aA
Jau kurį laiką rekordinėse žemumose strigusios palūkanų normos už paskolas džiugina ne vieną banko paskolą turinčią šeimą. Lietuvos banko duomenimis, vidutinės palūkanų normos, taikomos naujų būsto paskolų turėtojams, pernai metų lapkričio mėnesį slystelėjo žemiau 2 proc. ir šiuo metu tesiekia 1,9 proc. Tai yra istoriškai žemiausias lygis ir šiandien belieka tik juo mėgautis.
Indrė Genytė-Pikčienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau Lietuvoje būsto paskolos sudaro didžiąją dalį – t.y. 80 proc. – viso namų ūkių įsiskolinimo ir jos dažniausiai imamos ne vieniems ir net ne penkeriems metams. Tad natūralu, kad ilgam laikotarpiui savo likimą su banku susaisčiusiems gyventojams kyla klausimas, kiek ilgai truks šis „pinigų išpardavimas“ ir kas bus po jo? Taipogi šis klausimas neduoda ramybės turintiems santaupų – nulinės palūkanų normos už indėlius bankuose susilaukia itin didelio nepasitenkinimo.

Eurą įsivedusi Lietuva palūkanų normų tendencijas importuoja iš euro zonos. Todėl norėdami nuspėti, kokį palūkanų receptą ateityje pateiks Europos centrinis bankas (ECB), esame priversti atidžiai stebėti euro zonos ekonomikos sveikatos būklę ir įvertinti jos raidos perspektyvas. Užsitęsęs euro zonos ūkio sąstingis privertė ECB šių metų kovą išsitraukti sunkiąją artileriją – pradėti kiekybinį skatinimą. Įšvirkšdamas po 60 mlrd. eurų per mėnesį į tarpbankinę rinką ECB tikisi tokiu pertekliniu likvidumu sutepti užrūdijusį regiono ekonomikos variklį. Grynųjų lavina užlieti ir neigiamų palūkanų už indėlius ECB į kampą užspeisti komerciniai bankai, teoriškai, turėtų būti priversti didinti kreditavimą namų ūkiams ir įmonėms. Pigios ir gausios bankų paskolos turėtų paskatinti šiuos ekonomikos dalyvius aktyviau vartoti ir investuoti. O didėjanti paklausa natūraliai priverstų prekes kuriančius ir paslaugas teikiančius verslus sparčiau suktis. Tai ilgainiui sužadintų spaudimą kainoms atsitiesti.

Šiuo metu ECB džiūgauja stebėdamas pirmuosius kiekybiniu skatinimu sulaistytos euro zonos atsigavimo želmenis: vartotojų pasitikėjimo rodiklis yra aukščiausias nuo 2007 m., mažmeninės prekybos apyvartų apimtys yra didžiausios per pastaruosius ketverius metus, nebekrenta ir euro zonos bankų privačiam sektoriui išduotų paskolų portfelis. Atpigusio euro ir itin žemų naftos kainų paskatinta euro zonos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį išspaudė ir visai solidų 0,4 proc. ketvirtinį BVP augimo tempą, kuris viršijo atitinkamus JAV ir Jungtinės Karalystės rodiklius. Tačiau tai dar tik pirmas žingsnis pergalės link, o ECB šiuo metu vykdomos beprecedentės skatinimo programos neketina keisti bent jau iki 2016 m. rugsėjo. Palūkanų normų didinimo ciklą ECB pradės infliacijai pasiekus tikslinį beveik 2 proc. lygį.

Tuo tarpu stebėdami JAV ūkio tendencijas, finansų rinkų dalyviai aktyviai spėlioja, kada Federalinių rezervų sistema (FED) imsis kelti bazines palūkanų normas. Tiek atsitiesusi bazinė infliacija, tiek solidūs darbo rinkos rodikliai byloja apie tvirtą pagrindą, nuo kurio spiriasi didžiausia pasaulio ekonomika. Tad šiuo metu tik kelių ketvirčių klausimas, kada FED pradės kelti bazines palūkanų normas. Vertinant abipus Atlanto esančių centrinių bankų bazinių palūkanų normų istoriją matome, kad pinigų politikos ciklai juda daugmaž koja kojon. Tai lemia tiek globalios finansų rinkos, tiek nykstantys tarpvalstybiniai realaus sektoriaus srautų barjerai. FED pradėjus monetarinio griežtinimo ilgainiui analogiškus žingsnius bus priverstas daryti ir ECB.

Pasakyti konkrečią datą, kada palūkanų normos ims riestis aukštyn, šiandien yra neįmanoma. Euro zonos makroekonominė sveikata vis dar labai šlubuoja ir tai lemia ne cikliniai faktoriai, o chroniškos ligos. Pietų valstybėms įsibėgėti trukdo milžiniškos skolos, struktūriniai barjerai, žemas konkurencingumas, didelis nedarbas ir politinis nuovargis dėl užsitęsusios fiskalinio diržų veržimosi politikos. Visgi naivu būtų tikėtis, kad tokia palūkanų normų aplinka tęsis dešimtmečiais. Todėl svarstantiems ilgalaikio būsto kredito variantus, būtina rimtai apgalvoti ir fiksuotų palūkanų normų atvejį taip apsidraudžiant nuo palūkanų normų nepastovumo rizikos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (113)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (154)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

„Danske Bank“ skandalas: JAV tyrėjai siekia apklausti „Deutsche Bank“, „Bank of America“ ir „JPMorgan“ (3)

JAV finansinių nusikaltimų tyrėjai „ Deutsche Bank “, „ Bank of America “ ir „ JPMorgan...

Marijampolėje atidarytas „McDonald's“ restoranas (147)

„McDonald‘s“ investavo beveik 1 milijoną eurų į naujo restorano Marijampolėje statybas ir...

Danijos žiniasklaida: „Danske Bank“ darbuotojai Estijoje galėjo gauti kyšių (4)

„ Danske Bank “ Estijos filialo buvusiems darbuotojams galėjo būti atsilyginama kyšiais už...

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (10)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (113)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (127)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (108)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (86)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (101)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (5)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...

Suvalgę kažko saldaus patiriate nemalonius simptomus? Mitybos ekspertai aiškina, kokiais atvejais gali tekti atsisakyti cukraus (1)

Daugumos mūsų santykis su cukrumi svyruoja nuo meilės iki neapykantos. Mums patinka saldumynai, jie...