Ekonomistas Marius Dubnikovas „Delfi TV“ laidoje „Delfi diena“ komentavo, kad dėl suprastėjusių santykių su Kinija kenčiantis verslas bus priverstas naujų rinkų.

„Mes šiuo atveju tiesiog esame priversti ieškoti kitų rinkų, nes mūsų prekės turi surasti savo pirkėją ir verslas turi parduoti prekes ir gauti pajamas, kurias buvo suplanavęs“, – kalbėjo ekonomistas.

Prezidentas po susitikimo įvardijo, kad naujų rinkų galima būtų ieškoti Ramiojo vandenyno regione, Indijoje, Australijoje. Pasak ministrės A. Armonaitės, tai galėtų būti Singapūras, Taivanas, Pietų Korėja, JAV.

Tuo metu M. Dubnikovas mano, kad didžioji prekių dalis visgi keliaus į Europos Sąjungos (ES) šalis.

„Daliai prekių, be abejo, tai yra realios rinkos – ten galime parduoti savo lazerius ar maisto produktus ar, sakykime, medieną. Bet turbūt didžioji dauguma prekių, kurios bus nukreiptos, turėtų vis tik keliauti į ES. Galbūt pelno marža ten bus ne tokia didelė, kaip mes tikėtumėmės, bet akivaizdu, kad tas regionas yra stabilesnis.

Ir tai siejasi su tuo, ką ES mums jau ne vienerius metus yra sakiusi: ruoškitės žaliajam kursui ir grandinių trumpėjimui, aptarnaukite būtent ES savo paslaugomis ir prekėmis. Aš manau, kad didžioji rinkos dalis, į kur mes persiorientuosime iš tų tolimųjų rinkų, yra čia arčiau. Mes atliksime tą funkciją, integruosimės į žaliąjį kursą ir pinigai, kurie yra nukreipti žaliajam kursui, čia turėtų veikti, ko gero, stipriausiai“, – sakė M. Dubnikovas.

Ekonomistas laidoje taip pat įvertino, kiek bandymai kurti santykius su Taivanu atperka konfliktą su Kinija.

„Kol kas Taivanas mums padeda, kai kurios prekės per Taivaną netgi nukeliauja į tą pačią Kiniją. Ateityje matysime. Kol kas matome labai daug žodžių, labai daug pažadų ir lūkesčių ir tie lūkesčiai turėtų realizuotis. Manau, kad iš tokio didelio debesies, kurį mes matome, tikrai turėtų iškristi tam tikri lietaus lašeliai, kurie nukris ir į mūsų dirvą. Bet iki to laiko turėtume pamatyti veiksmus, nes kol kas tai daugiau žodžiai negu veiksmai“, – kalbėjo M. Dubnikovas.

Anot jo, Vyriausybė taip pat turėtų padėti nukentėjusiam verslui.

„Verslui, kuris nukentėjo dėl santykių su Kinija, reikėtų apie 12–18 mėnesių paramos. Vienas dalykas, tai galėtų būti parama už prarastas prekes. Kalbu realiai apie prekes, kurios nukeliavo į Kiniją ir ten supus uostuose. Jas reikėtų kažkaip kompensuoti, nes ne dėl verslo kaltės jos ten supuvo. Antras dalykas, yra reikalingos apyvartinės lėšos tam, kad kompensuotume praradimus, kurie atsiras dėl lėšų stokos“, – aiškino ekonomistas.

Jo vertinimu, verslui gali prireikti daugiau nei metų, kad surastų naujus pirkėjus.

„Ar tai bus Taivanas, ar Australija, ar Vokietija, ar Didžioji Britanija, nėra jokio skirtumo. Iš esmės verslas turi tiesiog gauti laiko. Šiandien situacija yra tokia, kad liepsna šoko už nugaros ir ta liepsna šoko labai netikėtai. Tiesiog reikia metų–pusantrų susirasti kitus pirkėjus ir kitus partnerius“, – laidoje „Delfi diena“ kalbėjo M. Dubnikovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)