Grybų gausa, o juo labiau – įvairove šiųmetis rugsėjis Dzūkijoje nepasižymi. Kol kas gausiau dera tik voveraitės. Kur ne kur pavyksta rasti raudonviršių. Dzūkai sako: jei neateis šilti ir lietingi orai, grybų derliaus šiemet neverta laukti.
Voveraitės, grybai
© Corbis/Scanpix
Reikia šilumos ir lietaus

„Šiuo metu nemažai voveraičių. Galbūt, jei atšils ir bus lietinga, dar sulauksime baravykų. Jie kartais visai neblogai dera netgi spalio mėnesį. Tačiau kai kurių grybų, pavyzdžiui, makavykų jau tikrai nebus. Marcinkoniškiai sako, kad ir žaliuokių veikiausiai nebus gausu, nes rugpjūtį trūko lietaus. Tačiau jei staiga užklups didesnės šalnos, grybavimo sezonas bus apskritai labai prastas“, – liūdnomis prognozėmis dalijosi Varėnos rajone esančio Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius Jonas Klimavičius. Entuziazmu netryško ir kalbintos kelių Marcinkonyse esančių miško gėrybių supirktuvių darbuotojos.

„Baravykai gausiau derėjo gal kokią savaitę. Už jų kilogramą mokėjome 10–12 litų. O dabar – vien voveraitės. Jas žmonės ir neša į supirktuves. Voveraičių supirkimo kaina dabar tikrai aukšta – 15 litų už kilogramą“, – sakė supirkėja Lina. Anot jos, ligi šiol žemiausia kaina buvo 5 litai už kilogramą voveraičių. Dabar supirkėjai moka grybautojams maksimalią sumą. Jei grybų miškuose staiga pagausėtų, jų supirkimo kaina neabejotinai kristų.

„Kai nusistovi sausi orai, voveraičių surenkama mažiau, tačiau jos būna aukštesnės kokybės, ne tokios vandeningos. Kai lyja, grybai prisigeria vandens ir būna sunkesni, tačiau – prastesni. Tai iš dalies veikia ir supirkimo kainų svyravimus“, – aiškino Lina.

Uždirbti galima nemažai

Žmonės į supirktuves atneša labai įvairius kiekius grybų. „Vieni grybautojai stengiasi prisigrybauti buteliui degtinės ar dvilitriui alaus: prirenka grybų už 8–10 litų ir lekia iš miško į supirktuvę, o paskui – į parduotuvę ar „tašką“. Tuo tarpu rimti grybautojai per dieną prirenka 5–10, o kai geras derlius – ir po 15 kilogramų voveraičių. Kasdien uoliai miške besidarbuojantys žmonės uždirba tikrai nemažai, ir pinigų, gautų už grybus bei uogas, dažnam dzūkui pakanka visai žiemai“, – teigė miško gėrybių supirkėja Lina.

Pasak kitos Marcinkonyse esančios grybų ir uogų supirktuvės darbuotojos Ritos Jazukevičienės, šiemet grybų derlius tikrai prastesnis nei pernai. „Tačiau tie, kurie žino grybų augavietes, ir dabar prisirenka tikrai nemažai grybų – po 7–8 kilogramus. Taigi per dieną uždirba 100–120 litų. Tačiau jei nežinai, kur ieškoti grybų, gali plūktis visą dieną ir surinkti ne daugiau kaip kilogramą.“ Tarsi patvirtindamas Ritos žodžius, į supirktuvės kiemą įsuka vaikinas. Maišelyje ant dviračio bagažinės – voveraitės. „Du kilogramai šeši šimtai gramų. Keturiasdešimt litų“, – pasvėrusi sako supirkėja Rita.

„Tiek grybų pririnkau per tris valandas. Esu ne vietinis – atvažiavau iš Daugų į Marcinkonis pas panelę. Kartu ir pagrybauju. Grybingas vietas jau žinau“, – šypsosi Svajūnu prisistatęs vaikinas.

Laukia aikštelių prekybai

J.Klimavičiaus teigimu, grybai ir uogos Varėnos krašto žmonėms labai svarbūs. Daliai šeimų tai – reikšmingas papildomų pajamų šaltinis. „Kai kurie žmonės net atostogų specialiai išeina rudeniop – grybų sezonui. Deja, ne visada pataiko. Šiemet jau ne kartą teko išgirsti guodžiantis: „Išėjau atostogų, o grybų nėra“, – pasakoja Čepkelių rezervato direktorius.

Ne visi grybautojai iš miško suka į namus ar supirktuves. Dalis žmonių, pradėjusių grybauti ir uogauti vos prašvitus, priešpiet jau sėdi prie reikšmingiausių šio krašto kelių (Varėnos rajone – prie plento, vedančio iš Vilniaus į Merkinę ir Druskininkus) ir bando parduoti savo surinktas miško gėrybes.

„Iki šiol draudžiama prekiauti pakelėse. Bet juk tai mūsų pragyvenimo šaltinis. Policija ne kartą mus baudė. Paskutinį kartą surašė protokolą ir skyrė man minimalią 20 litų baudą. Tiesa, pastaruoju metu policija tapo kiek atlaidesnė. Varėnos rajono meras Vidas Mikalauskas pažadėjo, kad paplentėje bus įrengtos specialios aikštelės prekybai miško gėrybėmis“, – sakė pakelėje grybus ir uogas pardavinėjanti Vanda Mikailionienė. Anot moters, pakelės prekeiviai nekantriai laukia šių aikštelių – kai jos atsiras, ir grybautojams prekiauti, ir vairuotojams važiuoti bus saugiau. Šiaip ar taip, prekyba pakelėje atrodo labai necivilizuotai, o vairuotojai pralekia plentu didžiuliu greičiu vos per kelis metrus nuo prekiautojų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (63)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (68)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (119)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (97)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (280)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (133)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (88)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (724)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (22)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Neįprastas atvejis užminė mįslę, kas iš tiesų vyksta po mirties (2)

Nusakyti, kas yra mirtis, yra gan sunku. Kai sustoja širdis, žmogus laikomas mirusiu, tačiau tai...