Ekonomistai skeptiškai vertina liberalų iškeltą idėją kitais metais apsispręsti dėl per krizę padidintų mokesčių mažinimo. Tai esą yra neįmanoma dėl didėjančių valstybės įsipareigojimų ir vis dar nesubalansuojamo biudžeto. Tokiose kalbose užuodžiamas ir artėjančių rinkimų kvapas.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

„Aš, kaip ir visi, esu už mažesnius mokesčius, tačiau tokiam žingsniui reikia surasti lengvesnį momentą, o pas mus išėjimas iš krizės net neprasidėjo, menkas ekonomikos augimas nėra išėjimas iš krizės. Čia jau artėja rinkimai ir prasideda rinkiminiai triukai. Kalbėti apie mokesčių mažinimą, kai valstybės kišenė yra tuščia, biudžetas nesusibalansuoja, valstybę slegia didžiulės skolos ir vos pradeda atsigauti ekonomika, yra nerealūs dalykai“, – DELFI sakė Lietuvos mokslų akademijos Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininkas, profesorius Aleksandras Vasiliauskas.

Ekonomisto nuomone, apskritai mokesčių sistema turi būti stabili ir ji gali būti keičiama tik gerai apgalvojus padarinius, o iš krizės Lietuva pradės lipti tik tada, kai visa visuomenė pajus pagerėjimą.

„Aš laikau, kad iš krizės pradėsime išeiti tada, kai žmonės tai pajus savo kišenėse. Kol kas nė vienam žmogui nebuvo padidintas atlyginimas, nedidėjo pensija. Aš nežinau nė vieno, kuriam situacija pagerėjo. Žinoma, nuosmukis baigėsi, bet dar esame sąstingyje ir negalima sakyti, kad prasidėjo lipimas iš krizės“, – teigė pašnekovas.

Mažinimas įmanomas po kelerių metų

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Jonas Čičinskas, tvirtinantis kad bet kuris finansų ministras šiuo metu nesutiktų su tokiu pasiūlymu.

„Tikrai nerealu mažinti mokesčius 2011 m., kadangi mūsų Vyriausybė turi nemažai įsipareigojimų, pavyzdžiui, grąžinti anksčiau nesumokėtas pensijas dirbusiems pensininkams, be to, biudžeto išlaidos dar padidės dėl valstybės skolos aptarnavimo, kuri nuolat didėja. Palūkanų mokėjimas, aš jau nekalbu apie pačią skolą, tik augs. Taigi kas bebūtų finansų ministru, jis labai nenorėtų mažinti mokesčių tokiu metu. Nebent optimizmo suteiks netikėtai spartus ekonomikos vystymasis, tačiau kol kas tokios perspektyvos nėra, Lietuvoje labiau tikėtinas lėtas ekonomikos atsigavimas“, – DELFI sakė jis.

Jonas Čičinskas
Jonas Čičinskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tačiau, anot J. Čičinsko, po kelerių metų Lietuvai galbūt vertėtų peržiūrėti kai kuriuos mokesčius. Šiek tiek anksčiau malonės galėtų sulaukti tik pelno mokestis reinvestuojamam pelnui.

„Pridėtinės vertės mokestis (PVM) galėtų būti mažesnis, taip pat kai kurioms gyventojų grupėms galėtų mažėti gyventojų pajamų mokestis. Tokių priemonių galima būtų imtis tada, kai mes pasiektume bent buvusį aukščiausią 2008 m. trečio ketvirčio lygį, tam reikėtų maždaug trejų-ketverių metų, tačiau jeigu ekonomika augs lėtai, gali neužtekti ir ketverių metų. Tiesa, anksčiau būtų galima sumažinti arba panaikinti pelno mokestį reinvestuojamam pelnui. Tai padidintų verslo optimizmą“, – kalbėjo ekonomistas.

Atsigavus ekonomikai nebe taip norėsis mažinti mokesčius

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda taip pat abejoja galimybe artimiausiais metais mažinti mokesčius ir siūlo paskaičiuoti, kiek tai galėtų kainuoti.

„Tokiu atveju valstybinis verslas būtų labai paprastas – grąžinkime mokesčius į buvusį lygį, o patys daugiau skolinkimės ir mokėkime palūkanas už tas paskolas. Tuomet pasiskaičiuokime, koks būtų šių mokesčių sumažinimo rezultatas. Aš nemanau, kad 2011 m. būtų galima pasakyti, jog krizė baigėsi ir neliko jokių žaizdų“, – DELFI sakė jis.

Kartu ekonomistas mano, kad jau niekada nepavyks Lietuvai „įbristi į tą pačią upę“ ir turėti prieškrizinius mokesčius.

Ekonomistai: dabar sumažinti mokesčius – nerealu
Gitanas Nausėda
© A.Didžgalvio nuotr.

„Jeigu viskas nusikels tolesniam laikui, tai aš labai abejoju, ar bus sugrąžinti tokie mokesčiai kaip PVM. Galėčiau įsivaizduoti, kada kažkada galėtų būti sugrąžintos PVM lengvatos, ypač jeigu pasikeistų politinė Vyriausybės kryptis. Tačiau sumažinti PVM tarifą iki prieškrizinio lygio, aš bijau, kad bus tiesiog nebeįmanoma, nes per tą laiką atsiras daugybė veiksnių: „Sodros“ struktūrinės problemos, demografiniai veiksniai, emigracija. Mes jau nebegalime lipti į tą pačią upę, kurioje buvome prieš krizę“, – sakė jis.

Be to, daugelis ekonomistų sutinka, kad ateinantį dešimtmetį ekonomikos augimas Lietuvoje nebebus toks spartus, koks buvo pastarąjį dešimtmetį, o tai darys įtaką ir valdžios finansų planavimui.

G. Nausėda taip pat atkreipė dėmesį, kad kai ekonomika atsigauna, mokesčių mažinimo klausimas nebebūna taip aštriai keliamas.

„Bijau, kad tuo metu, kai ekonomikai pasidarys geriau, ir mokesčių mažinimo klausimas nebebus taip aštriai keliamas, o ir valdžia sakys: „Žiūrėkite, viskas yra tvarkoje ir taip puikiai tvarkotės su verslo reikalais, kam jums tas mokesčių naštos mažinimas“. Yra toks savotiškas paradoksas, kad labiausiai mokesčių mažinimas reikalingas, kai verslas atsiduria krizėje, bet kaip tik tuomet yra mažiausiai noro tai įgyvendinti“, – kalbėjo jis.

DELFI primena, kad lapkričio pradžioje vykusiame Lietuvos liberalų sąjūdžio partijos tarybos posėdyje jo lyderis Eligijus Masiulis žadėjo reikalauti kitąmet atšaukti per krizę padidintus mokesčius. Liberalai siūlo, kad nuo 2012 m. į 2008 m. lygį grįžtų pelno mokestis ir PVM.

Premjeras Andrius Kubilius po koalicijos partnerių pareiškimo sakė, kad apie mokesčių mažinimą galima būtų kalbėti pasibaigus krizei.

Tarptautinis valiutos fondas anksčiau yra skelbęs, kad po krizės šalys vidutiniškai atsigauna po septynerių metų.

Šios Vyriausybės sprendimu PVM nuo 2009 m. didėjo nuo 18 proc. iki 21 proc., buvo panaikinta dauguma šio mokesčio lengvatų, iki 20 proc. buvo padidintas pelno mokestis, kuris vėliau vėl mažėjo iki 15 proc.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (95)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (214)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (131)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (286)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (177)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (25)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (14)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (8)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...