Šiuo metu Seime svarstomas Taupy mo būstui ir būsto kreditavimo įstatymo projektas iškreiptų būsto kreditavimo rinkos sąlygas, įpareigotų valstybę mokėti subsidijas bei apsunkintų valstybės galimybę pasitraukti iš šios sistemos, teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertai.
Rūta Vainienė
LLRI viceprezidentė Rūta Vainienė pirmadienį spaudos konferencijoje sakė, kad nauja būsto kreditavimo sistema pagyvintų šią rinką, tačiau užsienio pavyzdžiu Lietuvoje sukurtas kontraktinio taupymo modelis ("Bausparkassen" kreditavimo sistema) būtų naudingas tik pagal jį veikiantiems specializuotiems bankams ir turtingiesiems gyventojams.

"Už šio nekalto pavadinimo slepiasi žvėriukas. Šis modelis tinka tik tiems, kurie gali taupyti, nes tie, kurie neturi pinigų, į šią sistemą nepatenka. O valstybės subsidija - tarsi kyšis žmogui, kad jis neštų pinigus į specializuotą banką. Be to, per tuos metus, kai taupoma, komercinis bankas investuoja šiuos pinigus ir iš to uždirba ", - sakė R.Vainienė.

Šiuo metu yra parengti ir svarstomi Taupymo būstui ir būsto kreditavimo ir Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo projektai, kuriais numatoma įdiegti naujus būsto kreditavimo modelius.

Kontraktinio taupymo modelis leidžia asmenims, norintiems gauti kreditą būstui, taupyti pinigus specializuotame būsto banke, gaunant už savo indėlius mažesnes nei rinkoje palūkanas. Pasibaigus taupymo laikotarpiui, asmuo gauna piniginę valstybės subsidiją, pajamų mokesčio lengvatas ir kreditą būstui mažesne nei rinkos paskolų palūkanų norma.

Anot R.Vainienės, valstybės subsidija gali siekti iki 20 proc. taupymo sumos, tačiau gali būti ne didesnė nei 500 litų. LLRI skaičiavimais, per dešimt metų valstybei reikėtų išmokėti 800 mln. litų subsidijų.

"Jei pasižiūrėtumėme, kokia dabar yra valstybės skola, pagalvotumėme apie iki šiol neatkurtus valstybės indėlius, kompensacijas už žemę ir kitą nekilnojamąjį turtą, tai visiškai nauji, papildomi valstybės įsipareigojimai, sudarantys nuo 5-10 proc. nacionalinio biudžeto, yra visiškai netoliaregiški", - sakė R.Vainienė.

LLRI atstovų teigimu, iš tokios sistemos išloštų tik specializuotas bankas, kuris pirmasis pradėtų veikti pagal kontraktinio taupymo modelį. Lietuvoje tokiu banku taptų Švedijos SEB grupės valdomas Vilniaus bankas, kuris, LLRI žiniomis, rengė Seime svarstomą įstatymo projektą.

Pasak LLRI ekspertų, pakoregavus svarstomą Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo projektą, siūloma kreditavimo sistema galėtų efektyviai veikti rinkoje, nereikalautų papildomų valstybės pajamų bei sudarytų didesnę konkurenciją tarp būsto kreditus teikiančių finansinių institucijų.

Ši sistema numato, kad komerciniai bankai ir kitos finansų įstaigos teikia hipotekinius kreditus fiziniams ir juridiniams asmenims, o finansinių išteklių kreditams pritraukia išleisdamos hipotekinių obligacijų. Kredito gavėjas privalo įkeisti kreditą suteikusiai finansų įstaigai patikimą nekilnojamąjį turtą, kuris tampa pagrindiniu investuotojų į hipotekines obligacijas garantu.

Pasak LLRI eksperto Andriaus Bogdanovičiaus, siekiant pagyvinti būsto kreditavimo rinką, galimybę teikti hipotekinius kreditus ir leisti hipotekines obligacijas reikia sudaryti ne tik komerciniams bankams ir kredito unijoms, kaip siūlo įstatymo rengėjai.

Jo teigimu, jeigu šia veikla galėtų verstis ir kitos finansų įstaigos, būtų sudarytos palankesnės teisinės sąlygos į rinką įeiti naujoms finansų įstaigoms, o tai paskatintų konkurenciją ir palankesnes būsto kreditavimo sąlygas.

LLRI taip pat siūlo panaikinti apribojimus, pagal kuriuos h ipotekinis kreditas teikiamas tik fiziniams asmenims, kreditai teikiami tik būstui pirkti, statyti (rekonstruoti) arba žemei pirkti, bei tai, kad kreditas negali viršyti 70 proc. įkeisto nekilnojamojo turto rinkos vertės (įkeičiant žemę šis santykis negali viršyti 40 proc.).

A.Bogdanovičius sakė, kad šie apribojimai nepagrįstai užkirstų kelią gyventojų būsto sąlygų gerinimui, kai jų pagerinimą organizuoja ir finansuoja juridiniai asmenys, taip pat neleistų įsigyti komercinės paskirties ir kitų negyvenamųjų patalpų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centrui nurodyta patikrinti, ar darbuotojai tinkamai deklaruoja interesus

Registrų centro vadovybė turės patikrinti, ar įmonės darbuotojai tinkamai deklaruoja privačius...

Slidinėjimo kurortus Kirgizijoje atranda ir europiečiai (3)

Garsėjanti kalnais Kirgizija vilioja alpinistus profesionalus ir mėgėjus pasivaikščiot po...

Sugriuvusią „Maxima“ Rygoje apdraudusi „Ergo“ išmokės 1,6 mln. eurų (7)

Vokietijos kapitalo Baltijos šalių draudimo bendrovė „ Ergo Insurance “ sumokės 1,615 mln....

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (427)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Didžiausią grąžą pensijų kaupimo dalyviams pernai uždirbo akcijų pensijų fondai (12)

Lietuvoje veikiančių pensijų fondų vidutinė grąža buvo teigiama: per metus II pakopos pensijų...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (68)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (31)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (163)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (3)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (80)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (427)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (22)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (24)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (249)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....