aA
Vis daugiau ekonomistų ir verslininkų užsimena apie galimą ekonominio ciklo pabaigą, kai po šalies ūkio augimo gali laukti nuosmukis. Nors verslo ir gyventojų lūkesčiai juodo scenarijaus dar nepiešia, žinomi šalies ekonomistai siūlo suklusti valdžiai ruoštis ateities iššūkiams.
© DELFI

Savo įžvalgomis apie artimiausias šalies rizikas artimiausiais metais didžiųjų bankų Lietuvoje ekonomistai dalijosi „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Verslas 2017“.

Siūlo tvarkyti valdžios aparatą

Kalbėdamas apie šalies ekonomiką SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad viena didžiausių rizikų Lietuvoje – neapibrėžtumas po Seimo ir JAV prezidento rinkimų.

„O tai įsilieja į investicijų sausrą, kuri pasaulį kamuoja jau kelerius metus. Negalime laukti, kol investicijos mus suras, turime jas patys kviesti“, – ragino ekonomistas.

Pasak jo, situaciją sunkina ir išsakyta naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pozicija apie protekcionistinę politiką. Tai kelia prielaidas, kad ją įgyvendinus, keisis pasaulio prekybos architektūra. Lietuvai, mažai ir nuo eksporto priklausomai šaliai, tai gali turėti labai didelę įtaką.

G. Nausėda pastebi, kad kita rizika, vis labiau kamuosianti Lietuvą, fizinis darbo jėgos trūkumas šalyje. O tai lems ir tolimesnį kvalifikuotos darbo jėgos brangimą.

SEB banko atstovas siūlo naujajai vyriausybei atsisakyti perteklinių reikalavimų kvalifikuotų darbuotojų imigracijai.

„Taip pat reikėtų pirmiausia Darbo kodeksui „eiti“, o tik tada koreguoti jo eiseną“, – kalbėjo G. Nausėda. Taip pat jis pasisakė už nulinio mokesčio tarifo įvedimą reinvestuojamam pelnui.

Kartu tarp prioritetų ekonomistas įvardijo ir viešojo sektoriaus pertvarką.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© Asm. arch. nuotr.

„Reikėtų paskelbti policijos iniciatyvą sumažinti kabinetinių darbuotojų skaičių pilotiniu projektu visam viešajam sektoriui. Vienodai kirpti valdžios aparato negalima, bet kai tik pradedame kalbėti apie tai, kiek ir kur reikėtų, visa politinė iniciatyva nurimsta, nes prasideda labai daug diskusijų prasideda“, – renginyje kalbėjo G. Nausėda.

Laiko planuoti nebėra, reikia veikti

„Nordea Bank Lietuva“ ekonomistas Žygimantas Mauricas įžvelgė, kad gyvename „blogovės valstybėje“, kur mokesčių našta didelė, o valstybės teikiamų paslaugų kokybė prasta.

„Lietuvoje sumokame daug, bet gauname labai mažai. Kodėl?

Nes ne visi moka mokesčius Lietuvoje: ne tik nelegaliai, bet yra labai daug išimčių ir tai didžiausias Lietuvos iššūkis.

Kadangi ne visi moka mokesčius, nesurenkamas pakankamas biudžetas, o valstybė nori aprėpti daug (švietimas, sveikatos apsauga ir t.t.), tačiau viskas finansuojama prastai. Nei viešasis sektorius pajėgus suteikti kokybiškas paslaugas, nei norima mokėti mokesčius, nes tos paslaugos prastai suteikiamos“, – savo pastebėjimais dalijosi ekonomistas.

Žygimantas Mauricas
Žygimantas Mauricas
© DELFI / Tomas Vinickas

Ž. Mauricas siūlė valdžiai pripažinti, kad Lietuvoje gerovės modelio nėra ir jis neveikia. Analitikas siūlo pirmiausia mažinti pajamų apmokestinimą, siekiant, kad iki 2020 m. vidutinis darbo užmokestis išaugtų bent iki 1000 eurų „į rankas“. Kitu atveju sustabdyti emigracijos nepavyks.

„Reikia suvokti, ,kad Lietuva lenktyniauja su laiku: jei emigracija nebus sustabdyta artimiausiu metu, pradėsime suktis užburtame „emigracijos ir skurdo“ rate. Neturime ketverių ar aštuonerių metų pagalvoti, reikia veikti dabar“, - ragino ekonomistas.

Baigia išsisemti regionų potencialas

DNB bankų grupės vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka taip pat siūlė nepamiršti išorinių rizikų – geopolitinės įtampos, pinigų politikos perversmo ar ekonominių posūkių didžiosiose rinkose.

„Esame kaip laivelis audringoje jūroje. Svarbu, ar laivelis stabilus, ar sugeba laviruoti, o kapitonas ar išlavintas ir pakankamai kompetentingas“, – vaizdžiai kalbėjo J. Rojaka.

Kaip galimą riziką Lietuvoje ekonomistė įvardijo ir santykį tarp valdžios ir verslo, kas gali turėti įtakos investicinei aplinkai, verslo lūkesčių blogėjimui. Pasak jos, itin rizikinga, jei naujoji valdžia pasuks į kitą pusę jau susiformavusiai valdžios ir verslo praktikai.

Jekaterina Rojaka
Jekaterina Rojaka
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Šalies politinė rizika iš tiesų yra kone didžiausia rizika kitiems metams, nes jei ryšys tarp verslo ir valdžios nutrūktų, tai būtų problema ne tik verslui, bet ir gyventojams“, – konferencijoje kalbėjo J. Rojaka.

Pasak jos, valdžios blaškymasis tarp prioritetų ir jų aiškaus sąrašo nebuvimas kenkia verslo investiciniams sprendimams ir jų pritraukimui.

J. Rojaka užsiminė ir apie darbo jėgos trūkumo problemą. Pasak DNB banko atstovės, banko analitikų skaičiavimai rodo, kad darbo jėgos rezervas regionuose senka ir išsisems per porą metų. Valdžia turėtų pradėti ir apie tai mąstyti.

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas, kaip pagrindinę riziką ir grėsmę, įvardijo vis didėjantį atotrūkį tarp atlyginimų augimo ir darbo našumo didėjimo.

„Kai atlyginimai pradeda augti sparčiau nei našumas, eksportas pradeda buksuoti“, – pridėjo jis.

R. Grajauskas, kalbėdamas apie siūlymus valdžiai, juos visus siejo su švietimo sistema.

Rokas Grajauskas
Rokas Grajauskas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Jei mes norime užauginti kuriančią visuomenę, kūrybingą darbo jėgą, kuri yra bet kurios išsivysčiusios ekonomikos stuburas, turime investuoti į švietimą. Todėl turime siekti ne kiekybės, o kokybės švietime: mažiau universitetų, mažiau studentų, mažiau aptarnaujančio personalo, mažiau dėstytojų, resursus sukoncentruoti ir mokėti didesnius atlyginimus“, – teigė jis.

Kalbant apie regionus R. Grajauskas paminėjo profesinio ir techninio mokymo svarbą. Tai, pasak jo, būtina investicijoms į regionus pritraukti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pasauliui kratantis „Huawei“, Maduras skelbia apie bendradarbiavimą su kinų milžinu (8)

Venesuela visą šalį apimančio 4G ryšio tinklą kurs kartu su Kinijos telekomunikacijų milžinu...

Kinija: dėl „Boeing 737 Max“ skrydžių draudimo praradome per 500 mln. eurų (2)

Kinijos oro linijų nuostoliai, patirti dėl „Boeing 737 Max“ skrydžių draudimo, iki birželio...

Kaip keliauja Lietuvos vidurinioji klasė: nesarmata čiupti ir paskutinės minutės pasiūlymus (78)

Ekonomistai kalba, kad ateinanti krizė bus kitokia, tačiau gyventojai nekreipia dėmesio į kalbas...

„Facebook“ kitąmet paleis savo kriptovaliutą (16)

Didžiausias socialinis tinklas „Facebook“ jau užbaigia planus įvesti savo kitais metais...

Aplinkos ministras grasina stabdyti finansavimą Sapiegų parkui Vilniuje tvarkyti (12)

Vilniaus miesto savivaldybei neatsižvelgus į Antakalnio bendruomenės kritiką dėl medžių kirtimo...

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (9)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (97)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (9)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (147)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (58)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (2)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...

Savaitgalio pusryčiai: traškūs belgiški vafliai kiekvienam smaližiui

Manau, savaitgalį dažnas iš mūsų pasvajoja apie vėlyvus, gardžius, sočius, ilgus pusryčius ....