„Lietuvoje vasara buvo rami. Pramonės rezultatai geresni nei pernai metais tuo pačiu laikotarpiu, auga atlyginimai, infliacija tik procentas. Dabar vyksta ramus ir nedidelis ekonomikos augimas. Žiūrėsime, kas bus rudenį. Paprastai tada visi grįžta iš atostogų ir imasi veiksmų.

Pernelyg susikoncentruoti į atskirų įmonių sprendimus neverta. „Telia“ yra grupės sprendimas, kuris siunčia tam tikrus signalus. Buvo aiškiai pasakyta, kad norime didinti grąžą investuotojams“, – laidoje „Verslo požiūris“ apie „Telia“ sprendimą sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas ir pastebi, jog čia verta prisiminti itin spartų kai kurių sektorių, ypatingai IT, augimą pernai ir užpernai.

„Normalu, kad grąžos noras didėja, o ekonomika taip sparčiai nebeauga. Pradedama optimizuoti procesus, mažinti nereikalingas išlaidas“, – pridūrė T. Povilauskas.

Trečiadienį paskelbta, kad, priklausomai nuo derybų su profsąjungomis, Švedijos telekomunikacijų operatorė „Telia“ planuoja atleisti 3000 darbuotojų, apie atleisti 15 proc. visų savo darbuotojų. Numatoma, kad beveik pusė darbo vietų bus likviduota Švedijoje, o didžioji dalis likusiųjų – Estijoje, Suomijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje.

Konkrečiai Lietuvoje „Telia“ grupės įmonės planuoja darbuotojų skaičių mažinti apie 400 pozicijų, iš jų apie 200 telekomunikacijų bendrovėje „Telia Lietuva“, likusios – valdomoje dukterinėje įmonėje „Telia Global Services Lithuania“.

Tokiais atleidimas siekiama mažinti sąnaudas ir sutaupyti. Skaičiuojama, kad visos „Telia Company“ grupės restruktūrizavimo išlaidos antrąjį 2024 metų ketvirtį sieks 123 mln., o kasmet tikimasi sutaupyti apie 229 mln. eurų.

Tarp vadovų įvardytų priežasčių – pelningumas, dirbtinis intelektas ir atlyginimai

Bendrovė teigė, kad darbo vietų mažinimas yra dalis reorganizacijos, kuri leis jai vėl mokėti dividendus investuotojams.

„Įgyvendindama šią programą „Telia“ grupė siekia maksimaliai padidinti savo tinklo infrastruktūros ir teikiamų paslaugų vertę, kad išlaikytų augimą, padidintų efektyvumą, pelningumą. Grupė decentralizuos didžiąją dalį bendrųjų padalinių veiklos ir perkels sprendimų priėmimą į kiekvieną šalį“, – aiškinta pranešime spaudai. Priduriama, kad nauja struktūra turėtų įsigalioti nuo šių metų gruodžio

Bendrovės generalinis direktorius Patrikas Hofbaueris teigė, kad pokyčiai „ne tik leis sukurti „Telią“, kur paprasčiau ir greičiau priimami sprendimai ir vykdomi komerciniai įsipareigojimai, bet ir padės mums plėsti verslą bei generuoti pakankamai pinigų, kad galėtume atlikti būtinas investicijas ir išmokėti dividendus, nes ir toliau laikomės savo dividendų politikos“.

„Telia Lietuvos“ vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters kaip dar vieną priežasčių paminėjo dirbtinio intelekto proveržį ir atlygį.

Giedrė Kaminskaitė-Salters

„Skaitmenizuojame verslą, išjungiame senąsias sistemas, naudojamės dirbtinio intelekto (DI) proveržiu ir pritraukiame geriausius talentus – tai yra mūsų kelias į lyderiaujančią organizaciją. Tačiau augančios investicijos ir talentų išlaikymas lemia ir poreikį optimizuoti darbo vietų skaičių: iki metų galo bendrovėje „Telia Lietuva“ planuojame atsisakyti apie kelis šimtus pozicijų.

Dėl darbuotojų atleidimo esame pradėję konsultacijas su „Telia Lietuvos“ profesinėmis sąjungomis ir iš savo pusės išeinantiems žmonėms užtikrinsime visokeriopą palaikymą bei deramas išeitines“, – teigė ji.

Be to, pabrėžtas ir atlyginimų klausimas. Pasak jos, Lietuva sparčiai kyla darbo atlygio laiptais Europoje, todėl ir ateityje turės konkuruoti ne tik savo talentų paslaugų kaina, bet visų pirma – kokybe ir išskirtinėmis kompetencijomis.

Taip pat ji pabrėžė, kad tarp priežasčių – akcijų pelningumas.

„Sėkmingoje dėlionėje turime vieną nišą, kur nesame geriausi – mūsų akcijų pelningumas ir grynųjų pinigų srautai rinkoje nėra optimalūs. O tai yra būtinos sąlygos tolesnėms mūsų investicijoms, tinklo paslaugų ir aptarnavimo kokybei užtikrinti“, – kalbėjo G. Kaminskaitė-Salters.

„Telia“ grupės perėjimas prie visiškai decentralizuoto veiklos modelio rodo pasitikėjimą šalių lyderyste. Organizacijos viduje mūsų bus mažiau, tačiau mes būsime greitesni, lankstesni ir gerokai labiau savarankiškesni“, – sakė G. Kaminskaitė-Salters.

„Telia Lietuvos“ reorganizacijos pokyčių programos sąnaudos 2024 metais sieks apie 1 mln. eurų, o kasmet tikimasi sutaupyti 6,3 mln. Eurų.

Praėjusiais metais „Telia Lietuvos“ pajamos siekė 476 578 000 eurų, o grynasis pelnas – 63 594 000 eurų.

„Telia Global Services Lithuania“ pajamos 2023 metais siekė 52 601 562 eurų, o grynasis pelnas – 2 313 566 eurų.

Šiuo metu „Telia Lietuvoje“ dirba apie 1900 darbuotojų.

„Telia Company AB“, valdo 88,15 proc. „Telia Lietuva“ akcijų.