aA
Kinijoje sustabdytas kai kurių gamyklų darbas, įmonėms Europoje vėluoja produkcijos pristatymas, o specialistai prognozuoja, kad Kinijos ekonomikai virusas gali atnešti ir lėčiausią augimą per 28-erius metus. Ekonomistai ir analitikai atviri, jei koronaviruso plitimas sustabdytas nebus ir išsipildytų juodasis scenarijus, tai gali iššaukti ir naują pasaulinę krizę.
Koronavirusas
Koronavirusas
© AFP / Scanpix

Apie tai, kokią įtaką virusas turės Europai ir Lietuvai bei ar jis gali būti naujos krizės šauklys, DELFI11 laidoje kalbėjosi SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas ir įmonės „SME Finance“ patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas.

Turės įtakos pasaulio ekonomikai

Pokalbio pradžioje T. Povilauskas pasakojo, kad nors kalbama, jog dalis gamyklų Kinijoje po truputį jau atnaujina darbus, prie įprasto tempo Kinijoje toli gražu dar grįžta tikrai ne visos įmonės.

„Kinijos ekonomika pasauliui vaidina išties didžiulį vaidmenį. Tai – antra pagal dydį ekonomika pagal perkamąją galią, o kiniškų prekių jūs atrasite visur savo namuose, versle.

Tai pat skamba Kinijos finansinių institucijų, Kinijos investicijų vardai. Šis vardas per pastaruosius kelis dešimtmečius vis labiau žinomas, o tiekimo grandinėse jos vaidmuo labai išaugęs. Mes vis labiau esame priklausomi nuo to, kas ten dedasi ir šios šalies ignoruoti negalima“, – bendrai apie Kinijos svarbą ekonomikai kalbėjo ekonomistas.

Anot jo, galima sakyti, kad kol kas Lietuva tiesioginių pasekmių dėl pasaulyje siaučiančio koronaviruso nejaučia, tačiau tai, jei situacija nesitaisys – tik laiko klausimas.

„Ką labiausiai jaučiame, tai dėl mažesnių žaliavinių naftos kainų sumažėjusias degalų kainas. Žinoma, galime ginčytis, kiek jos turėjo sumažėti, bet tam tikruose degalinių tinkluose jos yra sumažėjusios, yra atpigę ir metalai“, – sakė jis.


O štai analitikas A.Izgorodinas laidoje prognozavo, kad dėl viruso I-ąjį šių metų ketvirtį Kinijos ekonomikos gali laukti ir lėčiausias šios šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas per 28-erius metus.

Jo teigimu, 2019 m. IV ketv. metinis Kinijos BVP augimas buvo 6 proc., tačiau naujausi šių metų skaičiai gali būti dar mažesni. Prognozuojama, kad 2020 m. I-ąjį ketv. Kinijos BVP augs 4 proc.

„Ekonomikos virusas nenužudys, bet gerokai apkarpys jo augimą“, – sakė analitikas ir pridūrė, kad kai kurie automobilių gamintojai Europoje taip pat ketina laikinai stabdyti gamyklų darbą, mat taip jau pareiškė „Fiat“.

Tiesa, anot T. Povilausko, situacija Kinijoje gai būti ir dar prastesnė.

„Žiūrint iš šios dienos situacijos, jeigu visa tai tęsis, gali būti, kad bus ne tik 4 proc., bet ir dar mažiau.

Sutikime, matome, kaip pačioje Kinijoje yra sulėtėję augimo tempai. Pardavimai degalinėse – minus keliasdešimt procentų. Anksčiau Kinijos miestuose buvo dideli kamščiai, o dabar jų nebėra, iš uostų yra atšaukiami konteineriniai laivai. Tai duos neigiamą įtaką tiek Kinijos, tiek viso pasaulio ekonomikai“, – konstatavo ekonomistas.

Gali didėti kainos

A.Izgorodinas teigė, kad šiandien vienoje didžiausių pasaulio ekonomikų vykstantis sujudimas Lietuvai reiškia importo sutrikimus, mat Uhano regione 40 proc. BVP sudaro gamybos ir transporto sektoriai, o Lietuva iš šios šalies daugiausia importuoja mašinų įrenginius, transporto priemonių, elektronikos komponentus.

Aleksandras Izgorodinas
Aleksandras Izgorodinas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Tai reiškia, kad techniškai žiūrint galima daryti tokią prielaidą, kad dalis Lietuvos verslų tikrai turėtų susidurti su šių komponentų sutrikimu.

Antra grėsmė, kurią matau Lietuvai, tai, įsivaizduokite, jei vokiečių eksportuotojas gauna mažiau užsakymų Kinijoje, nes ten sustojo vartojimas, tai atitinkamai vokiečių gamintojas mažiau užsakymų „permeta“ į Lietuvą, nes mes su jais susiję per kontraktinės gamybos prizmę. Tai reiškia, kad gali šiek sušlubuoti mūsų eksportų rodikliai ne į Kiniją, bet į ES, kuri daug eksportuoja į Kiniją“, – aiškino A. Izgorodinas.

T. Povilauskas pastebėjo, kad dėl kiniškų detalių komponentų gamybos sutrikimų Europoje ir Lietuvoje gali didėti ir kai kurių pramoninių prekių kainos.

„Turbūt, tai ilgesnio laikotarpio klausimas, ne vasario, ne kovo. Sutinku, kad jei negali gauti komonento Kinijoje, tu pradedi ieškoti alternatyvos kitose šalyse, bet tą patį darys visas pasaulis. Bet kuris tiekėjas didins kainą, o tada prekių gamintojas tuos kaštus permes į galutinę kainą vartotojams.

Ši rizika tikrai egzistuoja ir egzistuoja ne tik elektrotechnikos pramoninėse prekėse, bet gali būti ir drabužių, žaislų gamyboje“, – sakė jis.

Nuostolių atneš ir turizmui

Koronavirusas įtakos turės ir pasauliniam turizmo sektoriui. Kaip tikino T. Povilauskas, kiekvienais metais iš Kinijos į ES atvyksta apie 13 mln. turistų.

„Lietuvai efektas bus nedidelis, bet Italijai, Prancūzijai, Didžiajai Britanijai, šioms šalims efektas bus tikrai nemažas.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Dar didesnį poveikį pajus aplinkinės Kinijos šalys: Vietnamas, Tailandas, Japonija, Pietų Korėja, Australija.

Manau, kad šį sezoną Europa kinų nelabai ir matys. Tai yra prastos žinios turizmo sektoriui. Klausimas, kiek tai atsvers kiti keliautojai, bet jei virusas išplis į kitas šalis, tai pasekmės bus dar skaudesnės“, – sakė jis.

Anot ekonomisto, kinų turistas – geras turistas, kuris gyvena viešbučiuose, perka prabangos prekes, dėl ko pamažėjus atvykstančių skaičiui gali nukentėti ir prabangos drabužių sektorius.

Visgi į Lietuvą atvykstančių kinų skaičius nėra toks įspūdingas. Kaip pabrėžė T. Povilauskas, per metus Lietuvoje apsilanko apie 13-14 tūkst. kinų turistų.

„Jie nakvoja 1-2 naktis, tai, skaitykime, yra apie 30 tūkst. nakvynių per metus. Tai nėra labai dideli skaičiai, nes Lietuvoje iš Azijos mums svarbesni Japonijos turistai, todėl poveikis mūsų šalies turizmui nebus labai didelis“, – prognozavo jis.

Jei išsipildys juodasis scenarijus – gresia krizė

Laidoje „Delfi11“ analitikai buvo paprašyti įvardyti scenarijus kaip Lietuvos ir pasaulio ekonomika reaguotų keičiantis situacijai dėl viruso.

Pasak T. Povilausko, pirmasis scenarijus, kuris, kol kas ir laikomas labiausiai tikėtinu, susijęs su tuo, kad netrukus koronaviruso protrūkis baigsis.

„Pirmasis, kad vasario antroje pusėje gamyba labiausiai pažeistose Kinijos regionuose, kuriuose yra didžiausias užkrėtimų skaičius, grįš arti normalaus lygio ir kovą gamyba grįš į normalų lygį.

Antrasis scenarijus – kad gamyba negrįžta į normalų lygį, užsikrėtimų skaičius didėja, persimeta į kitas pasaulio valstybes ir tada jau turime bloguosius įvykius ir, tikėtina, kad gal pirmą ketvirtį pasaulinio ekonomikos augime turėsime jau ne tiesiog lėtesnį augimą, o minusą. Žinoma, to tikimybė nedidelė, bet šio scenarijaus nereikia pamiršti“, – svarstė jis.

A.Izgorodinas taip pat teigė manantis, kad pirmuoju atveju pasaulio ekonomiką gali lydėti tik trumpalaikiai gamybos bei eksporto sutrikimai, tačiau remiantis juoduoju scenarijumi, viskas gali baigtis ir daug rimčiau.

„Mes turime sutrikimus visą I-ąjį ketv., tada, automatiškai, sutrikimai fiksuojami ir II ketv., tai reiškia, kad ES ekonomika praranda gerą pusmetį“,– sakė jis.

Paklausus, ar gali būti, kad situacija dėl koronaviruso gali iššaukti ir pasaulinę ekonominę krizę, ekonomistai teigė, kad jei virusas nebus sustabdytas – gali būti visko.

„Iššauktų, jei išsipildytų antrasis scenarijus.

Pirmuoju scenarijumi galvojame, kad startas į šiuos metus buvo neblogas, nes tiek Kinijos ir JAV pasiektas tarpinis susitarimas, tiek „Brexit“ reikalai, jie iš esmės pagerino nuotaikas pramonėje. Startas į šiuos metus buvo neblogas, tad kalbėti apie krizę ar blogesnius reikalaus ekonomikoje šiais metais, jeigu kalbame apie pirmąjį scenarijų, manau nereikėtų“, – sakė T. Povilauskas.

„Kol kas kalbame apie techninį augimo lėtėjimą, bet ne apie krizę“, – pridūrė ir A. Izgorodinas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.9545

„Via Payments“ – 15 tūkst. eurų bauda

Lietuvos bankas ( LB ) skyrė 15 tūkst. eurų baudą elektroninių pinigų įstaigai „ Via...

„Venipak“ šių metų ketvirčio pajamos padidėjo 36 proc.

Tarptautinės siuntų bendrovių grupės „ Venipak “ 2021 m. pirmojo ketvirčio pajamos, lyginant...

Karbauskis pasišaipė iš Majausko pataisos: aš tai tikrai nebankrutuosiu (254)

Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad būtent jam asmeniškai Seime paruošta pataisa dėl paramos...

Darbo kodekso pakeitimai: naujovės dirbantiems statybose ir užsienio verslui dėl komandiruočių (6)

Vyriausybė pritarė Darbo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos ne tik komandiruoti, bet ir vietos...

Skaistė: investicinė sąskaita galėtų tapti teisingesne taupymo bei investavimo platforma (5)

Šiandien vykusiame antrajame tematiniame Mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikime...

Top naujienos

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (41)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (78)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (5)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Karbauskis pasišaipė iš Majausko pataisos: aš tai tikrai nebankrutuosiu (254)

Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad būtent jam asmeniškai Seime paruošta pataisa dėl paramos...

Šimonytė – apie karantino laisvinimus: gali atsirasti vietos nebent mažiems pokyčiams Primena: namų ūkių bendravimo draudimas išlieka (246)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį po Vyriausybės posėdžio surengtoje...

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (473)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Nuo ateinančių mokslo metų mokyklose – hibridinės klasės ir kiti pokyčiai (56)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai ( ŠMSM ) iš Vyriausybės rezervo skirta 9,8 mln. eurų...

Situacija Indijoje vis kraupesnė: COVID-19 aukų kūnai metami tiesiai į upę (114)

Gegužės 10 d. Gangos upės pakrantėje buvo pastebėta dešimtys, kaip įtariama, COVID-19...

Nerimas dėl „Eurovizijos“ dalyvės sveikatos: prastai pasijutusi ukrainietė priversta praleisti repeticiją (4)

Ukrainą „Eurovizijoje“ atstovaujančios grupės „Go_A“ narė Kateryna Pavlenko šįryt...

Atšilę orai padovanojo įspūdingą vaizdą: Burbiškio dvare prasiskleidė tūkstančiai įvairiaspalvių tulpių

Po ilgos tylos ir švenčių sąstingio pagaliau Radviliškio rajone, Burbiškio dvare, vyko koncertas...