aA
Kinijoje sustabdytas kai kurių gamyklų darbas, įmonėms Europoje vėluoja produkcijos pristatymas, o specialistai prognozuoja, kad Kinijos ekonomikai virusas gali atnešti ir lėčiausią augimą per 28-erius metus. Ekonomistai ir analitikai atviri, jei koronaviruso plitimas sustabdytas nebus ir išsipildytų juodasis scenarijus, tai gali iššaukti ir naują pasaulinę krizę.
Koronavirusas
Koronavirusas
© AFP / Scanpix

Apie tai, kokią įtaką virusas turės Europai ir Lietuvai bei ar jis gali būti naujos krizės šauklys, DELFI11 laidoje kalbėjosi SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas ir įmonės „SME Finance“ patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas.

Turės įtakos pasaulio ekonomikai

Pokalbio pradžioje T. Povilauskas pasakojo, kad nors kalbama, jog dalis gamyklų Kinijoje po truputį jau atnaujina darbus, prie įprasto tempo Kinijoje toli gražu dar grįžta tikrai ne visos įmonės.

„Kinijos ekonomika pasauliui vaidina išties didžiulį vaidmenį. Tai – antra pagal dydį ekonomika pagal perkamąją galią, o kiniškų prekių jūs atrasite visur savo namuose, versle.

Tai pat skamba Kinijos finansinių institucijų, Kinijos investicijų vardai. Šis vardas per pastaruosius kelis dešimtmečius vis labiau žinomas, o tiekimo grandinėse jos vaidmuo labai išaugęs. Mes vis labiau esame priklausomi nuo to, kas ten dedasi ir šios šalies ignoruoti negalima“, – bendrai apie Kinijos svarbą ekonomikai kalbėjo ekonomistas.

Anot jo, galima sakyti, kad kol kas Lietuva tiesioginių pasekmių dėl pasaulyje siaučiančio koronaviruso nejaučia, tačiau tai, jei situacija nesitaisys – tik laiko klausimas.

„Ką labiausiai jaučiame, tai dėl mažesnių žaliavinių naftos kainų sumažėjusias degalų kainas. Žinoma, galime ginčytis, kiek jos turėjo sumažėti, bet tam tikruose degalinių tinkluose jos yra sumažėjusios, yra atpigę ir metalai“, – sakė jis.


O štai analitikas A.Izgorodinas laidoje prognozavo, kad dėl viruso I-ąjį šių metų ketvirtį Kinijos ekonomikos gali laukti ir lėčiausias šios šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas per 28-erius metus.

Jo teigimu, 2019 m. IV ketv. metinis Kinijos BVP augimas buvo 6 proc., tačiau naujausi šių metų skaičiai gali būti dar mažesni. Prognozuojama, kad 2020 m. I-ąjį ketv. Kinijos BVP augs 4 proc.

„Ekonomikos virusas nenužudys, bet gerokai apkarpys jo augimą“, – sakė analitikas ir pridūrė, kad kai kurie automobilių gamintojai Europoje taip pat ketina laikinai stabdyti gamyklų darbą, mat taip jau pareiškė „Fiat“.

Tiesa, anot T. Povilausko, situacija Kinijoje gai būti ir dar prastesnė.

„Žiūrint iš šios dienos situacijos, jeigu visa tai tęsis, gali būti, kad bus ne tik 4 proc., bet ir dar mažiau.

Sutikime, matome, kaip pačioje Kinijoje yra sulėtėję augimo tempai. Pardavimai degalinėse – minus keliasdešimt procentų. Anksčiau Kinijos miestuose buvo dideli kamščiai, o dabar jų nebėra, iš uostų yra atšaukiami konteineriniai laivai. Tai duos neigiamą įtaką tiek Kinijos, tiek viso pasaulio ekonomikai“, – konstatavo ekonomistas.

Gali didėti kainos

A.Izgorodinas teigė, kad šiandien vienoje didžiausių pasaulio ekonomikų vykstantis sujudimas Lietuvai reiškia importo sutrikimus, mat Uhano regione 40 proc. BVP sudaro gamybos ir transporto sektoriai, o Lietuva iš šios šalies daugiausia importuoja mašinų įrenginius, transporto priemonių, elektronikos komponentus.

Aleksandras Izgorodinas
Aleksandras Izgorodinas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Tai reiškia, kad techniškai žiūrint galima daryti tokią prielaidą, kad dalis Lietuvos verslų tikrai turėtų susidurti su šių komponentų sutrikimu.

Antra grėsmė, kurią matau Lietuvai, tai, įsivaizduokite, jei vokiečių eksportuotojas gauna mažiau užsakymų Kinijoje, nes ten sustojo vartojimas, tai atitinkamai vokiečių gamintojas mažiau užsakymų „permeta“ į Lietuvą, nes mes su jais susiję per kontraktinės gamybos prizmę. Tai reiškia, kad gali šiek sušlubuoti mūsų eksportų rodikliai ne į Kiniją, bet į ES, kuri daug eksportuoja į Kiniją“, – aiškino A. Izgorodinas.

T. Povilauskas pastebėjo, kad dėl kiniškų detalių komponentų gamybos sutrikimų Europoje ir Lietuvoje gali didėti ir kai kurių pramoninių prekių kainos.

„Turbūt, tai ilgesnio laikotarpio klausimas, ne vasario, ne kovo. Sutinku, kad jei negali gauti komonento Kinijoje, tu pradedi ieškoti alternatyvos kitose šalyse, bet tą patį darys visas pasaulis. Bet kuris tiekėjas didins kainą, o tada prekių gamintojas tuos kaštus permes į galutinę kainą vartotojams.

Ši rizika tikrai egzistuoja ir egzistuoja ne tik elektrotechnikos pramoninėse prekėse, bet gali būti ir drabužių, žaislų gamyboje“, – sakė jis.

Nuostolių atneš ir turizmui

Koronavirusas įtakos turės ir pasauliniam turizmo sektoriui. Kaip tikino T. Povilauskas, kiekvienais metais iš Kinijos į ES atvyksta apie 13 mln. turistų.

„Lietuvai efektas bus nedidelis, bet Italijai, Prancūzijai, Didžiajai Britanijai, šioms šalims efektas bus tikrai nemažas.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Dar didesnį poveikį pajus aplinkinės Kinijos šalys: Vietnamas, Tailandas, Japonija, Pietų Korėja, Australija.

Manau, kad šį sezoną Europa kinų nelabai ir matys. Tai yra prastos žinios turizmo sektoriui. Klausimas, kiek tai atsvers kiti keliautojai, bet jei virusas išplis į kitas šalis, tai pasekmės bus dar skaudesnės“, – sakė jis.

Anot ekonomisto, kinų turistas – geras turistas, kuris gyvena viešbučiuose, perka prabangos prekes, dėl ko pamažėjus atvykstančių skaičiui gali nukentėti ir prabangos drabužių sektorius.

Visgi į Lietuvą atvykstančių kinų skaičius nėra toks įspūdingas. Kaip pabrėžė T. Povilauskas, per metus Lietuvoje apsilanko apie 13-14 tūkst. kinų turistų.

„Jie nakvoja 1-2 naktis, tai, skaitykime, yra apie 30 tūkst. nakvynių per metus. Tai nėra labai dideli skaičiai, nes Lietuvoje iš Azijos mums svarbesni Japonijos turistai, todėl poveikis mūsų šalies turizmui nebus labai didelis“, – prognozavo jis.

Jei išsipildys juodasis scenarijus – gresia krizė

Laidoje „Delfi11“ analitikai buvo paprašyti įvardyti scenarijus kaip Lietuvos ir pasaulio ekonomika reaguotų keičiantis situacijai dėl viruso.

Pasak T. Povilausko, pirmasis scenarijus, kuris, kol kas ir laikomas labiausiai tikėtinu, susijęs su tuo, kad netrukus koronaviruso protrūkis baigsis.

„Pirmasis, kad vasario antroje pusėje gamyba labiausiai pažeistose Kinijos regionuose, kuriuose yra didžiausias užkrėtimų skaičius, grįš arti normalaus lygio ir kovą gamyba grįš į normalų lygį.

Antrasis scenarijus – kad gamyba negrįžta į normalų lygį, užsikrėtimų skaičius didėja, persimeta į kitas pasaulio valstybes ir tada jau turime bloguosius įvykius ir, tikėtina, kad gal pirmą ketvirtį pasaulinio ekonomikos augime turėsime jau ne tiesiog lėtesnį augimą, o minusą. Žinoma, to tikimybė nedidelė, bet šio scenarijaus nereikia pamiršti“, – svarstė jis.

A.Izgorodinas taip pat teigė manantis, kad pirmuoju atveju pasaulio ekonomiką gali lydėti tik trumpalaikiai gamybos bei eksporto sutrikimai, tačiau remiantis juoduoju scenarijumi, viskas gali baigtis ir daug rimčiau.

„Mes turime sutrikimus visą I-ąjį ketv., tada, automatiškai, sutrikimai fiksuojami ir II ketv., tai reiškia, kad ES ekonomika praranda gerą pusmetį“,– sakė jis.

Paklausus, ar gali būti, kad situacija dėl koronaviruso gali iššaukti ir pasaulinę ekonominę krizę, ekonomistai teigė, kad jei virusas nebus sustabdytas – gali būti visko.

„Iššauktų, jei išsipildytų antrasis scenarijus.

Pirmuoju scenarijumi galvojame, kad startas į šiuos metus buvo neblogas, nes tiek Kinijos ir JAV pasiektas tarpinis susitarimas, tiek „Brexit“ reikalai, jie iš esmės pagerino nuotaikas pramonėje. Startas į šiuos metus buvo neblogas, tad kalbėti apie krizę ar blogesnius reikalaus ekonomikoje šiais metais, jeigu kalbame apie pirmąjį scenarijų, manau nereikėtų“, – sakė T. Povilauskas.

„Kol kas kalbame apie techninį augimo lėtėjimą, bet ne apie krizę“, – pridūrė ir A. Izgorodinas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.9545

Šermukšnytė-Alešiūnienė – apie agromaisto sektorių ir siekius: uždraudėme darbe naudoti žodį problema (1)

„Lietuva turi visas galimybes tapti pilotine agro techo šalimi“, – sako skaitmeninio inovacijų...

Mirė buvęs „Ignitis“ generalinis direktorius Darius Montvila (1)

Liūdna žinia apie buvusio „Ignitis“ generalinio direktoriaus Dariaus Montvilos mirtį...

Kylančios kainos ir klientų mažėjimas: daliai verslininkų situacija jau dabar – tragiška (4)

Metinė infliacija pasiekia vis naujas aukštumas – ir toliau brangsta tiek prekių, tiek...

Naftos, išgaunamos ne Rusijoje, kiekiai auga, bet lėtai: Europos rinką tikimasi perimti pamažu

Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (26)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

Top naujienos

Gyventojai pasidalijo sąskaitomis pasirinkus elektros tiekėją: pamačius dvigubai išaugusią sumą dreba ir rankos, ir kojos (13)

Šią savaitę daugiau kaip 660 tūkst. nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkusių Lietuvos...

Delfi PliusAnastasija Fedčenko

Okupuotuose Ukrainos miestuose – siaubą rusų kariams keliantys ženklai (2)

Laikinai rusų pajėgų užimtos Ukrainos teritorijos nepasiduoda, rusų kariams čia visai nesaldu,...

Karas Ukrainoje. Ukraina sunaikino tris okupantų bazes ir tris amunicijos sandėlius

Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...

Karštis nesitrauks, bet debesų bus daugiau: kai kur trumpai palis, gali kilti škvalas

Sekmadienio dieną aukšto atmosferos slėgio laukas pasislinks rytų link ir Lietuva išliks jo...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (10)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Ekstremalus šuolis „Karklėje“ jaunuoliui baigėsi nelaimingai: į įvykį atskubėjo medikai fiksuotas dar vienas įvykis

Be skirtingų atlikėjų gausos festivalis „ Karklė “ lankytojams siūlo ir kitų įvairių...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (6)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Su vėjeliu: Lietuvos merginų rinktinė – Europos čempionato finale (1)

Lietuvos jaunių merginų (iki 18 metų) rinktinė šeštadienio vakarą Heraklione, Graikijoje,...