aA
Europos Komisijos (EK) Ekonominių ir finansinių reikalų direktorato vadovas Benjaminas Angelis, antradienį pristatydamas naujausią Lietuvos ataskaitą, teigė, kad daugiausiai problemų Lietuvoje kelia didelė pajamų nelygybė. B. Angelis taip pat suabejojo naujausių reformų veiksmingumu.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Tai (Lietuva. – ELTA) viena mažiausią mokesčių-bendrojo vidaus produkto (BVP) santykį turinčių valstybių – jis 10 proc. mažesnis nei ES vidurkis. Prie to prisideda, kad daug apmokestinamų ES paslaugų Lietuvoje visai neapmokestinama arba mažai apmokestinama – neturite automobilio mokesčių, dyzelio akcizų“, – atkreipė dėmesį B. Angelis.

Pasak jo, nors Lietuvos ekonomikos augimas „praėjusį dešimtmetį buvo įspūdingas“, tačiau yra daug rizikų, kurios potencialiai ekonomikos augimą ilguoju laikotarpiu sulėtintų.

„Pastebėjome, kad Lietuva vis dar turi nemažai gyventojų skurdo rizikoje, nelygybė gana aukšta. Gyventojų skaičius mažėja, tai turi įtakos ekonomikos augimo potencialui“, – sakė B. Angelis.

Kaip teigė EK atstovas, Lietuvai svarbus prioritetas būtų didinti išlaidas socialinėms išmokoms, kurios yra mažiausios ES – 11 proc. BVP. Airija, esanti priešpaskutinėje vietoje, socialinėms išmokoms išleidžia 7 procentiniais punktais daugiau BVP nei Lietuva.

„Mūsų vertinimu, gyventojų dalis, kuri yra rizikos zonoje patirti skurdą, yra didžiulė: ES vidurkis siekia 22 proc., o Lietuvoje – beveik 30 proc. Čia jūsų situacija yra labai nekokia. Lietuvoje, akivaizdu, su pajamų paskirstymu situacija labai netolygi. Ar tai, kas iki šiol įgyvendinta, yra pakankama, kad situacija nors kiek pagerėtų? Paskutinių reformų poveikis bus gana kuklus mažinant nelygybę“, – teigė B. Angelis.

Pasak jo, mažinant pensijų išmokų santykį reikia atsižvelgti į tai, kad 40 proc. pensininkų Lietuvoje patiria skurdo riziką.

„Nežinoma, ar ši reforma (pensijų. – ELTA) gerina pensijų tvarumą. Dėl pensijų sistemos tvarumo – didelis klaustukas“, – sakė B. Angelis.

Kalbant apie prognozes Lietuvai, pagrindinis ekonomikos augimo variklis toliau išliks vidaus vartojimas – jis yra varomas atlyginimų, investicijų augimo.

„EK prognozuoja, kad investicijų augimas (Lietuvoje. – ELTA) lėtės dėl išorės faktorių. Tarptautinė aplinka nėra labai palanki, todėl mažiname augimo prognozes visose teritorijose. Tikimės, kad augimas (Lietuvoje. – ELTA) sulėtės iki 2,7 proc. šiemet ir 2,4 proc. kitais metais“, – teigė B. Angelis.

B. Angelio teigimu, infliacija 2018 m. Lietuvoje pasiekė piką, todėl tikimasi, kad ji ir toliau mažės. Infliaciją mūsų šalyje daugiausiai skatina paslaugų sektorius.

Viešųjų finansų situacija, anot direktorato vadovo, Lietuvoje išlieka nebloga – numatoma, kad šiemet viešųjų finansų perteklius sieks 0,3 proc. Finansų situacijos gerėjimą lėmė solidus augimas ir vartotojų išlaidos, dėl to padidėjo surenkami mokesčiai.

B. Angelis taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje atlyginimų augimas lenkia darbo našumą, tačiau taip nebus visą laiką – toks greitas algų augimas gali privesti prie mažėjančių investicijų ar konkurencijos, padidėjusių eksporto kainų.

Kaip ELTA jau rašė, vasarį paskelbta EK ataskaita parodė, kad šalies pajamų nelygybė ir socialinė atskirtis yra kritinė. Joje atkreipiamas dėmesys ir į mažėjantį darbingo amžiaus žmonių skaičių.

„Lietuva išlieka paradokso valstybe. Iš vienos pusės – gera ekonominė sveikata, stiprus ekonomikos augimas, mažėjantis nedarbas ir sparčiai augantys atlyginimai ir labai geri viešieji finansai. Tačiau tuo pačiu metu – didėjantys regioniniai skirtumai ir kritinė padėtis dėl pajamų nelygybės, skurdo ir socialinės atskirties rizikos“, – žurnalistams sakė EK atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Jis pažymėjo, kad mokesčių ir išmokų sistema, kaip vertinama EK ataskaitoje, turi mažai įtakos mažinant skurdą.

Tuo metu EK atstovybės vadovo pavaduotojas Marius Vaščega pažymėjo, kad kita silpnybė, apie kurią kalbama jau ne pirmus metus, yra mažėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius.

„Jis (rodiklis. – ELTA) yra tapęs ne grėsme, o realybe. Nuo 2014 metų iki dabar sumažėjo (darbingo amžiaus gyventojų. – ELTA) nuo 1,8 iki 1,7 mln. Čia pradeda trūkti kvalifikuotų darbuotojų, bet, nepaisant trūkstamų įgūdžių, mažokai išnaudojamos aktyvios darbo rinkos priemonės, perkvalifikavimas, pagalba žmogui surasti vietą darbo rinkoje“, – sakė M. Vaščega.

Jis pastebėjo, kad darbo rinkoje potencialo yra, ir ypač gerai atrodo aukštesnį išsilavinimą turinčių žmonių užimtumo padėtis.

Jo teigimu, darbdaviai Lietuvoje susiduria su IT srities darbuotojų trūkumu – šių darbuotojų Lietuvoje yra kiek mažiau nei 3 proc., o ES vidurkis yra beveik 4 proc.

EK ataskaitoje kalbama ir apie sritis, į kurias reikėtų nukreipti investicijas. Tai, anot M. Vaščegos, inovacijų, transporto, žaliosios ekonomikos sritys. Numatoma, kad ši ataskaita bus pagrindas Lietuvos ir EK deryboms dėl investicijų prioritetų 2021-2027 metais.

Kaip pažymima ataskaitoje, 2018 metais šalies ekonomikos augimas išliko stiprus ir siekė 3,6 proc. Manoma, kad 2019 ir 2020 metais ekonomika augs lėčiau – atitinkamai 2,7 ir 2,4 proc.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.7500
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ketvirtadalis gyventojų mano, kad ekonominė padėtis Lietuvoje pablogėjo (40)

Ketvirtadalis apklaustųjų mano, kad per pastaruosius kelis mėnesius pablogėjo tiek Lietuvos...

Įžūlumo viršūnė: nesibaigus vienai bylai, sukčiavimu įtariamas vyras pradėjo ieškoti naujų aukų (79)

Sukčiavimu ir dokumentų klastojimu įtariamas Marius Valiūnas galimai ir toliau apsimetinėja...

Teismas leido baigti Rusų dramos teatro remonto konkursą

Neatsiradus rangovų, Rusų dramos teatras Vilniuje gali baigti beveik 4 mln. eurų vertės...

Parduotuvių darbo laikas per Velykas: kai kurios visai nedirbs (98)

Šiemet ne visi prekybos centrai per šventes lauks pirkėjų. Vis dėlto, nors pirmąją šv. Velykų...

Teismas turės iš naujo nagrinėti „Telia“ ir AVAKA ginčą (2)

Vilniaus apygardos teismas turės iš naujo nagrinėti integruotų komunikacijų bendrovės „...

Top naujienos

Skandalingame teismo nuosprendyje – skaudi kritika policijai: negalima skatinti daryti nusikaltimų (2)

Policijos reputacijai – skaudus smūgis: teisėjai konstatavo, kad Vilniaus policijos pareigūnas...

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (97)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Ukrainoje situacija dėl tymų kritinė, miršta žmonės: baiminamasi, kad tas pats ištiks ir Lietuvą

Ukrainoje šiuo metu – tarsi karo zonoje. Tačiau ne dėl karinio konflikto, o dėl tymų...

Ekspertai: tokių rezultatų Ukrainoje nėra buvę, tai prilygsta rinkiminiam Maidanui (8)

Radikalių pokyčių poreikis ir didžiulis nusivylimas dabartiniu Ukrainos lyderiu iškėlė...

Neuromokslininkė Urtė Neniškytė: kuo daugiau naudojame savo smegenis, tuo labiau jas apsaugome (11)

„Informacijos srautai šiais laikai yra labai labai dideli ir, manau, kad su visais telefonais ir...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (643)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Kolombe driokstelėjo dar vienas sprogimas papildyta 14.51 (23)

Šri Lankos sostinėje Kolombe pirmadienį driokstelėjo dar vienas sprogimas netoli Šv. Antano...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (20)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

47-erių muilo operų žvaigždė Thalia nustebino gerbėjus pasirodžiusi be makiažo (10)

Gerbėjai įpratę 47-erių metų serialų divą bei dainininkę Thalią matyti nuolat pasitempusią...