aA
Už prekes ir paslaugas lietuviai grynaisiais atsiskaito beveik taip pat dažnai kaip ir portugalai ar italai – net 62 proc. visų atsiskaitymų Lietuvoje sudaro grynieji, LRT RADIJUI sako Lietuvos komercinių bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius. Anot startuolio „ORCA Alliance“ įkūrėjo ir vadovo Natano Avidano, žmonės galbūt pasirinktų alternatyvius atsiskaitymo būdus, jei šie būtų tokie pat spartūs.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Dažnas atsiskaitymas grynaisiais būdingas ir inovatyvioms šalims

M. Zalatorius tvirtina beveik be grynųjų pinigų gyvenantis jau penkerius metus, ketverius iš jų – Stokholme: „Per ketverius metus ten grynųjų pinigų prireikė vieną kartą, kai sušlubavo taksi, kuriuo važiavau, atsiskaitymo terminalas. Grįžęs į Lietuvą jau devynis mėnesius taip pat gyvenu be grynųjų. Per pastarąjį mėnesį grynaisiais man teko atsiskaityti tik vienoje vietoje – batsiuvys atsisakė priimti mokėjimo kortelę.“

N. Avidanas pastebi, kad vis dėlto atsiskaitymas kortelėmis populiarus ne visose valstybėje. Kaip pavyzdį jis pateikia Vokietiją. Anot pašnekovo, kone kas antras paslaugos teikėjas ar pardavėjas prašo atsiskaityti grynaisiais.

„Visai neseniai buvau Berlyne. Esu nustebęs, kad Berlyne vis dar reikia grynųjų pinigų – praktiškai kas antra vieta prašo atsiskaityti grynaisiais pinigais ir nepriima kortelių. Žinant, kokia Vokietija buvo inovatyvi šalis, tai man gana didelis siurprizas“, – sako N. Avidanas.

M. Zalatoriaus nuomone, poreikis atsiskaityti grynaisiais išlieka dėl kelių priežasčių. Kaip rodo Komercinių bankų asociacijos atliktas tyrimas, teigia M. Zalatorius, pirmiausia daugeliui atsiskaityti grynaisiais atrodo saugiau, nes pinigus paprasčiausiai gali pačiupinėti.

„Dauguma žmonių galvoja, kad grynieji labiau apčiuopiami negu elektroniniai, nes juos gali pačiupinėti, perduoti iš rankų į rankas, pauostyti. Antras dalykas, atsiskaitymas grynaisiais tarp dviejų šalių įvyksta akimirksniu – aš daviau pinigus ir žinau, kad atsiskaitymas arba transakcija įvyko“, – nurodo M. Zalatorius.

Jo aiškinimu, vis dėl didžiausios įtakos grynųjų pinigų populiarumui turi trečioji priežastis – elektroninius pinigus galima susekti, o grynųjų – ne. Be to, kai kurie žmonės paprasčiau nėra linkę keisti anksčiau susiformavusių įpročių.

„Jeigu pasižiūrėtume visiškai logiškai, tai vienintelis dalykas, dėl ko žmonės vis dar gali naudoti grynuosius, – jie nėra atsekami. [...] Manau, kad pagrindinis dalykas, dėl ko žmonės naudoja pinigus, vis dar yra inercija. Kolega minėjo Vokietiją. Taip, 55 proc. [vokiečių] naudoja grynuosius pinigus, 62 proc. visų atsiskaitymo Lietuvoje vyksta grynaisiais pinigais“, – nurodo M. Zalatorius.

Jo teigimu, Pietų Europoje šie skaičiai dar didesni: Portugalijoje ir Italijoje net 68 proc. visų atsiskaitymų atliekami grynaisiais, Graikijoje – 75 proc., Kipre – 72 proc. Anot M. Zalatoriaus, sąraše pirmauja Šiaurės Europos šalys. Pavyzdžiui, Švedijoje atsiskaitymas grynaisiais sudaro vos 20 proc., o kaimyninėje Estijoje – 31 proc.

Estai ir vėl aplenkė – panašėjame į portugalus ir italus
© DELFI / Andrius Ufartas

Idėją leisti atsiskaityti tik kortelėmis laiko kraštutinimu

Pašnekovai tvirtina – vartotojams svarbiausia turėti pasirinkimo laisvę, tačiau kartais tos laisvės reikia paprasčiausiai išsireikalauti. M. Zalatoriaus aiškinimu, nors kai kurie prekybininkai ar paslaugų teikėjai tvirtina, kad atsiskaityti elektroniniu būdu nėra galimybės dėl techninių priežasčių, tai dažnai gali būti paties paslaugos teikėjo ar prekybininko sprendimas.

„Jeigu klientas nuolat prašytų elektroninio atsiskaitymo, ilgainiui bet kuris paslaugos teikėjas prie to prisitaikytų. Šiandien technologijos taip paplitusios, kad daugybė kortelių skaitytuvų tiesiog veikia naudodami mobilųjį ryšį. Todėl, jeigu kaime yra mobilusis ryšys, atsiskaitymas įmanomas ir ten. Mes, kaip klientai, turime labai didelę jėgą paprašyti prekybininko daryti taip, kaip mums patogiau. Būdamas prekybininkas jis visą laiką padarys taip, kaip yra patogiau klientui“, – pateikia pavyzdį M. Zalatorius.

N. Avidanas taip pat teigia palaikantis galimybę pasirinkti. Jo tvirtinimu, nėra būtina atsisakyti grynųjų pinigų, tačiau būtina turėti galimybę atsiskaityti už prekes ar paslaugas daugiau nei vienu būdu: „Kalbame apie inovacijas, apie progresą, galimybes, kurias suteikia naujos technologijos ir nauji atsiskaitymai. Visiškai sutinku, kad turi būti laisvė ir mes privalome turėti galimybę pasirinkti. Jeigu mums patogiau mokėti grynais, tai, prašau, mokėkime grynais. Tik tokiu atveju visada susimokėkime mokesčius.“

Tos pačios nuomonės laikosi ir M. Zalatorius. Jo teigimu, reikalauti iš kliento atsiskaityti tik vienu būdu yra kraštutinumas: „Žmogus privalo visą laiką turėti teisę pasirinkti. [...] Būtų iš tikrųjų puiku, jei turėtume nustatytą reikalavimą visiems priimti tiek vienokius, tiek kitokius pinigus. Manau, tai pagerintų ir supaprastintų gyvenimą mums visiems. Lietuvoje jau apie pusė žmonių naudoja elektroninius pinigus.“

Jo teigimu, asociacijos duomenimis, per ketvirtį kortelių naudojimas išaugo 20 proc. Tai reiškia, kad elektroniniai atsiskaitymai juda į priekį. Startuolio „ORCA Alliance“ įkūrėjas ir vadovas N. Avidanas įsitikinęs – jeigu atsiskaitymas kitais būdais taps toks greitas, kaip atsiskaitymas grynaisiais, žmonės pasirinks alternatyvas.

„Jeigu kalbame apie, sakykime, kartą Y, kartą Z, kurios greitu metu sudarys daugiau nei pusę visų apsiperkančių ir aktyviai pinigus leidžiančių vartotojų, jie nori apsipirkti kuo greičiau, nes jų koncentracijos, dėmesio laikas ribotas, jie nori padaryti sprendimą greitai. Kaip minėjo M. Zalatorius, perduodant grynuosius pinigus transakcija įvyksta akimirksniu. Lygiai taip pat akimirksniu transakcija turėtų įvykti atsiskaitant telefonu, kortele arba kriptovaliutomis“, – sako N. Avidanas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Susisiekimo ministras Vaitkaus skaidrumu neabejoja (5)

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD)...

Baigtas „Snoro“ ikiteisminis tyrimas: nustatyta 500 mln. eurų žala (50)

Bankrutavusio banko „Snoras“ turto pasisavinimo byloje ikiteisminį tyrimą ketvirtadienį...

Lietuvos bankas įpareigojo „Grigeo“ ir „Telia Lietuva“ atskleisti privalomą informaciją

Už nustatytus metinės informacijos parengimo pažeidimus Lietuvos bankas skyrė „ Grigeo “ ir...

Baigė tyrimą dėl „Snoro“ turto pasisavinimo: šimtų milijonų eurų ieškinys ir turto apribojimai Baranauskas turi prieglobstį Rusijoje, papildyta (24)

Prokurorai ketvirtadienį baigė ikiteisminį tyrimą byloje, kurioje dėl didelės vertės žlugusio...

Parduoda dviračių gamyklą „Baltik vairas“ (64)

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „ LitCapital “ parduoda 2014 metais įsigytas Šiaulių...

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų (884)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Nesėkmė Lietuvos motociklininkams: Bardauskas Dakaro nebetęs, Gelažninkas finišavo atnaujinta 15.41 val. (87)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (62)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Saugokitės siaučiančio skrandžio gripo: ypač pavojinga vaikams

Visi, ne tik gripo, virusai aktyviausi tampa šaltuoju metų laiku. Medikai įspėja ir apie dažnai...

Reklama be ribų: kiek sau gali leisti prekės ženklai

Reklamos ne visada atkreipia visuomenės dėmesį tik iš gerosios pusės: per pastaruosius metus bent...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (126)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (9)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Stilistas įvardijo didžiausią klaidą, kurią žmonės daro per išpardavimus

„Didžiausia klaida, kurią daro žmonės per išpardavimus, – čiumpa, kas papuola po ranka: lyg...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (169)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (24)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...