Šis veiksmas žymi pirmą FED sušvelnintą pinigų politiką nuo 2020 m. ir agresyviausios kovos su infliacija kampaniją nuo devintojo dešimtmečio pabaigos.
FED atstovai sumažino centrinio banko bazinę palūkanų normą 0,5 proc. punkto iki naujos 4,75–5,0 proc. ribos.
Šios dienos posėdyje FED atstovai sutarė, kad šiais metais jie mato dar du sumažinimus, o kitais metais – dar keturis.
FED priėmė sprendimą šiandien, nes vis labiau nerimauja dėl lėtėjančios darbo rinkos ir įgijo pasitikėjimo, kad infliacija greičiausiai sumažės iki 2 proc. tikslo.
Kaip rašo „CBS News“ 0,5 proc. punkto sumažinimas rodo, kad imamasi agresyvių priemonių, kad JAV ekonomika nestagnuotų. Istoriškai bazinės palūkanų normos dažniausiai mažintos 0,25 proc. punkto.
„Sprendimas šiek tiek nustebino“, - JAV žiniasklaidai komentavo „Fitch Ratings“ vyriausiasis ekonomistas Brianas Coultonas. Toks stiprus bazinės palūkanos mažinimas rodo norus didelį dėmesį skirti užimtumo didinimui.
Kokią įtaką ekonomikai daro bazinių palūkanų keitimas?
Centriniai bankai bazines palūkanų normas didina, kai nori suvaldyti augančią infliaciją. Sugrįžtama į normų mažinimą, kai viliamasi, kad ekonomiką gesinantis kainų kilimas suvaldytas.
Sumažintos palūkanų normos lemia tai, kad tiek gyventojai, tiek įmonės gali skolintis pigiau, o tai leidžia ekonomikai vėl įsivažiuoti augimo keliu.
Primename, kad paskutinį kartą Europos centrinis bankas (ECB) svarbiausią iš trijų jo nustatomų bazinių palūkanų normų sumažino šių metų rugsėjo 12 d.