aA
Atskleidęs kaip įmonės sugeba pasisavinti vartotojų duomenis iš „Facebook“ ir juos panaudoti tam tikriems politiniams tikslams, buvęs „Cambridge Analytica“ darbuotojas Christopher Wylie nuo šiol visur turi keliauti su apsauginiais, jam nuolat grasinama. Tačiau į Lietuvą atvykęs vaikinas pasakojo, kad svarbiausia, jog tai įpliekstų diskusiją dėl mūsų ateities ir privatumo. Priešingu atveju galime susidurti su bauginančiu ir demokratiją griaunančiu scenarijumi.
Christopher Wylie
© DELFI / Domantas Pipas

2018 metais Chrisopher Wylie paviešino dokumentus, kurie atskleidė „Facebook“ ir „Cambridge Analytica“ duomenų skandalą. „The Guardian“ perduoti dokumentai atskleidė slaptąją „Cambridge Analytica“ darbo pusę – buvo surinkti maždaug 87 mln. „Facebook“ vartotojų asmeninių duomenų, jie panaudoti 2016 metų JAV prezidento rinkiminėje kovoje. Kuriamos politinės kampanijos buvo pagrįstos psichologiniais profiliais sudarytais pagal vartotojus, o visi duomenys dėl saugumo spragos gauti iš „Facebook“.

Technologijų ir inovacijų festivalyje LOGIN C. Wylie pasakojo, kad šiuo metu jam uždrausta naudotis tiek „Facebook“, tiek „Instagram“. Užsitraukus didžiųjų korporacijų pyktį vaikinui dabar tenka visur keliauti su apsauginiai, jis nuolat susilaukia grasinimų, ne kartą buvo užpultas gatvėje.

Kalbėdamas LOGIN scenoje, jų vykdytą veiklą jis lygino su kariniais veiksmais. Kaip anksčiau reikėdavo investuoti į ginklus, raketas, sprogmenis, braižyti strategijas, nagrinėti kovos lauką, taip dabar iškilo naujas kovos laukas – internetas. Šiame lauke taip pat reikia strategijų, ginklų, gebėjimo telkti ir paveikti.

Socialiniai tinklai tapo terpe kultūrinio naratyvo nagrinėjimui, žmonių telkimui: „Jei gali pakeisti kultūrą, politika natūraliai seks paskui“, – tokius žodžius jis buvo išgirdęs iš Steve Bannon, buvusio vyriausiojo JAV prezidento Donaldo Trumpo stratego ir vieos iš „Cambridge Analytica“ valdybos narių.

Christopher Wylie, Andrius Tapinas
Christopher Wylie, Andrius Tapinas
© DELFI / Domantas Pipas

Kaip pasakoja C. Wylie, S. Bannon suprato, kad jų darbas – psichologinis žmonių profiliavimas – gali būti tas specifinis ginklas naujame karo lauke.

Naudodamiesi algoritmais „Facebooke“ jie surasdavo pažeidžiamiausius žmones, lengviausiai pasiduodančius paranojai ar konspiracijos teorijoms. Tuomet būdavo buriamos jų grupės.

„Žmonės grupėse pradėdavo kalbėti su kitais žmonėmis tose grupėse, nė nesuvokiant, kad tie žmonės su kuriais jie kalba yra ne tikri. Kai tos grupės tapdavo kelių tūkstančių, jos būdavo specifinės pagal vietoves. Buvo kuriami renginiai, kviečiami žmonės“, – kalbėjo jis.

Viskas kas vyko socialinėje erdvėje, visos kalbos ėmė virsti realybe.

„Problema, kai dirbi kompanijai, kur visi daromi sprendimai yra nelegalūs, tu negali nueiti ir pasiskųsti personalo vadovei. Tik aš palikau kompaniją, mane iš karto padavė į teismą. (…) Kompanija nelegaliai rinko duomenis, samdė žmones, kurie dirbo Rusijos valdžiai, jie melavo, skiepijo rasizmą ir konspiracijos teorijas žmonėse. Pusė komandos dirbo iš Rusijos duotų pinigų. Tik po „Brexit“ ir po Trumpo išrinkimo žmonės pradėjo kreipti dėmesį į tai, ką ši kompanija daro, bet tuo metu jau buvo per vėlu.

Metų laiko prireikė paleisti istoriją. Aš turėjau dalį failų, bet ne visus. Buvo ir kitų žmonių įsitraukę, daug problemų kilo ir dėl saugumo, ir dėl legalumo. Aš turėjau įrodymus dėl Rusijos ambasados Londone įsitraukimo į „Brexit“: kur jie reguliariai susitikdavo, tapdavo kampanijų „išeiti“ finansiniais donorais, elektroniniai laiškai iš ambasados. Tai buvo problema, kas nutiks, jei jie sužinos. Kai tiek galingų figūrų suerzini, prireikė daug teisinio darbo. Ne vien dėl manęs. Buvo žmonių, kurie įsitraukę, tačiau tuo metu buvo šalyse, kur būtų lengvai kilęs pavojus jų gyvybei.

Prieš išeinant istorijai, mes nuėjome į „Facebook“ ir pranešėme viską dėl to, kad duotume jiems laiko atsakyti ir pagalvoti, ką jie darys, kad išspręstų problemą. Vietoje to jie atsiuntė man laiškus grasindami įvairiausiais dalykais, paskelbė, kad užblokuoja mane. Istorija išėjo anksčiau, nes jie bandė iššokti pirmiau ir apkaltinti mane dėl saugumo spragos jų sistemoje. Jie manė, kad sugadinsime jų istoriją, apkaltinsime šį vaikiną, bet viskas subliuško, nes ne aš buvau tiriamas, o „Facebook“. Aš buvau liudininkas, padėjau institucijoms, aš jiems atnešiau informaciją. Jie nepaskaičiavo, kad aš iš tiesų tai dariau ne dėl dėmesio. Kai jie pagrasino žurnalistams ir man, kai pamelavo „The Guardian“, pasakė kad viskas yra netiesa, o tuo pačiu grasino man, nes visa tai buvo tiesa, jie atskleidė, kad jiems rūpi tik jų pačių reputacija. Zuckerbergas ėjo liudyti į JAV kongresą, papasakojo senatoriams, kurie nieko apie internetą neišmano, kad uždirba pinigus iš reklamos. Jis neina niekur kitur, nes žino, kad gaus iš tikrųjų sunkius klausimus“, – pasakojo C. Wylie.

Christopher Wylie
Christopher Wylie
© DELFI / Domantas Pipas

Jis negailėjo aštrių žodžių „Facebook“. Pasak jo, šiai kompanijai nerūpi šalių suverenumas, demokratija, rinkimai. Terūpi tai, kokį pelną jie gaus.

„Mes esame savo šalių piliečiai, ne „Facebook“. Ir yra didelis skirtumas tarp valdžios ir korporacijos. Valdžia turi atsižvelgti į savo piliečius, o kompanija į savo akcininkus ir, jei tu nesi akcininkas, kompanijai nerūpi. Didžiausia rizika, kai po 10–20 metų visur bus masinės komunikacijos tinklai, kiekvienas įrenginys turės dirbtinį intelektą ir viskas bus susieta. Tu sėdi svetainėje ir niekada nesi vienas, tavo šaldytuvas žiūri į tave, tavo televizorius žiūri į tave, kiekvienas įrenginys žiūri į tave ir komunikuoja su kažkuo kitu apie tave, kad optimizuotų tavo profilį kaip vartotojo. Tu esi tokioje aplinkoje – kiekviena gatvė, kiekvienas pastatas, net tavo svetainė – tave stebi, galvoja ir dar bando paveikti ir pareguliuoti tavo elgesį, kad tu jo nematytum, bet jis tave visada matytų. Ir ką daryti, kai keli žmonės ar kelios kompanijos kontroliuoja visa tai?

Jei apie tai nemąstysime gausime tokią kompaniją kaip „Facebook“. Kai Jungtinės Tautos perspėjo „Facebook“, kad gali būti socialinis tinklas panaudotas masiniam žudymui, jie nieko nedarė, jie leido žmonėms mirti. Šri Lanka jau išjungė „Facebook“, nes per tinklą buvo skatinama neapykanta, planuojami išpuoliai ir jie nieko nedarė. Jei genocidas nėra pakankama priežastis kompanijai veikti.... Tai dėl to nuogąstauju, kas bus po 10–20 metų, kai dirbtinis intelektas valdys, ir tai bus ta kompanija viršuje“, – kalbėjo jis.

Pasak jo, nei inžinieriai, nei duomenų analitikai nenori sukurti kažko kenksmingo, tačiau korporacijų aukščiausiose pozicijose atsidūrę žmonės „įkiša galvą į žemę ir nenori pripažinti, kad sukūrė kažką pavojingo demokratijai“.

Tad dėl to jis ir teigia, kad jo netrikdo visi grasinimai, kurių susilaukia, jeigu tik pavyks sukelti diskusiją dėl visuomenės ateities.

„Internetas ir technologijos, dirbtinis intelektas istoriškai buvo traktuojama tarsi niša, ne taip platu ir svarbu kaip užsienio politika, sveikatos apsauga. Bet kai pagalvoji, kiek kartų per dieną patikrini savo telefonus, žmonės užmiega su telefonais, pirmas ir paskutinis dalykas, ką pamato, yra ekranas. Dabar pirmą kartą po daug metų turime normalią diskusiją JAV dėl duomenų apsaugos įstatymo federaliniu lygiu. Manau, tai nuostabu“, – LOGIN kalbėjo jis.

Pokalbis nuo 2:08:00

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.6667

Seimas spręs dėl statybininko kortelės įteisinimo (8)

Seimas svarstys, ar Lietuvoje įdiegti privalomą statybininko tapatybės kortelę. Šiuo...

Gyvai / Nauji bankų ir prekybos tinklų mokesčiai gali būti nelegalūs (59)

Seimo teisininkai įspėja, kad tiek finansų rinkos dalyvių mokestis, tiek stambios prekybos...

Seimas svarstys kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektą

Seimas pritarė svarstyti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo ( PSDF ) biudžeto...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (216)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

„Nevelmei“ – bauda už nesaugią dantų pastą (2)

Alytaus dantų gydymo reikmenų prekybos įmonė „ Nevelmė “ nubausta už nesaugios dantų...

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (248)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (246)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (53)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (51)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (3)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (38)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (38)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (77)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...