Antradienį Seimui skubos tvarka numatoma pasiūlyti svarstyti "Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projektą. Šis projektas nustato hipotekinių obligacijų išleidimo, jų apyvartos, išpirkimo, taip pat hipotekinių kreditų teikimo ypatumus bei reikalavimus kredito įstaigoms, kurios leidžia hipotekines obligacijas ir teikia hipotekinius kreditus.
Hipotekinio kreditavimo sistemos, kuri skatintų kaupti ilgalaikius finansinius išteklius, naudotinus ilgalaikiams būsto ir kitos paskirties kreditams teikti, ir būtų patraukli norintiesiems skolintis dėl nedidelių palūkanų, sukūrimas - pagrindinis "Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projekto uždavinys. Tam kuriamas naujas saugus finansų rinkos instrumentas - hipotekinės obligacijos.

Hipotekinių obligacijų saugumą turėtų nulemti tai, kad šių vertybinių popierių išpirkimas užtikrintas kredito įstaigos reikalavimo teisių pagal hipotekinius kreditus ir kito papildomo turto įkeitimu. Be to, kredito įstaiga privalo laikytis griežto balanso principo - hipotekinių obligacijų emisijų nominali vertė negali būti didesnė už hipotekinių kreditų ir laikinai laisvų lėšų sumą, hipotekinių obligacijų valiuta, palūkanos ir išpirkimo terminai turi būti suderinti su hipotekinių kreditų valiuta, palūkanomis ir išpirkimo terminais.

Pirminiame įstatymo projekte, kurio rengimą koordinavo Finansų ministerija, leisti hipotekines obligacijas buvo siūloma visoms kredito įstaigoms. Tačiau Lietuvos bankas pasiūlė šią teisę apriboti ir leisti šia veikla užsiimti tik komerciniams bankams, kurie yra akcinės bendrovės. Komerciniams bankams, kurie yra įregistruoti kaip UAB, - ši teisė įstatymo projekte nesuteikiama.

"Sampo bankas" ir "Medicinos bankas" - dvi šiuo metu Lietuvoje veikiančios UAB, kurios šia veikla, pagal įstatymo projektą, negalės užsiimti.

"Kodėl Finansų ministerija labiau pasitikėjo Lietuvos banko pataisytu, o ne savo darbo grupės parengtu įstatymo projektu - sunku paaiškinti", - teigė Laisvosios rinkos instituto (LRI) ekspertas Andrius Bogdanovičius. Anot eksperto, konkurencijos prasme šis projektas nėra sveikintinas. Apribojus teisę užsiimti hipotekinių obligacijų leidimu, konkurencija tarp finansinių įstaigų ne padidės, o tik sumažės, nes "už borto" lieka lizingo, turto valdymo, finansų maklerių, faktoringo įmonės ir kredito unijos.

Pagal įstatymo projektą, visi, investavę į hipotekines obligacijas, turės pirmumo teisę į įkeistą turtą, jei įmonė taptų nemoki. Investuotojams į kitus vertybinius popierius ši teisė tampa antraeile.

Seimo rudens sesijos darbų programoje minėtas įstatymo projektas priskirtas prioritetinių projektų grupei. Atsižvelgiant į tai, Biudžeto ir finansų komitetas siūlo jį bei su projektu susijusių "Investicinių bendrovių įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo", taip pat "Pensijų fondų įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" projektų svarstymą įtraukti į rugsėjo 23 d. (antradienio) Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę ir visus šiuos projektus svarstyti skubos tvarka.

"Investicinių bendrovių įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" ir "Pensijų fondų įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" projektais siekiama investicinėms bendrovėms bei pensijų fondams suteikti teisę investuoti į hipotekines obligacijas, kurios bus išleidžiamos vadovaujantis Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymu, ir padidinti potencialių investuotojų į šiuos vertybinius popierius skaičių.

Tai, kad pensijų fondams suteikiama galimybė investuoti į hipotekines obligacijas, pasak LRI eksperto A. Bogdanovičiaus, - sveikintinas dalykas. Tačiau tokias investicijas jie galės daryti tik tuomet, kai hipotekines obligacijas išleis komerciniai bankai-akcinės bendrovės. Į kitų finansinių įstaigų leidžiamus vertybinius popierius pensijų fondams bus uždrausta investuoti.

"Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projektas parengtas atsižvelgiant į Vyriausybės 2001-2004 metų programos nuostatą tobulinti būsto kreditavimo sistemą ir neprieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams.

Priėmus šį įstatymą per 3 mėnesius turės būti parengti Lietuvos banko ir Vertybinių popierių komisijos poįstatyminiai teisės aktai, kurių reikia šiam įstatymui įgyvendinti.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos žemės ūkio produktų eksportas pernai pasiekė rekordinį lygį (3)

Vokietijos žemės ūkio produkcijos eksportas 2017 metais pasiekė aukščiausią lygį - 78,3...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (23)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (247)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Registrų centrui nurodyta patikrinti, ar darbuotojai tinkamai deklaruoja interesus (3)

Registrų centro vadovybė turės patikrinti, ar įmonės darbuotojai tinkamai deklaruoja privačius...

Slidinėjimo kurortus Kirgizijoje atranda ir europiečiai (5)

Garsėjanti kalnais Kirgizija vilioja alpinistus profesionalus ir mėgėjus pasivaikščiot po...

Top naujienos

Gyvai / Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (271)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (20)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (266)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (278)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (281)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (95)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (1)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (71)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...