aA
Dalį individualiuose namuose gyvenančių panevėžiečių nustebino „Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonės atsiųsti perspėjimai dėl retai naudojamų arba visai nenaudojamų rūšiavimo konteinerių. Jei taip tęsis ir toliau, žadama tiesiog juos paimti ir atiduoti kitiems. Tuo tarpu gyventojai stebisi, iš kur gaus šeima išmesti stiklo, jei buityje iš jo pagamintų pakuočių beveik neliko.
Gyventojai nustebo dėl perspėjimo: per mažai šiukšlina
© DELFI / Andrius Ufartas

Rožyno gyventoja Asta pasakoja, kad neseniai gavo įmonės raštą, kuriame primenama, kad „Panevėžio specialus autotransportas“ panaudos sutartimi perdavė konteinerius, o juos priimant įsipareigota rūšiuoti atliekas. Pasak panevėžietės, rašte nurodoma, kad ji nesinaudoja arba labai retai naudojasi rūšiavimo konteineriais. Tad informuojama, kad iki rugsėjo pabaigos bus stebimas rūšiavimo konteinerių išstūmimų dažnis. Jeigu jie nebus išstumiami išvežimo dieną ir kartu nebus aptarnaujami, bendrovė esą privalės kreiptis į gyventoją dėl konteinerių grąžinimo.

Pasak Rožyno gyventojos, visų rūšių pakuočių rūšiavimo konteinerį ji išstumia kas mėnesį – tik retais atvejais tą daro kas porą mėnesių, tačiau stiklo pakuočių tiek nesusirenka. Šeima tiesiog retai perka gėrimus ar maisto produktus stikliniais buteliais, o išmetamų stiklainių ar kitokios stiklo taros taip pat susidaro labai nedaug.

„Per pusmetį galbūt ir pavyktų surinkti pusę konteinerio“, – net ir tuo abejoja ji.

Išvežti pustuštį konteinerį, panevėžietės manymu, neracionalu, tad paprastai laukia, kol susikaups daugiau tokios taros. Moteris ironizuoja, kad negi dabar norint neprarasti konteinerio reikėtų mieste kažkur rinkti stiklinius butelius, o ir tų gal būtų sudėtinga rasti, nes paprastai tara nuo gėrimų dalyvauja depozito sistemoje.

„Tikriausiai reikės išstumti konteinerį ir su penkiais stiklainiais“, – juokauja ji ir pastebi, kad vakar visoje jos gatvėje kaimynai išvežti buvo išrikiavę abiejų – stiklo ir mišrių pakuočių – konteinerius.

Ponia Asta spėja, kad dalis kaimynų taip pat gavo analogiškus pranešimus.

Sandėliuoja ir bulves

„Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonės Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė sako, kad buvo priimtas sprendimas iš tų gyventojų, kurie nesinaudoja skirtais pakuočių atliekų konteineriais, juos pasiimti ir perduoti tiems, kurie labai nori ir rūšiuotų efektyviau.

„Tiesiog tikrai yra dalis žmonių, kurie neseniai įsirengė būstus privačiose valdose ir prašo individualaus naudojimo rūšiavimo konteinerių, o mes kiekvieną mėnesį sekame ir žiūrime, kad tie atliekų turėtojai, kuriems nuo 2013–2015 metų buvo išdalinti rūšiavimo konteineriai, labai retai juos išstumia. Susidaro nuomonė, kad jie naudojami ne pagal paskirtį. Natūralu, jeigu vieni nesinaudoja, o kitiems reikia, būtina peržiūrėti konteinerių poreikį ir mes šio proceso ėmėmės“, – sako J. Vingilytė.

Pasak jos, visų rūšių pakuočių konteineriai turi būti išstumiami ne rečiau kaip kartą per mėnesį, o stiklo – išvežami kartą per ketvirtį. Pasak J. Vingilytės, palyginti su tuo, kiek mieste gyventojams išdalinta individualaus rūšiavimo konteinerių, visų rūšių pakuočių konteinerių išstumiama išvežti apie 60 procentų, o stiklo – nesiekia net 20 procentų.

„Jeigu gyventojas visų rūšių pakuočių konteinerį išstumia išvežti tik du ar keturis kartus per metus, tai jau mažai naudojasi. Susidaro įspūdis, kad žmogus visai nerūšiuoja ir nenaudoja to konteinerio pagal paskirtį“, – primena, kad jie buvo dalijami kaupti pakuočių atliekas, ji.

Atliekų tvarkymo skyriaus vadovės teigimu, įmonės darbuotojai pastebi, kad rūšiavimo konteineriuose žmonės laiko ir bulves, obuolius arba supila smėlį.

Galima ir nepilną

Pasak J. Vingilytės, niekas iš tvarkingai rūšiuojančių gyventojų nežada paimti rūšiavimo konteinerių. Tad, jei gyventojai tvarkingai kas mėnesį išstumia išvežti visų rūšių pakuočių konteinerį, neturėtų prarasti ir rečiau išvežamo, skirto stiklui. Mat planuojama, kad iš žmogaus bus paimamas visas komplektas – abu konteineriai.

„Konteineriai nebus paimami tik vienos rūšies, bus imamas visas komplektas įsitikinus, kad ne tik stiklo, bet ir kitų pakuočių yra retai naudojamas“, – sako ji.

Be to, vadovės teigimu, niekas neliepia gyventojams kaskart išstumti pilno konteinerio.

„Mes suvokiame, kad stiklo pakuočių konteineriai užpildomi rečiau, todėl ir išvežami gali būti kartą per ketvirtį. Žmogus gali išstumti ir trečdalį ar pusę konteinerio, bet jeigu to nepadaroma nė karto per metus arba visų rūšių pakuočių – tik keturis kartus, o stiklo nė karto, tai jau labai mažas naudojimosi konteineriais procentas“, – sako ji.

Kita vertus, konteineris su vos keliais buteliais, J. Vingilytės manymu, taip pat nelabai rodo, kad rūšiuojama.

„Būtų pripažinta, kad išvežta, bet nėra natūralu, kad per tris mėnesius susidarytų tik trys stiklo pakuotės atliekų“, – mano ji.

Dar trūksta rūšiavimo žinių

J. Vingilytė sako, kad kol kas situacija tik stebima, tačiau veiksmų nesiimta ir konteineriai dar iš nieko nepaimti. Jei to prireiktų, gyventojai rūšiuotoms atliekoms bendro naudojimo konteinerio turėtų ieškoti jau mieste. Jos teigimu, visuose Panevėžio individualių namų kvartaluose situacija yra panaši – nė vienas neišsiskiria kaip labiau nerūšiuojantis. Visur galima rasti tokių, kurie mažai naudojasi rūšiavimo konteineriais. J. Vingilytės žiniomis, žmonės tokiais atvejais paprastai aiškina, kad jie rūšiuoja, nors įmonės turimi duomenys rodo, kad tai nėra tinkamai daroma.

„Laiškas labai gera profilaktinė priemonė, kad gyventojai susimąstytų ir pradėtų tinkamai naudoti konteinerius“, – sako ji.

Vadovės manymu, nenatūralu, kad visų rūšių pakuočių atliekų konteineriai ilgai stovi pustuščiai arba tokie išvežami.

„Jei tvarkingai rūšiuojama – visų rūšių pakuočių atliekų turėtų būti“, – tvirtina ji.

Kita vertus, kartais į konteinerius primetama ir to, ko nereikia – juose randama ne tik pakuočių, bet ir komunalinių, tekstilės, net statybinių ar kitų atliekų.

„Atsižvelgus į kiekį ir sudėtį, iki 30 procentų yra mišrios komunalinės atliekos, kurios nepriskiriamos pakuočių atliekoms“, – sako, kad žmonės turėtų labiau domėtis, ką ir į kokį konteinerį reikia mesti, ji.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
2.4828

Naftos kainos kyla penktą savaitę iš eilės (3)

Naftos kainos pirmadienį kopia aukštyn ir kyla jau penktą savaitę iš eilės.

„IHS Markit“: pasaulio ekonomika sugrįžo į ikipandeminį lygį

Pasaulio ekonomika viršijo iki pandemijos fiksuotą piką, dėl vakcinacijos ir atšaukiamų...

Nemuno bunoms statyti vietoje valstybės pirktų akmenų panaudotos pigesnės klintys (5)

Nemuno bunoms statyti vietoje viešuosiuose pirkimuose nurodytos medžiagos – gargždo – rangovai...

Eurostatas: valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje – didžiausias ES (1)

Vidutinių valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje pirmąjį šių metų ketvirtį buvo...

Ieškoti nakvynės Joninėms ir savaitgaliui jau gali būti beprasmiška: iššluota beveik viskas (45)

Poilsį pajūryje arba kaimo turizmo sodybose apgyvendinimo įstaigų atstovai pataria pasiplanuoti...

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (209)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (506)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša (2)

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (60)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (14)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (113)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (28)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Pasaulio reitingo lyderiai pamokė suomius, darbo apsaugai suteikė į aikštę išbėgusi mergina (3)

Europos futbolo čempionate B grupės kovas pergalingai užbaigė lyderė Belgija, 2:0 (0:0) įveikusi...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (337)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...