Inovacijų festivalio „Login 2018” pranešėja Cécile Cremer tikina, kad per ateinančius trejus metus mūsų gyvenimas pasikeis taip pat intensyviai ir kardinaliai, kaip pasikeitė per paskutinį dešimtmetį. Galbūt mūsų turimi darbai ateityje bus nereikalingi, tačiau, anot pranešėjos, vieno įgūdžio robotai nesugebės pakeisti.
Cecile Cremer
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Wandering the Future” inovacijų ekspertė iš Olandijos kalbėdama apie gyvenimą 2030 metais, tikina, kad ateitis nėra nukaldinta akmenyje: ji atvira pokyčiams.

„Ateities kaita yra eksponentinė. Ji vis greitesnė ir greitesnė. Jei pažiūrėsime į praėjusius 60 metų, matome, kad paskutiniai 10 metų kito tokiu pačiu greičiu, kaip prieš tai buvę 50 metų. Ateinantys 3 metai, judės tokiu pačiu greičiu, kaip paskutiniai 10 metų“, – sako ji ir tikina, kad dėl tokios sparčios kaitos privalome suprasti, kas vyksta ir ko norime.

Svarbiausias klausimas, anot jos, ar žmonija valdo technologijas, ar technologijos valdo žmoniją? „Ką turiu omeny? Kas per paskutines 10 minučių žiūrėjo į savo išmanųjį telefoną? O per 5 minutes? O kas dabar laiko telefoną savo rankoje?“, – salėje sėdinčių dalyvių klausė C. Cremer.

Cecile Cremer
Cecile Cremer
© DELFI / Kiril Čachovskij

Gyvenimas 2030 metais

C. Cremer konferencijos dalyviams pristato Pepper – 2030 metais gyvenančią 20 metų merginą. „Ji naujos alfa kartos atstovė. Apie juos daug nežinome, nes jie kaip tik dabar gimsta“, – pasakoja inovacijų ekspertė.

Pokalbį apie gyvenimą ateityje, C. Cremer, pasiūlo pradėti nuo darbo. „Įsivaizduokite, dabar 4 valandos vakaro ir Pepper nusprendžia eiti į darbą. Taip, nusprendžia, nes ji gyvena 2030 metais ir jai nereikia dirbti nuo 9 ryto iki 5 vakaro“, – sako C. Cremer.

Anot jos, ateityje patys galėsime susidėlioti savo tvarkaraščius. Taip pat, teigia C. Cremer, ateityje nereikės vienos srities ekspertų: galėsime būti kuo tik norime, nes ateityje rūpės ne darbas, o įgūdžiai.

Cecile Cremer
Cecile Cremer
© DELFI / Kiril Čachovskij

To nepakeis robotai

Tačiau tokia ateities vizija kelia susirūpinimą: ar mūsų šiandieną turimi darbai egzistuos po kelerių metų? „Kai kalbame apie darbo ateitį, žmonės labai bijo, kad neteks darbų dėl automatizacijos. Tačiau darbų netekimas gali būti ir teigiamas dalykas. Tai leis mums atkreipti dėmesį į turimus įgūdžius, kurių nenaudojame“, – teigia pranešėja.

Tokie pokyčiai jau kartą buvo mūsų istorijoje. „Pramonės revoliucijos laikotarpiu vyko tokie patys procesai. Mes prisitaikėme ir evoliucionavome“, – pabrėžia ji ir priduria, kad vienas žmogaus turimas įgūdis, kurio tikrai nepakeis jokie robotai, yra kūrybiškumas.

Ateityje, sako C. Cremer, bus svarbiau ne didinti pelną, o turtinti savo identitetą. Todėl įvairūs projektai, kaip UNESCO „Reclaiming history“ bus itin svarbūs ateities kartoms. „Tai projektas, kuris pagal surinktą informaciją, atkuria prarastą istoriją, pavyzdžiui, restauruoja pastatus“, – sako pranešėja.

Cecile Cremer
Cecile Cremer
© DELFI / Kiril Čachovskij

Visi kelsis į miestus

O kur gyvensime ateityje? Anot C. Cremer, prognozuojama, kad 2050 metais 68 proc. viso pasaulio gyventojų gyvens miestuose, kurie intensyviai plėsis. „Tai sukelia kelias problemas: logistika, maistas, bet tuo pačiu ir socialines problemas, kaip vienatvė“, – sako ji.

Jau dabar turime sukti galvą, kaip rasti daugiau erdvės. „Pavyzdžiui, Elon Musk planuoja kolonizuoti Marsą. Arba Niujorkas: jie turi planų praplėsti Centrinį parką ir tam išnaudos erdves po žeme“, – sako C. Cremer ir siūlo pagalvoti apie dangaus erdvės išnaudojimą.

Cecile Cremer
Cecile Cremer
© DELFI / Kiril Čachovskij

Brangiausia valiuta – laisvas laikas

Laisvalaikis, pasak C. Cremer, ateityje taps valiuta. „Mes turime jo vis mažiau. Ateityje norėsime greičio ir patogumo, kad darytume tai, ką norime daryti, o ne tai, ką reikia daryti. Pavyzdžiui, pirkti maisto produktus. Tokiam darbui norėsime sugaišti kuo mažiau laiko. Ir tai jau vyksta šiandien, pavyzdžiui „Amazon Go“ automatizuotos parduotuvės“, – sako ekspertė.

Svarbiausia sritis ateityje bus socialinė, teigia C. Cremer. „Pagrindinis akcentas – bendruomenės. Žmonės norės gyventi bendruomenėmis. Kas mes 2030 metais? Ateityje tapsime dar labiau socialiais. Suprasime, kad homogeniškumas yra stagnacija. Drauge mes galime daryti didesnę įtaką. Ateityje judėsime nuo vienišumo į bendrumą, nuo žodžių „privalai“ į „noriu“. Technologijos yra įrankis, o ne atsakymas. Bet ateitis yra atvira ir mes galime nuspręsti, ko norime“, – kalbą baigia C. Cremer.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paskelbtos teritorijos, kuriose jaunos šeimos galės gauti paramą būstui įsigyti (54)

Nuo rugsėjo 1 d. jaunos šeimos galės pretenduoti į valstybės subsidiją pirmam būstui regione,...

Sostinės policija sulaikė išžaginimu įtariamą „alfą vyrą“ Airiną Arutiunianą paimti intymūs vaizdo įrašai; atnaujinta 15.22 (219)

Sostinės kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu pasivadinusį asmenį, viliojusį...

Ekspertai: po skandalingų įvykių Helsinkyje – grėsmė visai Europai (120)

Kaip ir visi Jungtinių Valstijų ir Rusijos viršūnių susitikimai, Donaldo Trumpo ir Vladimiro...

Nemato, už ką teisti Pijų, bet pro akis praslydo kitas rimtas skandalas (151)

Kol visų dėmesys yra nukrypęs į teisiškai pasmerktą bandymą įrodyti, kad „ Naisių vasara...

Marijampolėje į vandentiekio vandenį pateko chloro, gyventojus įspėja saugotis (1)

Marijampolėje dezinfekuojant vandenvietės filtrą, taip naikinant vandentiekio vandenyje...

Europos jaunimo čempionato aštuntfinalis: Lietuva – Ispanija tiesioginė vaizdo transliacija (10)

Europos jaunimo iki 20-ies metų čempionate trečiadienį prasideda atkrintamosios kovos: Lietuva...

Liutauras Čeprackas pasipiktino dėl vaikų restoranuose: jei neturi kur jų palikti, sėdėk namuose (137)

Visus, pasiryžusius eiti su mažais vaikais į restoraną, matyt, galima suskirstyti į kelis tipus...

Nuvertintas vabzdžio įgėlimas kelia grėsmę gyvybei: kaip atpažinti anafilaksinį šoką ir išsigelbėti? kodėl įgėlus uodui negalima kasyti? (1)

Saulėti orai vilioja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau nuo vabzdžių kasmet...

Rusijoje - įsiūtis dėl apdovanojimo Baltijos šalims: Lietuvą palygino su kanibalais (749)

Po to, kai praėjusią savaitę Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Baltijos...

Vertingieji JAV turistai: ar straipsnis „Forbes“ paskatins juos dažniau rinktis Lietuvą? (14)

Įtakingasis amerikiečių žurnalas „ Forbes “ išgyrė Vilnių ir Lietuvą. Mūsų šalyje...