„Nes Kinija - viena iš pagrindinių ekonominių partnerių Europai“, - LRT radijui komentavo prezidentė.

Jos teigimu, reikia bendros ES pozicijos santykiuose su Kinija.

„Turime grįsti tais pačiais principais, kaip ir su kitomis trečiosiomis šalimis, ypač kai kalbame apie viešuosius pirkimus. Kad būtų vienodos sąlygos tiek Kinijoje, tiek Europoje, kad santykiai būtų lygiaverčiai, nediskriminaciniai“, - kalbėjo D. Grybauskaitė.

Ji pridūrė, kad būtina kalbėti apie sąžiningą konkurenciją tarp Kinijos ir Europos tam, kad siekiant sumažinti nesaugias investicijas būtų užtikrinta strateginių sektorių ir europinės infrastruktūros apsauga.

Prezidentė pažymėjo, kad EVT taip pat bus diskutuojama ir dėl 5G ryšio saugumo.

„Mes šią savaitę pavesime EK parengti bendras gaires dėl rizikų vertinimo 5G ryšio tinklo saugumui užtikrinti“, - sakė prezidentė.

Vis dėlto, anot D. Grybauskaitės, nepriklausomai nuo tų problemų, apie kurias bus kalbama, Kinija išlieka svarbi tarptautinio bendradarbiavimo ir prekybos partnerė, todėl yra svarbu gilinti ir didinti bendradarbiavimą, tuo pačiu apsaugant europinius interesus ir šalies verslą.

ELTA primena, kad Lietuvos žvalgybos institucijos vasarį įspėjo, jog Lietuvoje vis aktyviau veikia Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos.

„Augant Kinijos ekonominėms ir politinėms ambicijoms Vakaruose, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla ne tik kitose NATO ir ES šalyse, bet ir Lietuvoje“, - teigiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) tradiciniame bendrų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

VSD direktorius Darius Jauniškis, pristatydamas žvalgybų visuomenei skirtą ataskaitą, teigė, kad Kinijos žvalgybų veikla pasiekė tokią ribą, kai apie tai Lietuvos visuomenė privalo būti informuojama. Pasak VSD direktoriaus, Lietuvos žvalgyba jau fiksavo Kinijos žvalgybų verbavimo atvejus, todėl, tvirtino D. Jauniškis, Lietuvos piliečiai turėtų būti itin atsargūs gavę pasiūlymų iš Kinijos.

„Sunerimti reikėtų, jei asmuo kviečiamas į Kiniją, kai jam apmokama kelionė, mokymai ir kitos išlaidos, organizuojamos pramogos, siūlomas papildomas uždarbis už ekspertines įžvalgas ar konsultavimą“, - teigė D. Jauniškis.

Tuo metu ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė, kad Lietuva negali leistis į ekonominius karus su atskiromis valstybėmis, bet turi vertinti ir vertina visas galimas su investicijomis susijusias galimas grėsmes.

Premjeras pabrėžė, kad grėsmės, kalbant apie galimas investicijas, yra nuolat vertinamos, be to, priimtas specialus įstatymas, kad netinkamas investuotojas neateitų į Lietuvą.

„Yra dirbanti grupė, kuri vertina galimas investicijas mūsų nacionalinio saugumo ir kitų nacionalinių interesų atžvilgiu“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ kalbėjo S. Skvernelis.

Premjero teigimu, iš Kinijos pusės kol kas net ir nėra realių bandymų rimčiau investuoti Lietuvoje.

„Manau, kad šiandien turime orientuotis ir orientuojamės labiau į prekybą - eksportą į Kiniją“, - sakė premjeras.

Ministro pirmininko teigimu, jeigu iš Kinijos pusės būtų interesas didesnėms investicijoms Lietuvoje, jos būtų atsakingai įvertintos.

Be to, įspėjamieji signalai apie Kinijos telekomunikacijų milžino „Huawei“ galimai keliamą grėsmę pasigirdo dar praėjusiais metais.

Šių metų vasario pradžioje Jungtinių Valstijų pareigūnai vyko į daugelį Europos šalių įspėti apie saugumo grėsmes, kurias kelia Kinijos telekomunikacijų milžinas „Huawei. Vašingtonas „Huawei“ klausimą laikė itin skubiu, nes Europos Sąjungos šalys kaip tik ruošėsi diegti 5G mobilųjį ryšį, kuris leidžia susijungti nedelsiant, suteikia galimybę perduoti didžiulius kiekius duomenų ir padeda pamatus ateities technologijoms.

JAV diplomatų teigimu, bendradarbiavimas su nepatikimais tiekėjais, kaip „Huawei“ ar ZTE, gali turėti pasekmių šalių nacionaliniams saugumui - esą „Huawei“ ir kitos Kinijos įmonės gali daryti žalą intelektinės nuosavybės apsaugai, privatumui ir žmogaus teisių apsaugai.

Tuo metu D. Jauniškis yra sakęs, kad dėl kompanijos ,,Huawei“ technologijų grėsmės nacionaliniam saugumui pradėtas tyrimas, bet kol kas faktinių duomenų uždrausti šias technologijas Lietuvoje nėra.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės