Reklaminėmis kampanijomis gyventojus į šviesą vedusi bendrovė VST klaipėdiečius vis dažniau palieka be elektros. VST (buvusių Vakarų skirstomųjų tinklų) darbuotojai tarpusavyje vis dar neišsiaiškina, ar įmonė kalta dėl užvakar sukeltos panikos Klaipėdoje.
Elektra, elektros stulpas, energetika
© DELFI
Kol vyksta aiškinimaisi, verslininkai bei gyventojai skaičiuoja tūkstančius litų siekiančius nuostolius. Jie jau užvertė skundais VST ir reikalauja žalos atlyginimo. Tačiau monopolinė bendrovė demonstruoja savo galią - prabilta netgi apie didesnius mokesčius už suvartotą elektros energiją.

Apkaltino karščius

Sekmadienį be elektros buvo palikti šiaurinės miesto dalies gyventojai. Energijos tiekimas rytą buvo sutrikęs pusvalandžiui, o vakare beveik trims valandoms.

VST Klaipėdos miesto skyriaus viršininkas Arimantas Boguslauskas vakar „Klaipėdai“ prisipažino, jog elektros tiekimas buvo sutrikęs dėl bendrovės kaltės. Gedimas užfiksuotas uosto rajone esančioje pastotėje.

„Gedimo priežastis kol kas sunku įvardinti. Šiuo metu atliekamas tyrimas. Galbūt įtakos turėjo ir karšti orai“, - kalbėjo A.Boguslauskas.

Tačiau Vakarų skirstomųjų tinklų kaltės neįžvelgė bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. Po jos skambučio savo žodžius pradėjo neigti ir A.Boguslauskas. Pasak jo, užvakar įvykusį incidentą šiuo metu tiria speciali VST darbuotojų komisija. Ji savo išvadų dar nepateikė.

Elektros dingimas sumaištį tarp gyventojų kėlė visą praėjusią savaitę. Dėl praėjusį pirmadienį sutrikusio energijos tiekimo kaltę prisiėmė elektros perdavimo tinklus administruojanti „Lietuvos energija“.

Gedo buitinė technika

Kol VST specialistai tarpusavyje aiškinasi, kaip bendrauti su žiniasklaida, skaičiuojami dėl sutrikusio elektros tiekimo patirti nuostoliai. Ne vienam šiaurinėje miesto dalyje gyvenančiam klaipėdiečiui dėl energijos svyravimų sugedo buitinė technika, kompiuteriai.

Didelių problemų turi ir verslininkai.

Soliariumo „Sachara“ rinkodaros vadovė Jelena Fasij sakė, jog dingusi elektra ne tik paralyžavo įmonės darbą, bet ir atbaido klientus. Pastaruoju metu ypač dažnai pasitaikantys incidentai baigėsi materialiniais nuostoliais. „Problemų turime net ir elektrai dingstant tik kelioms minutėms. Genda technika, po kiekvieno tokio elektros tinklų gedimo reikia keisti brangiai kainuojančias lempas“, - teigė J.Fasij.

Jos žodžiais, sekmadienį vis pradingdavusi elektra galutinai perpildė kantrybės taurę. Iki šiol žalos atlyginimo neprašę verslininkai šįkart nusprendė jos reikalauti.

Liftas - lyg giljotina

Dėl sutrikusio elektros energijos tiekimo problemų turėjo ir televizija „Balticum TV“ - buvo sutrikęs kabelinės televizijos ryšio perdavimas gyventojams. Problema buvo išspręsta tik televizijai įjungus savo generatorių.

Dėl pastaruoju metu itin dažnai dingstančios elektros generatorių nusprendė įsigyti ir bendrovė „Klaipėdos liftai“. Ji aptarnauja beveik visus uostamiesčio daugiabučiuose namuose esančius liftus. Tačiau įsigyto generatoriaus pajėgumas nėra itin didelis. Todėl kai kurie liftai, sutrikus elektros tiekimui, neveikia.

Sekmadienį, anot bendrovės „Klaipėdos liftai“ direktoriaus Kazimiero Kazakevičiaus, liftuose buvo užstrigę du vaikai ir vienas suaugęs klaipėdietis. Laimei, nė vienas iš jų rimtai nenukentėjo.

„Jie lifte praleido beveik pusvalandį. Jei šių gyventojų vietoje būtų atsidūrę žmonės, kurie serga širdies ligomis, pasekmės galėjo būti skaudžios. Be to, užstrigę lifte žmonės dažnai pradeda panikuoti. Jie bando atidaryti duris. Tai labai pavojinga. Jei liftas yra įstrigęs tarp aukštų, atidarius duris jis gali suveikti kaip giljotina“, - neslėpė K.Kazakevičius.

Žmonės neturi tylėti

Siekdami žalos atlyginimo, verslininkai jau kreipėsi į VST. Tačiau A.Boguslauskas nepanoro vardinti, kiek skundų sulaukta.

VST geranoriškumo verslininkai gali tikėtis tik tuo atveju, jei iš bendrovės darbuotojų sudaryta komisija nustatys, jog elektros tiekimas sutriko dėl įmonės kaltės.

Kitas kelias - žalos atlyginimo reikalauti teisme.

Advokatas Henrikas Mackevičius teigė, jog ši procedūra nėra sudėtinga. Sunkiausia įrodyti nuostolių - ypač iš kompiuterio dingusios informacijos - dydį.

„Jei dėl elektros svyravimų sugedo buitinė technika, reikia pažymos iš ją remontuojančio specialisto“, - sakė H.Mackevičius. Atlyginti žalą gali reikalauti ne tik įmonės, bet ir gyventojai.

H.Mackevičiui tokiose bylose teko atstovauti ieškovams. Teismo sprendimai buvo priimti gyventojų naudai. „Jei tiekėjas blogai atlieka savo funkcijas, gyventojai neturėtų tylėti. Juo labiau kad neturime iš ko rinktis - elektra mus aprūpina monopolinė bendrovė“, - kalbėjo advokatas.

Padėtis - nenormali

Dėl mieste nuolat dingstančios elektros susirūpino ir Klaipėdos savivaldybė. Vakar dienraštyje „Klaipėda“ išspausdinta publikacija šia tema paskatino merą R.Taraškevičių pavesti administracijai išsiaiškinti, kodėl ši problema per kelias savaites tapo tokia opi.

„Anksčiau tokių nesusipratimų lyg ir nekildavo. Susiklostė nenormali padėtis. Manau, jog būtina susitikti su VST darbuotojais, kad šie paaiškintų situaciją, įvardintų problemos priežastis“, - sakė uostamiesčio vadovas. Jis teigė susitikimą organizuosiąs, kai savivaldybės administracija pateiks iš bendrovės gautą atsakymą.

Savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė vakar raštiškai kreipėsi į VST. Ji prašė atsakyti, kodėl mieste padažnėjo elektros dingimo atvejų. „Nežinia, kaip VST reaguos į šį paklausimą. Tai privati bendrovė. Tačiau, akivaizdu, jog gyventojai nepatenkinti“, - sakė J.Simonavičiūtė.

Elektra pabrangs

Užuot užtikrinę kokybišką elektros energijos tiekimą, VST nusprendė padidinti mokesčius už suvartotą energiją. Tiesa, kol kas užsimota patuštinti tik juridinių asmenų kišenes.

Nuo rugpjūčio 1 dienos VST keičia mokėjimo tarifus visiems juridiniams asmenims, kuriems energija tiekiama iš žemos įtampos tinklo.

Įmonėms reikės mokėti ne tik už suvartotas kilovatvalandes, bet ir už kiekvieną leistinos galios kilovatą. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Elektros skyriaus prognozėmis, šiai vartotojų grupei elektra gali pabrangti iki 6 proc.

R.Saulytė teigė, jog tokiu būdu siekiama, kad verslininkai efektyviau panaudotų elektros energiją ir nesusikurtų rezervo.

„Vartotojams, kurie galią naudos efektyviai, mokesčiai mažės. Kitiems jie bus didesni. Įmonės turi išmokti galią naudoti efektyviai, jos neužsisakyti per daug ir nesuvartoti“, - sakė R.Saulytė.

Bendrovė Vakarų skirstomieji tinklai privatizuota 2003 metų pabaigoje. Įmonė elektros energiją skirsto ir tiekia Vidurio ir Vakarų Lietuvos vartotojams. Bendrovė aptarnauja per 600 tūkst. klientų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui (2)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, o to padarinius jau...

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (20)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (52)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (27)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (422)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (21)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (11)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (36)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...