aA
Europos Komisijos trečiadienį paskelbtoje ataskaitoje apie Skubių pranešimų sistemą, kuria siekiama užkirsti kelią pavojingų produktų pardavimui rinkoje arba jį apriboti, pažymima, kad veiksmų, kurių institucijos imasi gavusios pranešimą, kasmet daugėja. Pernai imtasi 4477 tolesnių veiksmų.
EK: praeitais metais daugiausia pranešimų gauta apie nesaugius žaislus
© AFP / Scanpix

„Skubių pranešimų sistema veikia visą parą septynias dienas per savaitę, palaiko nuolatinį informacijos srautą ir užtikrina mūsų bendrosios rinkos saugumą. Kaip matyti iš 2019 m. ataskaitos, vykdomas kaip niekad didžiulis darbas siekiant apsaugoti vartotojus nuo pavojingų produktų ir galimos žalos. Be to, Komisija bendradarbiauja su valstybėmis narėmis siekdama didinti atliekamų gaminių bandymų skaičių. Dėl to per mūsų Skubių pranešimų sistemą nuo praėjusių metų pabaigos buvo pažymėti dar 75 produktai“, – sakė už teisingumą atsakingas Komisijos narys Didieras Reyndersas.

Skubių pranešimų sistemoje dalyvaujančių šalių (ES valstybių narių ir Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino) valdžios institucijos per sistemą pasikeitė 2243 pranešimais apie pavojingus produktus, dėl kurių imtasi 4477 tolesnių veiksmų. Tai yra 10 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir 63 proc. daugiau, palyginti su 2015 m. Imtasi įvairių veiksmų: platintojai ir mažmenininkai pašalino iš rinkos arba sunaikino produktą, kol jis dar nepasiekė vartotojų, arba atšaukė nesaugius produktus.

Paskelbtoje ataskaitoje nurodyta, kad daugiausia pranešimų gauta apie žaislus (29 proc. visų pranešimų), motorines transporto priemones (23 proc.) ir elektros prietaisus bei įrenginius (8 proc.) Taip pat daug pranešimų pateikta apie kosmetikos gaminius, drabužius, tekstilės gaminius, mados aksesuarus, taip pat vaikų priežiūros prekes ir vaikišką įrangą.

Dažniausiai pranešta apie riziką susižeisti (27 proc.), pavyzdžiui, patirti lūžį ar smegenų sukrėtimą. Antra dažniausia rizika, apie kurią pranešta, – produktų cheminės sudedamosios dalys (23 proc.), o trečia – rizika, kad vaikai gali užspringti (13 proc.).

Nuo koronaviruso protrūkio pradžios užregistruota keletas naujų perspėjimų, tačiau jie į 2019 m. ataskaitą dar nebuvo įtraukti.

Iki liepos 1 d. pateikti 63 perspėjimai dėl veido kaukių, 3 perspėjimai dėl kombinezonų, 3 – dėl rankų dezinfekavimo priemonių ir 3 – dėl UV lempų (nešiojamųjų dezinfekcinių lazdų).

Nuo kovo 1 d. iki liepos 1 d. 10 kartų buvo imtasi tolesnių veiksmų dėl kaukių ir vieną kartą – dėl dezinfekavimo priemonių: buvo toliau derinamos kovos su tokiais produktais priemonės ir taip gerinama vartotojų apsauga visoje Europoje.

Koordinuoti produktų bandymai

Šiandien Komisija taip pat paskelbė koordinuotos veiklos produktų saugos srityje rezultatus. Šioje srityje Europos Komisija ir valstybių narių atrinktos Europos įstaigos atliko bendrus produktų bandymus – iš viso atlikti 652 bandymai dėl produktų saugos.

Valstybės narės bandymams atrinko įvairius produktus, pavyzdžiui, asmeninius transporto įrenginius, pliušinius žaislus, kroviklius, baterijas, dviračių kėdutes vaikams ir gleivinius žaislus. 38 proc. visų išbandytų gaminių neatitiko konkrečių ES saugos teisės aktų aspektų. Nustatyta, kad 11 proc. gaminių (iš viso 75) kelia rimtą pavojų vartotojams. Pavyzdžiui, visos išbandytos dviračių sėdynės kėlė tam tikrą pavojų, tačiau tik 8 proc. atvejų šis pavojus buvo didelis. Aukščiausias didelio pavojaus lygis nustatytas pliušinių žaislų kategorijoje – 68 proc., o žemiausias (1 proc.) – baterijų.

Jei atliekant vertinimą nustatoma, kad pavojus yra didelis, apie gaminį pranešama Skubių pranešimų sistemoje, kad pavojingi gaminiai neplistų rinkoje.

Tolesni veiksmai

Pranešime nurodoma, kad Komisija toliau modernizuos Skubių pranešimų sistemos priemones, kad paskatintų vartotojus ieškoti informacijos pranešimų duomenų bazėje ir priimtų saugius sprendimus dėl pirkimo. Šiuo tikslu bus atnaujinta vartotojams ir įmonėms skirta interneto svetainė, taip pat parengta speciali valstybėms narėms skirta pranešimų teikimo priemonė.

Koordinuotų priemonių produktų saugos srityje imamasi kasmet. Šių metų priemonės – CASP2020 – pradėtos vykdyti metų pradžioje. Tai gaminių (pvz., žaislų, juvelyrinių dirbinių, namų žaidimų, lauko įrangos, kabelių, mažų virtuvinių ir šildymo prietaisų, kūdikių kėdučių ir vaikų automobilių sėdynių) bandymai, rizikos vertinimas, internetinės rinkos priežiūra, bendradarbiavimas su muitinėmis, duomenų apie sužalojimus ir nelaimingus atsitikimus rinkimas ir informavimo kampanijas.

Atsižvelgdama į koronaviruso protrūkį Komisija taip pat skelbia specialų kvietimą teikti paraiškas dėl kovos su virusu produktų. Šis bendras pirkimas (kuris vyks panašiai kaip ir su koronavirusu nesusijusių produktų atveju) bus skirtas puskaukėms, rankų dezinfekavimo priemonėms ir pirštinėms, jis turėtų būti pradėtas iki 2020 m. liepos mėn. vidurio. Šiuo metu nustatomi CASP2021 priemonių prioritetai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po 12 metų tylos Vilniuje – naujo prekybos centro atidarymas: žada 30-70 proc. žemesnes kainas (380)

Jau šį penktadienį Vilniuje, adresu Vytauto Pociūno g. 8, duris atvers didžiausias...

Lietuvos lašišinių žuvų produktų gamintojai gali eksportuoti į Australiją

Lietuvos lašišinių žuvų produktus gaminančios įmonės jau gali eksportuoti savo produkciją...

Seimas pritarė 2022 metų PSDF, „Sodros“ ir Pensijų anuitetų biudžetams

Parlamentarai antradienį po pateikimo pritarė 2022 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (...

Navickienė: pensijų anuitetus kitąmet įgis beveik tūkstantis žmonių (3)

Pensijų anuitetų fondas (PAF) kitais metais augs sparčiau nei tikėtasi, sako socialinės apsaugos...

„Piletilevi Group“ įsigijo „Tiketą“ papildyta

Estijos bilietų platinimo ir renginių planavimo grupė „Piletilevi Group“ skelbia baigusi...

Top naujienos

Ateities baimė vis daugiau porų verčia žengti radikalų žingsnį: ekspertai kritiški – yra ir kitas kelias (13)

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sparčiai mažėja gimstamumas, populiacijos sensta ir...

Edgaras Savickas | D+

Kam algos per pastaruosius 5 metus augo daugiausiai, o kam mažiausiai: TOP-30 profesijų (1)

Lietuvoje nuo 2015 metų minimalioji mėnesinė alga padidėjo 114 proc., vidutinis darbo užmokestis...

Didžiulę plėtrą planuojančios „Mantingos“ vadovas Agentas: nors ir šiandien galėtume įdarbinti bent 150 darbuotojų (4)

Miltinius ir duonos gaminius gaminančios, Marijampolėje įsikūrusios bendrovės „ Mantinga “...

Galingas ciklonas užgrius visą Lietuvą: siautės ypač stiprus vėjas, nustebins šiluma (17)

Trečiadienio dieną per šalį praslinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus apniukusi, tik po...

Žinių radijas | D+

Kodėl pasaulyje ėmė trūkti energijos? (1)

Kas gi lėmė pasaulinę energijos kainų krizę? Kokią įtaką ji darys kainoms ir rinkoms? Kokios...

Su Putinu siejamo rusų oligarcho namuose JAV – FTB kratos (7)

JAV Federalinio tyrimų biuro ( FTB ) agentai antradienį atliko kratas prabangiuose namuose...

Vasarą vestuves atšokusi vilkiko vairuotoja Gintarė skatina merginas drąsiau imtis šio darbo: po pandemijos atlyginimas padvigubėjo (26)

Vilkiko vairuotojos darbas Jungtinėje Karalystėje gyvenančiai Gintarei Deimantaitei – ne...

Trenerių mintys apie „autodafė“ Vilniuje išsiskyrė: mums patiems buvo netikėta, varžovams – tuo labiau (14)

Vilniaus „Rytas“ (1/1) pirmoje istorijoje komandų tarpusavio akistatoje 87:69 numušė FIBA...

Ekspertai apie investiciją į interjerą: kam verta negailėti, o kada pinigus išmetame į balą

Į ką įrengiant namus investuoti reikia labiausiai, kur galima pataupyti, kokias klaidas darome...

Čempionų žiedus atsiėmę „Bucks“ sezoną pradėjo sutriuškindami Bruklino „Nets“

Pirmą NBA čempionų titulą po penkiasdešimties metų pertraukos iškovoję Milvokio „Bucks“...