aA
emigracijos D. Britanijoje grįžusi ir metus Lietuvoje jau gyvenanti moteris buvo apstulbusi, kai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pareiškė, kad ji turi grąžinti apie 300 eurų.
© DELFI / Andrius Ufartas

Norėjusi pateikti pajamų deklaraciją, moteris susidūrė su jau keturis mėnesius užsitęsusiais iššūkiais ir VMI durų varstymu.

„Galiausia, susidarė toks įspūdis, kad kiekvienas VMI darbuotojas visiškai skirtingai supranta situaciją. Vienas darbuotojas sako daryti vienaip, kitas – kitaip, o galų gale išaiškėja, kad viską padarei blogai. Taip 4 mėnesius ir kankinuosi, skambinėdama į VMI ir klausydamasi telefonu leidžiamos muzikėlės, kol kažkas atsiliepia, eidama į VMI, o rezultato – jokio“, – nuogąstavo moteris.

Buvo paprašyta grąžinti Lietuvai apie 300 eurų

Moteris 2017 m. sausį – rugpjūtį dirbo Anglijoje. Tris mėnesius, t. y. sausį – kovą ji dirbo Anglijoje kaip laisvai samdoma darbuotoja, mokėdavo šiai šaliai mokesčius, tačiau pinigus gaudavo iš Lietuvoje įkurtos įmonės. Nuo 2017 m. rugsėjo moteris gyvena ir dirba Lietuvoje.

Šiemet, kai reikėjo pateikti deklaraciją, ji susidūrė su kliūtimis. Visų pirma, VMI darbuotojai liepė moteriai pateikti nenuolatinio Lietuvos gyventojo deklaraciją, motyvuodami tuo, kad 8 mėnesius 2017 metais moteris gyveno Anglijoje.

„Pateikiau nenuolatinio gyventojo deklaraciją, bet man pranešė, kad už tuos tris mėnesius, t. y. sausį–kovą aš turiu susimokėti mokesčius. Tačiau juk aš tuo laikotarpiu mokėjau mokesčius Anglijai, taigi aš juos jau esu susimokėjusi. Pasakiau: ne, taip nebus. Tada manęs paprašė pateikti mokesčių deklaraciją iš Anglijos, kur matytųsi visi sumokėti mokesčiai“, – pasakojo ji.

Grįžo į Lietuvą – Mokesčių inspekcija išrašė kelių šimtų sąskaitą
© DELFI / Andrius Ufartas

Moteris, nenorėjusi VMI mokėti 300 eurų, kuriuos ir taip jau buvo sumokėjusi Anglijai, padarė taip, kaip liepė VMI darbuotojai. Po mėnesio ji pati kreipėsi į VMI, norėdama pasiteirauti, ar viskas gerai.

Tačiau jai buvo pranešta, kad trūksta prisegtų dokumentų dėl sumokėtų mokesčių Anglijoje. Ji vėl prisegė šį dokumentą ir dar kartą pateikė deklaraciją.

„Praėjus mėnesiui, vėl kreipiausi į VMI klausdama, ar šį kartą viskas gerai. Atsiliepė, turbūt, kita darbuotoja ir paklausė, kodėl aš pateikiau nenuolatinio gyventojo formą, nes man reikėjo pateikti nuolatinio gyventojo. Na, susinervinau, bet vėl pateikiau deklaraciją, šį kartą kaip nuolatinio gyventojo“, – teigė moteris.

Taigi ji užpildė nuolatinio gyventojo formą, prisegė mokesčių deklaraciją iš užsienio. Po savaitės ji vėl kreipėsi į VMI.

Tada jai buvo pareikšta, kad VMI išvis nemato, kad ji būtų gyvenusi užsienyje, nes nėra deklaruotas išvykimas.

„Tai mane išvis šokiravo. Aš išsideklaravau iš Lietuvos 2013 m., o VMI to nemato. Man darbuotoja pareiškė, kad visus tuos metus aš neva pateikdavau mokesčių deklaracijas už kiekvienus metus. Sakau, palaukit nieko nesuprantu.

Atsidariau savo VMI ir žiūriu, kad tos deklaracijos nėra pateiktos, jos tiesiog buvo suformuotos pačios VMI. Tai šioje vietoje išvis nežinau, ką pasakyti, nes VMI darbuotojai net nesupranta, kuo skiriasi suformuotos deklaracijos nuo pateiktų “, – negali atsistebėti.

Taigi moteris vėl buvo paprašyta sumokėti mokesčius Lietuvai už sausio-kovo mėnesius, nors ji D. Britanijoje išbuvo visus tuos tris mėnesius iki galo, ir tuo metu mokesčius mokėjo Anglijai.

Nesusipratimų virtinė tęsėsi

Tuomet moteris nuėjo į VMI ir paprašė pačios darbuotojos užpildyti deklaraciją, nes jau buvo visiškai pasimetusi.

Tačiau VMI darbuotoja, paėmusi mokesčių deklaraciją iš Anglijos, pareiškė, kad nesupranta, kas tai per popieriai ir teigė, jog prisegs juos prie deklaracijos, gal kitas darbuotojas supras.

„Vien Londone gyvena turbūt apie 200 tūkst. lietuvių, o VMI darbuotojai, žiūrėdami į Anglijos mokesčių deklaraciją, drįsta pasakyti, kad nesupranta, į ką žiūri. Na tai mane išvis išvedė iš kantrybės“, – sakė moteris.

Deklaracija vėl buvo užpildyta kaip nuolatinio gyventojo, VMI darbuotoja patikino, kad senoji – nenuolatinio gyventojo deklaracijos forma yra panaikinta.

VMI
VMI
© DELFI / Andrius Ufartas

„Paklausiau, ar šį kartą jau tikrai viskas. Buvau patikinta, kad taip – viskas tvarkoje“, – teigė moteris.

Po mėnesio nerimaudama ji vėl paskambino į VMI. Tada atsiliepusi darbuotoja jai teigė, kad vėlgi viskas blogai, nes moteris yra pateikusi dvi formas – nenuolatinio ir nuolatinio gyventojo.

„Tą akimirką tiesiog negalėjau patikėti, kokioje absurdiškoje situacijoje atsidūriau. Sakau: negali būti, nes man prieš mėnesį VMI darbuotoja teigė, jos tą ankstesnę netinkamą nenuolatinio gyventojo formą panaikino, paliko tik nuolatinio.

Tačiau man vėl buvo pakartota, kad sistemoje matomos dvi deklaracijos, todėl aš turiu rašyti prašymą dėl nenuolatinio gyventojo deklaracijos anuliavimo.

Be to, man dar sykį priminė, kad aš turėsiu sumokėti mokesčius Lietuvai“, – pasakojo moteris.

Taigi ji parašė nenuolatinio gyventojo mokesčių deklaracijos anuliavimo prašymą, vėl užpildė nuolatinio gyventojo deklaraciją.

Tačiau šį kartą ji buvo paprašyta įrašyti duomenis apie gautas pajamas užsienyje į priedą „Neapmokestinamos pajamos“ ir pridėti užsienio valstybės išduotą mokesčių deklaraciją.

„Tai jau pasirodė visai juokinga. Manęs prašo grąžinti tuos 300 eurų, tačiau įrašyti gautas pajamas į „Neapmokestinamos pajamos“. Visa tai tęsiasi jau 4 mėnesius ir aš jau visiškai nebežinau, ką galvoti“, – pasakojo viltį praradusi moteris.

VMI atsiprašo

DELFI kreipusis į VMI ir išsamiai papasakojus moters atvejį, VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė teigė, kad įvyko nesusipratimas.

Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Stasė Aliukonytė-Šnirienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„VMI duomenimis, šiuo konkrečiu atveju, gyventoja nėra nei skolinga gyventojų pajamų mokesčio, nei gali jį susigrąžinti, todėl deklaruoti metinių pajamų ji neprivalo. VMI atsiprašo mokesčių mokėtojos už klaidinančią konsultaciją ir dėkoja už kantrybę, išsakytas pastabas bei nuoširdžiai atsiprašo dėl patirtų nepatogumų“, – komentavo ji.

Taip pat ji žadėjo pagalbą 4 mėnesius pragaro ratais ėjusiai moteriai.

„VMI savo iniciatyva gyventojos pateiktą perteklinę, nuolatinio Lietuvos gyventojo Metinę pajamų deklaraciją (GPM308) padarys negaliojančia, asmeniškai susisieks su ja bei padės mokesčių mokėtojai patogiu metu patikslinti nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją (GPM309). Šiuo atveju būtent ji ir turėjo būti pateikta, jei gyventoja nori deklaruoti pajamas“, – patikino S. Aliukonytė-Šnirienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (129)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (154)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

„Danske Bank“ skandalas: JAV tyrėjai siekia apklausti „Deutsche Bank“, „Bank of America“ ir „JPMorgan“ (3)

JAV finansinių nusikaltimų tyrėjai „ Deutsche Bank “, „ Bank of America “ ir „ JPMorgan...

Marijampolėje atidarytas „McDonald's“ restoranas (147)

„McDonald‘s“ investavo beveik 1 milijoną eurų į naujo restorano Marijampolėje statybas ir...

Danijos žiniasklaida: „Danske Bank“ darbuotojai Estijoje galėjo gauti kyšių (4)

„ Danske Bank “ Estijos filialo buvusiems darbuotojams galėjo būti atsilyginama kyšiais už...

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (19)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (129)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (133)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (109)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (90)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (1)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (104)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (5)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...