aA
Statistikos departamentui paskelbus, kad trečią ketvirtį vidutinis mėnesio darbo užmokestis „į rankas” per metus padidėjo 11,2 proc., ekonomistai sako, kad tam įtaką darė pasibaigęs pirmasis karantinas ir į vidaus rinką orientuotų verslų atsigavimas. Jie taip pat prognozuoja, kad kitąmet vidutinis darbo užmokestis augs lėčiau.
Ekonomistai: kitąmet atlyginimai augs lėčiau
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasak turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management” vyriausios ekonomistės Indrės Genytės-Pikčienės, pasibaigus pirmajam karantinui, Lietuvoje ekonomikos pulsas atsigavo.

„Atsitiesę gyventojų lūkesčiai ir vartojimas leido atsigauti į vidaus rinką orientuotiems verslams. Jau gegužę mažmeninės prekybos atstovai džiūgavo visiškai susigrąžinę savo klientus į parduotuves, o vasaros mėnesiais ir rugsėjį jų prekybos apyvartos jau mušė naujus rekordus“, – komentare teigia I. Genytė-Pikčienė.

Jos teigimu, sėkmingai su pandemijos iššūkiais tvarkėsi ir eksportuojantys sektoriai.

„Daliai jų pavyko didinti vaidmenį net ir smunkančiose eksporto rinkose. Žemės ūkis šventė labai aktyvų ir sėkmingą sezoną, augant viešosioms investicijoms, sezono įkarštyje darbų nestigo ir statybų sektoriui. Laiku pasibaigęs karantinas padovanojo itin aktyvų ir sėkmingą vasaros sezoną COVID-19 smaigalyje atsidūrusioms maitinimo ir apgyvendinimo veikloms“, – teigia ekonomistė.

„Taigi darbo rinkos aktyvumas grįžo į įprastas vėžes. Pajudėjus užsakymams, atsirado daug laisvų darbo vietų, o karantino praretintos dirbančiųjų gretos ėmė staigiai pildytis. Beje, dėl pandemijos grėsmių dalis darbuotojų iš trečiųjų šalių išvyko, tad sezono įkarštyje pritrūkus darbo jėgos, teko siūlyti aukštesnes algas“, – priduria I. Genytė-Pikčienė.

Indrė Genytė-Pikčienė
Indrė Genytė-Pikčienė
© DELFI / Domantas Pipas

Ji taip pat pažymi, kad toliau didėja atotrūkis tarp privataus ir viešojo sektoriaus atlyginimų: 2018 metais algos viešajame sektoriuje pradėjo augti gerokai sparčiau už atlyginimų vidurkį privačiame sektoriuje, ši tendencija tęsiasi iki šiol.

„Šių metų trečiąjį ketvirtį algos „ant popieriaus“ viešajame sektoriuje buvo net 12,7 proc. didesnės nei atitinkamą laikotarpį prieš metus. Nenuostabu, kad dėl susiklosčiusios situacijos ir kylančių išbandymų, jis ypač sparčiai kilo sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojams. Jiems vidutiniškai darbo užmokestis padidėjo net 20,5 proc. per metus. Sparčiau už šalies vidurkį kilo atlyginimai ir valstybės tarnautojams, specialistams krašto apsaugos ir privalomojo socialinio draudimo srityse. Švietimo sektoriaus darbuotojams atlyginimai išaugo tiek, kiek vidutiniškai šalyje – 10,4 proc. Tuo tarpu privačiame sektoriuje atlyginimų augimo vidurkis buvo žemesnis – 9,3 proc.“, – sako ekonomistė.

Jos teigimu, nors pandemijos antroji banga įsibėgėja ir neapibrėžtumas išlieka didelis, vis tik kitąmet atlyginimai vidutiniškai Lietuvoje smukti neturėtų.

„Pirmiausia kitų metų valstybės biudžete jau sukalti kuoliukai dėl tolesnio algų viešajame sektoriuje kėlimo. Numatyta padidinti bazinės pareiginės algos didį, o tai palies visus valstybės tarnautojus, valstybės pareigūnus, teisėjus, karius, politikus, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojus, tarp kurių patenka ir socialiniai darbuotojai, pedagogai, ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų auklėtojai“, – sako ji.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas atkreipia dėmesį, kad privačiame sektoriuje per metus smarkiai algos padidėjo transporto sektoriuje – jos augo 17,1 proc.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pasak T. Povilausko, tai labiausiai susiję su per metus 9,4 proc. padidėjusia minimalia mėnesio alga ir išaugusiu koeficientu, kuris naudojamas nustatant neapmokestinamųjų dienpinigių sumą.

„Kaip ir ankstesniais ketvirčiais, stabiliai augo informacinių technologijų ir ryšių bei finansų ir draudimo sektoriuose dirbančių asmenų vidutinis darbo užmokestis – jis per metus padidėjo 7,2 ir 6,8 procento. Kiek sparčiau negu antrą ketvirtį didėjo vidutinė mėnesio alga ir daugiausiai darbuotojų turinčiuose pramonės ir prekybos sektoriuose. Bene mažiausiai trečią ketvirtį padidėjo vidutinė alga labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiam apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuje – 3 proc.”, – komentare teigia ekonomistas.

Jis prognozuoja, kad kitais metais vidutinis darbo užmokestis augs 4,5 proc.

„Tai labiausiai susiję tikėtinu lėtesniu algų augimu valstybės sektoriuje ir mažesniu minimalios mėnesio algos padidėjimu”, – komentare sako T. Povilauskas.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesio darbo užmokestis „į rankas” per metus šalies ūkyje padidėjo 11,2 proc. Viešajame sektoriuje – 13,2 proc., privačiajame – 10,2 proc.

Realusis darbo užmokestis šių metų trečiąjį ketvirtį, palyginti su trečiuoju ketvirčiu pernai, šalies ūkyje padidėjo 10,1 proc.: viešajame sektoriuje – 12,1 proc., privačiajame – 9,1 proc.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

EIMIN tęsia tikslinių stipendijų programą apskrityse: numatoma skirti 260 stipendijų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija toliau tęsia tikslinių stipendijų programą studentams,...

Per du šių metų mėnesius Klaipėdos uoste fiksuota 5,3 mln. tonų krova

Šių metų pradžia ir toliau džiugina konteinerių (TEU) krovos rezultatu – sausio–vasario...

IKEA atšaukia iš prekybos vaikišką žaidimą: išsiaiškino grėsmę užspringti

IKEA ragina pirkėjus, įsigijusius įvairiaspalvį žvejybos žaidimą BLÅVINGAD, jo nebenaudoti...

Romanovskis: ar tikrai norime verslui rekordinių palūkanų aplinkoje dar labiau branginti paskolas?

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) praneša, kad kreipėsi į ministrę pirmininkę Ingridą...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti (2)

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Top naujienos

Koks mūsų planas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus (15)

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti (2)

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Putino bendražygio kalbos įgavo naują kryptį: iškart sureagavo ir Rusijos prezidentas

Į Maskvą su oficialiu vizitu pirmadienį atvyko komunistinės Kinijos lyderis Xi Jinpingas ....

Kubilius siūlo „riebią“ rinkimų analizės antraštę (1)

Europarlamentaras, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovas...

Vilniaus kriminalistai atskleidė kraupią žmogžudystę: sūnūs tėvo kūną sudegino mikroautobuse

Vilniaus apskrities Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai per...

Roma Macijauskaitė

Manantiems, kad itin geltonas kiaušinio trynys liudija jo kokybę, Vaida Kurpienė turi prastų žinių: neapsigaukite (2)

Artinantis Velykoms dažnam kyla klausimų: kokie kiaušiniai tinkamiausi stalui, kuo skiriasi vieno...

Karas Ukrainoje. Kryme griaudėjo sprogimai: sunaikintos Rusijos „Kalibr“ raketos Ukrainos žvalgyba: Rusija slapta tęsia mobilizaciją

Sprogimas Džankojaus mieste, Kryme, naktį į antradienį sunaikino Rusijos „Kalibr“ kruizines...

Scholzas atskleidė detalių apie pokalbius telefonu su Putinu

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas atskleidė detalių apie savo pokalbius telefonu su Rusijos...