per savaitę ir taip pusę metų.

Deja, bet jam sumokėjo mažiau nei trečdalį žadėtos sumos. Vyras tikėjosi pinigų nusiųsti savo šeimai, gyvenančiai Uzbekistano Samarkando regione, tačiau jų tiek mažai, jog net pats negali grįžti namo.

Imigrantai sudaro iki dešimtadalio dirbančiųjų

Imigrantų darbo sąlygos Rusijoje – pasibaisėtinos
© Sputnik / Scanpix


Rusijos realybė tokia, kad imigrantams teko svarbus vaidmuo ekonomiką gaivinant po ilgai trukusios recesijos – valdžiai tai kuo puikiausiai žinoma.

„Valstybinė Rusijos televizija kritikuoja Europą dėl multikultūriškumo, pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių įsileidimo, atvykėlių toleravimo, - „Nezavisimaja gazeta“ leidinio tekstą cituoja straipsnio autorius L. Ragozinas. – Tuo pačiu Rusijoje bet kokie mėginimai pasinaudoti antiemigrantiškais jausmais gali būti valdžios charakterizuojami kaip nepriimtinas nacionalistiškumas ar netgi fašizmas.“

Rusija susiduria su milžinišku darbo jėgos deficitu, - patikino Maskvos Carnegie centro ekonominės politikos programos direktorius Andrejus Movčianas. – Mums labai reikia pigios darbo jėgos, kurios šalies viduje rasti nepavyksta.“

„Imigrantai šluoja gatves ir aptarnauja didžiulius gyvenamuosius namus. Dar jiems tenka svarbus vaidmuo gamybos, prekybos ir paslaugų teikimo srityse. Restoranų industrijoje virtuvių darbuotojai iš tokių šalių kaip Kirgizija, Tadžikija ir Gruzija Rusijoje praleidžia ne vienerius metus, o didžiąją pinigų dalį siunčia namo“, - rašo L. Ragozinas.

„Jei pašalintume imigrantus, sudarančius 10 proc. darbo jėgos Rusijoje, nebūtų, kuo juos pakeisti“, - įsitikinęs A. Movčianas. Ekspertas linkęs įspėti, kad didesni atlyginimai, būtini norint privilioti rusų tautybės darbuotojų į tokias darbo vietas, neišvengiamai reikštų kainų augimą ir pakenktų ekonomikos atsigavimui.

„Ribojančios imigracinės politikos Europoje ir Amerikoje susijusios ne tik su ekonominių nuostolių, bet ir su terorizmo baime. Rusijoje taip pat yra panašių nerimavimų, tačiau jie nėra skelbiami labai garsiai. Praėjusį mėnesį V. Putinas pareiškė, kad ne mažiau 5 tūkst. asmenų iš buvusių Sovietų Sąjungos respublikų stojo į „Islamo valstybės“ kovotojų gretas, o 2016 m. saugumo tarnybų agentai areštavo mažiausiai dvi grupes imigrantų, kurie, kaip įtariama, planavo įvykdyti teroristinių išpuolių Rusijoje.

Vis tik vasario mėn. valdžios atstovai pranešė, kad 200 tūkst. deportuotų tadžikų bus leista grįžti į Rusiją. Kai tenka kalbėti apie islamistų terorizmą, V. Putinas linkęs kalbėti aptakiai. Rusiją savo tėvyne vadina apie 9,4 mln. musulmonų, kurie sudaro iki 6,5 proc. šios šalies gyventojų. Islamas – viena iš keturių Rusijoje nuo seno dominuojančių religijų.“ – rašo L. Ragozinas.

„Vis dėlto, anot A. Movčiano, populistinės prieš imigrantus nukreiptos mintys skamba dažnai, o policijos pajėgų reidai darbo vietose rengiami reguliariai. Deja, tenka pripažinti, kad ekonominiai imperatyvai turi kur kas didesnės įtakos, - teigia „Bloomberg“ publikuoto straipsnio autorius. – Valdžia vykdys parodomąsias deportacijas ir priims populistinius įstatymus, bet situacija liks nepakitusi.“

Leidimas dirbti 1 mėn. kainuoja 70 JAV dolerių, o tai apie 400 JAV dolerių vidutiniškai per mėnesį uždirbantiems migrantams yra ganėtinai reikšminga suma.

2015 m. išduota 1,73 mln. leidimų dirbti. Šis dokumentas nereikalingas darbininkams, atvykstantiems iš Kirgizijos, Kazachstano ir Armėnijos, nes 2010 m. šios valstybės įstojo į Rusijos vadovaujamą Muitų sąjungą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (57)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (234)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (672)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (219)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (3)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (316)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (68)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (59)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (11)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (555)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (1)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (2)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (7)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...