aA
Britų dienraščio „The Telegraph“ pasaulio verslo naujienų redaktorius Ambrose’as Evansas-Pritchardas savo straipsnyje teigia, kad viena po kitos arabų pasaulyje - Egipte, Tunise, Jemene - prasidėjusios revoliucijos yra ne kas kita, kaip maisto trūkumo sukelti neramumai ir, anot autoriaus, tikėtina, kad jie bus nepaskutiniai.
© Reuters/Scanpix

Pirmosios maisto revoliucijos dabartinėje Malthuso (Thomas Malthusas – britų ekonomistas demografas, prognozavęs, kad maisto trūkumas reguliuos gyventojų skaičių) eroje parodė, kad autoritarinių režimų gniaužtai skurdžiose šalyse, kurios importuoja grūdus – Šiaurės Afrikoje šiandien, kai kuriose Azijos šalyse rytoj – vis dėlto yra silpni.

Nuo to laiko, kai prieš šešias savaites susidegino Tuniso gatvės prekeivis, įvykių eiga paspartėjo. Šis incidentas tarsi uždegė degiklį, kuris pasiekė Egiptą ir kelia grėsmę politinei tvarkai Magrebo šalyse (Alžyre, Libijoje, Maroke, Tunise), Jemene ir kt.

Pasaulinių maisto kainų kilimas nuo vasaros – kai JAV Federalinių rezervų banko vadovas Benas Bernanke paskelbė naują dolerio ataką – nėra pagrindinė arabų maišto priežastis, panašiai kaip prastas derlius 1788 m. nebuvo Prancūzijos revoliucijos priežastis. Tačiau maisto kainos ir maisto stygius vis dėlto suveikė tarsi gaidukas, ir dabartinė padėtis primena užburtą ratą. Pažeidžiamos vyriausybės pešasi dėl grūdų tiekimo. Praėjusią savaitę Alžyras nusipirko 800 tūkst. tonų kviečių, Indonezija užsisakė 800 tūkst. tonų ryžių – abi šalys gerokai viršija įprastus pirkimo tempus. Saudo Arabija, Libija ir Bangladešas taip pat bando sukaupti papildomų grūdų atsargų.

JT maisto ir žemės ūkio organizacija (Food and Agriculture Organization – FAO) pranešė, kad pasaulinis maisto kainų indeksas viršijo net 2008 m. nustatytą visų laikų rekordą, ir pagal nominalinę, ir pagal realiąją vertę. Grūdų kainų indeksas praėjusiais metais išaugo 39 proc., o aliejaus ir riebalų – 55 proc.

FAO maldauja vyriausybių nepanikuoti ir vengti skubotų priemonių, nes jos tik pablogina padėtį. Tačiau vargu ar Egipto prezidentui Hosniui Mubarakui rūpi tokios subtilybės.

Europos Komisijos ataskaitos projekte, kuris turėjo būti paskelbtas praėjusį trečiadienį, tačiau atšauktas dėl Paryžiaus spaudimo, pateikiamos tokios pačios išvados, kurias jau padarė tyrėjai iš TVF ir iš JAV bei Didžiosios Britanijos organizacijų.

Tiesioginė šio staigaus maisto kainų kilimo priežastis – Rusijoje ir Juodosios jūros regione kilusi didžiausia sausra per 130 metų, kuri tęsėsi taip ilgai, kad pakenkė ir žiemos sėjai, ir vasaros derliui. Dėl to Rusija įvedė grūdų eksporto draudimą. Be to, padėtį pablogino vėlyvos liūtys Kanadoje, La Nina reiškinio padariniai Argentinoje ir žemės ūkiui tinkamų žemės plotų mažėjimas JAV. Pasaulio grūdų pasiūlos ir paklausos santykis greitai taps mažiausias per 30 metų, praneša „Rabobank“.

Gilesnės priežastys yra gerai žinomos: 73 mln. išaugęs pasaulio gyventojų skaičius, nusivylimas Žaliąja revoliucija, nes mažėja pasėlių derlingumas (anot Pasaulio banko), mitybos pokyčiai Azijos šalyse – auganti vidurinioji klasė pereina prie gyvulinių proteinų mitybos, o vienam mėsos kilogramui išauginti reikia 3–5 kg grūdų, be to, dėl JAV paskelbtų su biokuru susijusių įsipareigojimų trečdalis JAV grūdų derliaus naudojamas automobilių etanoliui gaminti.

Be to, dėl urbanistinės plėtros Azijoje mažėja dirbamos žemės plotų, senka neatsinaujinančios vandens atsargos, kurios nukreipiamos Šiaurės Kinijos lygumų drėkinimui, tad pasaulio maisto tiekimo geopolitika atrodo neuralgiška.

Ar gali pasaulis užkirsti kelią masiniam badui? Taip, tačiau reikia tinkamo vadovavimo.

Buvusios Sovietų Sąjungos regionuose žemės ūkio reikmėms naudojama 30 mln. hektarų žemės mažiau nei N. Chruščiovo laikais, o derliaus nuimama perpus mažiau nei Vakaruose.

Brazilijoje ir Afrikoje yra nedirbamos žemės plotų, kurie taptų naudojamais, jei būtų suteikta žemės nuosavybės teisė ir galimybė gauti kreditą.

Pasaulyje yra 445 mln. hektarų dar nenaudojamų miškais neapaugusių pasėlių plotų. Palyginimui, šiuo metu eksploatuojama 1,5 mlrd. hektarų dirbamos žemės.

Tačiau daugybė progų jau praleista, ir projektų, kurie reikalauja milžiniškų investicijų, nepavyks įgyvendinti labai greit ir išvengti grėsmingų pokyčių, susijusių su prekyba žemės ūkio produkcija.

Aprūpinimo maistu saugumas mažėja, kaip parodo Šiaurės Afrikos įvykiai, o ir Kinija tai puikiai supranta. Galbūt kol kas dar per anksti nurašyti Europą ir Ameriką, kuriose labai daug ūkių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniaus taryba spręs dėl Nacionalinio stadiono finansavimo

Vilniaus taryba trečiadienį ketina apsispręsti dėl Nacionalinio stadiono statybos Vilniuje...

Lietuvos oro uostuose – rekordiniai pusmečio rezultatai

Lietuvos oro uostai pirmąjį šių metų pusmetį aptarnavo 3,09 mln. keleivių – 5 proc. daugiau...

EK ketina padidinti tiesioginių išmokų avansus (1)

Europos Komisija ( EK ), atsižvelgdama į Lietuvos ir kitų ES valstybių narių prašymus dėl...

„Facebook“ gresia 5 mlrd. JAV dolerių bauda

Tikimasi, kad JAV reguliavimo institucijos trečiadienį paskelbs su „Facebook“ susijusį...

„airBaltic“ išleido 200 mln. eurų obligacijų emisiją

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ liepos 23 d. sėkmingai išleido 5 metų trukmės...

Top naujienos

Vytautas Landsbergis: tai, ką aš dabar pasakiau, turi sukelti baisų pyktį (288)

Veiksmo politinėje arenoje netrūksta. Koalicija sudaryta, prezidentas prisiekė, premjeras...

Veryga perspėja dėl vaikų darželių: situacija tampa pavojinga (50)

Perpildytos grupės, nesaugios vaikų žaidimų aikštelės, higienos normų nesilaikymas – tokią...

Arūnas Milašius. Pinigus galėtume imti šakėmis, bet nenorime vargintis (7)

Banali ir nuvalkiota tiesa, kad pasaulyje pilna galimybių, tik jomis reikia naudotis. Kol kas šiomis...

Pasidalino abituriento rašiniu: šimtukininkas, olimpiadininkas, o egzamino neišlaikė (657)

Į DELFI redakciją kreipėsi abituriento, kuris neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir...

Po DELFI publikacijos apie patį baisiausią pažintinį taką Lietuvoje bus ieškoma, kur dingo Europos pinigai (33)

DELFI paskelbus publikaciją apie Raseinių rajone už Europos Sąjungos finansavimą įrengtą ko...

Kaune gimė rekordinio svorio berniukas: patyrę medikai neprisimena tokio atvejo (77)

Praėjusį savaitgalį Kaune, Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose gimė 6060 g sveriantis, 56 cm...

Vairuotojai peikia žiedines sankryžas, tačiau problemos kyla tik dėl jų daromų klaidų (6)

Žiedinės sankryžos leidžia išvengti stovėjimo prie šviesoforų, todėl automobilių srautas...

„Valstiečių“ etikos sargai svarsto Pranckietį pildoma (5)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos Etikos ir procedūrų komisija svarsto Viktoro...

RRT atliko mobiliojo interneto greičio matavimus: Lietuvoje – naujas lyderis (1)

Metams persisvėrus į antrą pusę, Ryšių reguliavimo tarnybos ( RRT ) vykdomuose mobiliojo...

Zidane'as negalėjo žiūrėti: „Real“ po 11 m baudinių nugalėjo „Arsenal“, bet visam sezonui prarado žaidėją

Kontrolinio Čempionų taurės turnyro rungtynėse JAV Madrido „Real“ (Ispanija) klubas 11 m...