emigracijos D. Britanijoje grįžusi ir metus Lietuvoje jau gyvenanti moteris buvo apstulbusi, kai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pareiškė, kad ji turi grąžinti apie 300 eurų.
© DELFI / Andrius Ufartas

Norėjusi pateikti pajamų deklaraciją, moteris susidūrė su jau keturis mėnesius užsitęsusiais iššūkiais ir VMI durų varstymu.

„Galiausia, susidarė toks įspūdis, kad kiekvienas VMI darbuotojas visiškai skirtingai supranta situaciją. Vienas darbuotojas sako daryti vienaip, kitas – kitaip, o galų gale išaiškėja, kad viską padarei blogai. Taip 4 mėnesius ir kankinuosi, skambinėdama į VMI ir klausydamasi telefonu leidžiamos muzikėlės, kol kažkas atsiliepia, eidama į VMI, o rezultato – jokio“, – nuogąstavo moteris.

Buvo paprašyta grąžinti Lietuvai apie 300 eurų

Moteris 2017 m. sausį – rugpjūtį dirbo Anglijoje. Tris mėnesius, t. y. sausį – kovą ji dirbo Anglijoje kaip laisvai samdoma darbuotoja, mokėdavo šiai šaliai mokesčius, tačiau pinigus gaudavo iš Lietuvoje įkurtos įmonės. Nuo 2017 m. rugsėjo moteris gyvena ir dirba Lietuvoje.

Šiemet, kai reikėjo pateikti deklaraciją, ji susidūrė su kliūtimis. Visų pirma, VMI darbuotojai liepė moteriai pateikti nenuolatinio Lietuvos gyventojo deklaraciją, motyvuodami tuo, kad 8 mėnesius 2017 metais moteris gyveno Anglijoje.

„Pateikiau nenuolatinio gyventojo deklaraciją, bet man pranešė, kad už tuos tris mėnesius, t. y. sausį–kovą aš turiu susimokėti mokesčius. Tačiau juk aš tuo laikotarpiu mokėjau mokesčius Anglijai, taigi aš juos jau esu susimokėjusi. Pasakiau: ne, taip nebus. Tada manęs paprašė pateikti mokesčių deklaraciją iš Anglijos, kur matytųsi visi sumokėti mokesčiai“, – pasakojo ji.

Grįžo į Lietuvą – Mokesčių inspekcija išrašė kelių šimtų sąskaitą
© DELFI / Andrius Ufartas

Moteris, nenorėjusi VMI mokėti 300 eurų, kuriuos ir taip jau buvo sumokėjusi Anglijai, padarė taip, kaip liepė VMI darbuotojai. Po mėnesio ji pati kreipėsi į VMI, norėdama pasiteirauti, ar viskas gerai.

Tačiau jai buvo pranešta, kad trūksta prisegtų dokumentų dėl sumokėtų mokesčių Anglijoje. Ji vėl prisegė šį dokumentą ir dar kartą pateikė deklaraciją.

„Praėjus mėnesiui, vėl kreipiausi į VMI klausdama, ar šį kartą viskas gerai. Atsiliepė, turbūt, kita darbuotoja ir paklausė, kodėl aš pateikiau nenuolatinio gyventojo formą, nes man reikėjo pateikti nuolatinio gyventojo. Na, susinervinau, bet vėl pateikiau deklaraciją, šį kartą kaip nuolatinio gyventojo“, – teigė moteris.

Taigi ji užpildė nuolatinio gyventojo formą, prisegė mokesčių deklaraciją iš užsienio. Po savaitės ji vėl kreipėsi į VMI.

Tada jai buvo pareikšta, kad VMI išvis nemato, kad ji būtų gyvenusi užsienyje, nes nėra deklaruotas išvykimas.

„Tai mane išvis šokiravo. Aš išsideklaravau iš Lietuvos 2013 m., o VMI to nemato. Man darbuotoja pareiškė, kad visus tuos metus aš neva pateikdavau mokesčių deklaracijas už kiekvienus metus. Sakau, palaukit nieko nesuprantu.

Atsidariau savo VMI ir žiūriu, kad tos deklaracijos nėra pateiktos, jos tiesiog buvo suformuotos pačios VMI. Tai šioje vietoje išvis nežinau, ką pasakyti, nes VMI darbuotojai net nesupranta, kuo skiriasi suformuotos deklaracijos nuo pateiktų “, – negali atsistebėti.

Taigi moteris vėl buvo paprašyta sumokėti mokesčius Lietuvai už sausio-kovo mėnesius, nors ji D. Britanijoje išbuvo visus tuos tris mėnesius iki galo, ir tuo metu mokesčius mokėjo Anglijai.

Nesusipratimų virtinė tęsėsi

Tuomet moteris nuėjo į VMI ir paprašė pačios darbuotojos užpildyti deklaraciją, nes jau buvo visiškai pasimetusi.

Tačiau VMI darbuotoja, paėmusi mokesčių deklaraciją iš Anglijos, pareiškė, kad nesupranta, kas tai per popieriai ir teigė, jog prisegs juos prie deklaracijos, gal kitas darbuotojas supras.

„Vien Londone gyvena turbūt apie 200 tūkst. lietuvių, o VMI darbuotojai, žiūrėdami į Anglijos mokesčių deklaraciją, drįsta pasakyti, kad nesupranta, į ką žiūri. Na tai mane išvis išvedė iš kantrybės“, – sakė moteris.

Deklaracija vėl buvo užpildyta kaip nuolatinio gyventojo, VMI darbuotoja patikino, kad senoji – nenuolatinio gyventojo deklaracijos forma yra panaikinta.

VMI
VMI
© DELFI / Andrius Ufartas

„Paklausiau, ar šį kartą jau tikrai viskas. Buvau patikinta, kad taip – viskas tvarkoje“, – teigė moteris.

Po mėnesio nerimaudama ji vėl paskambino į VMI. Tada atsiliepusi darbuotoja jai teigė, kad vėlgi viskas blogai, nes moteris yra pateikusi dvi formas – nenuolatinio ir nuolatinio gyventojo.

„Tą akimirką tiesiog negalėjau patikėti, kokioje absurdiškoje situacijoje atsidūriau. Sakau: negali būti, nes man prieš mėnesį VMI darbuotoja teigė, jos tą ankstesnę netinkamą nenuolatinio gyventojo formą panaikino, paliko tik nuolatinio.

Tačiau man vėl buvo pakartota, kad sistemoje matomos dvi deklaracijos, todėl aš turiu rašyti prašymą dėl nenuolatinio gyventojo deklaracijos anuliavimo.

Be to, man dar sykį priminė, kad aš turėsiu sumokėti mokesčius Lietuvai“, – pasakojo moteris.

Taigi ji parašė nenuolatinio gyventojo mokesčių deklaracijos anuliavimo prašymą, vėl užpildė nuolatinio gyventojo deklaraciją.

Tačiau šį kartą ji buvo paprašyta įrašyti duomenis apie gautas pajamas užsienyje į priedą „Neapmokestinamos pajamos“ ir pridėti užsienio valstybės išduotą mokesčių deklaraciją.

„Tai jau pasirodė visai juokinga. Manęs prašo grąžinti tuos 300 eurų, tačiau įrašyti gautas pajamas į „Neapmokestinamos pajamos“. Visa tai tęsiasi jau 4 mėnesius ir aš jau visiškai nebežinau, ką galvoti“, – pasakojo viltį praradusi moteris.

VMI atsiprašo

DELFI kreipusis į VMI ir išsamiai papasakojus moters atvejį, VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė teigė, kad įvyko nesusipratimas.

Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Stasė Aliukonytė-Šnirienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„VMI duomenimis, šiuo konkrečiu atveju, gyventoja nėra nei skolinga gyventojų pajamų mokesčio, nei gali jį susigrąžinti, todėl deklaruoti metinių pajamų ji neprivalo. VMI atsiprašo mokesčių mokėtojos už klaidinančią konsultaciją ir dėkoja už kantrybę, išsakytas pastabas bei nuoširdžiai atsiprašo dėl patirtų nepatogumų“, – komentavo ji.

Taip pat ji žadėjo pagalbą 4 mėnesius pragaro ratais ėjusiai moteriai.

„VMI savo iniciatyva gyventojos pateiktą perteklinę, nuolatinio Lietuvos gyventojo Metinę pajamų deklaraciją (GPM308) padarys negaliojančia, asmeniškai susisieks su ja bei padės mokesčių mokėtojai patogiu metu patikslinti nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją (GPM309). Šiuo atveju būtent ji ir turėjo būti pateikta, jei gyventoja nori deklaruoti pajamas“, – patikino S. Aliukonytė-Šnirienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (213)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Finansų ministras: Turkija po valiutų krizės iškils „stipresnė“

Turkijos finansų ministras Beratas Albayrakas ketvirtadienį pažadėjo, kad šalis po valiutų...

Vilimas: ne maisto prekių kainų tyrimas netinkamas išvadoms (8)

Teisingumo ministerijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) iniciatyva...

Prekybininkai: neįmanoma kainų etiketėse rašyti didesnėmis raidėmis (23)

Seimo narei prekybininkams pasiūlius keisti produktų kainų skelbimą ir etiketėse kainas rašyti...

Didžiausias užimtumas ir mažiausias nedarbas Baltijos valstybėse - Estijoje (12)

Didžiausias užimtumo ir mažiausias nedarbo lygis Baltijos valstybėse - Estijoje, skelbia...

Top naujienos

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (183)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (213)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“ (15)

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (15)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (18)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (3)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (33)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (4)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...

Skaitome tarp eilučių: kokie žinučių ženklai rodo, kad žmogus jumis nebesidomi? (35)

Šiais laikais nė viena pažintis neapsieina be bendravimo tekstinėmis žinutėmis. Kokie ženklai...