Išaugę kaštai – nebepakeliami
Lietuvoje protestą organizuojanti Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė skaičiavo, kad per pastarąjį pusmetį šiame sektoriuje bankrutavo jau beveik 40 įmonių.
Anot jos, šiuo metu daugelis maitinimo įstaigų dirba dėl aukštų mokesčių visiškai neturėdamos pelno.
Ketvirtadienį protesto metu ji aiškino, kad sektorius turėtų sulaukti mokestinės naštos lengvinimo ir pridūrė, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas turėtų būti įvedamas neribotam laikui.
„Verslui nebeįmanoma dirbti, nes nebėra jokio pelno. Pagal paskutinius duomenis pelno yra 0,17 proc., o prieš akis turime dar nuo sausio didėsiančius atlyginimus, žiemos mėnesius, kai vartojimas sustingsta“, – sakė ji.
Apie tai, kad koją kišą išaugę kaštai sakė ir kalbintas Vilniaus Gedimino prospekte įsikūrusio restorano „Dine“ vadovas Arminas Darasevičius.
„Kilo algos, energetika, produktų kainos, o dar turime padidėjusį PVM, o apyvartų augimo nėra. Stringame, turime didžiulę skylę, neturime turistų Lietuvoje“, – situaciją apibūdino jis.
Kaip aiškino, iš ko kompensuoti augusius kaštus – nėra, o tai gali pareikalauti tam tikrų tolimesnių sprendimų.
„Mes viską jau darome. Nepelningą dieną nedirbame, bet mums nebeužtenka to“, – sakė jis.
Atleidžia darbuotojus
„Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis tikino, kad rezervą sunkmečiui jie kaupėsi jau anksčiau, mat buvo aišku, kad šie metai maitinimo sektoriui bus itin sunkūs.
„Bet dar reikės išgyventi iki kito sezono, nes geriausias metas – šiltasis sezonas. <...>
PVM mažinimas mums labai padėtų ir čia nėra nieko naujo“, – teigė jis, kalbėdamas apie kitų šalių pavyzdžius.
Visgi G. Balnio nuomone, kainas restoranuose galima kelti tik infliacijos ribose, nes, kitu atveju, siekiant pasidengti kaštus, galima nebesulaukti lankytojų.
„Sektorius susitrauks, bankrutuos, kad kiti restoranai pasiektų kritines mases. Bet kodėl mums reikia žlugdyti jį?“, – klausė vadovas.
Anot jo, norint išlaikyti visus jo grupės restoranus, reikės laikytis ir modeliuoti tam tikrus scenarijus.
„Tikrai bus uždarymų, nes negali pinigai sąskaitoje mažėti. Kažkada pabaiga bus“, – sakė jis.
Taip pat teigė ir „Dou Asia“ bei „Ponas Mėsainis“ atstovas Jonas Petraitis Petrauskas. Jis skaičiavo, kad kai kurie produktai brango keturis kartus, kai kainos, tuo metu, kilo tik 10-15 proc.
„Nebelogiška toliau kelti kainą, nes klientas nebeateis. Kai kur kainos jau tikrai prasilenkia su sveiku protu“, – apie sektorių sakė jis bei aiškino patys priėmę sprendimą atsisakyti tam tikrų produktų, kurių pelningumas per mažas.
„Mūsų atveju nebeliko ir keturių darbuotojų, o aplinkoje iš kitų restoranų vienam jau keliama bankroto byla, du dar ruošiasi. Tai apie kiek darbuotojų dar kalbame?“, – klausė jis.
Protestuotojai šiuo metu taip pat renkasi Estijoje ir Latvijoje, o Lietuvoje protesto akcija vyksta dar trijuose miestuose – Kaune, Klaipėdoje ir Palangoje.
Šimonytė: o ką turėčiau pasakyti?
Trijų Baltijos valstybių viešbučių ir restoranų atstovams ketvirtadienį rengiant bendrą protesto akciją dėl sektoriui taikomų mokesčių, premjerė Ingrida Šimonytė savo pozicijos nekeičia – nepalaiko mažesnio PVM taikymo maitinimo įstaigoms.
„O ką turėčiau pasakyti? Viską esu pasakiusi“, – ketvirtadienį paklausta žurnalistų, kaip vertina maitinimo įstaigų nepasitenkinimą, teigė I. Šimonytė, skelbė ELTA.
Premjerė pabrėžė, kad lengvatinis PVM režimas visiškai nepadėjo vartotojams.
„Turėjome PVM lengvatą ir vis tiek jos galiojimo laikotarpiu turėjome didžiausią kainų kėlimą“, – tvirtino ji.
Valstybei kainuotų 140 mln. Eur
„Delfi“ primena, kad nuo šių metų sausio maitinimo įstaigoms vėl galioja standartinis 21 proc. PVM tarifas.
9 proc. lengvatinis tarifas maitinimo įstaigoms buvo įvestas 2021-aisiais ir buvo vertinamas kaip pagalba nuo COVID nukentėjusiam verslui.
Tiek valdančiųjų, tiek opozicijai atstovaujančių Seimo narių vertinimu, prie PVM tarifo diskusijos reikės grįžti, anksčiau skelbė ELTA. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kelė klausimą kaip, įvedus lengvatą, būtų kompensuotos prarastos lėšos.
Finansų ministerijos atstovas Irmantas Mikulėnas yra tvirtinęs, kad nustosianti galioti PVM lengvata maitinimo sektoriui valstybės ir savivaldybių biudžetams atneš papildomus 140 mln. eurų.
Lietuvos restoranai dėl panaikintos PVM lengvatos protestavo dar šių metų balandį.