aA
Vis dar vyrauja skeptiškas verslo požiūris į verslo konsultantus, o šių rinka tebėra sauskelnių stadijoje. Taip LRT RADIJUI situaciją apibūdina vadybos ir ekonomikos universiteto ISM organizacijų konsultavimo modulio vadovė dr. Lineta Ramonienė. „Taip, rinkoje yra labai populiarus juokas – konsultantas sako: „duok savo laikrodį, aš pasakysiu, kiek dabar valandų.“ Tą požiūrį galime pakeisti tik mes, patys konsultantai“, – įsitikinusi L. Ramonienė.
Ekspertė: verslo konsultavimas Lietuvoje tebėra sauskelnių stadijoje
© Shutterstock nuotr.

– Kokia yra verslo konsultantų rinka Lietuvoje?

– Verslo konsultavimo rinka Lietuvoje iš tikrųjų yra, taip galima pavadinti, sauskelnių stadijoje. Tikrai ne brandos stadijoje. Kai kurie pavieniai verslo konsultantai yra gana brandūs ir gali atstovauti konsultavimo tradiciją, tačiau nacionaliniu lygmeniu konsultavimo tradicijos Lietuvoje tikrai dar nėra.

Rinkai augti yra labai daug vietos. Konsultavimą dažnai Lietuvoje painiojame su mokymais. Mokymų rinka šiuo metu jau labai brandi. To negalime pasakyti apie verslo konsultavimą.

– Kaip verslo konsultavimą būtų galima apibūdinti? Ką veikia, kuo svarbus verslo konsultantas?

– Verslo konsultavimas yra labai kompleksiška kompetencija. Tai kompetencijų visuma, kuri padeda verslui planuoti, tobulinti įvairius procesus, vykdyti pokyčius, apskaičiuoti riziką, užtikrinti organizacijos efektyvumą. Visa tai padeda atlikti verslo konsultantai – tiek išoriniai, tiek vidiniai.

Lietuvoje dar labai esame pripratę galvoti apie verslo konsultavimą, kaip kažkokį trečiųjų šalių patarimą. Taip pasaulyje tikrai nėra. Tai labai visuminė kompetencija. D0ažnai įmonės viduje pats vadovas atlieka konsultavimo vaidmenį. Iš tikrųjų tai labai kompleksiškas patarimo davimas tada, kai jo reikia.

– Kokių kompetencijų privalo turėti konsultantas? Pavyzdžiui, aš noriu būti verslo konsultante. Ką turėčiau daryti, ko išmokti, kokius mokslus baigti?

– Kai kurie tą matymą iš viršaus, kas yra pagrindinė verslo konsultanto savybė, turime savyje stipresnę. Tada šią savybę reikia truputį patobulinti, nes ji jau išreikšta. Kai kuriems reikia daugiau pasistengti, kad savyje pažadintų tą konsultanto gyslelę. Kartais mes net nežinome, kad ją turime.

Kad pažadintume tai, ką turime savyje, dažniausiai verslininkai renkasi kažkokias studijas. Be studijų savamoksliai konsultantais dažniausiai netampa. Reikalinga diskusija su kitais konsultantais, kitais vadovais, su žmonėmis, kurie tai daro. Tada suprantame, koks tas vaidmuo ir taip išmokstame savyje pažadinti tą konsultantą.

Jei kalbėtume apie jus, turėtumėte atsidurti būrelyje konsultantų, kurie tai daro, kad pamatytumėte, ar jūs savyje tą turite tą gyslelę, ar neturite.

– Kažkada bent jau Lietuvoje į verslo konsultantus žiūrėta kaip į kažkokį nereikalingą dalyką. Tarsi pinigai būtų išmetami į balą. Konsultantus laikė kone šarlatanais. Ar tas požiūris keičiasi?

– Viskas priklauso nuo pačių konsultantų, nuo tų, kurie atlieka šį vaidmenį. Taip, rinkoje yra labai populiarus juokas – konsultantas sako: „duok savo laikrodį, aš pasakysiu, kiek dabar valandų.“

Tą požiūrį galime pakeisti tik mes, patys konsultantai. Ar požiūris keičiasi? Taip, keičiasi. Tai jaučiame iš įmonių, nes vyksta labai daug reorganizacijų, plėtrų, daug įmonių jungiasi. Visiems šiems procesams reikia pagalbos. Įmonės pačios to nebegali padaryti. Verslo konsultantai dažnai pagelbėja.

Arba kažkas įmonės viduje turi įgyti šią kompetenciją, arba reikia prašyti pagalbos iš išorės. Abu variantai vienodai geri. Tas šarlatanizmo sindromas iš tikrųjų kinta, jo mažėja, nes poreikis stiprėja. Gal konsultantai šiek tiek geriau atlieka savo darbą nei kažkada anksčiau.

– Ar verslo konsultantas turi išmanyti kažkokias sritis, ar tai labai universalu?

– Gali būti visaip. Konsultantų yra labai daug iš skirtingų sričių. Konsultavimo rinkos tradicija, kurios Lietuvoje dar lyg ir neturime, kad yra universalus vadybos konsultantas, kuris gali pažvelgti į organizaciją iš šono ir pasiūlyti labai kompleksišką, visą organizaciją apimantį sprendimą.

Jei žiūrėtume į Lietuvos rinką, tokių pavienių ekspertų, kurie turi labai siaurą, gilų išmanymą kažkurioje srityje, pavyzdžiui, procesų valdymo, tikrai turime. Tačiau tenka susidurti, kad po tokių konsultantų įmonės dažnai ieško kitų, kurie matytų visumą.

Pataisius vieną sritį, labai sunku įmonei pagelbėti. Vis dėlto reikia visapusiško, kompleksiško visų skaudulių, kuriuos įmonė šiuo metu išgyvena, matymo. Įmonėms Lietuvoje dabar kaip tik reikia tų vadybos konsultantų, kurie įmonę matytų kompleksiškai ir būtų vadybos konsultantai, o ne vienos srities ekspertai.

– Ar įmonės jau supranta, kad joms tokių konsultantų reikia?

– Įmonės tai supranta. Labai daug kalbame apie tai su įmonėmis. Dažniausiai susiduriame su situacijomis, kad įmonė sako – atėjo vienas konsultantas, vienos srities ekspertas, atėjo kitas, kitos srities ekspertas, bet mums kaip blogai, taip blogai, kažkas čia yra negerai.

Tada tos įmonės prašo – norime tokio konsultanto, kuris padarytų kompleksišką ir ilgalaikį pokytį, o ne kažką pakeistų vienoje srityje. Ekspertų mokymams tikrai reikėjo ir reikės. Jų visada bus rinkoje, jie tikrai labai gali pasitarnauti, kai sprendžiame kažkokią kompleksišką problemą. Tada kviečiame juos į pagalbą, bet pilno matymo rinkoje tikrai labai trūksta. Įmonės to prašo jau dabar.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kinija aplenkė JAV ir trečiąjį ketvirtį tapo didžiausia Europos prekybos partnere (1)

Kinija aplenkė Jungtines Valstijas ir trečiąjį ketvirtį tapo didžiausia Europos Sąjungos (ES)...

Ištyrė prekybininkų nuostolius Baltijos šalyse: prarandama daugiau nei 100 mln. eurų per metus (2)

Baltijos šalyse atliktas nuostolių mažmeninėje prekyboje tyrimas parodė, kad net beveik 9 iš...

Darbdavys sukritikavo darbuotojus: iš skirtingų cechų sėda į tą patį automobilį be kaukės, po atlyginimo organizuoja vakarėlius (86)

Šiaulių pramoninkai sako, kad ši pandemija yra išbandymas visai žmonijai, tad viskas priklauso,...

Dalis „Luminor“ klientų negali pasinaudoti bekontakčiais atsiskaitymais: problema tęsiasi jau kurį laiką (35)

„ Luminor “ banko klientai skundžiasi užsisakę bekontaktes mokėjimų korteles, tačiau...

Prancūzija planuoja imtis priemonių sulaikyti žiemos sporto mėgėjus nuo kelionių į užsienį

Prancūzija ketina imtis priemonių, kad žiemos švenčių laikotarpiu sulaikytų slidininkus nuo...

Top naujienos

Sukrečiantį vaizdo klipą išleidusi Rusijos grupė: jūsų karaliukui ateina galas (99)

Rusijos repo grupė „Kasta“ paskelbė vaizdo klipą, kuriame rodomi akivaizdūs įvykių...

Vilniuje užsisakė naminį kugelį išsinešti, o kai atidarė pakuotę – laukė staigmena (107)

Dabar toks metas, kad kavinių ir restoranų maistu galima pasimėgauti tik užsisakius jį...

Vokietijos rankose – tikrasis Putino ginklas Ukrainai ir Baltarusijai valdyti: ar galima pasirinkti išdavystę? (211)

Būti ar nebūti? Toks klausimas vėl iškilo Vakarų Europai svarstant vamzdyno „ Nord Stream 2...

Vytautė Merkytė | D+ nariams

Kas slepiasi po Paryžiaus gatvėmis: 6 mln. sielų įspėja – sustok, čia yra mirties imperija (1)

Nors Paryžius yra meilės ir romantikos miestas, vieno fakto negalime ignoruoti – po jo gatvėmis...

Dulkys – apie nuotaikas po susitikimo su prezidentu: dėl vieno dalyko su Šimonyte buvome susitarę (270)

„Nenorėčiau spėlioti. Atvirai kalbant, gal ir nelabai yra laiko toms emocijoms, nes tikrai visa...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+ nariams

Pasiilgusiems kelionių siūlo aplankyti lietuvišką Laplandiją, Aliaską ar net Tailandą

Manote, kad žiemą nėra ką veikti? Netiesa. Dar vienas mitas, jog per karantiną galima nebent...

Prognozuoja, kad kavos kainos kils: nyksta didžiausias pasaulyje kavos derlius (8)

Kavos prekiautojai pamažu pradeda suvokti Brazilijos orų problemos mastą, nes dėl karštų ir...

Kai ištekėjau, draugę į svečius kviečiu vis rečiau: vaizdas virtuvėje įsiutino (10)

Turiu draugę, dėl kurios daug metų neraminusi problema dabar sukilo visu stiprumu. Ji labai artima,...

Orijaus kelionės. Panevėžys žada nustebinti visą Lietuvą: pritrauksime tūkstančius turistų (2)

Panevėžyje stūksančius kaminus ir milžiniškas gamyklas ketinama panaudoti kuriant naują miesto...

|Maža didelių žinių kaina