aA
Tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platformos „Finbee“ išduodamų vartojimo paskolų apimtys šiais metais išaugo 69 proc., nuo 604 tūkst. iki 1 mln. eurų per mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Ši platforma peržengė simbolinį slenkstį, per mėnesį išduodamų paskolų apimčiai viršijus milijoną eurų. „Finbee“ vadovas Darius Noreika svarbiausia augimo priežastimi įvardija padidintą maksimalią paskolos sumą ir prailgintą maksimalų skolinimosi terminą.
„Finbee“ paskolų per mėnesį suteikia 69 proc. daugiau nei pernai
© DELFI / Andrius Ufartas

Per pirmus penkis praėjusių metų mėnesius vidutinė „Finbee“ išduotų vartojimo paskolų apimtis siekė 604 tūkst. eurų per mėnesį, atitinkamu laikotarpiu šiais metais vidutinė išduotų vartojimo paskolų suma per mėnesį siekė 1 mln. eurų. O šių metų gegužę užregistruota rekordinė – 1,2 mln. eurų – išduotų vartojimo paskolų suma. Per dvylika mėnesių mažiausiai paskolų buvo išduota gruodį – 733 tūkst. eurų, nuo tada paskolų išdavimo apimtys tik augo.

Tarpusavio skolinimo platformos vadovas D. Noreika komentuoja, kad milijono ribą tikėjosi pasiekti 2021 metų pabaigoje, tačiau realybėje rezultatai yra ženkliai geresni.

Jo teigimu, nors išduodamų vartojimo paskolų apimtys auga, paskolų gavėjų skaičius kelintus metus išlieka stabilus. 2018-2020 m. buvo išduota po maždaug 3,2 tūkst.paskolų kasmet. Šiemet iki gegužės mėnesio išduota beveik 1,4 tūkst. paskolų, tad tendencijos išlieka panašios.

Pasikeitęs rinkos standartas ir augančios pajamos

Nuo 2015 m. Lietuvos rinkoje veikiančios „Finbee“ vadovas pagrindine paskolų apimties augimo priežastimi įvardija besikeičiantį vartojimo paskolos standartą.

„Anksčiau ne bankinio skolinimo rinkos standartas buvo nedidelė ir trumpalaikė vartojimo paskola, iki 10 tūkst. eurų maksimaliam 60 mėn. terminui, o dabar pasiskolinti galima net tris kartus didesnę sumą dvigubai ilgesniam terminui. Vis daugiau kredito bendrovių didinant maksimalias paskolų sumas ir ilginant terminus, keičiasi vartojimo paskolos rinkos standartas.“

Nuo 2021 m. vasario „Finbee“ padidino maksimalią paskolos sumą iki 25 tūkst. eurų ir pailgino maksimalų terminą iki 84 mėnesių. Tokios sąlygos vidutinę platformos išduodamos paskolos sumą padidino nuo 2,7 tūkst. eurų pernai iki 3,7 tūkst. eurų šiemet.

D. Noreika sako, jog prielaidas klientams skolintis didesnes sumas sudarė ir augančios vidutinės paskolos gavėjų namų ūkių pajamos. Vidutinės “Finbee” klientų pajamos nuo 2019 m. iki 2021 m. gegužės išaugo 30 proc. „Tiesa, svarbu paminėti, jog paskolų mėnesio įmokų ir pajamų santykis per pastaruosius ketverius metus išliko stabilus – 27 proc. Tai rodo, jog „Finbee“ klientai nelinkę skolintis rizikingiau ir paskolų įmokoms mokėti metai po metų skiria tokią pačią pajamų dalį“, – sako D. Noreika ir pabrėžia, kad dideles sumas platforma skolina tik patikimiems, žemesnės rizikos klientams.

Būtent pastovūs klientai, su kuriais jau susikūręs abipusis pasitikėjimas, yra svarbi platformos augimo kryptis.

Paskolų gavėjų skaičius stabilus ketvirtus metus

Išduodamų paskolų skaičiaus stabilumo tendenciją, D. Noreikos teigimu, lemia trys priežastys.

Visų pirma naujų žaidėjų atsiradimas ir auganti konkurencija vartojimo paskolų rinkoje. Kita priežastimi jis įvardija tai, kad paskolų bendrovės pajamas uždirba nuo turimo paskolų portfelio ir naujai išduodamų paskolų sumos, todėl paskolų rinkos žaidėjų prioritetas yra auginti skolinamas sumas, o ne paskolų vienetus.

„Finbee“ vadovo teigimu, trečioji priežastis yra bendra vartojimo paskolų rinka Lietuvoje, kuri 2020 m. traukėsi. Remiantis Lietuvos banko statistika, 2020 m. naujai išduodamų vartojimo paskolų skaičius krito 36 proc. Vertinant tik tarpusavio skolinimo rinkoje naujai išduotas paskolas, jų skaičius krito 6 proc. Tuo tarpu „Finbee“ 2020 m. išduotų vartojimo paskolų skaičius didėjo 1 proc.

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.3333

„Orlen Lietuva“ atnaujino gamybą, veikia visu pajėgumu

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo gamykla...

Infliacija Šveicarijoje pirmą kartą per 14 metų viršijo 3 proc.

Šveicarijoje birželį netikėtai smarkiai augo infliacija ir pirmą kartą per beveik 14 metų...

Alytaus meras: „Snaigė“ bando ieškoti išeičių

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“...

Starkevičius: prie diskusijų dėl paskirstyto pelno mokesčio modelio grįšime rudens sesijoje, kartu su bendru mokesčių paketu

Nors dar kovo pabaigoje Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius tvirtino, kad...

500 didžiausių pasaulio turtuolių turtas per pusmetį sunyko 1,4 trln. dolerių (1)

Staigus pasaulio vertybinių popierių rinkų kritimas pirmąjį pusmetį 500 turtingiausių pasaulio...

Top naujienos

Klimatologas prognozuoja mėnesio orus: reiškinys, pastebėtas birželį, mus lydės dar ilgai

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos ( LHMT ) klimatologas Donatas Valiukas Žinių radijo laidoje...

Kaliningrado gubernatorius: pasiūliau Kremliui, kokių priemonių galima imtis prieš Lietuvą papildyta (12)

Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas sako jau pasiūlęs Kremliui ir Rusijos...

Palanga pirmąją milžiniškos infliacijos vasarą: kiek šiemet kainuoja atostogos ir ar lietuvius tai stabdo Nakvynės, maisto, pramogų kainos

Vasara įsibėgėja, o kartu su šiltais orais bei vis dar ilgais vakarais bunda ir noras nuvažiuoti...

„Visi tiekia, išskyrus mus“: Vokietijos ministrei – nemalonūs klausimai dėl šarvuočių Ukrainai

Vokietijos leidinys „Bild“ ir vėl aštriai kritikuoja šalies vyriausybę dėl nepakankamos...

Grasinantį rusų programišių laišką gavę „Lietuvos geležinkeliai“ nepabūgo: pasiuntė programišius karo laivo kryptimi

Penktadienio vakarą į „ Lietuvos geležinkelių“ el. pašto dėžutę įkrito netikėtas...

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Karo ekspertai apie ukrainiečių atsitraukimą: reikėjo tai padaryti anksčiau, nes dabar gresia prarasti daugiau teritorijos

Didžiausia savaitgalio naujiena fronte – rusai užėmė Lisičianską. Pilietinio gynybos ir...

Aktualu nepasirinkusiems elektros tiekėjo: paaiškino, kas laukia toliau

Pasibaigė antrasis šalies elektros rinkos dereguliavimo etapas. Nors į jį patenkantys gyventojai...