Ūkio ministeriją nustebino netikėta Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) pozicija dėl Įmonių bankroto įstatymo, kadangi iki šiol nei Europos Komisija, nei kitos institucijos įmonių bankroto procesui neturėjo jokių priekaištų.
Parašas
Šią savaitę paskelbtoje ERPB ataskaitoje kai kurių buvusių Sovietų sąjungos respublikų, tarp jų ir Lietuvos, bankroto įstatymai buvo pavadinti "įtartinais", o restruktūrizavimo - "beviltiškais".

"Vadinamasis "išėjimo" mechanizmas buvo kontroliuojamas Pasaulio banko, su kuriuo buvo pasirašyta struktūrinio sureguliavimo sutartis. Sutartyje buvo įtvirtinta, kad šie įstatymai turi atitikti pasaulinę praktiką ir tik su šio banko eksperto patvirtinimu parengti įstatymų projektai buvo teikiami Vyriausybei", - primena Ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Rainys.

Anot jo, sunku būtų prisiminti nors vieną įmonę, kuri šiuo metu kankintųsi nesulaukdama bankroto. "Taip, pas mus bankrotas yra radikalesnis, tačiau jis buvo nustatytas tam, kad mes skubiau įgyvendintume restruktūrizavimą. Tačiau jeigu dėl valdymo klaidų, pasaulinės konjunktūros ar kitokių problemų prie bankroto artėja stambios įmonės - joms reikalinga valstybės pagalba. Tai, kad Lietuvoje keliama žymiai daugiau bankroto, o ne restruktūrizavimo bylų, reiškia, kad problema sprendžiama truputį radikaliau - katei uodega kerpama iškart, o ne po gabalėlį", - komentuodamas ataskaitoje išsakytus priekaištus sakė G. Rainys.

Jis taip pat nesutiko, kad radikalesnės bankroto procedūros taptų kliūtimi investuotojams ateinant į Lietuvą. ERPB teigimu, netinkami įmonių bankroto įstatymai gali gerokai sumažinti tiesiogines užsienio investicijas į kai kurias Rytų Europos šalis.

ERPB tyrė bankroto tvarką 27 pereinamosios ekonomikos valstybėse. Vertindamas atskiras šalis bankas vadovavosi kreditorių teisėmis ir galiomis inicijuoti bankroto procedūras. ERBP siekė išsiaiškinti, kurioms šalims būtina atlikti teisines reformas, ir įvertinti skolinimo riziką.

"Šiuose (stebėtų valstybių) bankroto įstatymuose yra tikrai siaubingų dalykų, - sakė vienas tyrimo bendraautorių ir tarptautinės bankroto procedūromis užsiimančios įmonės "Kroll" partneris Neilas Cooperis (Nylas Kuperis). - Kai kurių reformų reikia imtis labai skubiai".

Regiono patrauklumas užsienio investuotojams yra tiesiogiai susijęs su bankroto įstatymais. "Tiesioginių užsienio investicijų pasiūlą labiausiai lemia tai, kaip veiksmingai taikoma ir įgyvendinama bankroto tvarka", - teigė ERPB vyriausiojo teisininko pavaduotojas Gerardas Sandersas (Džerardas Sandersas), kuris vadovavo trečiadienį Londone vykusiam tyrimo rezultatų pristatymui.

Tuo tarpu ERPB teisinių reformų ir informacijos valdymo grupei vadovaujantis Michelas Nussbaumeris (Mišelis Nusbaumeris) tvirtino: "Jei vienos iš šių šalių įstatymai yra geresni, tai būna vienu iš kriterijų, kuriais vadovaudamiesi investuotojai priima sprendimus".

Tyrimo rezultatais remsis ir pats ERPB, kai vertins skolinimo konkrečioms šalims riziką. Bankas yra didžiausias regiono investuotojas, į daugiau kaip 900 valstybinių ir privačių projektų minėtose 27 valstybėse investavęs per 21,5 mlrd. eurų.

"Šios su bankroto įstatymais susijusios išvados bus taikomos ERPB rizikos vertinimo modeliuose, - sakė M. Nussbaumeris. - Didesnės rizikos atveju bankas atitinkamai pakeis palūkanų normą ir kapitalo pelningumo prognozę".

ERPB ypač kritiškai vertino regiono šalių taisykles dėl bankrutavusių įmonių atgaivinimo ir pertvarkymo. "Įmonių atkūrimo požiūriu problemiško turto pertvarkymas yra gyvybiškai svarbus šių šalių ekonomikoms, - aiškino N. Cooperis. - Tačiau bendra prasme restruktūrizavimo įstatymai yra beviltiški, pavyzdžiui, (juose) stokojama aiškios tvarkos ir finansavimo galimybių".

Ataskaitoje prasčiausiai įvertintos Bosnija ir Hercegovina, Lietuva, Tadžikistanas, Turkmėnistanas, Ukraina bei Uzbekistanas. Šių šalių bankroto įstatymus ERPB pavadino "įtartinais".

Nepaisant kritikos, ataskaitos autoriai nusiteikę optimistiškai. "Daugelis šių šalių bankroto įstatymus teturi penkiolika metų, - teigė tyrimo bendraautoris ir teisininkų kontoros "Blake Dawson Waldron" partneris Ronas Harmeris (Ronas Harmeris). - Daug geriau įvertinti valstybių, kurios vykdė reformas, įstatymai". Neseniai savo bankroto įstatymus iš esmės pataisė kelios regiono šalys, tarp jų Rumunija, Rusija ir Lenkija.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo namas (28)

Praėjusią naktį apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo Ilmaro...

Komisija: Latvijoje nėra bankų krizės (8)

Latvijoje nėra bankų krizės, šeštadienį per spaudos konferenciją pabrėžė Latvijos finansų...

ECB: bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus (59)

Bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus, nes jo gelbėjimas neatitinka visuomenės...

Konstatavo Latvijos banko ABLV indėlių nepakankamumą: tai reiškia likvidavimo pradžią (12)

Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas, kuriuo konstatuojamas indėlių...

Kretinga kai kurias vietoves sieks įteisinti kaip kurortus (13)

Kretingos rajono savivaldybė sieks oficialaus kurortinės teritorijos statuso kai kuriose jos...

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (28)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (6)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (7)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (525)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (360)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (49)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (2)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (29)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...