aA
Europos Komisijos trečiadienį paskelbtoje ataskaitoje apie Skubių pranešimų sistemą, kuria siekiama užkirsti kelią pavojingų produktų pardavimui rinkoje arba jį apriboti, pažymima, kad veiksmų, kurių institucijos imasi gavusios pranešimą, kasmet daugėja. Pernai imtasi 4477 tolesnių veiksmų.
EK: praeitais metais daugiausia pranešimų gauta apie nesaugius žaislus
© AFP / Scanpix

„Skubių pranešimų sistema veikia visą parą septynias dienas per savaitę, palaiko nuolatinį informacijos srautą ir užtikrina mūsų bendrosios rinkos saugumą. Kaip matyti iš 2019 m. ataskaitos, vykdomas kaip niekad didžiulis darbas siekiant apsaugoti vartotojus nuo pavojingų produktų ir galimos žalos. Be to, Komisija bendradarbiauja su valstybėmis narėmis siekdama didinti atliekamų gaminių bandymų skaičių. Dėl to per mūsų Skubių pranešimų sistemą nuo praėjusių metų pabaigos buvo pažymėti dar 75 produktai“, – sakė už teisingumą atsakingas Komisijos narys Didieras Reyndersas.

Skubių pranešimų sistemoje dalyvaujančių šalių (ES valstybių narių ir Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino) valdžios institucijos per sistemą pasikeitė 2243 pranešimais apie pavojingus produktus, dėl kurių imtasi 4477 tolesnių veiksmų. Tai yra 10 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir 63 proc. daugiau, palyginti su 2015 m. Imtasi įvairių veiksmų: platintojai ir mažmenininkai pašalino iš rinkos arba sunaikino produktą, kol jis dar nepasiekė vartotojų, arba atšaukė nesaugius produktus.

Paskelbtoje ataskaitoje nurodyta, kad daugiausia pranešimų gauta apie žaislus (29 proc. visų pranešimų), motorines transporto priemones (23 proc.) ir elektros prietaisus bei įrenginius (8 proc.) Taip pat daug pranešimų pateikta apie kosmetikos gaminius, drabužius, tekstilės gaminius, mados aksesuarus, taip pat vaikų priežiūros prekes ir vaikišką įrangą.

Dažniausiai pranešta apie riziką susižeisti (27 proc.), pavyzdžiui, patirti lūžį ar smegenų sukrėtimą. Antra dažniausia rizika, apie kurią pranešta, – produktų cheminės sudedamosios dalys (23 proc.), o trečia – rizika, kad vaikai gali užspringti (13 proc.).

Nuo koronaviruso protrūkio pradžios užregistruota keletas naujų perspėjimų, tačiau jie į 2019 m. ataskaitą dar nebuvo įtraukti.

Iki liepos 1 d. pateikti 63 perspėjimai dėl veido kaukių, 3 perspėjimai dėl kombinezonų, 3 – dėl rankų dezinfekavimo priemonių ir 3 – dėl UV lempų (nešiojamųjų dezinfekcinių lazdų).

Nuo kovo 1 d. iki liepos 1 d. 10 kartų buvo imtasi tolesnių veiksmų dėl kaukių ir vieną kartą – dėl dezinfekavimo priemonių: buvo toliau derinamos kovos su tokiais produktais priemonės ir taip gerinama vartotojų apsauga visoje Europoje.

Koordinuoti produktų bandymai

Šiandien Komisija taip pat paskelbė koordinuotos veiklos produktų saugos srityje rezultatus. Šioje srityje Europos Komisija ir valstybių narių atrinktos Europos įstaigos atliko bendrus produktų bandymus – iš viso atlikti 652 bandymai dėl produktų saugos.

Valstybės narės bandymams atrinko įvairius produktus, pavyzdžiui, asmeninius transporto įrenginius, pliušinius žaislus, kroviklius, baterijas, dviračių kėdutes vaikams ir gleivinius žaislus. 38 proc. visų išbandytų gaminių neatitiko konkrečių ES saugos teisės aktų aspektų. Nustatyta, kad 11 proc. gaminių (iš viso 75) kelia rimtą pavojų vartotojams. Pavyzdžiui, visos išbandytos dviračių sėdynės kėlė tam tikrą pavojų, tačiau tik 8 proc. atvejų šis pavojus buvo didelis. Aukščiausias didelio pavojaus lygis nustatytas pliušinių žaislų kategorijoje – 68 proc., o žemiausias (1 proc.) – baterijų.

Jei atliekant vertinimą nustatoma, kad pavojus yra didelis, apie gaminį pranešama Skubių pranešimų sistemoje, kad pavojingi gaminiai neplistų rinkoje.

Tolesni veiksmai

Pranešime nurodoma, kad Komisija toliau modernizuos Skubių pranešimų sistemos priemones, kad paskatintų vartotojus ieškoti informacijos pranešimų duomenų bazėje ir priimtų saugius sprendimus dėl pirkimo. Šiuo tikslu bus atnaujinta vartotojams ir įmonėms skirta interneto svetainė, taip pat parengta speciali valstybėms narėms skirta pranešimų teikimo priemonė.

Koordinuotų priemonių produktų saugos srityje imamasi kasmet. Šių metų priemonės – CASP2020 – pradėtos vykdyti metų pradžioje. Tai gaminių (pvz., žaislų, juvelyrinių dirbinių, namų žaidimų, lauko įrangos, kabelių, mažų virtuvinių ir šildymo prietaisų, kūdikių kėdučių ir vaikų automobilių sėdynių) bandymai, rizikos vertinimas, internetinės rinkos priežiūra, bendradarbiavimas su muitinėmis, duomenų apie sužalojimus ir nelaimingus atsitikimus rinkimas ir informavimo kampanijas.

Atsižvelgdama į koronaviruso protrūkį Komisija taip pat skelbia specialų kvietimą teikti paraiškas dėl kovos su virusu produktų. Šis bendras pirkimas (kuris vyks panašiai kaip ir su koronavirusu nesusijusių produktų atveju) bus skirtas puskaukėms, rankų dezinfekavimo priemonėms ir pirštinėms, jis turėtų būti pradėtas iki 2020 m. liepos mėn. vidurio. Šiuo metu nustatomi CASP2021 priemonių prioritetai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvoje įkūrė pirmąjį Baltijos šalyse krevečių auginimo ūkį: planas – užkariauti Europą (28)

Kaišiadorių rajone įsikūręs vienintelis Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse krevečių auginimo...

„Klaipėdos naftos“ pajamos šiemet mažėjo 23,5 proc. iki 45,9 mln. eurų (3)

Valstybės valdomos naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorės „Klaipėdos...

Svarstoma apie paramą turizmo sektoriaus transformacijai (1)

Dėl koronaviruso pandemijos ribojimų ypač nukentėjus turizmo verslo sektoriui, svarstoma apie...

Liepą JAV nedarbo lygis sumažėjo iki 10,2 proc.

Liepą JAV dirbančių žmonių skaičius padidėjo 1,8 mln. Nors šis rodiklis yra mažesnis nei...

Izgorodinas: darbo rinka koreguojasi visiškai kitaip negu per pasaulio finansų krizę (8)

Statistikos departamentui penktadienį paskelbus, kad per metus nedarbo lygis išaugo 2,4 proc....

Top naujienos

Apsilankymas Žalgirio klinikoje dėl paprastos procedūros apkarto: spėkite, kiek už tai sumokėjau? (70)

Po karantino daugelis gyventojų susidūrė su sunkiai prieinamomis medicinos paslaugomis. Taip pat...

Lietuvoje įkūrė pirmąjį Baltijos šalyse krevečių auginimo ūkį: planas – užkariauti Europą (28)

Kaišiadorių rajone įsikūręs vienintelis Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse krevečių auginimo...

Prie Vilniaus – slaptos orgijos su nepilnamečiais (136)

„Buvau visas tarnybas įspėjusi, kad reikia saugoti vaikus – juk nenormalu, kai darbdavys...

Incidentas Vilniaus oro uoste: pasieniečiai dėl neaiškių priežasčių sulaikytus JAV piliečius paliko be geriamo vandens (357)

Joey Weissman ir Nellie Park, JAV piliečiai , prieš penketą valandų iš Danijos sostinės...

Veryga po 3 valandas trukusios FNTT apklausos: dabar elgtumėmės kitaip (206)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad per pandemijos piką daug sprendimų...

Savaitgalį Lietuvą užplūs tropinis karštis – kais iki 32 laipsnių (11)

Savaitgalį Lietuvą užplūs itin karšti orai – šeštadienį termometrai rodys 32 laipsnius...

Bandantys tyrinėti tamsias šio nacių pastato paslaptis praranda sveiką protą (30)

Tai labai neįprasta istorija apie didžiulį pastatą Vokietijoje, kuriame pačioje pradžioje, 1872...

Vilniuje nulūžo daugiabučio 15-o aukšto balkonas, evakuoti gyventojai (545)

Policijos departamentas informavo, kad rugpjūčio 7 d., apie 16 val. 50 min., Vilniuje, Architektų...

Testas: ar išlaikytumėte 2020 m. matematikos egzaminą? įvertinkite egzamino užduotis (269)

Šių metų matematikos egzaminas tapo kietu riešutėliu jį laikiusiems dvyliktokams. Paskelbus jo...

UEFA Čempionų lygoje – „Juventus“ nuo fiasko neišgelbėjęs Ronaldo dublis ir klaikus „Real“ gynėjo vakaras (5)

Po penktadienio vakaro rungtynių UEFA Čempionų lygos aštuntfinalyje liko tik du nežinomieji.

|Maža didelių žinių kaina