Lietuvoje pastaraisiais metais gerokai išaugo nekilnojamojo turto ir akcijų kainos. Toks kainų augimas dažniausiai siejamas su artėjančia naryste Europos Sąjungoje (ES) ir gerėjančia šalies ekonomine situacija.
Ekspertai tvirtina, kad akcijų kainų kilimas yra normalus, tačiau nekilnojamojo turto rinkoje pučiamas burbulas, susijęs su gana neracionaliais žmonių lūkesčiais, rašo dienraštis "Respublika".

Pernai bendrasis akcijų rinkos indeksas LITIN-G pakilo 98,22 proc., visų rūšių nekilnojamojo turto kainos išaugo nuo 10 iki 40 procentų.

"Nord/LB Lietuva" Ekonominių tyrimų padalinio viršininko ir banko prezidento patarėjo Vadimo Titarenkos teigimu, bendrame defliaciniame fone, koks dabar yra Lietuvoje, dviejų sektorių - nekilnojamojo turto ir akcijų rinkų - kainų augimas yra gana keistas ir galima įtarti, jog jis dirbtinai pučiamas.

Daugumos Finansų analitikų asociacijos (FAA) narių nuomone, butų ir žemės sklypų kainų augimą lėmė itin palankios paskolų sąlygos ir artėjanti narystė ES. Tačiau beveik pusė jų mano, kad kainos viršija tikrąją vertę, o paklausos lūkesčiai dėl ES nėra pakankamai pagrįsti ir per vienus metus tikėtina kainų korekcija.

Be to, kainų kilimą iš dalies lemia ir spekuliaciniai motyvai bei paskatos uždirbti iš turto nuomos, tačiau, pradėjus kilti bankų paskolų palūkanoms, tokių rinkos dalyvių, FAA manymu, turėtų sumažėti.

Vilniaus banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos teigimu, apie kainų burbulą nekilnojamojo turto rinkoje kalbėti dar anksti, tačiau jei toks pat spartus kainų augimas tęsis dar keletą metų, bus galima kalbėti apie kainų išpūtimą.

Anot ekspertų, yra ir tam tikrų fundamentalių veiksnių, dėl kurių auga nekilnojamojo turto kainos, - gerėja ekonomika, auga būsto paskolų skaičius. "Tačiau vien narystė ES tikrai nėra tas veiksnys, kuris galėtų kelti kainas", - tikino G.Nausėda.

V.Titarenkos manymu, įstojus į ES, butų kainų augimo tempai sulėtės, o sklypų kainos gali net dar labiau išaugti, nes čia dominuoja spekuliacinis motyvas. Tuo tarpu G.Nausėda mano, jog spekuliantai sudaro mažiau nei pusę investuojančių į nekilnojamąjį turtą, kiti tiesiog nori pagerinti savo gyvenimo sąlygas.

Anot Lietuvos banko (LB) Pinigų politikos departamento direktoriaus Raimundo Kuodžio, prie kainų burbulo augimo ypač prisideda nedidelė būstų pasiūla. Dabar naujų būstų pasiūla yra beveik išsekusi. "Kai nauji butai rezervuojami vos tik pamačius brėžinius arba net to nepadarius, tai jau panašu į ažiotažą", - taigė R.Kuodis.

Svarbiausias dalykas, anot R.Kuodžio, yra tas, jog daugelis žmonių mano, kad būstų paklausa ypač padidės įstojus į ES, o šis argumentas yra klaidingas, nes užsieniečiai jau seniai gali pirkti nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. "Dabar dalis būsto pirkėjų savo sprendimus grindžia neracionaliais, nepamatuotais manymais, lūkesčiais ir to užtenka, kad atsirastų kainų burbulas", - teigė R.Kuodis.

Analizuodami kapitalo rinką, dauguma FAA narių mano, kad akcijų kaina neviršija tikrosios vertės ir turi potencialą augti toliau.

"Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas Tomas Andrijauskas mano, kad įstojus į ES, ateis ilgalaikiai užsienio investuotojai, kurie išpirks akcijas ir dėl to sumažės laisvų akcijų kiekis rinkoje.

"Iš dalies tai gali atsiliepti akcijų rinkos likvidumui, tačiau kartu tai nulems ir kainų augimą", - sakė "Hansabanko" atstovas. Tačiau sieti praėjusių metų akcijų kainų kilimą tik su stojimu į ES, anot jo, neteisinga. "Visi šį faktą priima kaip taisyklę, tačiau kartais su juo reikėtų atsargiau elgtis", - aiškino "Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas.

"Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas prognozuoja, jog šiemet akcijų kainos augs apie 15-20 procentų.

"NORD/LB Lietuva" eksperto manymu, kalbant apie akcijų rinkos augimą, įstojus į ES, reikėtų atskirai nagrinėti įmonių sektorius, nes vieni iš jų turės geresnes, kiti blogesnes perspektyvas.

"Manau, geros yra pieno, mėsos pramonės perspektyvos, šiek tiek blogesnės - elektrotechnikos, tačiau ir čia yra atskirų įmonių, darančių išimtis", - sakė V.Titarenka.

T.Andrijausko nuomone, skirstyti įmones pagal sektorius, į kuriuos bus daugiausiai investuojama ir kurių akcijų kainos labiausiai augs, nereikėtų. "Visi sektoriai yra perspektyvūs, visuose jaučiamas pakilimas", - tikina jis. Anot jo, šiemet perspektyvios yra tos įmonės, kurios gaus ES struktūrinių fondų paramą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (108)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (146)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (15)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (276)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (149)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (137)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (94)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (746)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...